«Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի More for Metsamor կրթական նախագիծը դեկտեմբերի 19-ին Մեծամորի թիվ 2 ավագ դպրոցում հյուրընկալել էր Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանին։
Նախագծի օպերատորը Մեդիամաքս մեդիա-ընկերությունն է իր Mediamax Plus հարթակով, որի նպատակն է աջակցել Հայաստանի կրթական, գիտական եւ մշակութային հաստատություններին:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը եւ Մեդիամաքսի տնօրեն Արա ԹադեւոսյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը ողջունեց More for Metsamor ծրագիրը: «Հայաստանում «Ռոսատոմի» գործունեությունը օրինակ է, թե ինչպես պետք է զարգանան մեր երկկողմ հարաբերությունները։
Սերգեյ ԿոպիրկինըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Պատահական չէ, որ «Ռոսատոմի» աշխատանքում կարեւոր տեղ են զբաղեցնում կրթական ծրագրերը։ Ամեն դպրոցի չէ, որ բախտ է վիճակվում հյուրընկալել երկրի նախագահին, եւ սա, իսկապես, շատ լավ նախագիծ է»։
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը եւ ՌԴ դեսպան Սերգեյ ԿոպիրկինըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Հույս ունեմ, որ Հայաստանի ամեն դպրոց բախտ կունենա երկրի նախագահի հետ հանդիպելու եւ երկխոսություն ունենալու, ինչը, գուցե օգնի աշակերտներին կողմնորոշվելու, թե ինչով են ուզում զբաղվել եւ ուր են ուզում հասնել»,- իր մեկնարկի խոսքում ասաց Արմեն Սարգսյանը։
Նախքան աշակերտների հարցերին պատասխանելը նախագահը լուսանկարվեց խաղալիք արջուկի հետ, որը, պարզվում է, «Ռոսատոմի» կրթական ծրագրերի թալիսմանն է եւ շրջում է աշխարհով մեկ: Հունվարին նա գնալու է Ժնեւ եւ հույս ունի, որ Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության ղեկավարը նույնքան սիրալիր կգտնվի, որքան Արմեն Սարգսյանը:
Աշակերտներից մեկը նախագահին հարց ուղղելուց առաջ ասաց, որ հայտնի մարդկանց խնդրում է հուշ նվիրել.
- Կնվիրե՞ք ինձ Ձեր ձեռքի ժամացույցը։
- Դու ոչ առաջինն ես, ոչ վերջինը, որ ինձանից ժամացույց ես խնդրում։ Ես երբեմն, սպասում եմ, որ ինձ այդ հարցը կտան եւ դիտմամբ այնպիսի ժամացույց եմ կապում, որը ինձ հետ, իրականում, ոչ մի կապ չունի եւ հանգիստ նվիրում եմ։ Բայց այս ժամացույցը, որ հիմա ձեռքիս է, 12 տարեկանից եմ կապում եւ ոչ մեկի չեմ կարող տալ։
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Լուսանկարը` Մեդիամաքս
Այս ժամացույցը պետք է թողնեմ իմ երկու տղաներից մեկին, որովհետեւ սա իմ հայրիկի ժամացույցն է,- Արմեն Սարգսյանի պատասխանին հաջորդեցին ծափահարություններ դահլիճից։ Ապա նախագահն ասել է, որ հայրիկին կորցրել է 10 տարեկանում, բայց ամբողջ կյանքում՝ մինչեւ հիմա, հայրն իր հետ է... Նա խոստացավ է, որ աշակերտին այլ հուշանվեր կուղարկի։
Մեդիամաքսը գրի է առել հանդիպման ընթացքում նախագահի պատասխանների ուշագրավ հատվածները։
Տաղանդի մասին
Չեմ առաջարկում, որ բոլորդ զբաղվեք գիտությամբ ու նոր տեխնոլոգիաներով։ Չի կարելի պատկերացնել մի երկիր, որտեղ բոլորը գիտնական են։
Երբ փոքր էի, մայրս երազում էր, որ երաժիշտ դառնայի, 8 տարի երաժշտական դպրոց հաճախեցի, բայց երաժշտական տաղանդ չունեմ։ Դաշնամուր նվագում եմ, կարող եմ զարմացնել որոշ մարդկանց, բայց ոչ ինքս ինձ։ Ես չեմ հավատում, որ երաժիշտ եմ։
