Նորարարությունները Synergy-ի «օրգանիզմում» ամենից կարեւոր բջիջներն են, որոնց շնորհիվ ընկերությունը կարողանում է իր տեղն ապահովել տեխնոլոգիական աշխարհի «արեւի» տակ: Synergy-ում տեխնոմարդիկ ազատ են տեխնոլոգիական նորարարություններ առաջարկել, փորձարկել եւ իրականացնել։ Այդ հնարավորությունը ստեղծվում է կազմակերպության ճարտարապետության շնորհիվ, ինչպես նաեւ բխում է այն հանգամանքից, որ բոլոր որոշումները կայացնում են Synergy-ի ավագ մասնագետները։ Աշխատակիցներն ասում են, որ այստեղ իրենք ունեն տեխնոլոգիական ազատություններ, ստեղծագործելու եւ ինքնազարգանալու մեծ հնարավորություններ։
Նորարար լինելու պահանջը
Synergy-ի ինովացիոն տնօրեն Արմեն Մկրտչյանն ասում է, որ շատ նոր տեխնոլոգիաներ սնկի նման աճում են, ուստի պետք է դրանց վրա շեշտը դնել ու դրանք բերել կիրառություն: Նա սա նմանեցնում է կյանքի շրջափուլին:
«Այդ տեխնոլոգիաների միջոցով մենք օպտիմալացնում ենք մեր աշխատանքը, որպեսզի մարդիկ կարողանան քիչ ժամանակ եւ ռեսուրս ծախսելով, շատ գործ անել: Բարձր պրոֆեսիոնալ լինելու համար միշտ պետք է օգտագործել ամենաթարմ տեխնոլոգիաները (web component/custom component, microfrondend, blockchain), այլապես հետ կմնաս աշխարհից եւ արդիական չես լինի, - ասում է Արմեն Մկրտչյանը։
Արմեն Մկրտչյանը Արմեն Մկրտչյանը
Նա նշում է, որ հաճախ այնպիսի տեխնոլոգիաներ են օգտագործում, որ դեռ աշխարհում մասսայական չեն օգտագործվել, ինչպիսին է graalvm/native build-ը։
Synergy-ի գլխավոր տեխնիկական տնօրեն Հայկ Մարտիրոսյանը, ով պատասխանատու է ընկերությունում տեխնիկական լուծումների մշակման եւ ներդրման ողջ գործընթացի համար, ասում է, որ ամեն մի փոփոխություն իր հետ նոր հնարավորություններ է բերում, եւ իրենք պարտավոր են հետ չմնալ աշխարհից:
«Մեզ նման ընկերությունում, որտեղ կան շատ փոխկապակցված պրոդուկտներ, այդ հաճախակի փոփոխություններն, ընդհանուր առմամբ, դժվարացնում են գործընթացը, որովհետեւ մեկ պրոդուկտի փոփոխությունն իր հետ կարող է բերել շղթայական փոփոխությունների: Բարեբախտաբար, այդ մարտահրավերը մենք վաղուց ընդունել ենք եւ, համեմատաբար, հեշտությամբ ենք կարողանում ապահովել տեխնոլոգիական առաջընթացը: Մյուս կարեւոր կողմը ընդլայնումն է, նոր հնարավորությունների ավելացման տեսանկյունից առաջանում են նորարական ճարտարապետություն օգտագործելու պահանջը: Եթե 10 տարի առաջ ակտուալ էր մոնոլիտ արխիտեկտուրան, ապա այսօր դա ակտուալ չէ: Այսօր առավել ակտուալ են միկրոսերվիսները: Մենք բավական երկար ժամանակ այդ արխիտեկտուրային ենք անցել, ինչը թույլ է տալիս օգտագործել տարբեր լեզուներ. դա ինչ-որ առումով ծրագրավորման լեզուների սիմբիոզ է եւ թույլ է տալիս, որ մենք կարողանանք նորարարությունները հեշտությամբ բերել կիրառության», - ասում է Հայկ Մարտիրոսյանը։
