Կանայք, ովքեր հավատում են իրենց ուժին եւ հնարավորություններին, կարողանում են փոխել եւ ավելի լավը դարձնել իրենց շրջապատող աշխարհը: Այդպիսի կանայք են համախմբված նաեւ Synergy International Systems ընկերության հայաստանյան գրասենյակում, որտեղ նրանք զարգանալու, աճելու, ղեկավար պաշտոններ ստանձնելու հնարավորություն են ստանում եւ հաջողությամբ կատարում իրենց առաքելությունը:
Synergy International Systems, Inc.-ը 2019թ.-ի դեկտեմբերին պաշտոնապես ընդունել է Միացյալ ազգերի կազմակերպության Կանանց հզորացման սկզբունքները (Women’s Empowerment Principles (WEPs))՝ հավաստելով, որ կյանքի է կոչելու այդ սկզբունքների զարգացման գործողությունների պլան: Այդպիսով՝ Synergy-ն միացել է աշխարհի շուրջ 2000 ընկերություններին, որոնք վճռական գործողություններ են ձեռնարկում կանանց հզորացման սկզբունքների հետագա առաջխաղացման համար: Որպես ընկերություն, որտեղ տեխնոլոգիական դերերի 49% -ը եւ ղեկավար դերերի 39% -ը զբաղեցնում են կանայք, Synergy-ն ճանաչել է կին մասնագետների կարեւորությունը բիզնեսի աճը եւ կայունությունն ապահովելու գործում:
Մեդիամաքսի այս պատմությունը Synergy-ի հայաստանյան գրասենյակում աշխատող կանանց մասին է, ովքեր տարիներ շարունակ առաջնորդողի դերում «փայլում են» տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում:
Հաջողության հասնելու բաղադրատոմսը
Synergy-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Աննա Ստեփանյանն ընկերությունում իր առաջին հաջողություններն ունենալուց եւ ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելուց հետո՝ հետադարձ հայացքով է հասկացել, թե որտեղ է գտնվում: Ասում է՝ ինչ-որ քայլ չի արել պաշտոն ստանալու համար:
«Իմ գործողությունների, աշխատանքին նվիրվածության, մոտեցումների արդյունքում եմ հաջողության հասել: Կենտրոնացած առաջ գնալիս՝ քեզ համար կարիերան երկրորդային է թվում, եւ հետո ես գիտակցում, թե ինչի ես հասել: Ես հիմա էլ դեռ սովորում եմ, անընդհատ ինքս իմ վրա աշխատում եմ»:
Աննա Ստեփանյանը Լուսանկարը` Մեդիամաքս
Աննա Ստեփանյանը մի քանի որակներ է առանձնացնում, որոնք, ըստ նրա, կարեւոր են բարձր պաշտոններ զբաղեցնող կանանց համար.
«Պետք է էմոցիոնալ բանականություն ունենալ, նաեւ հնարավորինս կարողանալ կառավարել էմոցիաները, հատկապես, երբ ղեկավար պաշտոն ես զբաղեցնում: Շատերի ուշադրության կենտրոնում ես, եւ բոլորը հետեւում են քո որոշումներին ու քայլերին: Կարեւոր է նաեւ արդարամտությունը, հատկապես, երբ մարդիկ քեզ հավատում են ու գիտեն, որ դու արդար որոշում կկայացնես: Այս որակը ես իմ մեջ անընդհատ փորձում եմ կատարելագործել: Կառանձնացնեմ նաեւ սրտացավությունը թե՛ մարդկանց, թե՛ աշխատանքի, թե' արդյունքների նկատմամբ»:
Ընտանիքը եւ անձնական կյանքի իրավունքը
Աննա Ստեփանյանն ասում է, որ Synergy-ում աշխատակցի սեռը երբեւէ դեր չի խաղացել որոշումներ կայացնելու առումով, ի սկզբանե առաջնորդվել են՝ հիմնվելով աշխատողի արժանիքների, որակավորման, կատարողականի եւ նվիրվածության վրա:
«Հետո արդեն գիտակցել ենք, որ ընկերությունում կանայք բավական լուրջ ու կարեւոր դերակատարում ունեն: Բայց դա, ի սկզբանե, չի եղել որպես թիրախավորված ռազմավարություն կամ մոտեցում: Հետագայում մենք փորձեցինք այդ իրավիճակը համակարգել, փաստաթղթավորել, որովհետեւ կարծում եմ՝ դա կարեւոր ձեռքբերում է, ու եթե շատ երկրներում եւ ընկերություններում քարոզվում է որպես որդեգրած ռազմավարություն, մեզ մոտ դա ինքնաբուխ է ստացվում: Հետագայում տարբեր մոտեցումներով եւ դասակարգումներով փորձեցինք մշակել եւ հասկանալ, թե որտեղ ենք գտնվում եւ էլ ինչ կարող ենք անել, որպեսզի ավելի պատշաճ կերպով հանդես գանք՝ որպես սեռական խտրականություն չդնող եւ կանանց խրախուսող ընկերություն»:
