Սյուզաննա Թեյմուրազյանը
Ակնաղբյուրի հիմնական դպրոցի աշակերտներն ամեն երկու տարին մեկ սպասում են ֆիզկուլտուրայի նոր ուսուցչի։ Ընկեր Խաժակին փոխարինեց ընկեր Սասունը, հիմա էլ ընկեր Սյուզաննան է տեղափոխվել Ակնաղբյուր։ Տավուշի մարզի այս համայնքում ֆիզկուլտուրայի ուսուցչի թափուր հաստիքը 2016 թվականից «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի Ուսուցիչ-առաջնորդներն են լրացնում։
Սյուզաննա Թեյմուրազյանը Սյուզաննա Թեյմուրազյանը
Լուսանկարը` Վաղինակ Ղազարյան/Մեդիամաս
Սյուզաննա Թեյմուրազյանը երկամյա ծրագրին դիմել է համալսարանն ավարտելուց անմիջապես հետո։ Մտածում էր՝ եթե ստացվի, ուրեմն, իր տեղը գյուղական որեւէ համայնքում է։ Ընտրական մի քանի փուլ անցնելուց հետո համոզվեց՝ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի գաղափարներն իրենն են։
«Ինստիտուտում սովորելու տարիներին հաճախ նկատում էի, որ բոլորը խնդիր բարձրաձայնող են, լուծումներն էլ գիտեն, բայց չեն ուզում ոչինչ անել, ոչ մեկ չի ուզում իր վրա աշխատել։ Սկսեցի մտածել, թե ինչ կարելի է փոխել, ինքս ինչ կուզեի անել։ Հասկացա, որ չեմ կարող նստել, սպասել, որ ինչ-որ մեկն իմ փոխարեն իմ երկրին աջակցի, կամ իմ կյանքն ավելի լավը դարձնի։ Այդ փոփոխությունը պետք է սկսեմ ինձնից։ Դա եղավ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» դիմելու առաջին ազդակը»։
Սյուզաննան ավարտել է Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտը, դասավանդելուն զուգահեռ սովորում է մագիստրատուրայում։ Առաջին անգամ ընտանիքից ու քաղաքային կյանքից հեռու՝ ռոմանտիկ պատկերացումներով տեղափոխվեց Ակնաղբյուր. կապրի չքնաղ բնությանը մոտ, ինքնուրույն, երեխաների կյանքեր կփոխի։ Իրականությունը, բոլոր կենցաղային ու աշխատանքային խնդիրներով, շատ տարբեր էր։
«Անհանգստություններս շատ էին՝ ինչպես ինձ պահեմ, ինչպես կընդունեն։ Բայց հասկացա, որ դա մեկ օրվա հարց չէ. ամեն օր, տարբեր իրավիճակներում բացահայտում ես քեզ ու աշակերտին, փորձում ես լուծում գտնել, սովորում ես քեզ ճիշտ դրսեւորել, ճիշտ ժամանակին ու ճիշտ ձեւով արձագանքել։
Մեր տարիքային տարբերությունը մեծ չէ, եւ դա օգնում է իրենց ավելի լավ հասկանալ՝ ինչ պահանջներ ունեն, ինչով կարող եմ իրենց հետաքրքրել, ինչ օրինակ բերեմ, որ ընկալեն։ Ես իրենց հետեւում եմ համացանցում, գիտեմ՝ ամեն մեկն ինչով է ապրում, ինչ երաժշտություն է լսում։ Իրենք էլ ինձ են հետեւում ու ինձ են ավելի լավ ընկալում, զգում, ճանաչում»։
Ակնաղբյուրի հիմնական դպրոցը 30 աշակերտ ունի. շատերը նախընտրում են երեխաներին կրթության համար Իջեւան ուղարկել։ Եթե մարզադահլիճում 7-րդ դասարանն է, ուրեմն, դասը սկսվում է Աշոտի ավանդական հարցով.
