Ազնավուր: Խճանկար: 1956 թվական - Mediamax.am
Երեւանի կոնյակի գործարանը եւ Մեդիամաքսը ներկայացնում են համատեղ հատուկ նախագիծ, որը «խճանկարի» ոճով կպատմի, թե ինչպիսինն էին Շառլ Ազնավուրի համար 1956, 1960 եւ 1981 թվականները: ARARAT Charles Aznavour Signature Blend-ի բացառիկ կուպաժը բաղկացած է հենց այդ տարիների հազվագյուտ վինտաժային սպիրտներից, որոնք արտացոլում են Շառլ Ազնավուրի ստեղծագործական ուղու կարեւորագույն պահերը:
Լուսանկարը` Երեւանի կոնյակի գործարան
1956 թվականին աշխարհում տեղի են ունենում կարեւոր, հետաքրքիր եւ դրամատիկ իրադարձություններ: ԽՍՀՄ XX համագումարի փակ նիստում Նիկիտա Խրուշչովը հանդես է գալիս Ստալինի քաղաքականության սենսացիոն բացահայտումներով: Սովետական զորքերը ճնշում են ապստամբությունը Բուդապեշտում: ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններում հաղթանակ է տանում գործող նախագահ Դուայթ Էյզենհաուզերը: Մելբուրնում անցկացվում են Օլիմպիական խաղերը, իսկ շվեյցարական Լուգանո քաղաքում առաջին անգամ տեղի է ունենում «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը: Նեվադայում առաջին համերգով հանդես է գալիս Էլվիս Փրեսլին, իսկ Լենինգրադի օպերայի եւ բալետի թատրոնը ներկայացնում է Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» բալետի պրեմիերան:
1956-ին Ֆրանսիայում ամեն ինչ հիմնականում հանդարտ էր, սակայն Շառլ Ազնավուրի համար հենց այս տարին է դառնում շրջադարձային:
1956 թվականին նա փառահեղ ելույթ է ունենում փարիզյան հայտնի «Օլիմպիա» դահլիճում՝ անելով դեպի մեծ փառք տանող առաջին քայլը:
«Օլիմպիա»-ն՝ Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի ամենահին գործող համերգային դահլիճն է: Այն գտնվում է Կապուցինների բուլվարում, Փարիզի 9-րդ թաղամասում: «Օլիմպիա»-ն միանգամից աչքի է ընկնում է ճակատային մասում փակցված կարմիր մեծ վահանակով:
1956թ-ին Շառլ Ազնավուրը միանգամից մի քանի հիթ է ձայնագրում.
Sa jeunesse («Այս երիտասարդությունը»), Parce que («Որովհետեւ»), Apres l'amour («Սիրուց հետո»):
1956 թվականին Շառլ Ազնավուրի ծնողները որոշում են մկրտել նրա դուստր Սեդային, որն ինը տարեկան էր:
«Անցյալն ու ապագան» ինքնակենսագրական գրքում Ազնավուրը պատմում է, որ արարողությունը տեղի ունեցավ հայկական եկեղեցում, որից հետո մոտ 40 հյուրեր հավաքվեցին Լամարտեն փողոցում գտնվող հայտնի հայկական «Յասաման» ռեստորանում:
«Հորս կազմակերպչական ձիրքի շնորհիվ սեղանը լի է կերակուրներով, խմիչք էլ գետի պես հոսում էր՝ օղի, ռակիա, կարմիր գինի… Հայրս թամադան էր եւ արարողության գլխավոր ղեկավարը:
Թամադան պետք է լինի պոետ, հռետոր, մի քիչ կատակերգակ, իսկ նրա՝ ասմունքողի կամ երգչի շնորհքը առավել քան ողջունելի են: Հայրս միշտ վարպետորեն էր գործում եւ կարող էր ժամեր շարունակ լարվածության մեջ պահել բաժակներն օդում պահած լսարանին: Տոնական սեղանի շուրջ հավաքվել էին տարբեր ազգությունների եւ հավատքների մարդիկ: Կենացները, ազգային ուտեստները, պանիրները, աղանդերը, սուրճը, կոնյակը եւ օշարակը վայելելիս ոչ ոք չնկատեց, որ սեղանի շուրջ 9 ժամ անցկացրինք»,- գրում էր Ազնավուրը:
Արխիվային լուսանկարները թույլ են տալիս վերականգնել 1956 թվականի Շառլ Ազնավուրի կյանքի այլ դրվագներ եւս:
Ահա 1956 մարտին նա ելույթ է ունենում նախկին գինու մառանում բացված փարիզյան ակումբներից մեկում:
1956 թվականի հոկտեմբերին Ազնավուրը կոտրել էր ձեռքը եւ որոշ ժամանակ ստիպված էր ապավինել բարեկամների օգնությանը:
Ամենայն հավանականությամբ, նոյեմբերին գիպսն արդեն հանել էին, քանի որ 1956 թվականի նոյեմբերին թվագրված այս լուսանկարում մենք տեսնում ենք Ազնավուրին՝ Սեդայի հետ, Փարիզի կրկեսում:

Азнавур. Мозаика. Год 1956 - Mediamax.am
12 ноября 2018 года Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) объявил о запуске проекта ARARAT Charles Aznavour Signature Blend. Это результат совместной работы великого артиста с международным брендом, которая началась еще в 2017 году.