Synergy-ին, ինչպես ասում է Աննա Ստեփանյանը, «parent friendly» կամ «family friendly» ընկերություն է, եւ բացի օրենսդրական պահանջներից, ընկերության կողմից հավելյալ առավելություններ են տալիս, օրինակ՝ ֆիզարձակուրդում գտնվող աշխատակիցներին՝ ինչ-որ ժամանակ տնից աշխատելու, երեխաների քանակով հավելյալ ազատ օրեր ունենալու եւ այլն:
Շարունակական կրթության եւ աճի հնարավորությունները
Synergy-ում բոլոր աշխատակիցների համար շարունակական կրթությանը եւ մասնագիտական որակների բարելավմանն ուղղված պարբերական նախաձեռնություններ են կյանքի կոչվում, իսկ կոնկրետ կանաց եւ աղջիկների համար ունենում են հետաքրքիր դասախոսությունների շարքեր, որոնք կարող են վերաբերել ոչ թե գործնական, այլ ավելի անձնական թեմաների՝ բարեկեցություն, աշխատանք եւ կյանք համամասնություն, առողջություն, ծնողական հմտություններ եւ այլն:
«Սրանք օժանդակ նախաձեռնություններ են, որոնցով փորձում ենք ընդգծել իրենց կարեւորությունը ոչ միայն աշխատանքում, այլեւ անձնական կյանքում»,- ասում է Աննա Ստեփանյանը:
Կանայք եւ լիդերի դերը
Synergy-ում կանայք կարող են հայտնվել լիդերի դերում առողջ համագործակցության շնորհիվ: Գործի վրա կենտրոնանալով, մյուս գործընկերների հետ նույն արժեքային համակարգը, ընկերության որդեգրած մոտեցումները կիսելով՝ աճում են ու զարգանում:
«Հիմա ՏՏ ոլորտի ընկերություններում կանանց դերը գնալով աճում է: Մենք մեր օրինակով ենք առաջնորդվում, ունենք հաջողության պատմություններ, հաջող կին ղեկավարներ, ովքեր մեր կարեւոր հաճախորդների հետ լուրջ նախագծեր են բանակցում, գործարքներ կնքում: Այսինքն՝ ունենք էմպիրիկ օրինակներ, հետեւաբար, մեր դիրքորոշումներն ավելի համոզիչ են դարձնում հենց այդ օրինակները: Տարիներ ի վեր ձեռք բերվող վստահությունը շատ հեշտ կարողանում է կոտրել կարծրատիպերը, որ ՏՏ ոլորտը կանանց համար չէ եւ կանայք չեն կարող ՏՏ ոլորտի լիդերներ լինել»,- ասում է Աննա Ստեփանյանը:
Սկսնակ ծրագրավորողն ու ապագա ղեկավարը
Synergy-ում հաջողության հասած կնոջ մեկ այլ «քայլող օրինակ» է Հասմիկ Մարտիրոսյանը, ով իր կարիերան ընկերությունում սկսել է որպես սկսնակ ծրագրավորող:
Մասնագիտության ընտրությունը Հասմիկ Մարտիրոսյանի մոտ ստացվել է շատ սահուն, քանի որ ընտանիքում մաթեմատիկոսներ էին եւ ինքն էլ որոշել է գնալ նրանց ճանապարհով՝ ընդունվելով ԵՊՀ Կիրառական մաթեմատիկայի եւ ինֆորմատիկայի ֆակուլտետ: Ուսմանը զուգահեռ աշխատելն էլ նույնքան բնական է ստացվել: Synergy-ում Հասմիկը 19 տարեկանից է՝ ընկերության կազմակերպած ծրագրավորման դասընթացների առաջին ամառային դպրոցի (2005թ.) մասնակից է, եւ ինչպես բոլոր հաջողությամբ դրսեւորված մասնակիցների դեպքում, նրան նույնպես ընկերությունն առաջարկել է միասին շարունակել մասնագիտական ուղին:
«Օգտվելով այդ առաջարկից մասնագիտական գործունեությանս ամենակարեւոր քայլն արեցի ու հայտնվեցի ընկերությունում, որտեղ ինձ ապագայում հնարավորություն ընձեռվեց ներդնել իմ գիտելիքները, հմտությունները, աճել, զարգանալ եւ ինքս էլ իմ ներդրումը բերել ընկերության զարգացման մեջ: Սկսեցի որպես սկսնակ ծրագրավորող, Synergy-ն ինձ թեեւեր տվեց: Հաճախ մեր ամառային դպրոցի խոսնակներն այժմ բերում են իմ օրինակը, որը ցույց է տալիս, որ Synergy-ին անսպառ հնարավորությունների վայր է, կարելի է սկսել որպես ամառային դպրոցի շրջանավարտ, սկսնակ ծրագրավորող եւ շատ հետաքրքիր մասնագիտական ուղի կերտել ընկերությունում»,- ասում է Հասմիկ Մարտիրոսյանը՝ նշելով, որ իրեն շատ օգնել է նաեւ Synergy-ի թիմը:
