Լաուրա Մարգարյանը եւ Սեմ Սլոունը
Նկար էի որոնում համացանցում՝ մի հոդվածի համար եւ հանկարծ Flickr-ում գտա մի լուսանկար, որն անմիջապես գրավեց ուշադրությունս:
Լուսանկարն արվել է Երեւանի հայտնի «Պոպլավոկ» սրճարանում, իսկ կից գրությունն ասում էր.
«Լաուրա Մարգարյանը Սեմ Սլոունի հետ Երեւանում 1978 թվականին: Նա Հայաստանի աղջիկների շախմատի առաջնության հաղթող էր: Հաճախ եմ մտածում, որ պետք է փորձեի գրավեի այս աղջկա սիրտը եւ նրան տանեի Ամերիկա՝ Աֆղանստանի հեռուներում արկածներ ձեռնարկելու փոխարեն: Հաճախ մտածում եմ, որ դա կյանքի շրջադարձային կետն էր»:
Որոշեցի փորփրել համացանցը եւ տեղեկություններ գտնել Սեմ Սլոունի եւ Լաուրա Մարգարյանի մասին:
Հակասական Սեմը
Սեմ Սլոունն այժմ 74 տարեկան է, եւ նրա կյանքը լի է տարօրինակ եւ հակասական իրադարձություններով: Նա ավելի հայտնի է որպես շախմատիստ է եւ շախմատի տեսաբան, մի քանի գրքերի հեղինակ, սակայն կյանքում կարծես զբաղվել է ամեն ինչով:
Սեմ Սլոունը Սեմ Սլոունը
1960-ական թվականների վերջից նա առեւտրով է զբաղվում ԱՄՆ ֆոնդային շուկայում: 1975 թվականին ԱՄՆ Արժեթղթերի եւ բորսաների պետական հանձնաժողովը գործ է հարուցում Սլոունի դեմ՝ ետ կանչելով նրա ընկերության արտոնագիրը: 1978 թվականին ԱՄՆ Բարձրագույն դատարանում կայանում է Սլոունի գործի լսումը: Սլունը ինքնուրույն է պաշտպանվում եւ հաղթում է՝ բոլոր 9 դատավորները քվեարկում են նրա անմեղության օգտին: Սեմ Սլոունը դառնում է վերջին մեղադրյալը ԱՄՆ պատմության մեջ, որը չունենանելով իրավական կրթություն եւ չդիմելով պաշտպանների օգնությանը, ապացուցում է իր անմեղությունը:
166 ձայն
2002 թվականից ի վեր Սեմ Սլոունը ակտիվ մասնակցում է ԱՄՆ Լիբերտարիական կուսակցության Նյու Յորքի մասնաճյուղի գործունեությանը:
2013 թվականին նա՝ որպես անկախ թեկնածու, մասնակցում է Նյու Յորքի օրենսդիր մարմնի ընտրություններին, սակայն ստանում է ընդամենը 166 ձայն:
Սեքսուալ հեղափոխության առաջամարտիկը
1962-1967 թվականներին Սեմ Սլոունը սովորում է Կալիֆորնիայի Բերքլի համալսարանում (կրթությունն անավարտ է մնում): Համալսարանում նա Վիետնամի պատերազմի դեմ շարժման ակտիվիստներից մեկն էր, սակայն առավել հայտնի էր որպես «Սեքսուալ ազատության լիգայի» Բերքլիի մասնաճյուղի ղեկավարներից մեկը:
2015 թվականին Սեմ Սլոունը The Daily Californian թերթին պատմել էր, որ իր կազմակերպած «սեքսուալ լիբերալ հավաքներին» (թվով ավելի քան 40) մասնակցել է ավելի քան 1 000 մարդ:
Սեքսուալ ազատության լիգայի Բերքլիի մասնաճյուղն այնքան հայտնի էր դարձել, որ նրա մասին գրել էին Time եւ Playboy ամսագրերը:
Հայաստանից՝ Աֆղանստա՞ն
Սեմ Սլոունը պնդում է, որ եղել է 78 երկրներում: Ինձ չհաջողվեց որեւէ հիշատակություններ գտնել Խորհրդային Հայաստան եւ ԽՍՀՄ նրա այցելությունների մասին:
2004 թվականին New York Sun թերթը հոդված էր հրապարակել Սեմ Սլոունի մասին: Նա պատմել էր, որ 1978 թվականին Գերմանիայում գնել էր օգտագործված «Ֆոլքսվագեն» մեքենա, որով Եվրոպայից ճանապարհորդել էր դեպի Աֆղանստան՝ Թուրքիայի եւ Իրանի տարածքով:
