Լուսանկարը` Քննչական կոմիտե
Մեդիամաքսը հերթական անգամ փորձել է տեղեկատվություն ստանալ Ամուլսարի հանքի աուդիտ անցկացնելու համար ընտրված լիբանանյան Earth link & Advanced Resources Development (ELARD) ընկերության մասին եւ հերթական անգամ փորձը չի պսակվել հաջողությամբ:
Փետրվարի 22-ին հրապարակել էինք Ամուլսարը, Քննչական կոմիտեն եւ ընտրված ELARD-ը. 7 դրվագ հոդվածը եւ ներկայացրել էինք, որ ընտրված լիբանանյան Earth link & Advanced Resources Development (ELARD) ընկերությունը, չնայած նախնական պայմանավորվածությանը, հրաժարվել էր պատասխանել մեր հարցերին` պատճառաբանելով, որ բոլոր հարցումները պետք է ուղղել Քննչական կոմիտեին:
Ի թիվս այլ հարցերի, ELARD Lebanon ընկերության բնապահպանական հարցերով տնօրեն Ռիկարդո Խուրիին ուղղել էինք այս հարցը.
- Արդյո՞ք ունեք նման ուսումնասիրությունների փորձ: Եթե կարելի է, պատմեք համադրելի նախագծերի մասին, որոնք իրականացրել եք վերջին տարիներին:
Ս.թ. փետրվարի 22-ին հարցում էինք ուղարկել Քննչական կոմիտե՝ խնդրելով պատասխանել, մասնավորապես, այս հարցին.
- Արդյո՞ք ՀՀ Քննչական կոմիտեն որեւէ սահմանափակում է սահմանել ELARD ընկերության՝ հայաստանյան մամուլի հետ շփումների համար: Եթե նման սահմանափակում գոյություն ունի, արդյո՞ք այն տարածվում է նաեւ այն հարցերի պատասխանների վրա, որոնք վերաբերում են ELARD ընկերության փորձառությանը եւ նախկինում իրականացված աշխատանքներին:
Փետրվարի 26-ին ստացել էինք Քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Կ. Հովհաննիսյանի պատասխանը, որում, մասնավորապես, ասված էր.
«Ինչ վերաբերում է ELard ընկերության կողմից նախկինում իրականացված աշխատանքներին, ապա 2018թ․ նոյեմբերի 8-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից հայտարարված նախաորակավորման ընթացակարգի շրջանակներում մրցույթին մասնակցելու համար սահմանված են եղել մի շարք  չափորոշիչներ, այդ թվում նաեւ՝ կատարված աշխատանքները եւ փորձաքննությունը։ Elard ընկերությունը բավարարել է նախաորակավորման փուլում  հայտարարված պահանջները։
ELard ընկերությունը ոլորտի հեղինակավոր, հավատարմագրված ընկերություն է, որը հայտարարված մրցույթի շրջանակներում ճանաչվել է հաղթող»։
Պարոն Հովհաննիսյանի պատասխանը ստանալուց հետո եւս մեկ անգամ ծանոթացանք Քննչական կոմիտեի կայքում տեղադրված հայտարարությանը՝ Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտային հանքի շահագործման նպատակով կազմված շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատման միջազգային անկախ փորձագիտության նախաորակավորման ընթացակարգի վերաբերյալ, որում, մասնավորապես, ասված է, որ նախաորակավորման ընթացակարգին մասնակցելու ցանկություն ունեցող մասնակիցը պետք է ներկայացնի
վերջին 2 տարվա ընթացքում նման պահանջների հետ համադրելի բնույթի եւ բարդության առնվազն (10) նախագծերի ցանկ (ներառյալ հաճախորդների անունները / կապի մանրամասները):
Ս.թ. մարտի 23-ին նոր հարցում ուղարկեցինք Քննչական կոմիտե.