Հասմիկ ՄարտիրոսյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Որոշ ժամանակ նախագծերի ղեկավարմամբ զբաղվելուց հետո՝ այժմ արդեն շուրջ չորս տարի, նա ընկերության արտադրության տնօրենի պաշտոնն (Chief Operating Officer) է զբաղեցնում, եւ ներգրավված է Synergy-ում իրականացվող տասնյակ նախագծերում, վերահսկում է դրանց հաջող ընթացքը:
«Մեր 250-հոգանոց մեծ ընտանիքում փորձում եմ ստեղծել բոլոր այն մասնագիտական պայմանները, որոնք անհրաժեշտ են նախագծերի սահուն ընթացքի եւ առողջ մթնոլորտում գործընկերների ստեղծագործ աշխատանքի համար: Կապող օղակ եմ մեր տարբեր բաժանմունքների միջեւ, աշխատում եմ բոլորի հետ եւ բազմաֆունկցիոնալ դեր եմ կատարում: Ոլորտն ինձ շատ հետաքրքիր է: Շատ կարեւոր է, որ ձեր ընտրած աշխատանքը համընկնի ձեր հետաքրքրությունների եւ ցանկությունների հետ: Եթե ճիշտ տեղում հայտնվեք, անմիջապես կհասկանաք, եւ այդ պարագայում աշխատանքը ոչ թե պարտականություն կլինի, այլ կդառնա ձեր կյանքի սիրելի հատվածը»,- ասում է Հասմիկ Մարտիրոսյանը:
Զարգանալու պայմանները
Հասմիկ Մարտիրոսյանը նշում է, որ Synergy-ին բոլոր աշխատակիցներին հնարավորություններ է ընձեռում՝ հենվելով մասնագիտական եւ մարդկային որակների վրա, միեւնույն ժամանակ՝ փորձում են սեռային հավասարակշռությունը ճիշտ ձեւով ապահովել տարբեր թիմերում:
«Բոլոր աշխատակիցներն ունեն հետագայում ավելի լայն պարտականություններ ստանձնելու հնարավորությունը՝ անկախ սեռից, տարիքից, ընտանեկան կարգավիճակից եւ այլն: Synergy-ին մարդակենտրոն ընկերություն է, եւ յուրաքանչյուր անձի համար խրախուսում ենք աշխատանքի եւ անձնական կյանքի բալանսի ապահովումը: Ես իմ օրինակով կարող եմ ասել, որ Synergy-ում աշխատելու երկար տարիների ընթացքում իմ կյանքում մեծ փոփոխություններ են եղել՝ ամուսնացել եմ, երկու երեխայի մայր եմ, ու իմ աշխատանքը երբեւէ չի խանգարել ընտանիքիս, երեխաներիս լիարժեք ժամանակ եւ ուշադրություն հատկացնելուն: Անգամ ֆիզարձակուրդից վերադառնալը շատ հեշտ ու թեթեւ է եղել. որոշ ժամանակ, մինչ ամբողջությամբ վերադառնալս, տնից եմ աշխատել, երբ երեխաներս դեռ շատ փոքր էին: Իհարկե, ունեմ ծանրաբեռնված աշխատանք եւ ընտանիքս, նույնպես, խրախուսում, աջակցում է ինձ»:
ՏՏ ոլորտի կանացի դեմքը
Այն ժամանակ, երբ Հասմիկ Մարտիրոսյանը սկսում էր կարիերան ՏՏ ոլորտում, գենդերային հավասարակշռությունը խախտված էր, քանակապես ավելի գերակշռող էին տղամարդիկ, այդ թվում եւ՝ որոշում կայացնող դերերում:
«Ժամանակի ընթացքում կանայք ապացուցեցին, որ իրենք եւս ընդունակ եւ կոմպետենտ են բարձր պաշտոններում աշխատանքի համար: Բոլոր կանանց վստահեցնում եմ, որ այժմ ՏՏ ոլորտում կանանց առաջխաղացումը մեծապես կախված է իրենց ջանքերից, գիտելիքներից, որակներից: Մարդը պետք է պրոֆեսիոնալ լինի այն ոլորտում, որում աշխատում է, բայց մասնագիտական հմտություններից ու գիտելիքներից զատ, ըստ իս, կարեւոր է ողջամիտ եւ արդար մտածելակերպը, կողմնակալությունը մշտապես կարող է խոչընդոտներ առաջացնել ճիշտ որոշումներ կայացնելու ճանապարհին: Պետք է կարողանալ ճիշտ ձեւով շփվել մարդկանց հետ, հասկանալ նրանց առօրյա դժվարությունները, ունակ եւ բաց լինել խնդիրները քննարկելու եւ լուծումներ գտնելու համար»,- ասում է Հասմիկ Մարտիրոսյանը:
Նա հաջողության ճանապարհին կարեւորում է թիմային աշխատանքը. «Հարկավոր է լավ թիմ ունենալ, որտեղ հավաքված են ձեր հայացքներն ու տեսլականը կիսող մարդիկ, կարեւոր է, որ թիմի յուրաքանչյուր անդամին ճիշտ դեր, լիազորություններ ու հնարավորություններ տրվի իր նեղ մասնագիտական հարթություններում որոշումների կայացման համար: Եթե փորձեք բոլոր որոշումների կայացման ամբողջ պատասխանատվությունը վերցնել միայն ձեզ վրա եւ թիմի մյուս անդամներին ընկալեք որպես ուղղակի ձեր որոշումներն իրականացնողներ, այդ դեպքում՝ շատ հեռուն չեք գնա: Ցանկացած որոշում եւ փոփոխություն, լինի՝ պարտականությունների վերաբաշխում, կառուցվածքային փոփոխություն կամ այլ բան, որ վերաբերում է «չեյնջ մենեջմենթին», պետք է արվի խորը մտածված եւ ճիշտ քայլերով լինի, այլապես սխալ որոշումը կարող է լուրջ հետեւանքներ ունենալ»:

Women who believe in their power and possibilities can change the world into a better place. At Synergy International Systems is, such women are get the chance to develop, grow and take leadership positions and successfully fulfill their mission.
In December 2019, Synergy International Systems, Inc. officially joined the United Nation’s Women’s Empowerment Principles (WEPs), thus pledging to put into practice a WEPs action plan. By endorsing the WEPs, Synergy has joined over 2000 businesses from around the globe in taking decisive action for further advancing women’s empowerment. As a tech company where 49% of tech roles and 39% of leadership roles are occupied by women, Synergy recognizes the value of women professionals in ensuring the growth and sustainability of the business.
In this article Mediamax tells a story about women working at Synergy Armenia, who have occupied leadership roles in the sphere of information technologies for years.
A recipe for success
After years of being successful in the company and taking a key leadership position, Director of Synergy Armenia Anna Stepanyan looks back and realizes where she stands. She says she didn’t do anything special to get the position.
“I have succeeded thanks to my hard work and dedication. Your career may seem secondary as you focus on moving forward and only then you realize what you have achieved. Even today, I'm still learning and constantly working on myself. ”
Anna Stepanyan Anna Stepanyan
There are some qualities, Anna Stepanyan says, which are very important for women in leadership positions.
“You must have well-developed emotional intelligence, as well as be able to control your emotions as much as possible, especially when you are the boss. You are in the center of attention and everyone follows your decisions and steps. Being fair is also important, especially when people believe you and know that you will make a fair decision. I am always trying to work on it. What is also important is to have compassion for people, for work and for results.”
Family and the right for private life
Anna Stepanyan says that gender has never played a role at Synergy in terms of decision-making, and from the very beginning they have been guided by the employees’ values, qualifications, performance and dedication.
“Only then did we realize that women played a pretty serious and vital role in the company. But it was not a targeted strategy or approach. Later we tried to coordinate and document this situation, because it is an important achievement I think, and if in various countries and companies it is presented as an adopted strategy, in our company it happens spontaneously. Later through different approaches and classifications we tried to understand where we stood and what else we could do to position ourselves as a company not discriminating against women but encouraging them.”