Սլոունը պատմում է, որ 1978 թվականի հունիսի 3-ին իրեն ձերբակալեցին Աֆղանստանում՝ կասկածելով լրտեսության մեջ: Նա պնդում է, որ իրեն հաջողվել է փախուստի դիմել եւ հասնել Քաբուլում ԱՄՆ դեսպանություն, որտեղ էլ իրեն հայտնել էին Բարձրագույն դատարանում տարած հաղթանակի մասին:
Եթե Սլոունը Հայաստանում եղել է 1978 թվականին, ինչպես նա գրել է Լաուրա Մարգարյանի հետ լուսանկարին կից գրության մեջ, ապա վերոնշյալ պատմությունը բավական կասկածելի է թվում: Դժվար է պատկերացնել, որ 1978 թվականին ԱՄՆ քաղաքացին կարող էր իր ավտոմեքենայով Թուրքիայի տարածքից մուտք գործել Հայաստան, իսկ այնուհետեւ մեկնել Իրան:
Բանտարկյալը
Սեմ Սլոունը երեք անգամ ամուսնացած է եղել: Նրա երկրորդ կինը՝ Հոնզազուլը, Պակիստանից էր: Դստեր՝ Շամեմայի ծնվելուց քիչ ժամանակ անց նրանք ամուսնալուծվում են, եւ Սեմը մի քանի տարի պայքարում է դստեր խնամակալ դառնալու համար: 1991 թվականին նրան ձերբակալում են Շամեմային առեւանգելու մեղադրանքով եւ Սլունը 18 ամիս բանտարկված է մնում:
Բոբի Ֆիշերն՝ ընդդեմ աշխարհի
2011 թվականին էկրաններ դուրս եկավ «Բոբի Ֆիշերն՝ ընդդեմ աշխարհի» վավերագրական ֆիլմը, որը պատմում է շախմատի պատմության ամենահակասական կերպարներից մեկի մասին:
Սեմ Սլոունը երեք հարցազրույց է տվել այս ֆիլմի համար:
Մոհամադ Իսմայիլ Սլոունը
1970-ականների վերջին Սեմուել Սլոունը իսլամ է ընդունում եւ վերցնում է Մոհամադ Իսմայիլ Սլոուն անունը: Հենց այդ անվան տակ է նա 1981 թվականին Պակիստանում հրապարակում խովարերեն-անգլերեն բառարանը:
Ո՞վ է Լաուրան
Լաուրա Մարգարյանի մասին համացանցում տեղեկություններ գրեթե չկան:
Շախմատի համաշխարհային ֆեդերացիայի վարկանշային այս էջում նշված է, որ Լաուրա Մարգարյանը ծնվել է 1961 թվականին, ինչը նշանակում է, որ 1978 թվականին, երբ արվել է լուսանկարը, նա 17 տարեկան էր: Էջում նշված է, որ Լաուրա Մարգարյանը ներկայացնում է Ֆրանսիայի շախմատի ֆեդերացիան:
Լաուրա Մարգարյանը եւ Սեմ Սլոունը Լաուրա Մարգարյանը եւ Սեմ Սլոունը
Լուսանկարը` Սեմ Սլոունի Flickr-ի էջ
Անպայման կփորձեմ կապ հաստատել տիկին Մարգարյանի հետ եւ հարցնել, թե արդյո՞ք հիշում է հանդիպումը Սեմ Սլոունի հետ 1978 թվականին: Բայց, անկախ ամեն ինչից, կարծում եմ, լավ է, որ Լաուրա Մարգարյանի հետ կյանքը կապելու  Սլոունի ցանկությունն անկատար է մնացել:

Лаура Маргарян и Сэм Слоун
Пару недель назад я искал фото для статьи и вдруг нашел в Flickr фотографию, которая сразу привлекла мое внимание.
Фотография сделана в легендарном ереванском кафе «Поплавок», а подпись к ней гласит:
«Лаура Маргарян с Сэмом Слоуном в Ереване в 1978 году. Она – победитель Чемпионата Армении по шахматам среди девушек. Часто думаю о том, что нужно было попробовать покорить сердце этой девушки и увезти ее в Америку –  вместо того, чтобы искать приключений на свою голову в Афганистане. Часто думаю о том, что это мог быть переломный момент в моей жизни».
