Երեւան, Մեդիամաքս: Երեւանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանն ասել է, որ մտադիր է հրաժարվել քաղաքի կառավարման «ֆեոդալական միտումներից»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, քաղաքապետն այդ մասին ասել է «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում` մեկնաբանելով քաղաքային տնտեսության մի շարք ոլորտներ մասնավոր կառավարման փոխանցելու իր ծրագրերը:
«Այն ոլորտները, որոնցում կա բիզնես-տրամաբանություն, պետք է փոխանցել մասնավոր ներդրողին»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
«Կան, իհարկե, այսպիսի ֆեոդալական միտումներ` որքան շատ բնագավառներ, ոլորտներ կամ ընկերություններ ես վերահսկում, ղեկավարում կամ կառավարում, այնքան ուժեղ ես դառնում: Դա բացարձակ այդպես չէ: Ավելին, մենք պատրաստ ենք մասնավոր ընկերությունների կառավարմանը հանձնել մեր 100-տոկոսանոց դուստր ընկերությունները, օրինակ, «Երքաղլույսը»»,- ասել է Երեւանի քաղաքապետը:
«Ես վստահ եմ, որ ուժեղ կառավարչին կամ թիմին, որը վստահ է իր իրավացիության մեջ, չպետք է արհեստականորեն իրավացիություն ապացուցել «մկանները գործադրելու» հաշվին»,- նկատել է Կարեն Կարապետյանը:
Միաժամանակ, խոստովանել է քաղաքապետը, բիզնեսի ներկայացուցիչները դեռեւս «մինչեւ վերջ չեն զգացել, որ մենք անկեղծ ենք եւ մինչեւ վերջ կգնանք մեր այդ մոտեցման մեջ»:
«Բիզնեսի կառավարման դեպքում կոռուպցիոն ռիսկերը նվազում են: Անհրաժեշտ է անպայման ստեղծել մի համակարգ, որում մարդիկ կվաստակեն օրինական հիմունքներով: Կոռուպցիայի դեմ ցանկացած պայքար ենթադրում է հիմնական խնդրի լուծում: Եթե դու դա չես լուծում, կոռուպցիան արմատախիլ չի լինում: Եթե հնարավորություն չես տալիս օրինական աշխատելու, յուրաքանչյուրը որոնում է, թե ինչպես դա ինքնուրույն անի»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
«Էխո Մոսկվի»-ին Երեւանի քաղաքապետի հարցազրույցի ամբողջական տեքստը հասանելի է այստեղ` http://www.echo.msk.ru/programs/beseda/760973-echo/:

Ереван/Медиамакс/. Мэр Еревана Карен Карапетян сказал, что намерен отказаться от «феодальных тенденций» в управлении городом.
Как сообщает Медиамакс, мэр сказал об этом в интервью радиостанции «Эхо Москвы», комментируя свои планы передать в частное управление ряд сфер городского хозяйства.
«Те сферы, в которых есть бизнес-логика, нужно передавать частному инвестору»,- сказал Карен Карапетян.
«Есть, конечно, такие феодальные тенденции - чем больше отраслей, областей или компаний ты контролируешь, руководишь или управляешь, тем сильнее становишься. Это абсолютно не так. Более того, мы готовы передать в управление частным компаниям наши стопроцентные дочерние компании, например, «Ергорсвет»»,- сказал мэр Еревана.
«Я убежден, что сильному управленцу или команде, которая уверена в своей правоте, не следует искусственно доказывать свою правоту за счет того, чтобы «мускулы качать»», - заметил Карен Карапетян.
При этом, признал мэр, представители бизнеса пока «не до конца прочувствовали, что мы откровенны и до конца пойдем в этом своем подходе».
«При управлении бизнесом коррупционные риски снижаются. Нужно обязательно создавать систему, когда люди зарабатывали бы легально. Любая борьба против коррупции предполагает решение основного вопроса. Если ты это не решаешь, то коррупция не искореняется. Если ты не даешь шанс заработать легально, то каждый ищет, как это сделать самому»,- сказал Карен Карапетян.