Սերժ Սարգսյանը`2009 թվականի ապրիլի 10-ին
Ապրիլի 8-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ «Վրաստանի իշխանափոխությունը մեծ ոգեւորություն ու հույսեր է արթնացրել մեր ընդդիմության մոտ»:
ՀՀ նախագահն ասել էր, որ վրաստանյան իրադարձություններից հետո ընդդիմության շարքերում «առաջնորդության համար մրցավազք սկսվեց, որը որոշակի ուղղություն տվեց վերջնագրերին, քանի որ կար նաեւ այն հարցը, թե ով ավելի ակտիվ կլինի եւ ավելի ընդդիմադիր կեցվածք կընդունի»:
«Այդ ամենը հանգեցրեց իրավիճակի, երբ ընդդիմությունը ինքն իրեն դրեց այնպիսի փակուղու մեջ, որից այնպիսի ելք գտնել, որը թույլ կտար փրկել դեմքը: Նրանք ստիպված կլինեն կամ անօրինականության գնալ՝ իմանալով, թե ինչ պատասխան կստանան, կամ էլ նահանջել, ինչն, իրենց կարծիքով, նշանակում է կորցնել դեմքը: Ահա այսպես է ձեւավորվել ագրեսիվ քաղաքական փոքրամասնություն»,- հայտարարել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանը` 2004 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանը` 2004 թվականին
«Գործը հասավ նրան, որ նրանք նույնիսկ սկսեցին քննարկել Հայաստանում իշխանափոխության խորհրդանիշերը՝ վարդը, մեխակը եւ այլն: Ես ուզում եմ ընդդիմությանն առաջարկել խորհրդանիշ, որն, իմ կարծիքով, թե ուղիղ, թե փոխաբերական կերպով ավելի ճիշտ է արտացոլում ներկա իրավիճակը՝ օճառի պղպջակների հեղափոխություն»,-  ասել է երկրի ղեկավարը:
Հավաքի ցրումը
Ապրիլի 13-ի վաղ առավոտյան ոստիկանությունը ցրեց ընդդիմության հավաքը, որն անցկացվում էր Բաղրամյան պողոտայում, Ազգային ժողովի եւ ԱՄՆ դեսպանատան շենքերի հարեւանությամբ:
Ժամը 02:00-ին ոստիկանության ուժերը սկսեցին հատուկ գործողություն՝ ցուցարարներին դուրս մղելով պողոտայից: Կիրառվել էին ջրցան մեքենաներ, ազդանշանային ու ձայնային նռնակներ:
Հավաքը ցրելուց հետո իրավապահները ձերբակալություններ էին իրականացրել «Հանրապետություն», «Ազգային միասնություն» եւ Հայաստանի Ժողովրդական կուսակցության գրասենյակներում:
Ոստիկանները ծեծի էին ենթարկել «Հայկական ժամանակ» թերթի թղթակիցներ Հայկ Գեւորգյանին եւ Ավետիս Բաբաջանյանին եւ ռուսաստանյան Առաջին ալիքի օպերատոր Լեւոն Գրիգորյանին, ովքեր լուսաբանում էին Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցող իրադարձությունները:
Ապրիլի 13-ին «Արդարություն» դաշինքի առաջնորդ Ստեփան Դեմիրճյանը հայտարարել էր, որ ընդդիմության հանրահավաքի ցրումը «աննախադեպ հանցագործություն է հայ ժողովրդի նկատմամբ»:
«Մենք կազմակերպված, ստոր եւ դավադիր ռազմական գործողության վկա դարձանք, որի նպատակն էր կոտրել անօրինական ընտրված նախագահի դեմ ելած ժողովրդի կամքը»,- հայտարարել էր նա:
«Արդարություն» դաշինքի ղեկավարը «բացարձակ սուտ» որակեց ՀՀ ոստիկանության հայտարարությունն այն մասին, որ հանրահավաքի մասնակիցներն իրենց ագրեսիվ էին պահում: Ստեփան Դեմիրճյանը հայտարարել էր, որ ցուցարարների վրա հարձակված ոստիկանության հատուկ նշանակության ուժերը թաքնված են եղել Հայաստանի Ազգային Ժողովի շենքում: Նրա խոսքով՝ պատասխանատվության մի մասն ընկնում է խորհրդարանում մեծամասնություն կազմող իշխող կոալիցիայի եւ անձամբ ԱԺ խոսնակ Արթուր Բաղդասարյանի վրա:
Ազգային-Ժողովրդավարական Միության (ԱԺՄ) ղեկավար Վազգեն Մանուկյանը հայտարարել էր, որ «իշխանությունները գնացին նման քայլի, որովհետեւ շատ լավ հասկանում էին, որ եթե ցուցարարներն ամբողջ գիշեր մնային Բաղրամյանի պողոտայում, վաղը նրանց կմիանար ողջ Երեւանը, ինչն անխուսափելի կդարձներ Ռոբերտ Քոչարյանի հրաժարականը»:
Ապրիլի 14-ին պաշտպանության նախարար, ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «ոստիկանները պարտավոր էին վերականգնել հասարակական կարգը Բաղրամյանի պողոտայում»:
«Չեմ կարծում, որ 1, 2 կամ 4 հազար մարդ իրավունք ունեին կաթվածահարել մեկ միլիոն բնակչությամբ քաղաքի նորմալ գործունեությունը»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Մեկնաբանելով ընդդիմության ներկայացուցիչների հայտարարություններն այն մասին, որ հանրահավաքի մասնակիցները ոչ մի անօրինական բան չէին անում, այլ պարզապես «երգում ու պարում» էին, պաշտպանության նախարարը նշել էր. «Ես չեմ կարծում, որ Բաղրամյան պողոտայի երթեւեկելի մասը նախատեսված է պարելու համար»:
Ապրիլի 14-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը խոսել էր քաղաքական երկխոսության անհրաժեշտության մասին, միեւնույն ժամանակ նշելով, որ  անընդունելի է համարում, եթե նման երկխոսության պատրաստակամությունը վերջնագրի բնույթ կրի:
«Այսօր ընդդիմությունն ունի բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի վերադառնա նորմալ աշխատանքի դաշտ: Եթե դա տեղի չունենա, իշխանություններն ունեն բավարար իրավական ներուժ՝ ժողովրդին պաշտպանելու եւ անօրինականության դրսեւորումները կանխելու համար»,- շեշտել էր Հայաստանի նախագահը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 8-14
«Ալիեւը պատերազմելու ցանկություն չունի»
Ապրիլի 10-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը համոզմունք էր հայտնել, որ իր ադրբեջանցի պաշտոնակից Իլհամ Ալիեւը պատերազմելու ցանկություն չունի:
Սերժ Սարգսյանն այդ մասին ասել էր՝ մեկնաբանելով միջնորդների հայտարարություններն այն մասին, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները փորձում են ղարաբաղյան կարգավորման հեռանկարներին նայել «միմյանց աչքերով»:
«Երբ ես փորձում եմ խաղաղ գործընթացին նայել իմ ադրբեջանցի պաշտոնակցի աչքերով, շատ լավ ապագա եմ տեսնում Հարավային Կովկասի համար: Համոզված եմ, որ իմ ադրբեջանցի պաշտոնակիցը, լինելով նորմալ մարդ, չի ցանկանում պատերազմել, քանի որ պատերազմն արդեն բազմաթիվ տառապանքներ է բերել մեր ժողովուրդներին: Երբ ես կարգավորման հեռանկարներին նայում եմ ադրբեջանցի պաշտոնակցիս աչքերով, տեսնում եմ լավատեսական պատկեր»,- հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը:
Սերժ Սարգսյանը`2009 թվականի ապրիլի 10-ին Սերժ Սարգսյանը`2009 թվականի ապրիլի 10-ին
«Անկեղծ համոզմունք»
Ապրիլի 10-ին Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման անհրաժեշտության իր «անկեղծ համոզմունքի» մասին:
«Ես անկեղծորեն համոզված եմ, որ մենք պարտավոր ենք կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, եւ այդ համոզմունքը իմ մոտ ձեւավորվել էր Հայաստանի նախագահ ընտրվելուց առաջ: Կարծում եմ, որ թուրքական հմուտ դիվանագիտությունը կարող է գնահատել իմ անկեղծության աստիճանը»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը նշել էր, որ հայ-թուրքական երկխոսության մեկնարկին նպաստել էին նաեւ մի շարք միջազգային զարգացումներ: Սերժ Սարգսյանը շեշտել էր, որ Հայաստանը շարունակում է պահպանել իր հստակ դիրքորոշումը՝ առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու անհրաժեշտության մասին:
«Եթե դուք դա փոխզիջում եք համարում, կարող եք այդպես մտածել: Սակայն ես կոչ եմ անում ձեզ հավատալ մեր բոլոր հայտարարություններին այն մասին, որ Թուրքիայի հետ երկխոսության ընթացքում մենք չենք քննարկում Հայոց ցեղասպանության հարցը եւ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը»,- հայտարարել էր Հայաստանի նախագահը
Սերժ Սարգսյանը չէր բացառել, որ «մենք կարող ենք սխալվել մեր հաշվարկներում, եւ Թուրքիան կարող է նահանջել եւ հրաժարվել ձեռք բերված պայմանավորվածություններին»:
«Սակայն, վստահ եմ, որ նույնիսկ նման զարգացումների դեպքում մենք այդ իրավիճակից ավելի ուժեղ դուրս կգանք, քանի որ միջազգային հանրությունը համոզվեց առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատելու մեր պատրաստակամության մեջ»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 8-14
Տեր-Պետրոսյանը, Ծառուկյանը ու Հովհաննիսյանը
Ապրիլի 10-ին կայացել էր ՀՀ առաջին նախագահ, Հայ Ազգային Կոնգրես կուսակցության նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի եւ «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հանդիպումը:
Երեք կուսակցությունների համատեղ հաղորդագրության համաձայն, հանդիպման ընթացքում կողմերը «քննարկել էին երկրում ստեղծված նոր քաղաքական իրավիճակում համատեղ քաղաքական օրակարգի եւ գործողությունների ծրագրի ձեւավորման հարցեր»:
Սարգսյանի խոստումը եւ Աբրահամյանի նշանակումը
Ապրիլի 10-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր.
