Արմեն Գեւորգյանը հրաժարվել է ԱԺ հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գեւորգյանն այսօր հայտարարել է, որ հրաժարական է ներկայացրել ՀՀ Ազգային Ժողովի Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից։
Արմեն Գեւորգյանը նշել է, որ 2021-ից հանդիսանալով ԱԺ Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ՝ մեծ պատասխանատվությամբ է վերաբերվել իր աշխատանքին, ներդրել իր փորձն ու գիտելիքը:
«Քաղաքական իրադարձությունները երկրում, սակայն, բերեցին մի կետի, որ ես հրաժարական եմ ներկայացնում հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից։ Այսօրվա իրավիճակը թելադրում է քաղաքական, հանրային եւ մարդկային էթիկայի հստակ կանոններ, որոնք ես չեմ կարող անտեսել, եւ որոնք ինձ թույլ չեն տալիս շարունակել պաշտոնավարել որպես հանձնաժողովի նախագահ։ Նման որոշումները նաեւ լավագույն առիթ կարող են հանդիսանալ` վերաիմաստավորելու եւ գնահատելու ձեռք բերած քաղաքական փորձը եւ նոր գիտելիքները, խթան կարող են դառնալ նաեւ իմ անձնական ապագայի տեսլականի ձեւավորման համար, ինչպես դա եղավ 2014 եւ 2018 թվականներին` բարձր պետական պաշտոններից հեռանալուց հետո»,- ասված է Գեւորգյանի հայտարարության մեջ։
Այսօր ԱԺ արտահերթ նիստում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության նախաձեռնությամբ ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնից հեռացվել էր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը, իսկ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից՝ Վահե Հակոբյանը:

Ереван /Медиамакс/. Депутат от оппозиционной парламентской фракции «Армения» Армен Геворгян подал заявление об отставке с должности председателя парламентской комиссии Армении по региональной и евразийской интеграции.
Армен Геворгян отметил, что с 2021 года являясь председателем данной комиссии, он с большой ответственностью относился к своей работе.
«Однако политические события в стране дошли до такой точки, что я подаю заявление об отставке с должности председателя комиссии. Сегодняшняя ситуация диктует четкие правила политической, общественной и человеческой этики, которые я не могу игнорировать и которые не позволяют мне продолжать работу в качестве председателя комиссии. Подобное решение может стать возможностью переосмыслить и оценить приобретенный политический опыт и новые знания, а также послужить стимулом для формирования моего личного видения будущего, как это произошло в 2014 и 2018 годах, после ухода с высоких государственных постов»,- говорится в заявлении Геворгяна.
Сегодня на внеочередной сессии парламента по инициативе фракции «Гражданский договор» депутат фракции «Армения» Ишхан Сагателян был отстранен от должности вице-спикера парламента, а Ваге Акопян - от должности председателя постоянной комиссии по экономическим вопросам.