Հայ հեղինակները գիրք են գրել «Թուրքիայի հնարավոր ապագա նախագահի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանում գործող «Դիալոգ» հասարակական կազմակերպությունը հայտնել է «Хакан Фидан - штрихи к портрету возможного будущего президента Турции» գրքի հրատարակման մասին։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ գրքի հեղինակներ Գեւորգ Մինասյանն ու Անժելա Սիմոնյանը «փորձում են բացել հեռանկարային թուրք քաղաքական գործիչ Հաքան Ֆիդանի «անձի ծածկագիրը»։
«Գրքում ներկայացված է նրա կյանքն ու մասնագիտական ուղին: Որպես հավելված ներկայացված է Հաքան Ֆիդանի ատենախոսությունը՝ նվիրված Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի հետախուզական համակարգերի համեմատական վերլուծությանը»,- նշվում է հաղորդագրությունում։
Գրքի համահեղինակ Գեւորգ Մինասյանը Հայաստանի ԱԱԾ զորացրված գնդապետ  է, 1996-2022 թվականներին զբաղեցրել է տարբեր օպերատիվ եւ ղեկավար պաշտոններ, եղել է նաեւ Հայաստանի լիազոր ներկայացուցիչը ԱՊՀ հակաահաբեկչական կենտրոնում։
Անժելա Սիմոնյանը թուրքագետ է, ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի արեւելագիտության ֆակուլտետը։ Հետազոտություններ է իրականացնում Թուրքիայի ռազմարդյունաբերական համալիրի վերաբերյալ։

Yerevan /Mediamax/. The Russian-based Dialogue public organization has announced the publication of the book “Hakan Fidan – Touches to the Portrait of a Possible Future President of Turkey.”
It is reported that the authors of the book Gevorg Minasyan and Angela Simonyan “are trying to unravel the ‘personality code’ of Hakan Fidan, promising Turkish politician.”
“The publication outlines his life and professional path. As an appendix, the book presents Hakan Fidan’s dissertation devoted to a comparative analysis of the intelligence systems of Britain, the United States and Turkey,” the report says.
Gevorg Minasyan, the co-author of the book, is a reserve colonel of Armenia’s National Security Service. In 1996-2022 he held various operational and managerial positions and served as Armenia’s plenipotentiary representative to the CIS Anti-Terrorist Center.
Angela Simonyan is a Turkologist, a graduate of Yerevan State University’s Faculty of Oriental Studies. Her research focuses on Turkey’s military-industrial complex.
The book’s foreword is written by Colonel Alexander Poltavsky, a veteran of the security agencies. The book also contains reviews by Andrey Bezrukov, a retired colonel of Russia’s Foreign Intelligence Service, professor of the Department of Applied International Analysis at MGIMO, and Alexander Svarants, Doctor of Political Sciences and professor.