Հայկ Մարտիրոսյանը Հայկ Մարտիրոսյանը
Ըստ նրա՝ միկրոսերվիսային արխիտեկտուրայի շնորհիվ թիմերն ազատ են տեխնոլոգիական ընտրության մեջ, ունեն նաեւ լեզուներ կիրառելու ազատություններ, օրինակ՝ հիմնական «բեքենդական» լեզուն Java-ն է, բայց թիմեր ունեն, որոնք օգտագործում են rust, nodeJS, python։
Հայկն ասում է, որ պրոդուկտների՝ տեխնոլոգիապես թարմ լինելը նաեւ անվտանգության հարցեր է լուծում. որքան պրոդուկտը պահանջված է, այնքան ուշադրության կենտրոնում է, ուստի անվտանգության տեսանկյունից էլ կարեւոր է թարմացումներ ապահովելը։
Արտուշ Ղանդիլյանը Արտուշ Ղանդիլյանը
Ծրագրային ապահովման տնօրեն Արտուշ Ղանդիլյանն աշխատում է արդարադատության համակարգերի համար ստեղծվող պրոդուկտների վրա եւ ասում է, որ եթե նոր տեխնոլոգիաները, ծրագրավորման լեզուներն ու ճարտարագիտական գործիքները չեն կիրառվում, համակարգը պարզապես անպետք է դառնում:
Ծրագրային ապահովման տնօրեն Դավիթ Գրիգորյանն ավելացնում է, որ ընկերության համար շատ կարեւոր է թե հարթակի` Synergy Intelligent Data Manager-ի որակը, թե դրանում ներդրվող նորարարությունները:
Դավիթ Գրիգորյանը Դավիթ Գրիգորյանը
Նորարարական տեխնոլոգիան, ըստ նրա, չպետք է ինքնանպատակ լինի. «Մեզ, իհարկե, դուր է գալիս նոր բաներ սովորել, բայց նաեւ պետք է դրանց ճիշտ կիրառությունը հասկանալ: Մենք, օրինակ, մեր առջեւ դրված խնդիրների լուծումները մշակելիս, որոշել ենք անցնել բլոկչեյնի կիրառությանը, ինչը նոր ֆունկցիոնալություն է ապահովելու մեր հարթակի համար: Մեկ այլ՝ առաջադեմ տեխնոլոգիա, որ որոշել ենք ներդնել, «առանց սերվեր ֆունկցիաներն» են կամ ինչպես մեկ այլ կերպ են դա բնորոշում՝ «ֆունկցիան որպես սերվիս»-ն է, ինչը կբերի այնպիսի հնարավորությունների զարգացմանը, որ կկարողանանք հետագայում նոր տեխնոլոգիաների կիրառությանը հեշտությամբ իրականացնել»:
Նորարարության այլ առավելություններ
Արտուշ Ղանդիլյանն ասում է, որ ամեն անգամ նոր լուծում մշակելիս փորձում են մի քանի քայլ առաջ լինել, քանի որ դրա ներդրումը ժամանակ է պահանջում եւ հապաղելու դեպքում կարող են հետ մնալ:
Ինչ վերաբերում է որպես աշխատակից այդ պրոցեսում ներգրավված լինելուն, ապա նա նշում է, որ ցանկացած նոր տեխնոլոգիա մշակելիս եւ ներդնելիս՝ իրենք առաջին հերթում սովորում են.