Իմ խորհուրդն է ձեզ՝ զբաղվե՛ք այն գործով, որը ձեր տաղանդն է, ցանկությունը, վերաբերմունքը կյանքին։ Ինչ էլ անելու լինեք, արեք մեծ հաճույքով։ Մի վախեցեք սխալվելուց, որովհետեւ կյանքը ձեր սխալները կուղղի, եթե ինքներդ ձեր նկատմամբ ազնիվ եք։
Երիտասարդության մասին
Ես սիրում եմ երիտասարդներին։ Եթե ձեզ թվում է, որ, այսպես ասած, շատ տարօրինակ եք կամ տարբերվում եք ձեր ծնողներից, դա այդպես չէ։
Ես համալսարան էի գնում 1970-ականներին եւ այն ժամանակ մեծ հեղափոխություն էր համարվում լայն տաբատ հագնելն ու երկար մազեր պահելը։ Լսել երաժշտություն, որը սարսափելի էր թվում։ Նախորդ սերունդը մտածում էր, որ հիմարությամբ ենք զբաղված։ Ձեր սերունդն էլ իր նոր վերաբերմունքն ունի, իր երաժշտությունն է լսում։
Մոցարտի անունը միայն մի քանի սերունդ հետո է բարձրացել այն մակարդակին, որ կա։ Այնպես որ, մի՛ վախեցեք տարբեր լինելուց։
Նոր տեխնոլոգիաների մասին
Դուք ապրում եք 21-րդ դարում եւ յուրաքանչյուրդ կապի միջոց ունի։ 10, 20 տարի հետո այդ միջոցներն ավելի են կատարելագործվելու արհեստական բանականության, մաթեմատիկական մոդելավորման շնորհիվ։ Նոր տեխնոլոգիան մտնելու է կյանքի բոլոր ոլորտներ։ Ինչով էլ, որ զբաղվեք, ուզեք, թե չուզեք, առնչվելու եք նոր տեխնոլոգիաների հետ, հետեւաբար պետք է գրագետ լինեք։
Եթե ուզում ենք հաջողություն ունենալ որպես երկիր, ապա, անպայման, պետք է զարգացնենք նոր տեխնոլոգիաները, որպեսզի ոչ թե սպառող, այլ առաջարկող լինենք։
Ես երազում եմ, որ մենք՝ հայերս, Հայաստանում կառուցենք առաջին արհեստական բանականությամբ Disney Land-ը։ Այգի, որտեղ երեխայից մինչեւ մեծ գնա ու տեսնի, թե ապագան որտեղ է։ Այգի, որտեղ կլինի ապագայի թանգարան։
Կրթության մասին
Պետք է աշխատել, որ Հայաստանում ընդհանուր կրթական մակարդակը բարձրանա, այսինքն՝ կրթությունը լինի համասեռ։ Սա խորը երկխոսություն է պահանջում բոլոր կողմերի միջեւ։
Եթե հեռավոր գյուղում կա արագ ինտերնետ ու համակարգիչ, ապա երեխաները կարող են ժամանակակից կրթություն ստանալ հեռավորության վրա՝ լավագույն ուսուցիչներից, դասախոսներից։ Տաղանդավոր մարդիկ չեն ծնվում միայն Երեւանի կենտրոնում, ծնվում են ամեն տեղ։ Հաճախ հեռավոր վայրերում, երիտասարդները, որ դժվարության մեջ են, ավելի մեծ ձգտում ունեն հաջողության հասնելու համար, քան բարեկեցիկ ընտանիքում ծնված մարդիկ։
Արհեստական բանականության մասին
Դուք Ձեր ներդրումը պետք է բերեք, որ արհեստական բանականությունը լինի վստահելի։ Ցանկացած գործիք կարող է դրական կամ բացասական լինել։ Մենք գտնվում ենք Մեծամորում, ուր կա ատոմակայան։
Երբ ատոմային տեսությունը հայտնաբերելուց հետո եկավ պրակտիկ օգտագործման պահը, գիտնականները բարոյական խնդիր ունեին, որովհետեւ հասկանում էին, որ ստեղծում են մի բան, որը կարող է օգտագործվել ե՛ւ որպես բարիք, ե՛ւ որպես չարիք։

More for Metsamor: Старые часы президента и время нового поколения - Mediamax.am
19 декабря в рамках образовательного проекта More for Metsamor госкорпорации «Ростатом» в мецаморской старшей школе №2 состоялась встреча с президентом Армении Арменом Саргсяном.
Запущен образовательный проект More for Metsamor
Оператором проекта выступает медиа-компания Медиамакс со своей платформой Mediamax Plus, целью которой является содействие образовательным, научным и культурным учреждениям Армении.