Քանի որ Earth link & Advanced Resources Development (ELARD) ընկերությունը հայտնել է, որ չի կարող պատասխանել մեր հարցերին, մեր հարցերն ուղղում ենք Ձեզ՝ ակնկալելով հնարավորինս սեղմ ժամկետում ստանալ պատասխանները:
1. 2018թ. աշնանը Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքում հրապարակված մրցույթի պահանջներում, մասնավորապես, ասված էր, որ Ամուլսարի ծրագրի համալիր փորձաքննություն անցկացնելու հավակնող ընկերությունը պետք է ներկայացնի «վերջին 2 տարվա ընթացքում նման պահանջների հետ համադրելի բնույթի եւ բարդության առնվազն (10) նախագծերի ցանկ»: Խնդրում ենք ներկայացնել այդ 10 նախագծերի ցանկը, ինչը հնարավորություն կտա ծանոթանալ հաղթող ընկերության փորձառությանը:
ELARD-ի ղեկավարների հանդիպումը Քննչական կոմիտեի ղեկավարների հետ 2019թ. մարտի 28-ին ELARD-ի ղեկավարների հանդիպումը Քննչական կոմիտեի ղեկավարների հետ 2019թ. մարտի 28-ին
2. 2019թ. փետրվարի 21-ի ՀՀ կառավարության նիստում Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը, մասնավորապես, ասել էր. «Նման գործընթացները սովորաբար տեւում են 6-ից 8 ամիս: Բնապահպանության նախարարության գործընկերների հետ այդ գործընթացները հնարավորինս արագացրել ենք: Նախապատրաստական գործընթացը հաղթահարել ենք չորս ամսվա ընթացքում, իսկ փորձաքննության եզրակացությունը ELARD ընկերությունը պատրաստվում է ներկայացնել 12-ից 16 շաբաթների ընթացքում: Սակայն, յուրաքանչյուր երկու շաբաթը մեկ ընկերությունը կներկայացնի ընթացիկ հաշվետվություն: Իսկ նախնական արդյունքները ընկերության կողմից կներկայացվեն սույն թվականի մայիս ամսին»:
Հաշվի առնելով, որ անցել է ավելի քան 1 ամիս, խնդրում ենք տեղեկացնել, թե արդյո՞ք ELARD ընկերությունը այս ընթացքում ներկայացրել է ընթացիկ հաշվետվություններ: Եթե ներկայացրել է, ապա ինչո՞ւ դրանց մասին տեղեկություն չի հաղորդվել:
3. Խնդրում ենք մեզ տրամադրել ընթացիկ հաշվետվությունները:
Ս.թ. մարտի 29-ին ստացել ենք Քննչական կոմիտեի պատասխանը, որը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Ի պատասխան Ձեր՝ 25.03.2019թ. հարցման՝ տեղեկացնում ենք, որ Ձեր կողմից պահանջվող նյութերը կցված են քրեական գործին եւ հանդիսանում են նախաքննական գաղտնիք:
Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտային հանքի շահագործման եւ հետշահագործման ընթացքում շրջակա միջավայրի վրա վնասակար ազդեցության ռիսկերի գնահատման եւ կարեւորագույն այլ հարցերի պարզաբանման նպատակով նշանակված համալիր փորձաքննությունը մեկնարկել է:
Փորձաքննության կազմակերպման, դրա ընթացքի վերաբերյալ տեղեկատվություն պարբերաբար հրապարակվել է ՀՀ ՔԿ պաշտոնական կայքում: Համալիր փորձաքննության հետագա ընթացքի, արդյունքների մասին հրապարակման ենթակա տեղեկատվությունը եւս կհրապարակվի ՀՀ ՔԿ պաշտոնական կայքում»:
Կա երկու տարբերակ: Կամ Քննչական կոմիտեն անտեսել է մեր առաջին հարցը՝ վերջին 2 տարվա ընթացքում ELARD-ի իրականացրած առնվազն 10 նախագծերի մասով, կամ էլ այդ տեղեկությունը եւս համարում է նախաքննական գատնիք, ինչը կարող է միայն տարակուսանք առաջացնել:
Նախորդ հրապարակման մեջ գրել էի, որ ELARD-ը փաստացի հանդես չի գալիս որպես անկախ ընկերություն (ընկերության անկախության անհրաժեշտության մասին բազմիցս խոսել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը):
Մարտի 28-ին, ելույթ ունենալով Ազգային Ժողովում, վարչապետն ասել էր, որ կառավարությունը պետական բյուջեից $‌ 300 հազ. է հատկացրել «միջազգային հեղինակավոր ընկերությանը»՝ Ամուլսարի հանքավայրում փորձաքննություն իրականացնելու համար:
Այս առիթով կարող եմ պնդել, որ որեւէ իսկապես միջազգային հեղինակավոր ընկերություն չի թաքցնում նախկինում կատարած աշխատանքը, այլ, հակառակը, հպարտանում է դրանով:

Mediamax has tried again to get information about Earth Link & Advanced Resources Development (ELARD), the Lebanese company selected to conduct the audit of the Amulsar mine, and has found none again.