Ереванский коньячный завод и Медиамакс представляют совместный спецпроект, в котором в жанре «мозаики» расскажут о том, какими были для Шарля Азнавура 1956-й, 1960-й и 1981-й годы. Уникальный купаж ARARAT Charles Aznavour Signature Blend включает редкие винтажные спирты, датированные именно этими годами, отражающими важные вехи в творчестве Шарля Азнавура.
Фото: Ереванский коньячный завод
В 1956 году в мире происходит много важного, интересного и драматичного. На закрытом заседании XX съезда КПСС Никта Хрущев выступает с сенсационными разоблачениями политики Сталина. Советские войска подавляют восстание в Будапеште. На президентских выборах в США победу одерживает действующий президент Дуайт Эйзенхауэр. В Мельбурне проходят Олимпийские игры, в швейцарском городе Лугано впервые проходит конкурс песни «Евровидение». В Неваде с первым концертом выступает Элвис Пресли, а Ленинградский театр оперы и балета представляет премьеру балета «Спартак» Арама Хачатуряна.
В 1956-м во Франции все относительно размеренно, однако для Шарля Азнавура именно этот год становится поворотным.
В 1956 году он триумфально выступает в знаменитой парижской «Олимпии», сделав свой первый шаг на пути к большому триумфу.
«Олимпия» - самый старый из ныне действующих концертных залов французской столицы. Расположен на бульваре Капуцинов, в 9-м округе Парижа. Его легко узнать по большому красному щиту на фасаде.
В 1956 году Шарль Азнавур записывает сразу несколько хитов:
Sa jeunesse («Эта молодость»), Parce que («Потому что»), Apres l'amour («После любви»).
В 1956 году родители Шарля Азнавура решают крестить его дочь Седу, которой исполнилось 9 лет.
В своей книге «Прошлое и будущее» Азнавур рассказывает, что церемония прошла в армянской церкви, после чего около 40 гостей собрались в известном армянском ресторане «Сирень» на улице Ламартин.
«Благодаря организаторским способностям моего отца, еда была обильной и спиртное лилось рекой - водка, ракия, красное вино, и все, чего пожелаете. Он руководил всем и был тамадой, главным распорядителем церемонии.
Тамада должен быть поэтом, трибуном, немного комедиантом, а уж его таланты декламатора или певца тем более приветствуются. Мой отец всегда был большим асом в этой области и мог часами держать в напряжении аудиторию, сидящую с поднятыми бокалами. За праздничным столом были люди всех вероисповеданий и всех национальностей. За тостами, национальными блюдами, сырами, десертами, кофе и рюмочками коньяка и ликера никто даже не заметил, что мы сидели за столом целых 9 часов», - писал  Азнавур.
Архивные фотографии позволяют восстановить и другие события из жизни Шарля Азнавура в 1956 году.
Вот в марте 1956 года он выступает в одном из парижских клубов, устроенном в бывшем винном погребе.
В октябре 1956 года Азнавур сломал руку и некоторое время не мог обходиться без посторонней помощи.
Скорее всего, в ноябре гипс с руки уже сняли. Во всяком случае, на этой фотографии, датированной ноябрем 1956 года, мы видим Азнавура с Седой в парижском цирке.