Ռուսաստանը զգուշացրել է ՆԱՏՕ-ին չանտեսել «կարմիր գծերը»
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ի ուղղությունը ռիսկային է եւ կարող է հանգեցնել էսկալացիայի ընդհուպ մինչեւ զինված բախում։
«ՆԱՏՕ-ի երկրների ապակառուցողական կուրսը` անտեսելու մեր «կարմիր գծերը» եւ ներգրավվելու Ուկրաինայում Ռուսաստանի հետ առճակատման մեջ՝ հավասարակշռություն պահելով զինված հակամարտության եզրին, չափազանց ռիսկային է։ Սա հղի է հետագա էսկալացիաներով՝ ընդհուպ մինչեւ միջուկային տերությունների միջեւ ռազմական բախում, ինչը կհանգեցնի սարսափելի հետեւանքների: Դա պետք է կանխել»,- ընդգծել է փոխնախարարը «Իզվեստիա» թերթին տված հարցազրույցում։
Սերգեյ Ռյաբկովն նշել է այն պայմանները, որոնց դեպքում Ռուսաստանը կարող է միջուկային զենք կիրառել.
«Ռուսաստանը հիպոթետիկորեն թույլ է տալիս միջուկային հարված հասցնել միայն ի պատասխան մեր կամ մեր դաշնակիցների դեմ զանգվածային ոչնչացման զենքի օգտագործման դեպքում կամ սովորական զենքի կիրառմամբ ագրեսիայի, երբ պետության գոյությունը վտանգված է»:

Россия предупредила НАТО не игнорировать «красные линии»
Ереван /Медиамакс/. Замеситель министра иностранных дел России Сергей Рябков заявил, что курс НАТО является рискованным и может привести к эскалации вплоть до вооруженного столкновения.
«Деструктивный курс стран НАТО на игнорирование наших «красных линий» и втягивание в противостояние с Россией на Украине с балансированием на грани прямого вооруженного конфликта является в высшей степени рискованным. Это чревато дальнейшей эскалацией вплоть до военного столкновения ядерных держав с вытекающими тяжелейшими последствиями. Это необходимо предотвратить», - подчеркнул замминистра в интервью газете «Известия».
Сергей Рябков назвал условия, при которых Россия может использовать ядерное оружие:
«Россия гипотетически допускает ядерное реагирование исключительно в ответ на агрессию с применением оружия массового уничтожения против нас или наших союзников либо агрессию с использованием обычных вооружений, когда под угрозу поставлено само существование государства».