Я был заинтригован  и решил найти побольше информации о Сэме Слоуне и Лауре Маргарян.
Противоречивый Сэм
Сэму Слоуну сейчас 74 года, и его жизнь полна странных и противоречивых событий. Он более известен как шахматист и шахматный теоретик, автор нескольких книг, однако кажется, что в жизни он занимался почти всем.
Сэм Слоун Сэм Слоун
В конце 1960-х годов он начал торговать акциями на фондовом рынке США. В 1975 году Государственная комиссия по ценным бумагам и биржам США возбудила дело против Слоуна, отозвав лицензию его компании. В 1978 году в Верховном суде США состоялось слушание по делу Слоуна. Сэм защищался самостоятельно и победил: все 9 судей проголосовали в пользу его невиновности. Считается, что Сэм Слоун стал последним обвиняемым в истории США, который, не имея юридического образования и не обращаясь за адвокатской помощью, доказал свою невиновность.
166 голосов
С 2002 года Сэм Слоун активно участвует в деятельности нью-йоркского филиала Либертарианской партии США.
В 2013 году в качестве независимого кандидата он участвовал в выборах законодательного органа Нью-Йорка, однако получил всего 166 голосов.
Активист сексуальной революции
В 1962-1967 гг. Сэм Слоун учился в Калифорнийском университете Беркли (образование осталось неоконченным). В университете он был активистом движения против Вьетнамской войны, но стал более известен как один из руководителей филиала «Лиги сексуальной свободы» в Беркли.
В 2015 году Сэм Слоун рассказал газете The Daily Californian, что в организованных им «либеральных сексуальных собраниях» (более 40) участвовало более 1 000 человек.
Филиал лиги сексуальной свободы в Беркли стал настолько популярным, что о нем писали журналы Time и Playboy.
Из Армении в Афганистан?
Сэм Слоун утверждает, что был в 78 странах. Мне не удалось найти каких-либо свидетельств его визитов в Советскую Армению и СССР.
В 2004 году газета New York Sun опубликовала статью о Сэме Слоуне. Он рассказал, что в 1978 году купил в Германии подержанный «Фольксваген», на котором направился из Европы в Афганистан -  по территории Турции и Ирана.
Слоун рассказывает, что 3 июня 1978 года его задержали в Афганистане по подозрению в шпионаже. Он утверждает, что ему удалось сбежать и добраться до посольства США в Кабуле, где ему и сообщили о победе в Верховном суде.
Если Слоун был в Армении в 1978 году, как говорится в подписи к его фотографии с Лаурой Маргарян, то эта история кажется достаточно сомнительной. Трудно представить, что в 1978 году гражданин США мог бы на своей машине въехать в Армению из Турции, а затем продолжить путь в Иран.
Заключенный
Сэм Слоун был трижды женат. Его вторая жена, Хензазул, была из Пакистана. Через некоторое время после рождения дочери Шамемы они развелись, и Сэм несколько лет боролся за права опекать дочь. В 1991 году Слоуна арестовали, обвинив в похищении Шамемы, и он провел в заключении 18 месяцев.
Бобби Фишер против всего мира
В 2011 году на экраны вышел документальный фильм «Бобби Фишер против всего мира», рассказывающий об одном из самых противоречивых персонажей в истории шахмат.
Сэм Слоун дал интервью для этого фильма.
Мухаммад Исмаил Слоун
В конце 1970-х Сэм Слоун принимает ислам и берет себе имя Мухаммад Исмаил Слоун. Именно под этим именем он в 1981 году опубликовал в Пакистане ховарско-английский словарь.
Кто же такая Лаура?
Сведений о Лауре Маргарян в интернете практически нет.
На рейтинговой странице Международной шахматной федерации отмечается, что Лаура Маргарян родилась в 1961 году - это означает, что в 1978 году ей было 17 лет. На странице отмечается, что Лаура Маргарян представляет Федерацию шахмат Франции.
Лаура Маргарян и Сэм Слоун Лаура Маргарян и Сэм Слоун
Фото: из страницы Flickr Сэма Слоуна
Я обязательно попытаюсь связаться с Лаурой Маргарян и спросить, помнит ли она встречу с Сэмом Слоуном в 1978 году? В любом случае, возьму на себя смелость предположить, что вряд ли она сожалеет о том, что желанию Слоуна связать с ней свою жизнь не суждено было сбыться.