- Էսօր ֆուտբոլ խաղալո՞ւ ենք։
45 րոպեում Սյուզաննան փորձում է հասցնել ծրագրով նախատեսվածն ու ժամանակ հատկացնել աշակերտների ցանկություններին։ Ասում է՝ ամեն երեխա մի մեծ աշխարհ է, որ ուզում ես բացահայտել։
Դպրոցական տարիներին իր չսիրած առարկան հիմա փորձում է այնպես դասավանդել, որ աշակերտները հետաքրքրվեն, կարեւորեն։ Ասում է՝ ֆիզկուլտուրան միայն ֆիզիկական ակտիվության համար չէ, մարդու մեջ կարեւոր արժեքներ է ձեւավորում։
«Ֆիզկուլտուրան թիմային աշխատանք է, ընկերասիրություն է, հարգանք է, օլիմպիզմի գաղափարախոսությունն է։ Երեխաները միշտ ուզում են, որ իրենց թիմում միայն լավագույն խաղացողները լինեն, ուզում են միայն հաղթել, պարտությունը չեն հանդուրժում։ Մինչդեռ նրանց պետք է սովորեցնել՝ ինչպես օգնել թույլ խաղացողին, որ ներգրավվի, ինչպես ծանր չտանել պարտությունը, այլ կարեւորել մասնակցությունը, թիմային միջավայրը։ Ֆիզիկական պատրաստվածությունից ոչ պակաս կարեւոր են տեսական գիտելիքները՝ առողջ սննդի, հիգիենայի, Օլիմպիական խաղերի, տարբեր սպորտաձեւերի մասին»։
Վերջերս Անտիկ օլիմպիական խաղերին նվիրված մրցույթ-միջոցառում էին արել ու հրավիրել հյուրեր Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտից։ Նրանք էլ, որպես խրախուսանք, Ակնաղբյուրի դպրոցականներին ինստիտուտ էին հրավիրել։
- Մինչեւ ընկեր Թեյմուրազյանի գալը, Օլիմպիական խաղերի մասին ոչ մի տեղեկություն չենք իմացել։
- Ինքը մեզ նույնիսկ տարել է «Օլիմպիոնիկ» մուլտֆիլմ դիտելու։
- Ինստիտուտ ենք գնացել, մեր չեմպիոնների նկարները, մեդալներն ենք տեսել։ Ինստիտուտի գրադարան են տարել, ըմբշամարտի ու տարբեր դահլիճներ։
- Ու վերջում գնացել ենք մեծ դաշտում ֆուտբոլ խաղալու,- իրար հերթ չտալով՝ պատմում են աշակերտները։
Սյուզաննան գյուղ տեղափոխվել էր՝ արտադասարանային խմբակների մի մեծ ցանկ մտքում։ Եկավ, երեխաների հետ քննարկեց ու հասկացավ՝ պարի դասերն ամենացանկալին են։
«Ես սպորտային պարերի ֆեդերացիայի անդամ եմ, դա իմ մի մասնիկն է, երբ երեխաներին ասացի պարի խմբակի մասին, աչքերը փայլեցին։ Սկզբում բոլորը եկան, որովհետեւ շատերն  ուղղակի ուզում էին որեւէ խմբակի գնալ, բայց ժամանակի ընթացքում հասկացան, որ պարն իրենցը չէ, թողեցին։ Մյուսները շարունակում են գալ մեծ ոգեւորությամբ»։
Մտավախություն ունեն, որ ցրտերն ընկնելու հետ՝ ստիպված կդադարեցնեն պարի դասերը, որովհետեւ դահլիճը չի ջեռուցվում։ Բայց անգործ չեն մնա։ Որոշել են թատերական խմբակ սկսել ու ընթերցանությամբ զբաղվել։
Սյուզաննան ափսոսում է, որ հենց սկզբից գյուղում չի մնացել։ Հարմար տուն չկար, ստիպված էր Իջեւանում ապրել։ Այս մայիսից ակնաղբյուրցի ամուսինները՝ Սուսաննան ու Համլետը, երիտասարդ ուսուցչուհուն իրենց տանն են հյուրընկալել։ «Շատ լավ աղջիկ է, ոնց որ մեր տանը մեծացած լինի»,-ասում է տիկին Սուսաննան։
«Գյուղում ապրելն ինձ շատ է օգնում։ Երեխաներին ավելի լավ եմ զգում, ծանոթանում եմ իրենց առօրյային, տեսնում եմ, որ օգնում են տանը, տարբեր գործեր են անում, տեսնում եմ՝ երբ են ազատ, երբ են հոգնած, ինչ է կատարվում իրենց ընտանիքում։ Դա օգնում է հասկանալ, թե ինչու է երեխան, օրինակ, տխուր կամ ուրախ, ինչ է կատարվում իր կյանքում։ Եթե ուղղակի գալիս, քո ժամը պարապում ու գնում ես, աշակերտի մասին ոչինչ չես իմանում։ Գուցե մի երկու ազդակ տեսնես աչքերից կամ պահվածքից, բայց երբ իմանում ես պատճառները, դա քեզ շատ է օգնում հասկանալ ու ճիշտ ելքեր գտնել, ճիշտ կողմնորոշվել՝ ինչպես աշխատել տվյալ աշակերտի հետ»։
Դպրոցը փոքր է՝ մի մեծ ընտանիքի նման։ Բոլորն իրար ճանաչում են, մեկը մյուսի հարեւանն է, բարեկամը։ Էքսկուրսիա գնում են բոլորով, միջոցառումներին մասնակցում են բոլորը։ Վերջինը սեպտեմբերի 27-ին էր՝ ակնաղբյուրցի ժամկետային զինծառայող Արեն Միրզոյանի հիշատակին։
Սյուզաննան ասում է, որ գյուղն իրեն շատ է փոխել, մեծացրել։ Ավելի շատ խնդիրների է առնչվում, ավելի իրատեսորեն է նայում կյանքին, ավելի շատ է աշխատում իր վրա։
«Սկսեցի հասկանալով սիրել մեր երկիրը։ Պիտի ճանաչես, լինես մի մասնիկը ու սիրես ամբողջությամբ, ոչ թե բառերով, այլ գործով, ամեն օր պետք է սիրել, ամեն մեկին պետք է սիրել։ Պետք է աշակերտներին սերմանել, որ ուժեղ ենք, երբ սիրում ենք միմյանց, երբ միմյանց փայփայում, աջակցում, գնահատում ենք»։

The students of Aknaghbyur Basic School expect a new physical education teacher every two years. Mr. Khazhak was replaced by Mr. Sasun, and now Ms. Suzanna has moved to Aknaghbyur. The P.E. teacher’s vacancy in this community of Tavush has been filled by Teach For Armenia’s Teacher-Leaders since 2016.
