Լաուրա Մարգարյանը եւ Սեմ Սլոունը
Նկար էի որոնում համացանցում՝ մի հոդվածի համար եւ հանկարծ Flickr-ում գտա մի լուսանկար, որն անմիջապես գրավեց ուշադրությունս:
Լուսանկարն արվել է Երեւանի հայտնի «Պոպլավոկ» սրճարանում, իսկ կից գրությունն ասում էր.
«Լաուրա Մարգարյանը Սեմ Սլոունի հետ Երեւանում 1978 թվականին: Նա Հայաստանի աղջիկների շախմատի առաջնության հաղթող էր: Հաճախ եմ մտածում, որ պետք է փորձեի գրավեի այս աղջկա սիրտը եւ նրան տանեի Ամերիկա՝ Աֆղանստանի հեռուներում արկածներ ձեռնարկելու փոխարեն: Հաճախ մտածում եմ, որ դա կյանքի շրջադարձային կետն էր»:
Որոշեցի փորփրել համացանցը եւ տեղեկություններ գտնել Սեմ Սլոունի եւ Լաուրա Մարգարյանի մասին:
Հակասական Սեմը
Սեմ Սլոունն այժմ 74 տարեկան է, եւ նրա կյանքը լի է տարօրինակ եւ հակասական իրադարձություններով: Նա ավելի հայտնի է որպես շախմատիստ է եւ շախմատի տեսաբան, մի քանի գրքերի հեղինակ, սակայն կյանքում կարծես զբաղվել է ամեն ինչով:
Սեմ Սլոունը Սեմ Սլոունը
1960-ական թվականների վերջից նա առեւտրով է զբաղվում ԱՄՆ ֆոնդային շուկայում: 1975 թվականին ԱՄՆ Արժեթղթերի եւ բորսաների պետական հանձնաժողովը գործ է հարուցում Սլոունի դեմ՝ ետ կանչելով նրա ընկերության արտոնագիրը: 1978 թվականին ԱՄՆ Բարձրագույն դատարանում կայանում է Սլոունի գործի լսումը: Սլունը ինքնուրույն է պաշտպանվում եւ հաղթում է՝ բոլոր 9 դատավորները քվեարկում են նրա անմեղության օգտին: Սեմ Սլոունը դառնում է վերջին մեղադրյալը ԱՄՆ պատմության մեջ, որը չունենանելով իրավական կրթություն եւ չդիմելով պաշտպանների օգնությանը, ապացուցում է իր անմեղությունը:
166 ձայն
2002 թվականից ի վեր Սեմ Սլոունը ակտիվ մասնակցում է ԱՄՆ Լիբերտարիական կուսակցության Նյու Յորքի մասնաճյուղի գործունեությանը:
2013 թվականին նա՝ որպես անկախ թեկնածու, մասնակցում է Նյու Յորքի օրենսդիր մարմնի ընտրություններին, սակայն ստանում է ընդամենը 166 ձայն:
Սեքսուալ հեղափոխության առաջամարտիկը
1962-1967 թվականներին Սեմ Սլոունը սովորում է Կալիֆորնիայի Բերքլի համալսարանում (կրթությունն անավարտ է մնում): Համալսարանում նա Վիետնամի պատերազմի դեմ շարժման ակտիվիստներից մեկն էր, սակայն առավել հայտնի էր որպես «Սեքսուալ ազատության լիգայի» Բերքլիի մասնաճյուղի ղեկավարներից մեկը:
2015 թվականին Սեմ Սլոունը The Daily Californian թերթին պատմել էր, որ իր կազմակերպած «սեքսուալ լիբերալ հավաքներին» (թվով ավելի քան 40) մասնակցել է ավելի քան 1 000 մարդ:
Սեքսուալ ազատության լիգայի Բերքլիի մասնաճյուղն այնքան հայտնի էր դարձել, որ նրա մասին գրել էին Time եւ Playboy ամսագրերը:
Հայաստանից՝ Աֆղանստա՞ն
Սեմ Սլոունը պնդում է, որ եղել է 78 երկրներում: Ինձ չհաջողվեց որեւէ հիշատակություններ գտնել Խորհրդային Հայաստան եւ ԽՍՀՄ նրա այցելությունների մասին:
2004 թվականին New York Sun թերթը հոդված էր հրապարակել Սեմ Սլոունի մասին: Նա պատմել էր, որ 1978 թվականին Գերմանիայում գնել էր օգտագործված «Ֆոլքսվագեն» մեքենա, որով Եվրոպայից ճանապարհորդել էր դեպի Աֆղանստան՝ Թուրքիայի եւ Իրանի տարածքով:
Սլոունը պատմում է, որ 1978 թվականի հունիսի 3-ին իրեն ձերբակալեցին Աֆղանստանում՝ կասկածելով լրտեսության մեջ: Նա պնդում է, որ իրեն հաջողվել է փախուստի դիմել եւ հասնել Քաբուլում ԱՄՆ դեսպանություն, որտեղ էլ իրեն հայտնել էին Բարձրագույն դատարանում տարած հաղթանակի մասին:
Եթե Սլոունը Հայաստանում եղել է 1978 թվականին, ինչպես նա գրել է Լաուրա Մարգարյանի հետ լուսանկարին կից գրության մեջ, ապա վերոնշյալ պատմությունը բավական կասկածելի է թվում: Դժվար է պատկերացնել, որ 1978 թվականին ԱՄՆ քաղաքացին կարող էր իր ավտոմեքենայով Թուրքիայի տարածքից մուտք գործել Հայաստան, իսկ այնուհետեւ մեկնել Իրան:
Բանտարկյալը
Սեմ Սլոունը երեք անգամ ամուսնացած է եղել: Նրա երկրորդ կինը՝ Հոնզազուլը, Պակիստանից էր: Դստեր՝ Շամեմայի ծնվելուց քիչ ժամանակ անց նրանք ամուսնալուծվում են, եւ Սեմը մի քանի տարի պայքարում է դստեր խնամակալ դառնալու համար: 1991 թվականին նրան ձերբակալում են Շամեմային առեւանգելու մեղադրանքով եւ Սլունը 18 ամիս բանտարկված է մնում:
Բոբի Ֆիշերն՝ ընդդեմ աշխարհի
2011 թվականին էկրաններ դուրս եկավ «Բոբի Ֆիշերն՝ ընդդեմ աշխարհի» վավերագրական ֆիլմը, որը պատմում է շախմատի պատմության ամենահակասական կերպարներից մեկի մասին:
Սեմ Սլոունը երեք հարցազրույց է տվել այս ֆիլմի համար:
Մոհամադ Իսմայիլ Սլոունը
1970-ականների վերջին Սեմուել Սլոունը իսլամ է ընդունում եւ վերցնում է Մոհամադ Իսմայիլ Սլոուն անունը: Հենց այդ անվան տակ է նա 1981 թվականին Պակիստանում հրապարակում խովարերեն-անգլերեն բառարանը:
Ո՞վ է Լաուրան
Լաուրա Մարգարյանի մասին համացանցում տեղեկություններ գրեթե չկան:
Շախմատի համաշխարհային ֆեդերացիայի վարկանշային այս էջում նշված է, որ Լաուրա Մարգարյանը ծնվել է 1961 թվականին, ինչը նշանակում է, որ 1978 թվականին, երբ արվել է լուսանկարը, նա 17 տարեկան էր: Էջում նշված է, որ Լաուրա Մարգարյանը ներկայացնում է Ֆրանսիայի շախմատի ֆեդերացիան:
Լաուրա Մարգարյանը եւ Սեմ Սլոունը Լաուրա Մարգարյանը եւ Սեմ Սլոունը
Լուսանկարը` Սեմ Սլոունի Flickr-ի էջ
Անպայման կփորձեմ կապ հաստատել տիկին Մարգարյանի հետ եւ հարցնել, թե արդյո՞ք հիշում է հանդիպումը Սեմ Սլոունի հետ 1978 թվականին: Բայց, անկախ ամեն ինչից, կարծում եմ, լավ է, որ Լաուրա Մարգարյանի հետ կյանքը կապելու  Սլոունի ցանկությունն անկատար է մնացել:

Laura Margaryan and Sam Sloan
I have been searching online for a picture for the upcoming article when I came across a photo on Flickr that immediately caught my eye.