«Նոր գիտելիք ենք ձեռք բերում, դա առաջընթաց է մեզ համար, եւ դա ինքնին բերում է երջանկության հորմոնների ավելացմանը: Իսկ եթե նոր գաղափարներին հենց դու ես ծնունդ տվել, դա նաեւ ինչ-որ իմաստով մարտահրավեր է՝ գաղափարը կյանքի կոչելու, վերջնական կիրառություն մտցնելու տեսանկյունից: Մենք փորձեր ենք անում այնպիսի տեխնոլոգիաների շուրջ, որոնք այս պահին կարող է՝ վերջնական պատրաստ չեն կիրառության, բայց եթե այսօրվանից չմտածենք դրանց մասին հետո կարող է շատ ուշ լինել»:
Օրինակ, զարգացող երկրներում «թվային» դատարանների համակարգեր են մշակել, որոնք թույլ են տալիս, որ, անգամ, դատական լսումներն առցանց անցկացվեն: Հիմա, երբ զարգանում են Web3-ը, Meta-տիեզերքը, մտածում ենք նաեւ վիրտուալ իրականության մեջ դատարաններ ստեղծելու մասին: Հետագայում, հնարավոր է՝ ինչ-որ մի երկրում դատարաններ ֆիզիկապես չլինեն:
Նորարարության փուլերը
Synergy-ում նորարարական գաղափարներ ամեն մարդ կարող է ունենալ, իսկ մենեջմենթի թիմը միշտ պատրաստ է այդ գաղափարները լսել, լավագույնների կյանքի կոչմանն էլ աջակցել: Քարացած ընթացակարգ գոյություն չունի, բայց կան փուլեր, որոնցով գաղափարը պետք է անցնի:
Հայկ Մարտիրոսյանն ասում է, որ ցանկացած փորձառու եւ տաղանդավոր մասնագետ Synergy-ում ունի բավական մեծ ազդեցություն, քանի որ բարձր է գնահատվում ընկերության կողմից եւ ցանկացած առաջարկ կարողանում է հեշտությամբ տեղ հասցնել: Թե որքանով արժեքավոր կլինի գաղափարը, արդեն գնահատում են համատեղ, իսկ համակարգի ճկունության շնորհիվ՝ ցանկացած, նույնիսկ առաջին հայացքից շատ բարդ թվացող խնդիր, գտնում է իր լուծումը:
«Կամ լինում է, որ նոր տեխնոլոգիաներ են դուրս գալիս, որոնք թիմը գնահատում է որպես արդյունավետ եւ սկսում են քննարկել, ուսումնասիրել, փորձարկել: Ինկուբացիոն շրջանը հաղթահարելուց հետո՝ սկսում է իրական կիրառության փուլի մեկնարկը»,- պարզաբանում է Արմեն Մկրտչյանը:
Հաքաթոնը
Synergy-ում աշխատակիցների ինովացիոն միտքը միշտ արթուն պահելու համար տարբեր ծրագրեր եւ միջոցառումներ են կազմակերպվում, որոնցից մեկն էլ վերջերս կայացած հերթական հաքաթոնն էր։ Synergy ձայնային օգնական, խելացի տան համակարգեր, աշխատակիցների ինտենսիվ շփումն ապահովող հարթակ. սրանք մի քանիսն են տեխնոլոգիական լուծումներից, որ 24 ժամում իրականացրել են թիմերը։
Մրցույթի առաջին հորիզոնականը զբաղեցրել է Synergy-ի ԴՆԹ-ի թվային քարտեզը ստեղծած թիմը, 2-րդ հորիզոնականում է p2p մեխանիզմով տվյալների զուգահեռ մուտքագրման համակարգն է եղել, իսկ 3-րդ տեղը բաժին է հասել ձայնային օգնական ստեղծած թիմին։
«Հաքաթոնի ժամանակ մարդիկ ներկայացնում են իրենց նորարարական գաղափարները, որոնք դրվում են քվեարկության, հավաքում են «հետեւորդներ», այնուհետեւ մշակվում են, իրականացվում 24 ժամում։ Հաջորդ օրն արդեն ժյուրին որոշում է հաղթողներին։ Սրա հիմնական իմաստն այն է, որ մարդիկ 24 ժամվա ընթացքում պլանավորում եւ իրականացնում են իրենց գաղափարը, ինչը շատ հաճելի է»,- ասում է Արմեն Մկրտչյանը։
«Հաքաթոնի ժամանակ շատ ուժեղ թիմային աշխատանք է արվում։ Սովորաբար այնպիսի թիմեր ենք ձեւավորվում, որի անդամները նախկինում միասին չեն աշխատել կամ շատ քիչ են առնչվել։ Սա նաեւ հետաքրքիր կապեր է ստեղծում։ Այս 24 ժամը շատ ոգեւորված է անցնում ու մարդիկ պայքարում են իրենց գաղափարների հաղթանակի համար, բայց միեւնույն ժամանակ օգնում են միմյանց։ Օրինակ` մեր թիմը ներկայացրել եւ մշակել է Synergy ձայնային օգնականի գաղափարը։ Այս օգնականին կարելի է հարցնել՝ ընկերության կայանատեղիում մեքենայի կայանման ազատ տեղ կա՞, ո՞ր բանակցային սենյակն է ազատ եւ խնդրել ամրագրել այն եւ այլն»,- ասում է Հայկ Մարտիրոսյանը։