Anna Stepanyan says Synergy is a “parent friendly” and “family friendly” company, and besides legislative requirements, the company provides additional benefits, for example, to employees who are on a maternity leave, allowing them to work from home for some time or to have extra free days depending on how many children they have, and so on.
Opportunities for continuous education and growth
From time to time, Synergy undertakes initiatives aimed at the continuous education and improvement of professional qualities of all the employees, and specifically for women and girls they host interesting lectures not just on business, but more personal topics such as welfare, work and life balance, health, parenting skills, etc.
“These are auxiliary initiatives through which we try to emphasize their importance not only at work, but in personal life as well,” says Anna Stepanyan.
Women and the role of a leader
At Synergy, women can become leaders through healthy collaboration. They grow and develop by focusing on business, sharing the same system of values and company’s approaches with other colleagues.
“Women’s role in IT sector keeps growing these days. We are guided by our example, have success stories, successful female bosses who negotiate big projects with our important customers and make deals. We have empiric examples, which make our stance even more convincing. The trust gained over the years can easily break the stereotypes that the IT sector is not suited for women and they cannot be IT leaders,” says Anna Stepanyan.
From junior programmer to  future boss
Hasmik Martirosyan is another “walking example” of a successful woman at Synergy. She started her career in the company as a junior programmer.
Choosing a profession was easy for Hasmik Martirosyan, since there were mathematicians in the family, and she decided to follow their path and applied to the Department of Mathematics and Informatics of Yerevan State University. Working while studying turned out to be just as easy. Hasmik has been at Synergy since she was 19 years old. She was one of the participants of company’s first summer school back in 2005, and as with all successful participants, they offered her to continue her career with the company.
“By accepting that offer I made the biggest step in my career and found myself in a company where I was given the opportunity to invest my knowledge and skills, grow, develop and contribute to the development of the company. I started as a junior programmer and Synergy gave me wings. Our summer school coaches often bring my example, which shows that Synergy is a place of endless opportunities. You can start as a summer school graduate, a beginner programmer and build a very interesting career path in the company,” says Hasmik Martirosyan, noting that the Synergy team has also helped her a lot.
Hasmik Martirosyan Hasmik Martirosyan
Hasmik Martirosyan has been working as Chief Operating Officer for 4 years now, after being a Project Manager for some time, and today she is involved in dozens of projects at Synergy, overseeing their progress.
“In our big family of 250 people I am trying to create all the professional conditions for the smooth implementation of projects and for the creative work of colleagues in a healthy atmosphere. I am a link between our various departments, working with everyone and playing a multifunctional role. This sphere is very interesting to me. It is very important that the job you’ve chosen match your interests and desires. You will immediately know if you are in the right place, and in that case your job will not be a duty, but the favorite part of your life,” says Hasmik Martirosyan.
Conditions for development
Hasmik Martirosyan says that Synergy provides opportunities for all its employees based on professional and human qualities, and, at the same time, they try to ensure right gender balance in different teams.
“All the employees have the opportunity to take on broader responsibilities in the future regardless of their gender, age, family status, etc. Synergy is a human-oriented company, and we encourage maintaining balance between work and personal life. By my personal example, I can say that over the many years of working at Synergy, there have been big changes in my life: I got married, had two children, and my job has never stopped me from spending time with my family and children. Even returning to work after maternity leave was easy, because I have been working from home for some time when my children were still very young. I am very busy at work of course, and my family also encourages and supports me.
The female face of IT
When Hasmik Martirosyan was starting off her career in IT, gender equality was disrupted, and there were more men who occupied decision-making positions.
“Over the course of time women proved that they were also capable and competent to work in high positions. I assure all the women that nowadays women’s success in IT mostly depends on their efforts, knowledge and qualities. You should be a professional at your job, but besides professional skills and knowledge, I think, it is very important to be reasonable and fair; being biased can always be an obstacle in making right decisions. You should be able to communicate with people in the right way, understand their daily difficulties, be capable and open to discuss problems and find solutions,” says Hasmik Martirosyan.
She believes that team work is very important on the way to success. “You need a good team of people who share your views and vision. It is important that each member of the team is given the right role, authority and opportunities to make decisions in their professional areas. If you try to take upon yourself the whole responsibility for decision-making and perceive other team members only as executors of your decisions, you will never go too far. Every decision and change, be it redistribution of responsibilities, a structural change or anything else related to “change management”, should be well thought through, otherwise the wrong decision may have serious consequences.”