Էրդողան. Նեթանյահուն պետք է հեռանա Իսրայելի վարչապետի պաշտոնից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Բենիամին Նեթանյահուն պետք է հեռանա Իսրայելի վարչապետի պաշտոնից։
«Նեթանյահուին պետք է ասել՝ «գնալու ժամանակն է»։ Այդ մասին ինձ ասել են նաեւ որոշ օտարերկրյա քաղաքական գործիչներ»,- Էրդողանի այս խոսքերը մեջբերում է Անադոլու գործակալությունը։
Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է, որ «արեւմտյան գրեթե բոլոր երկրներն անտեսում են Գազայի ջարդերը» եւ զգուշացրել է, որ «այն քաղաքական գործիչները, ովքեր անտեսում են Գազայի վրա հարձակումների դեմ բողոքի ակցիաները, շուտով կբախվեն իրենց երկրների հասարակության արձագանքին»։
Էրդողանը նաեւ ասել է, որ «իսլամական աշխարհը չպետք է լռի Պաղեստինի բռնազավթման հարցում»։
«Գազայի անկումը կնշանակի, որ իսլամական աշխարհի միասնությանն ու համերաշխությանը խորը վերք կհասցվի»,- ասել է նա։
Թուրքիայի նախագահն ընդգծել է, որ «Անկարան հստակ սահման է գծում հրեաների եւ սիոնիստների միջեւ» եւ նշել է, որ այն, ինչ կատարվում է Գազայի հատվածում, «սիոնիզմի ակնհայտ դրսեւորում է»։

Эрдоган заявил, что Нетаньяху должен уйти с поста премьер-министра Израиля - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху должен уйти со своего поста.
«Пришло время сказать Нетаньяху - «пора уходить». Об этом мне говорили и некоторые иностранные политики», - эти слова Эрдогана приводит Анатолийское агентство.
Президент Турции констатировал, что «практически все страны Запада игнорируют резню в секторе Газа» и предупредил, что «политики, игнорирующие протесты против атак на Газу, скоро столкнутся с реакцией демократической общественности своих стран».
Эрдоган также заявил, что «исламский мир не должен хранить молчание в отношении оккупации Палестины».
«Падение Газы будет означать, что единству и солидарности исламского мира будет нанесена глубокая рана», - заявил он.
Президент Турции подчеркнул, что «Анкара проводит четкую грань между евреями и сионистами» и отметил, что происходящее в секторе Газа является «отчетливым проявлением сионизма».