Լուսանկարը` http://www.enpi-info.eu
Ավելի քան 30 տարի Երեւանի մետրոպոլիտենի ենթակառուցվածքը գործարկվել է գրեթե առանց հիմնարար վերանորոգման: Հիմնական ընթացիկ սպասարկումից զատ մետրոն միայն իր միջոցների վատթարացում է տեսել: Սակայն Երեւանի մետրոյի վերականգնման նախագծի շնորհիվ, որ համաֆինանսավորվում է Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի (5մլն եվրո վարկ), Եվրոպական ներդրումային բանկի (5մլն եվրո վարկ) եւ ԵՄ Հարեւանության ներդրումային գործիքի (5մլն եվրո դրամաշնորհ) կողմից, ձեռք են բերվել նոր սարքավորումներ: Ընդհանուր նպատակը մետրոյի համակարգի արդիականացումն է եւ Երեւան քաղաքի բնակիչների կյանքի որակի բարելավումը` խրախուսելով հանրային տրանսպորտի ավելի լայն օգտագործումն ու կրճատելով մեքենաների արտանետումները:
«Մետրոն ինձ անհրաժեշտ վայր է հասցնում 10 րոպեում` ավտոբուսով գնալու 40 րոպեի փոխարեն», ասում է Տաթեւի Սարգսյանը, որ Երեւանի մետրոյի Երիտասարդական կայարանի մոտ գտնվող Երեւանի շատ համալսարաններից ու ինստիոտւտներից մեկի դիզայնի բաժնի ուսանողուհի է:
Չնայած մետրոն միայն 10 կայարան ու 12կմ երկարություն ունի, Հայաստանի մայրաքաղաքի շատ բնակիչներ, հատկապես ուսանողներն ու մեծահասակները, հաճախ են այն օգտագործում: «Իմ ընկերներն ու ես նախընտրում ենք մետրոն. առավոտյան փողոցները ծանրաբեռնված են այն դեպքում, երբ մետրոն ավելի արագ է, ավելի ապահով եւ անգամ հնարավոր է ինչ-որ բան կարդալ մինչեւ ուզածդ կայարան հասնելը», ասում է Տաթեւիկը:
Ագրարային համալսարանում քիմիա դասավանդող Ասյա Կճոզյանը մետրոյից օգտվում է գրեթե ամեն օր` Երեւանի ծայրամասից կենտրոն հասնելու համար: «Ես ոչ ցանկություն, ոչ էլ ֆիզիկական կարողություն ունեմ օգտվելու միկրոավտոբուսներից, որոնք հարմարավետ չեն եւ դրանցում միշտ անհնար է նստելու ազատ տեղ գտնել այն դեպքում, երբ մետրոյում ես ինձ հարմարավետ ու ապահով եմ զգում», ասում է նա: Ասյան քաղաքային տրանսպորտի տարբեր տեսակների համեմատություն է անում. «Այստեղ անգամ գնացքին սպասելն է հարմարավետ ավտուբուսների կանգառների համեմատությամբ, որտեղ երթեւեկության աղմուկն ու փոշին ուղղակի վրդովեցուցիչ են: Ավելին, մետրոն նաեւ էկոլոգիապես մաքուր է», ասում է Ասյան, կարծիք հայտնելով, որ ստորգետնյա տրանսպորտը միակ հարմարավետ փոխադրամիջոցն է մեծահասակների համար:
Վերգետնյա տրանսպորտը` որպես ուժեղ (եւ աղտոտող) մրցակից
Մարդիկ Երեւանում հաճախ են օգտվում մետրոյից: Հիմնական` երկուղի գիծն իր 9 կայարաններով ձգվում է քաղաքի հյուսիս-արեւմուտքից հարավ-արեւմուտք: Երկրորդ եւ ավելի կարճ` մեկ ուղով ճյուղն աշխատում է որպես մաքոքային կապ` սնելով հիմնական գիծը: Սակայն ավելի քան 30 տարի Երեւանի մետրոյի ենթակառուցվածքը բարելավումներ ունեցել է, բայց միայն ընթացիկ աշխատանքներ են կատարվել: Այսօր իրավիճակը փոխվում է:
Երեւանի Մետրոյի վերականգնման նախագիծը համաֆինանսավորվում է Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի (5մլն եվրո վարկ), Եվրոպական ներդրումային բանկի (5մլն եվրո վարկ) եւ ԵՄ Հարեւանության ներդրումային գործիքի (5մլն եվրո դրամաշնորհ) կողմից:
Երեւանի քաղաքապետի խորհրդական Աշոտ Մնացականյանը մետրոն բնութագրում է որպես քաղաքային տրանսպորտի ամենակարեւոր օղակ: «Այս նախագիծը նախեւառաջ ուղղված է անվտանգության եւ էներգախնայողության խնդիրներին, ինչպես նաեւ վերականգնման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերին, որոնց վերջնական նպատակը մետրոն տրանսպորտային այնպիսի միջոց դարձնելն է, որy գրավիչ կլինի առավել մեծ թվով մարդկանց համար», ասում է նա:
Հիմնական պատճառներից մեկն էլ, որ ստորգետնյա տրանսպորտը չի օգտագործվում իր ողջ ներուժով, զուգահեռ ու բավականին ձգված վերգետնյա տրանսպորտային ցանցի տարերային զարգացումն է: Մնացականյանի խոսքով, «Վերգետնյա տրանսպորտի շատ գծեր զուգահեռ են ընթանում ստորգետնյա գծերին: Մենք աշխատում ենք վերգետնյա տրանսպորտային համակարգը փոփոխելու հնարավորության ուղղությամբ: Նաեւ ուսումնասիրում ենք միասնական տոմսային համակարգի ստեղծման տարբերակը»:
Նոր սայլակներ` ավելի ապահով եւ պակաս աղմկոտ երթեւեկության համար