Սերժ Սարգսյանը՝ 2014 թվականի ապրիլի 10-ին Սերժ Սարգսյանը՝ 2014 թվականի ապրիլի 10-ին
«Ձեր առաջ պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ես՝ Սերժ Սարգսյանը, այլեւս երբեք չեմ առաջադրվելու ՀՀ նախագահի պաշտոնի համար: Եթե վերջնական քննարկումների արդյունքում իմ ցանկությանը չհամապատասխանող ուղի ընտրվի, նկատի ունեմ պառլամենտական կառավարման մոդելը, ապա ես չեմ հավակնի նաեւ վարչապետի պաշտոնին»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը` նշելով, որ մեկ մարդն իր կյանքում երկու անգամից ավել չպետք է հավակնի երկրի կառավարման ղեկին:
Ապրիլի 14-ին Սերժ Սարգսյանը կառավարության անդամներին ներկայացրել էր նոր վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին:
Սերժ Սարգսյանը եւ Հովիկ Աբրահամյանը`2014 թվականի ապրիլի 14-ին Սերժ Սարգսյանը եւ Հովիկ Աբրահամյանը`2014 թվականի ապրիլի 14-ին

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 8-14 АПРЕЛЯ 2004 ГОДА
8 апреля президент Армении Роберт Кочарян заявил, что «смена власти в Грузии возбудила у нашей оппозиции воодушевление и надежды».
Президент Армении сказал, что после событий в Грузии в рядах оппозиции «началась гонка за лидерство, которая придала ультиматумам определенный уклон, поскольку стоял еще и вопрос о том, кто будет более активен и примет более оппозиционную позу».
«Все это привело к ситуации, когда оппозиция загнала себя в такой тупик, из которого не может найти выхода - такого выхода, который позволил бы ей спасти лицо. Им придется или пойти на беззаконие, причем они знают, каков будет ответ на него, или пойти на попятную, а это, по их мнению, означает потерять лицо. Вот так и сформировалось агрессивное политическое меньшинство», - заявил Роберт Кочарян.
«Дело дошло до того, что начали обсуждать даже символы смены власти в Армении - роза, гвоздика и все такое прочее. Хочу предложить оппозиции символ, который, думаю, и в прямом, и в переносном смысле гораздо вернее отражает нынешнюю ситуацию - революция мыльных пузырей», - сказал глава государства.
Разгон
Рано утром 13 апреля силы армянской полиции разогнали митинг оппозиции, который проходил на проспекте Баграмяна в центре Еревана, у зданий Национального Собрания и посольства США.
Силы полиции начали специальную операцию по вытеснению митингующих с проспекта около 02:00 часов. Правоохранительные органы применили силу после того, как митингующие отказались добровольно покинуть проезжую часть улицы. При разгоне митинга использовались водометы и сигнально-звуковые шашки.
После разгона митинга представители правоохранительных органов произвели аресты в штаб-квартирах оппозиционных партий «Республика», «Национальное единение» и Народной партии Армении.
Полицейские избили корреспондентов газеты «Айкакан Жаманак» Гайка Геворгяна и Аветиса Бабаджаняна и оператора российского Первого канала Левона Григоряна, освещавших ночные события на проспекте Баграмяна.
13 апреля лидер блока «Справедливость» Степан Демирчян заявил, что расценивает разгон митинга оппозиции как «беспрецедентное преступление против армянского народа».
«Мы стали свидетелями тщательно спланированной, подлой военной операции, целью которой было сломить волю народа, поднявшегося против незаконно избранного президента», - заявил он.
Лидер блока «Справедливость» назвал «бесстыдной ложью» заявление армянской полиции о том, что митингующие вели себя агрессивно и сами спровоцировали столкновения. Степан Демирчян заявил, что силы полицейского спецназа, которые напали на демонстрантов, укрывались в здании Национального Собрания Армении, и возложил часть ответственности за случившееся на правящую коалицию, обладающую большинством в парламенте и спикера Артура Багдасаряна.
