Հեյդար Ալիեւի hիմնադրամը կվերականգնի Վատիկանի Սուրբ Պողոսի տաճարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հեյդար Ալիեւի hիմնադրամի գործադիր տնօրեն Անար Ալաքբարովը եւ կարդինալ Ֆերնանդո Վերգես Ալզագան պայմանագիր են կնքել Վատիկանի Սուրբ Պողոսի տաճարում վերականգնողական աշխատանքներ իրականացնելու վերաբերյալ։
Trend գործակալությունը նշում է, որ Հեյդար Ալիեւի hիմնադրամի ֆինանսավորմամբ վերջին տարիներին վերականգնվել են Սուրբ Սեբաստիանի տաճարի կատակոմբները, Սուրբ Կոմոդիլայի կատակոմբները, Զեւսի քանդակը Պիո Կլեմենտինո թանգարանում, Սիքստինյան կապելլայի սրահներից մեկը։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցուցակում ընդգրկված Սուրբ Պողոսի տաճարը Վատիկանի ամենակարեւոր հուշարձաններից է:

Heydar Aliyev Foundation to restore Basilica of St. Paul in Vatican - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Executive Director of the Heydar Aliyev Foundation Anar Alakbarov and Cardinal Fernando Vérgez Alzaga signed an agreement for restoration of Basilica of Saint Paul in Vatican.
Trend Agency reported that during the recent years Heydar Aliyev Foundation funded the restoration of catacombs in Saint Sebastian Basilica, catacombs in Saint Sebastian Basilica, catacombs of Saint Commodilla in Rome, sculpture of Zeus in Pio-Clementino Museum, one of the halls of Sistine Chapel.
Basilica of Saint Paul, included in UNESCO World Heritage Site, is one of the Vatican’s most significant monuments.