Արմեն Գեւորգյանը հրաժարվել է ԱԺ հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գեւորգյանն այսօր հայտարարել է, որ հրաժարական է ներկայացրել ՀՀ Ազգային Ժողովի Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից։
Արմեն Գեւորգյանը նշել է, որ 2021-ից հանդիսանալով ԱԺ Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ՝ մեծ պատասխանատվությամբ է վերաբերվել իր աշխատանքին, ներդրել իր փորձն ու գիտելիքը:
«Քաղաքական իրադարձությունները երկրում, սակայն, բերեցին մի կետի, որ ես հրաժարական եմ ներկայացնում հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից։ Այսօրվա իրավիճակը թելադրում է քաղաքական, հանրային եւ մարդկային էթիկայի հստակ կանոններ, որոնք ես չեմ կարող անտեսել, եւ որոնք ինձ թույլ չեն տալիս շարունակել պաշտոնավարել որպես հանձնաժողովի նախագահ։ Նման որոշումները նաեւ լավագույն առիթ կարող են հանդիսանալ` վերաիմաստավորելու եւ գնահատելու ձեռք բերած քաղաքական փորձը եւ նոր գիտելիքները, խթան կարող են դառնալ նաեւ իմ անձնական ապագայի տեսլականի ձեւավորման համար, ինչպես դա եղավ 2014 եւ 2018 թվականներին` բարձր պետական պաշտոններից հեռանալուց հետո»,- ասված է Գեւորգյանի հայտարարության մեջ։
Այսօր ԱԺ արտահերթ նիստում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության նախաձեռնությամբ ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնից հեռացվել էր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը, իսկ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից՝ Վահե Հակոբյանը:

Armen Gevorgyan resigns from the position of chairman of the parliamentary committee - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Deputy of the Armenia faction of the National Assembly Armen Gevorgyan announced today that he is resigning from the position of chairman of the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration of the Armenian National Assembly.
Armen Gevorgyan noted that after assuming the position of the chairman of the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration from 2021, he treated his work with great responsibility, contributed his experience and knowledge.
“Political events in the country, however, brought to a point that I am resigning from the position of the chairman of the committee. Today’s situation dictates clear rules of political, public and human ethics, which I cannot ignore and which do not allow me to continue serving as the chairman of the committee. Such decisions can also be the best opportunity to rethink and evaluate the acquired political experience and new knowledge, they can also become a stimulus for the formation of my personal future vision, as it happened in 2014 and 2018, after leaving high government positions,” Gevorgyan said in a statement.
Today, deputies Ishkhan Saghatelyan, vice speaker of the parliament, and Vahe Hakobyan, chairman of the Standing Committee on Economic Affairs, were removed from their positions during the extraordinary session of the National Assembly today at the initiative of the Civil Contract faction.