Лидер Национально-Демократического Союза Вазген Манукян заявил, что «власти пошли на такие шаги, поскольку отлично понимали, что если бы демонстранты простояли на проспекте Маршала Баграмяна всю ночь, то завтра к ним бы присоединился весь Ереван, что сделало бы отставку Роберт Кочаряна неминуемой».
14 апреля министр обороны, секретарь Совета национальной безопасности при президенте Армении Серж Саргсян заявил, что «полицейские были обязаны восстановить общественный порядок на проспекте Маршала Баграмяна».
«Не думаю, что 1, 2 или 4 тысячи человек имели право парализовать нормальную жизнедеятельность города с милионным населением», - сказал Серж Саргсян.
Комментируя заявления отдельных представителей оппозиции о том, что участники митинга не делали ничего противозаконного, а просто «пели и танцевали», министр обороны заявил: «Не думаю, что проспект Маршала Баграмяна предназначен для того, чтобы танцевать на его проезжей части».
14 апреля президент Армении Роберт Кочарян заявил о необходимости политического диалога, заметив при этом, что считает неприемлемым, если готовность к такому диалогу носит характер ультиматума.
«Сегодня оппозиция обладает всеми возможностями для того, чтобы вернуться на поле нормальной работы. Если этого не будет сделано, то власти обладают достаточным законным потенциалом для того, чтобы защищить народ и предотвратить любые проявления беззакония», - подчеркнул президент Армении.
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 8-14 АПРЕЛЯ 2009 ГОДА
«У Алиева нет желания воевать»
10 апреля президент Армении Серж Саргсян выразил убеждение, что у его азербайджанского коллеги Ильхама Алиева нет желания воевать.
Глава государства сказал сегодня об этом, комментируя заявления посредников о том, что президенты Армении и Азербайджана пытаются смотреть на перспективы карабахского урегулирования «глазами друг друга».
«Когда я пытаюсь смотреть на мирный процесс глазами своего коллеги, то вижу очень хорошее будущее для Южного Кавказа. Убежден, что мой азербайджанский коллега, будучи нормальным человеком, не хочет воевать, поскольку война принесла множество страданий нашим народам. Когда я смотрю на перспективы урегулирования глазами своего коллеги, то я вижу оптимистическую картину», - заявил Серж Саргсян.
«Искреннее убеждение»
10 апреля Серж Саргсян заявил о своем «искреннем убеждении» в необходимости нормализации отношений с Турцией.
«Я искренне убежден, что мы обязаны нормализовать отношения с Турцией, и это убеждение сформировалось у меня задолго до избрания президентом Армении. Думаю, что искушенная турецкая дипломатия может оценить степень моей искренности», - заявил Серж Саргсян.
Президент отметил, что началу армяно-турецкого диалогу способствовал также ряд международных развитий. Серж Саргсян подчеркнул, что Армения продолжает придерживаться четкой позиции о необходимости установления дипломатических отношений с Турцией без каких-либо предварительных условий.
«Если вы это считаете компромиссом с нашей стороны, вы можете так считать. Однако я призываю вас верить нашим заявлениям о том, что в ходе диалога с Турцией мы не обсуждаем проблему Геноцида армян и процесс карабахского урегулирования», - заявил президент Армении.
Серж Саргсян не исключил, что «мы могли ошибаться в своих расчетах, и Турция может сделать шаг назад и отказаться от достигнутых договоренностей». «Однако я уверен, что даже при таком развитии событий мы выйдем из этой ситуации более сильными, поскольку международное сообщество убедилось в нашей готовности к установлению отношений без предварительных условий», - сказал президент Армении.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 8-14 АПРЕЛЯ 2014 ГОДА
Тер-Петросян, Царукян и Ованисян
10 апреля состоялась встреча первого президента Армении, лидера оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Левона Тер-Петросяна, председателя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна и лидера партии «Наследие» Раффи Ованисяна.
Согласно совместному сообщению трех партий, на встрече стороны «обсудили вопросы формирования совместной политической повестки и плана действий в условиях новой политической ситуации в стране».
Обещание Саргсяна и назначение Абрамяна
10 апреля президент Армении Серж Саргсян заявил:
«Официально объявляю, что я - Серж Саргсян - больше никогда не буду выдвигаться на пост президента Армении. Если в результате окончательных обсуждений будет выбран не соответствующий моим желаниям путь, я имею в виду модель парламентского управления, то я не буду баллотироваться также на должность премьер-министра»,- сказал Серж Саргсян, отметив, что один и тот же человек не должен в своей жизни более двух раз претендовать на пост руководителя страны.
14 апреля президент Серж Саргсян представил членам кабинета министров нового премьер-министра Овика Абрамяна.