«Մանրամասն գործառնական եւ ֆինանսական վերլուծություններ են իրականացվել` գնահատելու նախագծային կարիքները, որոշելու ներդրումների ցանկն ու, վերջապես, մշակելու գնումների եւ իրականացման ծրագիրը», ասում է Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երեւանի մետրոպոլիտենի (պետական սեփականություն հանդիսացող ՓԲԸ) տնօրենների խորհրդի նախագահի խորհրդական Գարի Մանուկյանը:
«Նախագծի առաջնահերթությունները որոշվել են անվտանգության եւ որակին առնչվող խնդիրների հիման վրա: Այդպիսով մենք մշակել ենք ապրանքների առանձնահատուկ մի ցանկ, որը մեզ հնարավորություն կտա նվազեցնել նաեւ էներգիայի օգտագործումն ու շահագործման ծախսերը»:
Այդ մոտեցմամբ ընտրվել է քարշակային մեքենան, որ աշխատում է գիշերները` նորոգելու առօրյա մեխանիկական անսարքությունները. այն փոխարինում է 50 տարվա հնության նմանատիպ մեքենային, որ համարվում էր արդեն լրիվ շարքից դուրս եկած: Նույն չափանիշը կիրառվել է նաեւ նոր սայլակների (որոնք հնարավորություն են տալիս երթեւեկությունը դարձնել առավել անվտանգ ու պակաս աղմկոտ), նաեւ գծի բաղկացուցիչ մասերի, հոսանքալարերի, ջրի պոմպային համակարգերի առնչությամբ: «Ապրանքների մատակարարումն արդեն ընթացքի մեջ է», շարունակում է Մանուկյանը, «եւ մինչեւ 2012-ի վերջ ողջ նախագիծը հաջողությամբ կիրականացվի»:
«Նախագիծը նաեւ կնպաստի ընկերության կառուցվածքային առումով ամրապնդմանը` նախագծի իրականացման կարողությունների, գործառնական եւ ֆինանսական բարելավումների պայմաններում», եզրակացնում է նա:
Որքան շատ մարդ տեղափոխվի, այնքան կավելանա ընկերության եկամուտը
Այսօր մետրոն իր ողջ կարողությամբ չի աշխատում: Խրախուսելով ստորգետնյա տրանսպորտի օգտագործումը` նախագիծը նպատակ ունի բավարարեն ոչ միայն անմիջական օգտագործողների շահերը, այլեւ նվազեցնել քաղաքային տրանսպորտի ծանրաբեռնվածությունն եւ աղտոտումները: Մի խոսքով, նախաձեռնությունը երկնպատակ է. բարելավել Երեւանի բնակիչների կյանքի որակը, միեւնույն ժամանակ, էներգիայի խնայողությամբ ու շրջակա միջավայրի նկատմամբ հսկողությամբ:
«Ներկա դրությամբ, տարեկան մոտավորապես 20 միլիոն ուղեւորություն է կատարվում մետրոյով, կամ մետրոյի մեկ կիլոմետր գծի հաշվով 1.3մլն մարդ տեղափոխում, ինչը բարձր ցուցանիշ չէ: Մետրոյի օգտագործման ավելացումը կնշանակի նաեւ ընկերության եկամուտների մեծացում, որն էլ, կանխատեսելի սուբսիդիաների հետ միասին կտանի գործառնական ու ֆինանսական կայունության», ասում է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի` Տեղական եւ շրջակա միջավայրի հարցերով բանկի կառավարչի օգնական Յոհան Ֆրեդհոլմը:
Ըստ ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցչի, նախագիծը համապատասխանում է բանկի ռազմավարությանը` Հայաստանի քաղաքային տրանսպորտի ենթակառուցվածքի բարելավման եւ քաղաքային իշխանությունների տրամադրած ծառայությունների առեւտրայնացման առնչությամբ: «Նախագծի մի կարեւոր բաղկացուցիչ էլ Հանրային ծառայության պայմանագիրն է` ՀԾՊ-ն Քաղաքապետարանի եւ Մետրոպոլիտենի միջեւ, որը թափանցիկ կերպով կսահմանի երկու կողմերի իրավունքներն ու պարտավորությունները: Պատմականորեն, նման որեւէ պայմանագիր չի եղել, քանի որ Քաղաքապետարանն է Մետրոպոլիտենի սեփականատերը: Հանրային ծառայության պայմանագիրը կարող է բարձրացնել բյուջետային սուբսիդիաների կանխատեսելիությունը»:

Photo: http://www.enpi-info.eu
For more than 30 years, the Yerevan metro infrastructure has been operational with almost no major capital rehabilitation. With no more than basic ongoing maintenance, the metro saw a significant deterioration of its assets. Thanks to the Yerevan Metro Rehabilitation Project co-financed by the European Bank for Reconstruction and Development (€5 million loan), the European Investment Bank (€5 million loan) and the EU Neighbourhood Investment Facility (€5 million grant) new equipment has been purchased. The overall objective is to upgrade the metro system and to improve the quality of life for Yerevan city residents by encouraging greater use of public transport and reducing vehicle emissions.