It was made at a famous café in Yerevan, “Poplavok”, and featured the following capture:
“Laura Markarian with Sam Sloan in Yerevan Armenia in 1978. She was Armenian Girls Chess Champion. I often think I could have tried for this girl and taken her to America instead of taking off for an adventure in the wilds of Afghanistan. I often think of this as a turning point in my life.”
I decided to search more for information about Laura and Sam.
The contradictory Sam
Sam Sloan is 74 years old. His life has been full of extraordinary, controversial events. Sam is more famous as a chess player, analyst, and author of several books, but his biography includes many more occupations.
Sam Sloan Sam Sloan
In 1970, he established Samuel H. Sloan & Company, a registered broker-dealer primarily trading over-the-counter stocks and bonds. The Securities and Exchange Commission (SEC) brought civil actions against Sloan & Co. in 1971 alleging he had failed to maintain adequate books and records. In 1975, the SEC revoked Sloan’s broker-dealer registration. After years of litigation, Sloan in 1978 prevailed in the U.S. Supreme Court. Sloan argued the case pro se. Sloan won before the U.S. Supreme Court 9-0 becoming the last non-lawyer to argue before the court.
166 votes
Since 2002, Sam Sloan has been actively involved in the US Libertarian Party in New York.
In November 2013, Sloan was on the ballot for the New York City mayoral election, 2013, as an independent under the War Veterans line; he received 166 votes.
A pioneer of sexual revolution
Sloan left Lynchburg in 1962 to study at University of California, Berkeley, but he left it in 1967 and did not graduate. At Berkeley, he became one of the leaders of the Anti-War movement and promoted a branch of the Sexual Freedom League.
In 2015, Sloan told Daily Californian that more than 1,000 total people attended the “sex parties” (over 40) he hosted for the group.
During its time on campus, the Sexual Freedom League garnered national attention - the group was featured in Time magazine and Playboy.
From Armenia to Afghanistan?
Sloan claims he has been to 78 countries. I couldn’t find any mentions of his visits to Soviet Armenia and USSR.
New York Sun published an article about Sloan in 2004, in which he told the story of how he bought a used Volkswagen in Germany and drove across Europe, through Turkey and Iran, and into Afghanistan in 1978.
Sloan told the paper he was arrested on June 3, 1978, as the Afghans thought he was a spy. He managed to escape to Kabul, where he found his way to the U.S. Embassy and learned he had won his Supreme Court case.
If Sloan really visited Armenia in 1978, as he mentioned in the capture to the photo with Laura Margaryan, the Afghanistan story seems doubtful. In 1978, an U.S. citizen could hardly enter Armenia by car through the Turkish border and later travel to Iran.
A prisoner
Sloan has been married three times. Sloan’s second wife, Honzagool, was a native of Pakistan and they had a daughter named Shamema. Sloan and Honzagool soon separated and Sloan left New York for Virginia with Shamema. Sloan was subsequently locked into a child custody struggle, which lasted several years. On September 5, 1991, during an attempt to regain custody of his daughter, Sloan was arrested. He was convicted of attempted abduction of Shamema and spent 18 months in state prison.
Bobby Fischer Against the World
The documentary telling about one of the most controversial people in the history of chess, “Bobby Fischer Against the World”, came out in 2011.
Sam Sloan gave three interviews for the film.
Mohammad Ismail Sloan
In late 1970s, Sloan converted to Islam and took the name of Mohammad Ismail Sloan. Under that name, he published the Khowar-English Dictionary in Pakistan in 1981.
Who is Laura?
There isn’t much information about Laura Margaryan online.
The profile on World Chess Federation Ratings website indicates she was born in 1961, which means she was 17 when the photo with Sam Sloan was taken in 1978. The page also says that Laura represents the French Chess Federation.
I will definitely try to contact Ms. Margaryan and ask if she recalls meeting Sam Sloan in 1978. In any case, I believe it is fortunate that Sloan’s wish to marry Laura was never fulfilled.