Ռումինիայի նախագահ. Ադրբեջանի գազը «անվտանգության բարձիկ է» դարձել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Յոհանիսն այսօր Բաքվում ասել է, որ Հարավային գազային միջանցքով մատակարարվող ադրբեջանական գազը «անվտանգության բարձիկ» է դարձել շատ պետությունների համար։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ ելույթ ունենալով Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի նիստի բացմանը, Յոհանիսն ասել է, որ գործունեության երկու տարիների ընթացքում միջանցքն ապացուցել է, որ «ռազմավարական նշանակություն ունի Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության համար»։
«ԵՄ-ի եւ Ադրբեջանի միջեւ էներգետիկ համագործակցությունը ռազմավարական առաջնահերթություն է, եւ ավելին, այն պահանջված է նաեւ շուկայական տրամաբանությամբ»,- ասել է նա։

Газ из Азербайджана стал «подушкой безопасности», заявил президент Румынии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Румынии Клаус Йоханнис заявил сегодня в Баку, что газ из Азербайджана, поставляемый по Южному газовому коридору (ЮГК), стал «подушкой безопасности» для многих государств.
Как сообщает ТАСС, выступая на заседании Консультативного совета ЮГК, Йоханнис сказал, что Южный газовый коридор за два года функционирования продемонстрировал «стратегическую важность для энергетической безопасности Европы».
«Энергетическое сотрудничество между ЕС и Азербайджаном является стратегическим приоритетом, и, более того, этого требует логика рынка», - заявил он.