In the report “Amulsar, Investigative Committee, and ELARD: a story in 7 parts” published on 22 February 2019, we revealed that ELARD declined to answer our question despite the previously reached agreement and asked to send all inquiries to the Investigative Committee of Armenia.
Among other questions, we asked Ricardo Khoury, Director for Environment at ELARD Lebanon:
“Do you have experience with such assessments? Could you please tell about similar projects your company did in recent years?”
On the same day we applied to the committee with an inquiry, which included the following questions:
“Did the Investigative Committee set any restrictions for the communication between ELARD and the Armenian press? If so, do these restrictions concern the inquiries about the experience and previous projects of ELARD?”
On February 26, 2019 we received the response from Deputy Chief of the Investigative Committee Administration Karen Hovhannisyan, which read in particular:
“As for the projects ELARD has implemented previously, the Investigative Committee set a number of standards that the companies applying for the pre-qualification of the tender, announced by the committee on 8 November 2018, had to comply with, including previous projects and studies. ELARD met all requirements. ELARD is a well-known, accredited company that won the tender announced by the Investigative Committee.”
After Mr. Hovhannisyan’s reply to the inquiry we examined one more time the Investigative Committee’s statement on the prequalification related to international third-party assessment of environmental impact assessment of the Amulsar Gold Mine project, which indicates that the applicants are required to submit the documentation including a reference list of at least ten (10) similar in nature and complexity projects undertaken by the company in the last two years.
We sent another inquiry to the Investigative Committee on March 23, 2019, which read:
“Since Earth Link & Advanced Resources Development (ELARD) stated it cannot reply to our questions, we address them to the Investigative Committee with the expectation to receive the reply in the shortest possible term.
1. The prequalification announced by the committee in autumn of 2018 reads in particular that the applicants for the Amulsar project study are required to submit “a reference list of at least ten (10) similar in nature and complexity projects undertaken by the company in the last two years”. We request the committee to disclose the mentioned reference list, which will enable the public to get acquainted with the experience of the company that won the prequalification.
2. At the Armenian government session on 21 February 2019, Chairman of the Investigative Committee Hayk Grigoryan said in particular: “A process of this kind usually lasts for 6 to 8 months. We sped up the procedures as much as we could together with our colleagues from the Ministry of Nature Protection. We completed the preliminary stage in four months, and ELARD plans to finish the investigation in 12-16 weeks. However, the company will submit running reports once in two weeks. The preliminary results of the investigation will be known in May.”
Given that over a month has passed since then, has the committee received running reports from ELARD so far? If yes, why has it not been announced?
3. We also request the mentioned running reports.”
On March 29, 2019 we received the following reply from the Investigative Committee:
“In response to your inquiry of 25.03.2019, the Investigative Committee informs that the materials you have requested are attached to the criminal investigation and are therefore considered classified information.
The comprehensive study aimed at the assesment of environmental risks of Amulsar gold mine during and after operation as well as the clarification of other key matters is underway.
The information about the organization and process of the study has been released on the official website of the Investigative Committee. The information on the further process and results of the study, which will be subject to disclosure, will also be published on the official website of the Investigative Committee.”
There can be two explanations. Either the committee overlooked our first question about the reference list or it is also considered classified information, which is bewildering.
We mentioned in the previous publication on this topic that ELARD is not independent essentially in this study (although Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan often highlighted the importance of independence of the company selected to conduct the audit).
While speaking at the Armenian National Assembly on March 28, Pashinyan said that the government had provided USD 300,000 from the state budget to “an established international company” for a comprehensive study of Amulsar mine.
It is fair to say that an established international company would not hide its previous projects. On the contrary, it would present them proudly.