В начале мероприятия посол России в Армении Сергей Копыркин приветствовал проект More for Metsamor:
«Инициатива More for Metsamor является одной из новых форм культурно-гуманитарного сотрудничества между нашими странами, направленная на организацию доступа армянских школьников к современным образовательным форматам. Не случайно выбрано и основное место проведения мероприятия. Здесь, в Мецаморе, сотрудничество между Россией и Арменией в сфере науки и технических профессий имеет свои давние традиции.
Не каждой школе выпадаетс возможность принять президента страны, и это, действительно, очень хороший проект».
«Надеюсь, что и в других школах Армении будут проходить встречи и диалоги с президентом и это, возможно, поможет ученикам определиться, чем они хотят заниматься и чего хотят достичь»,-  сказал в своем приветственном слове Армен Саргсян.
Перед тем как начать отвечать на вопросы школьников, президент сфотографировался с игрушечным мишкой, который является талисманом образовательных программ «Росатома» и уже побывал во многих странах мира. В январе медвежонок посетит Женеву и надеется, что руководитель Международного агентства по атомной энергии окажется таким же дружелюбным, как и Армен Саргсян.
Один из учеников, прежде чем задать вопрос, попросил у президента подарить ему что-либо на память.
- Можете подарить мне Ваши часы?
- Ты не первый и не последний, кто просит у меня часы. Иногда я жду этого вопроса и специально надеваю такие часы, которые не имеют какого-либо отношения ко мне – и спокойно дарю их. Но эти часы я ношу с 12 лет и не могу их никому отдать.
Эти часы я должен оставить одному из моих сыновей, потому что они принадлежали моему отцу, - после ответа Армена Саргсяна последовали аплодисменты из зала. Затем президент рассказал, что потерял отца в 10 лет, но благодаря часам отец всегда рядом… Президент пообещал, что отправит школьнику другой памятный подарок.
Медиамакс выделил наиболее примечательные отрывки из ответов президента на вопросы учеников.
О талантах
Я не предлагаю, чтобы вы все занимались наукой и новыми технологиями. Нельзя представить страну, в которой все являются учеными.
Когда я был маленьким, моя мама мечтала, чтобы я стал музыкантом. На протяжении 8 лет я ходил в музыкальную школу, но музыкального таланта у меня нет. Я играю на пианино, могу удивить некоторых, но не самого себя.
Мой вам совет: занимайтесь тем, что является вашим талантом, желанием, отношением к жизни. Что бы вы ни делали, делайте это с большим удовольствием. Не бойтесь ошибок - жизнь их исправит, если вы честны сами с собой.
О молодежи
Я люблю молодежь. Если вам кажется, что вы очень странные или отличаетесь от ваших родителей, то это не так.
Я учился в университете в 1970-х, и в то время широкие брюки и длинные волосы считались большой революцией. Мы слушали музыку, которая казалась старшим ужасной. Им казалось, что мы занимаемся глупостями. У вашего поколения – свое новое отношение, оно слушает свою музыку.
Музыка Моцарта добилась мирового признания только через несколько поколений. Поэтому не бойтесь отличаться.
О новых технологиях
Вы живете в 21-м веке, и у каждого из вас в кармане есть гаджет. 10, 20 лет спустя эти гаджеты еще более усовершенствуются благодаря искусственному интеллекту, математическому моделированию. Новые технологии войдут во все сферы жизни. Чем бы вы ни занимались, хотите ли того или нет, вы столкнетесь с новыми технологиями, и вам нужно быть грамотными в этом вопросе.
More for Metsamor: как гости FAST «освободили» геном клубники
Если мы хотим добиться успеха как страна, то мы обязательно должны развивать новые технологии, чтобы быть не потребителями, а производителями благ.
Я мечтаю, чтобы мы построили в Армении первый в мире Disney Land на основе искусственного интеллекта. Парк, где дети и взрослые смогут заглянуть в будущее. Парк, где будет работать музей будущего.
Об образовании
Нужно работать над тем, чтобы поднять общий уровень образования в Армении, сделать образование однородным. Это требует глубоко диалога между всеми сторонами.
Наличие компьютера и быстрого интернета поможет детям из отдаленных сел дистанционно получать современное образование от лучших учителей и преподавателей. Талантливые люди рождаются не только в центре Еревана, они рождаются везде. Часто именно у молодежи из отдаленных регионов больше стремления к успеху, чем у тех, кто родился в благополучной столичной семье.
Об искусственном интеллекте
Любой инструмент может оказывать положительное или негативное влияние. Мы находимся в Мецаморе, где действует атомная станция.
Когда после открытия атомной теории пришло время ее практического применения, ученые столкнулись с моральным вопросом. Они понимали, что создают нечто, что может быть использовано как во благо, так и во вред.