Թրամփի հետ հանդիպմանն Ալիեւը TRIPP-ը «Զանգեզուրի միջանցքի» մաս է անվանել - Mediamax.am
Ինչպես հաղորդում է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը, «հանդիպմանը գոհունակություն է հայտնվել Դոնալդ Թրամփի՝ իշխանության վերադառնալուց հետո մեր երկրների միջեւ տարբեր ոլորտներում կապերի զարգացման կապակցությամբ»:
«Ընդգծվել է Դոնալդ Թրամփի պատմական դերը անցյալ տարվա օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության օրակարգի առաջմղմանն առնչվող պայմանավորվածությունների ձեռքբերման գործում:
Մեր պետության ղեկավարն անդրադարձել է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։ Նշելով, որ տարածաշրջանում արդեն խաղաղություն է հաստատվել, Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ դա իր արտացոլումն է գտնում նաեւ երկու երկրների միջեւ առեւտրային հարաբերությունների հաստատման մեջ։ Մասնավորապես, նա ընդգծել է նավթամթերքի արտահանումը Ադրբեջանից Հայաստան, ինչպես նաեւ ներմուծվող հացահատիկի մատակարարումը Հայաստան՝ մեր երկրի տարածքով։
Մեր պետության ղեկավարը նշել է, որ Զանգեզուրի միջանցքը, այդ թվում՝ TRIPP նախագիծը, կարեւոր դեր են խաղում տարածաշրջանային փոխկապվածության տեսանկյունից։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԱՄՆ նախագահի ղեկավարությամբ ստեղծված Խաղաղության խորհրդի նշանակությանը, ընդգծվել է այդ ինստիտուտի կարեւորությունը Մերձավոր Արեւելքում խաղաղության ամրապնդման, ինչպես նաեւ գլոբալ հակամարտությունների կարգավորման գործում ներդրման տեսանկյունից։
Ադրբեջանի ընդգրկումը Խաղաղության խորհրդում որպես հիմնադիր պետություն գնահատվել է որպես Ադրբեջանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ ռազմավարական գործընկերության եւ մոլորակի վրա խաղաղության առաջմղման գործում մեր երկրի դերի դրսեւորում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

На встрече с Трампом Алиев назвал TRIPP частью «Зангезурского коридора» - Mediamax.am
Как сообщает пресс-служба президента Азербайджана, «на встрече было выражено удовлетворение развитием связей между нашими странами в различных сферах после возвращения Дональда Трампа к власти».
«Была подчеркнута историческая роль Дональда Трампа в достижении 8 августа прошлого года в Вашингтоне договоренностей, связанных с продвижением мирной повестки между Азербайджаном и Арменией.
Глава нашего государства коснулся предпринимаемых шагов по нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией. Отметив, что в регионе уже установился мир, Ильхам Алиев сказал, что это находит отражение и в налаживании торговых отношений между двумя странами. В частности, он подчеркнул экспорт нефтепродуктов из Азербайджана в Армению, а также доставку импортируемого зерна в Армению через территорию нашей страны.
Глава нашего государства отметил, что Зангезурский коридор, в том числе проект TRIPP играют важную роль с точки зрения региональной связности.
В ходе беседы было затронуто значение Совета мира, созданного под председательством Президента США, была подчеркнута важность этого института с точки зрения укрепления мира на Ближнем Востоке, а также внесения вклада в урегулирование глобальных конфликтов. Приглашение Азербайджана в Совет мира в качестве государства-учредителя было расценено как проявление стратегического партнерства между Азербайджаном и США и роли нашей страны в продвижении мира на планете», - говорится в сообщении.