Suzanna Teymurazyan Suzanna Teymurazyan
Suzanna Teymurazyan applied for the two-year Leadership Development Program right after university graduation. She thought if she was accepted, it would mean that she would be placed in some rural community. After passing several interview rounds, she became convinced that her and Teach For Armenia’s ideals were aligned.
“While studying in university, I noticed that everyone raises issues and acknowledges the solutions, but they don’t want to do anything. No one wants to work on themselves. I started thinking about what could be changed, what I myself would like to do. I realized that I couldn’t sit and wait for someone to support my country or make my life better. I have to start to change myself. That was the first signal to apply to Teach For Armenia.”
Suzanna graduated from the State Institute of Physical Culture and Sports of Armenia, and simultaneously with teaching she is getting her Master’s degree. Being away from her family and the city life for the first time, she moved to Aknaghbyur village with romantic ideas of how close she will be to beautiful nature, and the impact she’ll have on the lives of the children on her own. The reality, however, with all the living and working problems, was much different.
“I worried a lot about how to behave, how they will accept me, but then I realized that it won’t happen in a day. Every day, you discover yourself and your students in different situations. You try to find a solution. You learn to express yourself correctly, to react at the right time, and in the right way. Our age difference is not big, and it helps them better comprehend what they want, how I can stir up their interest, and what examples I can come up with so that they understand different topics. I follow them on social media, I know how they live, what music they listen to. They follow me as well and get to know and understand me better.”
The Aknaghbyur Basic School has 30 students. Many parents prefer to send their children to a school in Ijevan. If I have the 7th grade in the gym, then the lesson starts with Ashot’s predictable question, “Are we going to play football today?”
Suzanna is trying to meet the program requirements and, at the same time, dedicate time to students’ desires within a 45-minute timeframe. She says every child is a big world that you want to discover.
She is trying to teach the subject she hated in school in such a way that the students love and value it. Suzanna says P.E. is not for physical activity only, it also forms important values in a person.
“P.E. is teamwork, friendship, respect, and an ideology of Olympism. The children always want to have only the best players on their team. They only want to win. They do not tolerate defeat. Meanwhile, they should be taught how to help out and involve weaker players, how to accept losing, and value the participation and team environment. Theoretical knowledge about healthy food, hygiene, the Olympic Games, and various sports are no less important than physical training.”
Recently, they conducted a competition dedicated to Ancient Olympic Games and invited guests from the State Institute of Physical Culture and Sports, who, in turn, invited the students of Aknaghbyur school to encourage them more.
•    “We didn’t know anything about the Olympic Games before the arrival of Ms. Teymurazyan.”
- “She even took us to watch the Olympionic cartoon.”
- “We went to the Institute, saw the pictures of our champions and the medals. They took us to the library, wrestling, and other halls.”
- “And then we went to play football on the big field,” - the students say, interrupting each other.
Suzanna moved to the village with a large list of extracurricular activities in mind. She discussed her ideas with the children and realized that most of all they wanted to have dance classes.
“I am a member of the Sports Dance Federation. It is a huge part of me. The children’s eyes shined as I told them about the dance class. Everyone enrolled in the class at first because they simply wanted to attend something, but in time they realized that dancing was not for them and left. Others continue to attend with great enthusiasm.”
They are afraid that they will be forced to stop attending the dance class when it becomes colder because the classroom doesn’t have a heating system. But they will be busy. They decided to start a theater group and start reading.
Suzanna regrets not staying in the village from the very beginning. There was no suitable house, so she had to live in Ijevan. But this May, a couple from Aknaghbyur, Susanna and Hamlet, invited the young teacher to live at their house. “She is such a good girl. It’s like she has grown up in our house,” says Mrs. Susanna.
“Living in the village has helped me a lot. I feel like I know the children better and got acquainted with their daily life. I see that they help out at home and do various chores. I see when they are free, when they are tired, and what is happening in their family. It helps me understand why they are sad or happy and what is happening in their life. If you just come in, teach a lesson and leave, you don’t learn anything about the student. You may see some signals from their eyes or their behavior, but when you know the reasons, it helps you understand and find the right way to work with that student.”
The school is small. It’s like a big family. Everyone knows each other, they are all neighbors or relatives. They go on excursions all together. Everyone participates in the events. The last one was on September 27th, in memory of Aren Mirzoyan, a conscript from Aknaghbyur.
Suzanna says that the village has changed her a lot and made her grow up. She deals with more problems, but looks at life more realistically and works on herself more.
“I started to understand and love our country. You have to know your country, be a part of it, and love it wholeheartedly, not just with words, but with your actions. You have to love it every day. You have to love everyone. We need to instill in the students that we are strong when we love each other, when we cherish, support, and appreciate each other.”