Լուսանկարը` http://www.enpi-info.eu
Ավելի քան 30 տարի Երեւանի մետրոպոլիտենի ենթակառուցվածքը գործարկվել է գրեթե առանց հիմնարար վերանորոգման: Հիմնական ընթացիկ սպասարկումից զատ մետրոն միայն իր միջոցների վատթարացում է տեսել: Սակայն Երեւանի մետրոյի վերականգնման նախագծի շնորհիվ, որ համաֆինանսավորվում է Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի (5մլն եվրո վարկ), Եվրոպական ներդրումային բանկի (5մլն եվրո վարկ) եւ ԵՄ Հարեւանության ներդրումային գործիքի (5մլն եվրո դրամաշնորհ) կողմից, ձեռք են բերվել նոր սարքավորումներ: Ընդհանուր նպատակը մետրոյի համակարգի արդիականացումն է եւ Երեւան քաղաքի բնակիչների կյանքի որակի բարելավումը` խրախուսելով հանրային տրանսպորտի ավելի լայն օգտագործումն ու կրճատելով մեքենաների արտանետումները:
«Մետրոն ինձ անհրաժեշտ վայր է հասցնում 10 րոպեում` ավտոբուսով գնալու 40 րոպեի փոխարեն», ասում է Տաթեւի Սարգսյանը, որ Երեւանի մետրոյի Երիտասարդական կայարանի մոտ գտնվող Երեւանի շատ համալսարաններից ու ինստիոտւտներից մեկի դիզայնի բաժնի ուսանողուհի է:
Չնայած մետրոն միայն 10 կայարան ու 12կմ երկարություն ունի, Հայաստանի մայրաքաղաքի շատ բնակիչներ, հատկապես ուսանողներն ու մեծահասակները, հաճախ են այն օգտագործում: «Իմ ընկերներն ու ես նախընտրում ենք մետրոն. առավոտյան փողոցները ծանրաբեռնված են այն դեպքում, երբ մետրոն ավելի արագ է, ավելի ապահով եւ անգամ հնարավոր է ինչ-որ բան կարդալ մինչեւ ուզածդ կայարան հասնելը», ասում է Տաթեւիկը:
Ագրարային համալսարանում քիմիա դասավանդող Ասյա Կճոզյանը մետրոյից օգտվում է գրեթե ամեն օր` Երեւանի ծայրամասից կենտրոն հասնելու համար: «Ես ոչ ցանկություն, ոչ էլ ֆիզիկական կարողություն ունեմ օգտվելու միկրոավտոբուսներից, որոնք հարմարավետ չեն եւ դրանցում միշտ անհնար է նստելու ազատ տեղ գտնել այն դեպքում, երբ մետրոյում ես ինձ հարմարավետ ու ապահով եմ զգում», ասում է նա: Ասյան քաղաքային տրանսպորտի տարբեր տեսակների համեմատություն է անում. «Այստեղ անգամ գնացքին սպասելն է հարմարավետ ավտուբուսների կանգառների համեմատությամբ, որտեղ երթեւեկության աղմուկն ու փոշին ուղղակի վրդովեցուցիչ են: Ավելին, մետրոն նաեւ էկոլոգիապես մաքուր է», ասում է Ասյան, կարծիք հայտնելով, որ ստորգետնյա տրանսպորտը միակ հարմարավետ փոխադրամիջոցն է մեծահասակների համար:
Վերգետնյա տրանսպորտը` որպես ուժեղ (եւ աղտոտող) մրցակից
Մարդիկ Երեւանում հաճախ են օգտվում մետրոյից: Հիմնական` երկուղի գիծն իր 9 կայարաններով ձգվում է քաղաքի հյուսիս-արեւմուտքից հարավ-արեւմուտք: Երկրորդ եւ ավելի կարճ` մեկ ուղով ճյուղն աշխատում է որպես մաքոքային կապ` սնելով հիմնական գիծը: Սակայն ավելի քան 30 տարի Երեւանի մետրոյի ենթակառուցվածքը բարելավումներ ունեցել է, բայց միայն ընթացիկ աշխատանքներ են կատարվել: Այսօր իրավիճակը փոխվում է:
Երեւանի Մետրոյի վերականգնման նախագիծը համաֆինանսավորվում է Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի (5մլն եվրո վարկ), Եվրոպական ներդրումային բանկի (5մլն եվրո վարկ) եւ ԵՄ Հարեւանության ներդրումային գործիքի (5մլն եվրո դրամաշնորհ) կողմից:
Երեւանի քաղաքապետի խորհրդական Աշոտ Մնացականյանը մետրոն բնութագրում է որպես քաղաքային տրանսպորտի ամենակարեւոր օղակ: «Այս նախագիծը նախեւառաջ ուղղված է անվտանգության եւ էներգախնայողության խնդիրներին, ինչպես նաեւ վերականգնման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերին, որոնց վերջնական նպատակը մետրոն տրանսպորտային այնպիսի միջոց դարձնելն է, որy գրավիչ կլինի առավել մեծ թվով մարդկանց համար», ասում է նա:
Հիմնական պատճառներից մեկն էլ, որ ստորգետնյա տրանսպորտը չի օգտագործվում իր ողջ ներուժով, զուգահեռ ու բավականին ձգված վերգետնյա տրանսպորտային ցանցի տարերային զարգացումն է: Մնացականյանի խոսքով, «Վերգետնյա տրանսպորտի շատ գծեր զուգահեռ են ընթանում ստորգետնյա գծերին: Մենք աշխատում ենք վերգետնյա տրանսպորտային համակարգը փոփոխելու հնարավորության ուղղությամբ: Նաեւ ուսումնասիրում ենք միասնական տոմսային համակարգի ստեղծման տարբերակը»:
Նոր սայլակներ` ավելի ապահով եւ պակաս աղմկոտ երթեւեկության համար
«Մանրամասն գործառնական եւ ֆինանսական վերլուծություններ են իրականացվել` գնահատելու նախագծային կարիքները, որոշելու ներդրումների ցանկն ու, վերջապես, մշակելու գնումների եւ իրականացման ծրագիրը», ասում է Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երեւանի մետրոպոլիտենի (պետական սեփականություն հանդիսացող ՓԲԸ) տնօրենների խորհրդի նախագահի խորհրդական Գարի Մանուկյանը:
«Նախագծի առաջնահերթությունները որոշվել են անվտանգության եւ որակին առնչվող խնդիրների հիման վրա: Այդպիսով մենք մշակել ենք ապրանքների առանձնահատուկ մի ցանկ, որը մեզ հնարավորություն կտա նվազեցնել նաեւ էներգիայի օգտագործումն ու շահագործման ծախսերը»:
Այդ մոտեցմամբ ընտրվել է քարշակային մեքենան, որ աշխատում է գիշերները` նորոգելու առօրյա մեխանիկական անսարքությունները. այն փոխարինում է 50 տարվա հնության նմանատիպ մեքենային, որ համարվում էր արդեն լրիվ շարքից դուրս եկած: Նույն չափանիշը կիրառվել է նաեւ նոր սայլակների (որոնք հնարավորություն են տալիս երթեւեկությունը դարձնել առավել անվտանգ ու պակաս աղմկոտ), նաեւ գծի բաղկացուցիչ մասերի, հոսանքալարերի, ջրի պոմպային համակարգերի առնչությամբ: «Ապրանքների մատակարարումն արդեն ընթացքի մեջ է», շարունակում է Մանուկյանը, «եւ մինչեւ 2012-ի վերջ ողջ նախագիծը հաջողությամբ կիրականացվի»:
«Նախագիծը նաեւ կնպաստի ընկերության կառուցվածքային առումով ամրապնդմանը` նախագծի իրականացման կարողությունների, գործառնական եւ ֆինանսական բարելավումների պայմաններում», եզրակացնում է նա:
Որքան շատ մարդ տեղափոխվի, այնքան կավելանա ընկերության եկամուտը
Այսօր մետրոն իր ողջ կարողությամբ չի աշխատում: Խրախուսելով ստորգետնյա տրանսպորտի օգտագործումը` նախագիծը նպատակ ունի բավարարեն ոչ միայն անմիջական օգտագործողների շահերը, այլեւ նվազեցնել քաղաքային տրանսպորտի ծանրաբեռնվածությունն եւ աղտոտումները: Մի խոսքով, նախաձեռնությունը երկնպատակ է. բարելավել Երեւանի բնակիչների կյանքի որակը, միեւնույն ժամանակ, էներգիայի խնայողությամբ ու շրջակա միջավայրի նկատմամբ հսկողությամբ:
«Ներկա դրությամբ, տարեկան մոտավորապես 20 միլիոն ուղեւորություն է կատարվում մետրոյով, կամ մետրոյի մեկ կիլոմետր գծի հաշվով 1.3մլն մարդ տեղափոխում, ինչը բարձր ցուցանիշ չէ: Մետրոյի օգտագործման ավելացումը կնշանակի նաեւ ընկերության եկամուտների մեծացում, որն էլ, կանխատեսելի սուբսիդիաների հետ միասին կտանի գործառնական ու ֆինանսական կայունության», ասում է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի` Տեղական եւ շրջակա միջավայրի հարցերով բանկի կառավարչի օգնական Յոհան Ֆրեդհոլմը:
Ըստ ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցչի, նախագիծը համապատասխանում է բանկի ռազմավարությանը` Հայաստանի քաղաքային տրանսպորտի ենթակառուցվածքի բարելավման եւ քաղաքային իշխանությունների տրամադրած ծառայությունների առեւտրայնացման առնչությամբ: «Նախագծի մի կարեւոր բաղկացուցիչ էլ Հանրային ծառայության պայմանագիրն է` ՀԾՊ-ն Քաղաքապետարանի եւ Մետրոպոլիտենի միջեւ, որը թափանցիկ կերպով կսահմանի երկու կողմերի իրավունքներն ու պարտավորությունները: Պատմականորեն, նման որեւէ պայմանագիր չի եղել, քանի որ Քաղաքապետարանն է Մետրոպոլիտենի սեփականատերը: Հանրային ծառայության պայմանագիրը կարող է բարձրացնել բյուջետային սուբսիդիաների կանխատեսելիությունը»:

За более чем 30 лет работы инфраструктура ереванского метро практически никогда не подвергалась значительной реконструкции. Здесь осуществлялся лишь текущий ремонт, и состояние оборудования заметно ухудшилось. Благодаря проекту реконструкции ереванского метро, который софинансируется Европейским банком реконструкции и развития (кредит в 5 млн евро), Европейским инвестиционным банком (кредит в 5 млн евро), а также Инвестиционным фондом соседства (грант в 5 млн евро), было закуплено новое оборудование. Основной задачей является обновление системы метрополитена и повышение качества жизни ереванцев, поскольку проект будет способствовать росту пользования общественным транспортом и уменьшению выбросов выхлопных газов.
«Метро? Я на нем добираюсь за 10 минут туда, куда на автобусе ехала бы 40», - говорит Татевик Саргсян, которая изучает дизайн в институте, расположенном у станции метро Еритасардакан - там находятся и многие другие институты и университеты Еревана.
Хотя метрополитен Еревана насчитывает всего 10 станций, и длина его путей – 12 километров, многие жители столицы Армении, особенно студенты и пожилые люди, им часто пользуются. «Мы с друзьями предпочитаем ездить на метро: утром на дорогах пробки, а метро - быстрее и безопаснее, а иногда по пути можно успеть что-нибудь почитать», - говорит Татевик.
Ася Кджозян, 71-летняя преподавательница химии в Аграрном университете, почти каждый день ездит на метро в центр из пригорода. «У меня нет ни желания, ни возможности пользоваться маршрутным такси, которые и неудобны, и свободных мест там вечно нет, а в метро я чувствую себя удобно и безопасно», - говорит она. Ася сравнивает разные виды городского транспорта. «Здесь даже удобнее ожидать транспорт по сравнению с автобусными остановками, где ты не защищен от шума и пыли. Кроме того, метрополитен более безвреден с экологической точки зрения», - говорит Ася Кджозян, которая считает, что метро - это самый удобный вид транспорта для пожилых.