“The metro? It brings me where I have to go in 10 minutes instead of 40 minutes by bus,” says Tatevik Sargsyan, who is studying design at an institute located near the Yeritasardakan Metro station, like many other institutes and universities in Yerevan.
Even though the Metro has just 10 stations and is just 12km long, many inhabitants of the Armenian capital, especially students and older people, are often using it. “My friends and I, we prefer the metro system: in the mornings the roads are overcrowded, while the metro is faster, safer and it’s even possible to read something before you reach your station,” says Tatevik.
Asya Kchozyan, a 71-year-old professor teaching chemistry at Agrarian University, uses the metro to get from the suburbs to the centre almost every day. “I have neither the wish nor physical capacity to take minibuses, which are not comfortable and it is always impossible to find a seat there, while in the metro I feel comfortable and safe,” she says. Asya compares different types of urban transport: “Even waiting for the train is comfortable here, compared with the bus stations where the traffic noise and the dust are really annoying. Moreover, the metro system is ecologically clean,” Asya says, believing the underground to be the only comfortable form of transport for the elderly.
Motor transport, a strong (and polluting) competitor
People in Yerevan are attached to their metro system. The main double-tracked line with 9 stations runs from the northwest to the southwest of the city. The second and shorter single tracked branch operates as a shuttle connection, feeding the main line. But for more than 30 years, the Yerevan metro infrastructure has benefited from  minor  rehabilitation works. Only a basic ongoing maintenance programme was implemented.  These limited investments resulted in a certain deterioration of the assets. Now things have started to change.
The Yerevan Metro Rehabilitation project is co-financed by the European Bank for Reconstruction and Development (€5 million loan), the European Investment Bank (€5 million loan) and the EU Neighbourhood Investment Facility (€5 million grant).
Ashot Mnatsakanyan, adviser to the Mayor of Yerevan, describes the metro as the most important link of the city’s transport. “This project,” he says, “addresses safety and energy-saving issues as a first and necessary step towards renovations, with the final goal to make the metro system a way of transport capable of attracting a much higher number of people.”
One of the main reasons why the underground has not been used to its full potential, is the spontaneous development of a parallel and quite extended overground transport network. According to Mnatsakanyan, “many overground transport lines run in parallel with underground lines. We are working now on the possibility of changing the motor transport system. We are also studying the option of creating a unified ticketing system.”
New bogies to make traffic safer and less noisy
“A detailed operational and financial analysis has been carried out to review the project needs, to define a list of investments and finally to develop a procurement and implementation plan”, says Garry Manukyan, adviser to the chairman of the board of directors of the state-owned Karen Demirchyan Yerevan Metro CJSC.
“Priorities for the project were defined on the basis of safety and quality related issues. That is how we came up with a very specific list of items to be purchased, which will also enable us to reduce energy and maintenance costs.” So a traction machine was selected, which operates at nights to repair daily mechanical problems: it replaces a 50-year-old one, which was considered completely worn out. The same criteria was applied to the new bogies, which allow the traffic to be less noisy and safer, to the track components, the cabling, and the water pumping systems.  “The delivery of the goods is under way,” continues Manukyan, “and by the end of 2012, the overall project should be successfully implemented”.
“The operation,” he concludes, “will also contribute to the institutional strengthening of the Company in terms of project implementation capacity, operational and financial improvements.”
More people on board, increased revenues for the company
Today, the metro is not running at its full capacity. By encouraging a greater use of underground transport, the project aims not only to benefit the direct users, but also to reduce congestion and pollution from motor vehicles in the city. In a word, the initiative is twofold: improving the quality of life for the citizens of Yerevan by also saving energy and keeping an eye on environment.
“At present, approximately 20 million journeys a year are made on the metro, or 1.3 million people per kilometre of metro line, which is not a high index. An increased use of the metro would also mean increased revenues for the company, which, in combination with predictable subsidies, will lead to operational and financial sustainability”, says Johan Fredholm, Associate Banker at the EBRD on Municipal and Environmental Infrastructure.
According to the EBRD representative, the project fits the bank’s strategy to improve the urban transport infrastructure in Armenia, and the commercialization of services provided by the municipality. “An important component of the project is to develop a Public Service Contract, or PSC, signed between the City and the Metro Company, which will define the rights and obligations of both parties in a transparent way. Historically, there has not been any such contract, because the City is the owner of the Metro company. The Public Service Contract – he concludes -  could improve the predictability of budget subsidies”.