ԱԺ փոխնախագահներ Տիգրան Թորոսյանն ու Վահան Հովհաննիսյանը
Նոյեմբերի 11-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտնել էր, որ հայ խաղաղապահ, ավագ լեյտենանտ Գեորգի Նալբանդյանը ծանր վիրավորում էր ստացել Իրաքում՝ վիրավորի ոտքը ստիպված էին անդամահատել:
Ականը պայթել էր բազմազգ ռազմական շարասյան մշտական տեղակայման վայր վերադառնալու ժամանակ:
Նոյեմբերի 13-ին Երեւանում ԱՄՆ դեսպանությունը «խորը մտահոգություն» էր հայտնել Իրաքում հայ խաղաղապահի ծանր վիրավորման կապակցությամբ։ Դեսպանության հայտարարության մեջ նշվում էր, որ «Իրաքում հայկական զորախումբը չափազանց կարեւոր, սակայն նաեւ վտանգավոր աշխատանք է կատարում՝ հանուն այդ երկրում խաղաղության եւ ժողովրդավարության հաստատման»։
ԱԺ փոխնախագահներ Տիգրան Թորոսյանն ու Վահան Հովհաննիսյանը ԱԺ փոխնախագահներ Տիգրան Թորոսյանն ու Վահան Հովհաննիսյանը
Նոյեմբերի 13-ին Իրաք էր մեկնել պաշտպանության նախարար, Հայաստանի նախագահին առընթեր անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերժ Սարգսյանը։ Այցի նախօրեին նախարարը հայտնել էր, որ պաշտպանության նախարարությունը դիմել է Ազգային Ժողով՝ Իրաքում հայ խաղաղապահների գտնվելու ժամկետը երկարացնելու առաջարկով։
Գործողությունների ծրագիր
Նոյեմբերի 14-ին Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը եւ ԵՄ-ում նախագահող Ֆինլանդիայի արտաքին առեւտրի եւ զարգացման նախարար Պաոլա Լեհտոմակին Բրյուսելում ստորագրել էին Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության շրջանակներում Հայաստանի Գործողությունների ծրագիրը։
Պաոլա Լեհտոմակին բարձր էր գնահատել Հայաստանի եւ ԵՄ ներկայացուցիչների կողմից համատեղ մշակված Ծրագիրը՝ հայտարարելով փաստաթղթի իրագործումը սկսելու Եվրամիության պատրաստակամության մասին։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 8-14
Վիճակը պահանջում է «արմատական փոփոխություններ»
Նոյեմբերի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ «մեր ներկա վիճակը հստակորեն պահանջում է արմատական փոփոխություններ եւ համարձակ նախաձեռնություններ»։
Ելույթ ունենալով Բրյուսելում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության քաղաքական ասամբլեայի նիստին, վարչապետն ասել էր.
«Հայաստանը շատ հաստատակամ է այս ճանապարհի վրա։ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջնորդությամբ, Հայաստանը քաղաքական կամք ունի` արագացնելու բարեփոխումների գործընթացը»: Նա ընդունել է, որ «ներկայում Հայաստանում կա ճեղքվածք` հայտարարագրված արժեքների եւ իրականության միջեւ»։
«Չնայած, որ մենք Եվրոպային ավելի շատ մոտ արժեքներ եւ ավանդույթներ ունենք, Օսմանյան կայսրության եւ Խորհրդային Միության  հարյուրամյակների ժառանգությունը հիմնարար կերպով ձեւավորել է մեր հասարակական վարքականոնները։ Սակայն մենք հավատում ենք, որ ժողովրդավարական բարեփոխումները վարքագծի փոփոխման ներուժ ունեն»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 8-14
Սարյանի վերաբացված տուն-թանգարանը
Նոյեմբերի 8-ին, ավելի քան երեք տարվա վերանորոգումից հետո, Երևանում վերաբացվել էր գեղանկարիչ Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը։
Հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակներում ամրացվել էին շենքի հիմքերը, կրող պատերը, կառուցվել էր միջոցառումների համար նախատեսված առանձին դահլիճով լրացուցիչ չորրորդ հարկը:

•    15 YEARS AGO: NOVEMBER 8-14, 2006
On November 11, Armenian Defense Minister Serzh Sargsyan said that the Armenian peacekeeper - Senior Lieutenant Georgi Nalbandian was seriously injured in Iraq. The minister informed that the doctors had to amputate the Armenian peacekeeper’s leg.
The mine blew up when the multi-national military autocade was returning to the place of permanent deployment after accomplishing a military task.
On November 13 the U.S. Embassy in Yerevan expressed its “deepest concern” for the Armenian peacekeeper, seriously injured in Iraq. The statement of the U.S. Embassy reads: “Armenia's contingent in Iraq is carrying out the extremely important but dangerous work of bringing peace and democracy to the country.”
Parliament vice-speakers Tigran Torosyan and Vahan Hovhannisyan Parliament vice-speakers Tigran Torosyan and Vahan Hovhannisyan
On November 13 Armenian Defense Minister, Security Council Secretary under the President of Armenia, Serzh Sargsyan, left for Iraq. Before departure Sargsyan stated that the Armenian Defense Ministry turned to the parliament with a proposal to prolong the term of the Armenian peacekeepers staying in Iraq.
Armenia’s Action Plan within the framework of European Neighborhood Policy
On November 14 Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian and the Minister for Foreign Trade and Development of Finland, presiding in the EU, Paula Lehtomäki, signed in Brussels the Action Plan of Armenia within the framework of the European Neighborhood Policy.
In her speech, Paula Lehtomäki highly assessed the Action Plan, jointly worked out by Armenian and EU representatives, stating the readiness of the European Union to take up the realization of the document.
•    10 YEARS AGO: NOVEMBER 8-14, 2011
Situation needs “essential changes”
On November 8 Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan stated that the situation in Armenia “evidently needs essential changes and bold initiatives.”
Speaking at the session of Political Assembly of the European People’s Party in Brussels the Prime Minister stated:
“Armenia is determined to pass this way. Armenia headed by President Serzh Sargsyan has a political will to speed up the reforms.” The PM agreed that “Armenia currently has a split between the values declared and reality.”
“Though we share more common values and traditions with Europe, the heritage of Ottoman Empire and Soviet Union left its imprint on our social rules of conduct. But we believe that the democratic reforms bear the potential for changing the conduct,” stated Tigran Sargsyan.
•    5 YEARS AGO: NOVEMBER 8-14, 2016
Renovated House-Museum of Martiros Saryan
After over 3-year old reconstruction the House-Museum of Armenian artist Martiros Saryan opened again in Yerevan on November 8.
As part of the reconstruction, the foundation and load-bearing walls of the building were strengthened, a new, 4th floor was built, for holding events.