Наземный транспорт, сильный (и загрязняющий среду) конкурент
Жители Еревана любят свой метрополитен. Главная двухпутная линия, с 9 станциями, пересекает город с северо-запада на юго-запад. Вторая, более короткая, однопутная линия, действует по челночному принципу и подвозит пассажиров к главной. Но в течение более чем 30 лет инфраструктура метрополитена Еревана поддерживалась лишь посредством мелких восстановительных работ. Осуществлялся лишь текущий ремонт. Такие ограниченные инвестиции привели к ухудшению состояния метрополитена. Теперь ситуация стала меняться.
Проект реконструкции ереванского метро софинансируется Европейским банком реконструкции и развития (кредит в 5 млн евро), Европейским инвестиционным банком (кредит в 5 млн евро), а также Инвестиционным фондом соседства (грант в 5 млн евро).
Советник мэра Еревана Ашот Мнацакян говорит о метро как о самом важном звене в системе городского транспорта. «Это проект, - говорит он, - обращается к вопросам безопасности и энергосбережения как к первому и необходимому этапу обновления, конечная цель которого - сделать метрополитен таким видом транспорта, который сможет привлекать гораздо большее количество пассажиров».
Одна из основных причин того, почему метрополитен не использовался в полную силу - это спонтанное параллельное развитие достаточно широкой наземной транспортной системы. По словам Мнацакяна, «многие наземные транспортные линии идут параллельно подземным. Теперь мы работаем над вариантами внесения изменений в назменую транспортную систему. Мы также изучаем возможности создания единой билетной системы».
Новые тележки, которые сделают транспорт более безопасным и менее шумным
«Для того, чтобы определить потребности проекта, был проведен его операционный и финансовый анализ, с целью составить список инвестиций и, в конечном счете, разработать план закупок и реализации проекта», - говорит Гарри Манукян, советник председателя совета директоров госкомпании «Ереванское Метро имени Карена Демирчяна». Приоритеты в этом проекте определялись по степени их сопряжения с вопросами качества и безопасности. «Именно на этом основании мы составили конкретный список необходимых закупок, что также поможет нам свести к минимуму энергетические и эксплуатационные расходы». Поэтому была выбрана тяговая машина, которая работает по ночам и занимается устранением возникших за день проблем; она заменит другую, которую изношенной, которой уже 50 лет. Те же критерии были применены к новым балансирным тележкам, которые помогают уменьшить уровень шума и повысить безопасность транспорта, а также к оборудованию путей, кабельному хозяйству и водонасосным системам. «Уже начались поставки оборудования, - продолжает Манукян, - и к концу 2012 года работа над проектом должны быть успешно завершена».
«Завершение проекта, - говорит он в заключение, - будет, помимо прочего, способствовать укреплению положения компании с точки зрения способности к реализации проектов, а также ее рабочих и финансовых возможностей».
Больше пассажиров – больше доход
Сегодня метрополитен не загружен на полную мощность. Способствуя росту пользования подземным транспортом, проект имеет целью не только принести пользу непосредственно пассажирам, но также уменьшить загруженность города автомобильным транспортом и снизить уровень загрязнения оккужающей среды. Одним словом, эта инициатива имеет два аспекта: повышение качества жизни жителей Еревана, а также сбережение энергии с одновременным отслеживанием состояния окружающей среды.
«В настоящий момент в метро совершается примерно 20 миллионов поездок в год, то есть на один километр пути приходится 1,3 миллиона пассажиров - не самый высокий показатель. Рост пользования метрополитеном будет означать повышение дохода компании, что, в сочетании с прогнозируемыми субсидиями, приведет к эксплуатационной и финансовой устойчивости», - говорит Йохан Фредхольм, ассоциированный банкир при ЕБРР по муниципальной и природозащитной инфраструктуре.
Согласно представителю ЕБРР, проект находится в русле стратегии банка по улучшению инфраструктуры городского транспорта Армении, а также коммерциализации услуг, предоставляемых муниципалитетом. Важным компонентом проекта является разработка контракта на предоставление государственных услуг, или КПГУ, который должен быть подписан между городской администрацией и метрополитеном, в котором будут четко определены права и обязанности обеих сторон. До настоящего момента такого контракта не существовало, поскольку метрополитен принадлежит городу. «Контракт на предоставление государственных услуг, - говорит он в заключение, - мог бы повысить прогнозируемость бюджетных субсидий».