ԱԺ փոխնախագահներ Տիգրան Թորոսյանն ու Վահան Հովհաննիսյանը
Նոյեմբերի 11-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտնել էր, որ հայ խաղաղապահ, ավագ լեյտենանտ Գեորգի Նալբանդյանը ծանր վիրավորում էր ստացել Իրաքում՝ վիրավորի ոտքը ստիպված էին անդամահատել:
Ականը պայթել էր բազմազգ ռազմական շարասյան մշտական տեղակայման վայր վերադառնալու ժամանակ:
Նոյեմբերի 13-ին Երեւանում ԱՄՆ դեսպանությունը «խորը մտահոգություն» էր հայտնել Իրաքում հայ խաղաղապահի ծանր վիրավորման կապակցությամբ։ Դեսպանության հայտարարության մեջ նշվում էր, որ «Իրաքում հայկական զորախումբը չափազանց կարեւոր, սակայն նաեւ վտանգավոր աշխատանք է կատարում՝ հանուն այդ երկրում խաղաղության եւ ժողովրդավարության հաստատման»։
ԱԺ փոխնախագահներ Տիգրան Թորոսյանն ու Վահան Հովհաննիսյանը ԱԺ փոխնախագահներ Տիգրան Թորոսյանն ու Վահան Հովհաննիսյանը
Նոյեմբերի 13-ին Իրաք էր մեկնել պաշտպանության նախարար, Հայաստանի նախագահին առընթեր անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերժ Սարգսյանը։ Այցի նախօրեին նախարարը հայտնել էր, որ պաշտպանության նախարարությունը դիմել է Ազգային Ժողով՝ Իրաքում հայ խաղաղապահների գտնվելու ժամկետը երկարացնելու առաջարկով։
Գործողությունների ծրագիր
Նոյեմբերի 14-ին Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը եւ ԵՄ-ում նախագահող Ֆինլանդիայի արտաքին առեւտրի եւ զարգացման նախարար Պաոլա Լեհտոմակին Բրյուսելում ստորագրել էին Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության շրջանակներում Հայաստանի Գործողությունների ծրագիրը։
Պաոլա Լեհտոմակին բարձր էր գնահատել Հայաստանի եւ ԵՄ ներկայացուցիչների կողմից համատեղ մշակված Ծրագիրը՝ հայտարարելով փաստաթղթի իրագործումը սկսելու Եվրամիության պատրաստակամության մասին։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 8-14
Վիճակը պահանջում է «արմատական փոփոխություններ»
Նոյեմբերի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ «մեր ներկա վիճակը հստակորեն պահանջում է արմատական փոփոխություններ եւ համարձակ նախաձեռնություններ»։
Ելույթ ունենալով Բրյուսելում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության քաղաքական ասամբլեայի նիստին, վարչապետն ասել էր.
«Հայաստանը շատ հաստատակամ է այս ճանապարհի վրա։ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջնորդությամբ, Հայաստանը քաղաքական կամք ունի` արագացնելու բարեփոխումների գործընթացը»: Նա ընդունել է, որ «ներկայում Հայաստանում կա ճեղքվածք` հայտարարագրված արժեքների եւ իրականության միջեւ»։
«Չնայած, որ մենք Եվրոպային ավելի շատ մոտ արժեքներ եւ ավանդույթներ ունենք, Օսմանյան կայսրության եւ Խորհրդային Միության  հարյուրամյակների ժառանգությունը հիմնարար կերպով ձեւավորել է մեր հասարակական վարքականոնները։ Սակայն մենք հավատում ենք, որ ժողովրդավարական բարեփոխումները վարքագծի փոփոխման ներուժ ունեն»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 8-14
Սարյանի վերաբացված տուն-թանգարանը
Նոյեմբերի 8-ին, ավելի քան երեք տարվա վերանորոգումից հետո, Երևանում վերաբացվել էր գեղանկարիչ Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը։
Հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակներում ամրացվել էին շենքի հիմքերը, կրող պատերը, կառուցվել էր միջոցառումների համար նախատեսված առանձին դահլիճով լրացուցիչ չորրորդ հարկը:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 8-14 НОЯБРЯ 2006 ГОДА
11 ноября министр обороны Армении Серж Саркисян сообщил, что армянский миротворец, старший лейтенант Георгий Налбандян получил тяжелое ранение в Ираке. Раненному пришлось ампутировать ногу.
Мина взорвалась при возвращении многонациональной военной автоколонны после выполнения боевой задачи к месту постоянного базирования.
13 ноября посольство США в Ереване выразило «глубокую озабоченность» в связи с тяжелым ранением армянского миротворца в Ираке. В заявлении посольства отмечалось, что «армянский контингент, находящийся в Ираке, выполняет исключительно важную, но и опасную работу во имя утверждения мира и демократии в этой стране».
13 ноября министр обороны, секретарь Совета безопасности при президенте Армении Серж Саргсян отправился в Ирак. Накануне вылета министр сообщил, что минобороны обратилось в парламент с предложением продлить срок пребывания армянских миротворцев в Ираке.
План Действий в рамках Политики Европейского Соседства
14 ноября министр иностранных дел Армении Вардан Осканян и министр внешней торговли и развития председательствующей в ЕС Финляндии Паола Лехтомаки подписали в Брюсселе План Действий Армении в рамках Политики Европейского Соседства.
Паола Лехтомаки дала высокую оценку Плану Действий, совместно разработанному представителями Армении и ЕС, заявив о готовности Европейского Союза приступить к реализации документа.
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 8-14 НОЯБРЯ 2011 ГОДА
Cитуация требует «коренных изменений»
8 ноября премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил, что ситуация в Армении «требует коренных изменений и смелых инициатив».
Выступая на заседание политической ассамблеи Европейской народной партии в Брюсселе, премьер отметил:
«Армения полна решимости пройти этот путь. Во главе с президентом Сержем Саргсяном у Армении есть политическая воля по ускорению реформ». При этом он согласился с тем, что «на данный момент в Армении есть трещина между провозглашаемыми ценностями и реальностью».
«Несмотря на то, что у нас есть больше ценностей и традиций, близких Европе, наследие Османской Империи и Советского Союза оставило свой отпечаток на наших общественных правилах поведения. Однако мы верим, что демократические реформы обладают потенциалом для изменения поведения», - заявил Тигран Саргсян.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 8-14 НОЯБРЯ 2016 ГОДА
Обновленный дом-музей Мартироса Сарьяна
8 ноября более чем трехлетней реконструкции в Ереване вновь открылся дом-музей живописца Мартироса Сарьяна.
В рамках реконструкции были усилены фундамент и несущие стены здания, построен новый, 4-й этаж, предусмотренный для проведения мероприятий.