Հաքաթոնին ներկայացված գաղափարներից մեկն էլ ուղղված է ընկերությունում նոր մշակույթի ձեւավորմանը։ Արտուշ Ղանդիլյանն ասում է, որ այն փորձելու է խթանել, որ ընկերության տարբեր աշխատողներ, որ չեն շփվում, սկսեն ճանաչել իրար։ Ալգորիթմը պատահական մարդկանց է ընտրում եւ առաջարկում թեմա, որի մասին կարելի է զրուցել, օրինակ, սուրճի ընդմիջման ժամանակ։
Հայկ Մարտիրոսյանն էլ ավելացնում է, որ ընկերության նորարարական լինելը փոխկապակցված է աշխատակիցների նորարար լինելու հետ, ինչը նշանակում է, որ նրանց զարգացումը պետք է անընդհատ լինի եւ այդ զարգացման պրոցեսին ընկերությունը պետք է աջակցի։

Innovations are the most important cells in Synergy’s “organism” enabling the company to secure its place under the “sun” of the technological world. At Synergy, techno-humans are free to offer, test and implement technological innovations. This opportunity is created due to the architecture of the organization and due to the fact that all decisions are made by senior specialists of Synergy. Employees say that here they have technological freedoms, great opportunities for creativity and self-development.
The demand to be innovative
Armen Mkrtchyan, Director of Innovations at Synergy, says that many new technologies are growing like mushrooms, so there is a need to focus on them and put into practice. He says it is like a life cycle.
“Through these technologies, we optimize our work so that people can do a lot of work with less time and resources. To be highly professional, you need to always use the latest technologies (web component/custom component, microfrondend, blockchain), otherwise you will not keep up with the world and will not be up-to-date,” says Armen Mkrtchyan.
Armen Mkrtchyan Armen Mkrtchyan
He notes that they often use technologies that have not yet been widely used in the world, such as graalvm/native build.
Hayk Martirosyan, Chief Technology Officer at Synergy, who is responsible for the entire process of developing and introducing technical solutions in the company, says that every change brings new opportunities, and they have a responsibility to keep up with the world.
“In a company like ours, where there are a lot of interconnected products, these frequent changes generally make the process harder, because a change in one product can lead to a chain reaction. Fortunately, we have accepted this challenge long ago and manage to relatively easy ensure technological advancement. The other important aspect is the expansion. The newly emerged opportunities require the use of innovative architecture. If 10 years ago monolithic architecture was relevant, today micro services are more relevant. We have been using that architecture for quite a long time, and it allows us to use different languages. This in some way is a symbiosis of programming languages enabling us to easily apply innovations,” says Hayk Martirosyan.
Hayk Martirosyan Hayk Martirosyan
He says due to the microservice architecture, teams are free to choose technology, the language they want to use. For example, the main “backend” language is Java, but we have teams that use rust, nodeJS, python.
