Փաշինյան․ Երեւանի ավագանու ընտրությունները պետք է բացառիկ լինեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն է տվել Երեւանի ավագանու լիազորությունների ժամկետը կրճատելու եւ արտահերթ ընտրություններ նշանակելու ու անցկացնելու վերաբերյալ որոշման նախագծին։
Ընտրությունների օրը կհայտարարի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը՝ որոշման հրապարակումից հետո 30-40-օրյա ժամկետում։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Երեւանի ընտրությունները պետք է լինեն բացառիկ՝ օրինականության, թափանցիկության եւ արդարության առումով։
«Սա մեր կառավարության օրոք տեղի ունենալիք առաջին այս ծավալի ընտրություններն են, եւ մեզ համար առաջնահերթ խնդիր է դրանց ազատությունը, ժողովրդավարությունը եւ օրինականությունը ապահովելը»,- ասել է վարչապետը։
Նրա խոսքով, այս ընտրություններում ընտրակաշառքի որեւէ դեպք չպետք է գրանցվի, իսկ ընտրակաշառքի փորձ անող որեւէ անձ չպետք է մնա առանց պատասխանատվության։
«ՀՀ քաղաքացիների կամքի վրա որեւէ ապօրինի ազդեցությունը պետք է բացառվի։ Հույս ունեմ՝ որեւէ մեկը չի տրվի իր բախտը փորձելու գայթակղությանը»,-հայտարարել է կառավարության ղեկավարը։
Մեդիամաքսը հիշեցնում  է, որ Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հրաժարական է տվել հուլիսի 9-ին,  իսկ հուլիսի 16-ին Երեւանի ավագանին նոր քաղաքապետ չի ընտրել:

Пашинян: Выборы в Совет старейшин Еревана должны быть исключительными - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило проект решения о сокращении срока полномочий Совета старейшин Еревана, назначении и проведении внеочередных выборов.
День выборов объявит Центральная избирательная комиссия в течение 30-40 дней со дня обнародования решения.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что выборы в Совет старейшин Еревана должны быть исключительными в плане законности, прозрачности и честности.
«Это первые выборы в таком масштабе в период правления нашего правительства, и обеспечение их свободы, демократии и законности является для нас первоочередной задачей»,- заявил премьер-министр.
По его словам в этих выборах не должны быть зафиксированы случаи избирательных взяток, а люди, предпринявшие попытки их дать, не должны избежать ответственности.
«Незаконное влияние на волю граждан Армении должно быть исключено. Надеюсь, что никто не поддастся соблазну испытать судьбу»,- заявил глава правительства.
Медиамакс напоминает, что мэр Еревана Тарон Маргарян подал в отставку 9 июля, а 16 июля Совет старейшин Еревана не избрал нового мэра.