Էրդողանը ընդունել է պարտությունը Թուրքիայի տեղական ընտրություններում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խոստովանել է, որ իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» (ԱԶԿ) կուսակցությունը չի կարողացել ցանկալի արդյունքների հասնել մարտի 31-ին կայացած տեղական ընտրություններում։
«Արդյունքները կվերլուծվեն, մենք դա անելու ենք ինքնաքննադատորեն եւ օբյեկտիվորեն։ Ժողովուրդը մեզ փոխանցել է իր ուղերձը, իր կամքն ու նախազգուշացումները»,- Էրդողանի խոսքը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք ճշգրիտ եւ օբյեկտիվորեն կվերլուծենք այն ուղերձները, որոնք ազգը փոխանցել է մեզ քվեատուփերի միջոցով։ Կրկին խոստանում ենք մեր ժողովրդին եւ ողջ Թուրքիային. մենք անխոնջ աշխատելու ենք բարելավելու մեր 85 միլիոն քաղաքացիներից յուրաքանչյուրի բարգավաճումը, խաղաղությունը, անվտանգությունը եւ հույսերը», - ասել է Էրդողանը:
Ըստ նախնական տվյալների՝ հիմնական ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունն ընտրություններում ստացել է 37,3%, իսկ իշխող կուսակցությունը՝ 35,7%։
Ընդդիմությունը հաղթել է Թուրքիայի խոշոր քաղաքներում՝ Անկարայում, Անթալիայում, Բուրսայում, Իզմիրում, Ստամբուլում, Ադանայում։

Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган признал, что правящая Партия справедливости и развития (ПСР) не смогла добиться желаемых результатов на прошедших 31 марта муниципальных выборах.
«Итоги будут проанализированы, мы сделаем это самокритично и объективно. Народ передал нам свое послание, свою волю и предупреждения», - эти слова Эрдогана приводит ТАСС.
«Мы сделаем все необходимое, чтобы максимально точно и объективно проанализировать те послания, которые дала нам нация на выборах. Мы еще раз даем обещание нашему народу и всей Турции: мы будем работать не покладая рук, чтобы повысить благосостояние, укрепить мир, безопасность и надежды каждого из 85 млн наших граждан», - сказал Эрдоган.
По предварительным данным, основная оппозиционная Народно-республиканская партия получила на выборах 37,3%, а правящая партия - 35,7%
Оппозиция одержала победу в крупных городах Турции – в Анкаре, Анталье, Бурсе, Измире, Стамбуле, Адане.