Hayk notes that the fresh technology also solves security issues: the more the product is in demand, the more it is in the center of attention, so it is important to provide updates from a safety point of view.
Artush Ghandilyan Artush Ghandilyan
Artush Ghandilyan, Software Engineering Director at Synergy, works on products for justice systems and says that if new technologies, programming languages and engineering tools are not used, the system simply becomes useless.
David Grigoryan, Engineering Director at Synergy, adds that both the quality of the platform – Synergy Intelligent Data Manager – and the innovations invested in it are very important for the company.
Davit Grigoryan Davit Grigoryan
He says innovative technology should not be an end in itself. “Of course, we like to learn new things, but we also need to understand their proper value it will provide to our business. For instance, when developing solutions to the tasks we face, we decided to use blockchain, which will provide new functionality for our platform. Another advanced technology that we have decided to introduce is “serverless functions” or, otherwise defined as, “function as a service”, which will lead to the development of opportunities that we will allow us to easily apply new technologies in the future.
Other advantages of innovation
Artush Ghandilyan says that whenever they develop a new solution, they try to be a few steps forward, as its application takes time and in case of delay they may fall behind.
As to being involved in that process as an employee, he notes that when developing and introducing any new technology, they first of all learn.
“We gain new knowledge, it is progress for us, and it in itself leads to an increase of the hormones of happiness. And if you are the one who gave birth to new ideas, it is in some way a challenge in terms of bringing this idea to life, putting it into practice. We are experimenting with technologies that may not be ready for use at the moment, but if we do not think about them today, it may be too late.”
For example, in developing countries, “digital” court systems have been developed enabling even court hearings to be conducted online. Now that the Web3, the Meta-universe (metaverse), are developing, we are also thinking about creating virtual reality courts. In the future, there may be a country that will not have physical courts.
Stages of Innovation
Everyone at Synergy can come up with innovative ideas, and the management team is always ready to listen to those ideas and help bring the best to life. There is no hard and fast procedure, but there are stages an idea must go through.
Hayk Martirosyan says that any experienced and talented specialist at Synergy has a great influence as he/she is highly valued by the company and can easily deliver any offer. The value of the idea is already being assessed jointly. Due to the flexibility of the system, any problem, even seeming very complicated at first glance, finds its solution.
“Or it happens that new technologies come out, which the team evaluates as effective and starts discussing, studying, testing. After overcoming the incubation period, the real application phase begins,” explains Armen Mkrtchyan.
Hackathon
To keep the innovative mind of the employees always awake, various programs and events are organized at Synergy, one of which was the recent hackathon. Synergy voice assistant, smart home systems, platform for intensive communication of employees – these are some of the technological solutions that the teams have implemented in 24 hours.
The team that created the digital map of Synergy DNA took the first place in the competition, the second place was taken by the p2p mechanism-based parallel data entry system, and the third place was taken by the team that created the voice assistant.
“During the hackathon, people present their innovative ideas, which are put to a vote, gather “followers”, then are developed and implemented in 24 hours. The next day the jury decides the winners. The thrust is that people plan and implement their idea within 24 hours, which is very nice,” says Armen Mkrtchyan.
“Very strong teamwork is carried out during the hackathon. We usually form teams the members of which have not worked together before or have had little contact. This also results in establishing interesting contacts. These 24 hours pass very excitedly with people fighting for the victory of their ideas. But at the same time they help each other. For example, our team introduced and developed the idea of Synergy voice assistant. We can ask this assistant if there is a free parking space in the company’s parking lot or which negotiation room is free and ask to book it, etc.,” says Hayk Martirosyan.
One of the ideas presented at the hackathon will address the formation of a new culture in the company. Artush Ghandilyan says that it will try to stimulate different employees of the company who do not communicate to get to know each other. The algorithm selects random people and suggests a topic that can be talked about, for example, during a coffee break.
Hayk Martirosyan, in his turn, adds that the innovativeness of the company is interconnected with the innovativeness of the employees, which means that they must continuously develop and the company must support this development process.