Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, Սուլեյման Դեմիրելը եւ Հեյդար Ալիեւը Ստամբուլում 1997 թվականին
Գաղտնազերծված փաստաթղթերը լույս են սփռում անցյալի իրադարձությունների վրա եւ օգնում են վերականգնել պատմական համատեքստը, որում քննարկվել են կարեւոր քաղաքական հարցերը: «Հատուկ թղթապանակ» խորագրում ներկայացնում ենք եւս մեկ փաստաթուղթ ԱՄՆ նախկին նախագահ Բիլ Քլինթոնի թվային գրադարանից:
1993 թվականի հունվարին Հայաստանում ԱՄՆ-ի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Թոմաս Փրայսը հեռագիր է ուղարկում Վաշինգթոն, որում պատմում է ՀՀ նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հետ իր հանդիպման մասին: Տեր-Պետրոսյանը ամերիկացի դիվանագետին է ներկայացնում հունվարի 24-ին Թուրքիայի վարչապետ Սուլեյման Դեմիրելի հետ իր հեռախոսազրույցը:
«Նրանք մի փոքր հիմար են»
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի եւ Թոմաս Փրայսի հանդիպումը տեղի է ունենում հունվարի 26-ի երեկոյան՝ վերջինիս խնդրանքով:
Հեռագրում մի զավեշտալի դրվագ է ներկայացվում. նախագահի անվտանգության ծառայության  աշխատակիցները սկզբում հրաժարվում էին Փրայսին ներս թողնել: Ներողություն խնդրելով միջադեպի համար՝ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Շահեն Կարամանուկյանն ասում է. «նրանք մի փոքր հիմար են»:
Դիվանագետը նշում է, որ երբ նա մտավ Տեր-Պետրոսյանի մոտ, նախագահը կարդում էր Ալան Բլինդերի Hard Heads, Soft Hearts: Tough-minded Economics For A Just Society («Պինդ գլուխներ, փափուկ սրտեր. կոշտ մտածելակերպով տնտեսություն՝ հանուն արդար հասարակության») գիրքը: «Սա իսկապես պարտադիր ընթերցանություն է մի երկրի ղեկավարի համար, որը գտնվում է տնտեսական անդունդի եզրին», - նկատում է Փրայսը:
Ցորեն եւ էլեկտրականություն
Պատմելով Դեմիրելի հետ իր հեռախոսազրույցի մասին, Տեր-Պետրոսյանն ասում է, որ Թուրքիայի վարչապետը խոստացել է վերականգնել ցորենի մատակարարումները, ինչպես նաեւ անել հնարավորը Հայաստան էլեկտրականություն փոխադրելու համար:
Դեմիրելն ասել էր, որ ցորենի մատակարարումները դադարեցվել էին տեխնիկական պատճառներով (Հայաստանի կողմից վճարման ուշացում) եւ քանի որ խնդիրները կարգավորվել են, գործընթացը կարող է վերականգնվել: Ինչ վերաբերում է էլեկտրականության խնդրին, Թուրքիայի վարչապետն ասել էր, որ անձնական վերահսկողության տակ կվերցնի Բուլղարիայում արտադրված 200 մեգավատ էլեկտրաէներգիան թուրքական բաշխիչ ցանցերի միջոցով տեղափոխելու հարցը՝ «փորձելով օգնել Հայաստանին»:
«Ավելի ուշադիր հետեւեք ձեր ԱԳՆ-ին»
Հայաստանի նախագահը տեղեկացնում է, որ Դեմիրելի հետ քննարկել է Ստոքհոլմում եւ Մոսկվայում կայացած հնգակողմ բանակցությունների վերջին երկու փուլերը, որոնց ընթացքում, Տեր-Պետրոսյանի բնորոշմամբ, թուրքական կողմը համագործակցային ոգով հանդես չի եկել:
Տեր-Պետրոսյանն ասել է Դեմիրելին, որ զարմացած է Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության խորհրդի (ԵԱՀԽ) հանդիպման ժամանակ Թուրքիայի պատվիրակության վարքից: Հայաստանի նախագահն ավելացրել է, որ Դեմիրելին առաջարկել է «ավելի ուշադիր հետեւել իր արտաքին գործերի նախարարությանը»:
Տեր-Պետրոսյանը, մասնավորապես, նկատել է, որ իրեն զարմացրել է Թուրքիայի ԱԳՆ-ի՝ Բալկանների եւ Կովկասի հետ երկրների կապերի պատասխանատու Օմեր Էրսունի պահվածքը, որը, նրա խոսքով, նախկինում ավելի կառուցողական դերակատարություն ուներ բանակցություններում: Հայաստանի նախագահը նաեւ ափսոսանք է հայտնում, որ բանակցություններում ներգրավված չէր Թուրքիայի արտաքին գործերի փոխնախարար Օզդեմ Սանբերկը:
Տեր-Պետրոսյանը տեղեկացնում է Փրայսին, որ հեռախոսազրույցից հետո նամակ է գրել Դեմիրելին, որտեղ անդրադարձել է քննարկված հարցերին: Նախագահն ասում է, որ այդ հարցերի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու համար որոշել է Թուրքիա գործուղել Ժիրայր Լիպարիտյանին եւ Դավիթ Շահնազարյանին, որոնք պետք է Անկարա մեկնեն հունվարի 28-ին եւ Դեմիրելին հանդիպեն հունվարի 30-ին կամ 31-ին:
Հանդիպման ավարտին Տեր-Պետրոսյանն ասում է Փրայսին, որ Հայաստանի կառավարությունը մշտապես տեղեկացնում է մամուլին Թուրքիայի ղեկավարների հետ հեռախոսազրույցների մասին՝ «ստիպելով մարդկանց հաղթահարել հոգեբանական խնդիրները» եւ սովորել Թուրքիայի հետ բարձր մակարդակով ավելի հաճախակի շփումներին: Հայաստանի նախագահը նշում է, որ հետաքրքիր կլիներ իմանալ, թե ինչպիսի արձագանքների է արժանացել իր զրույցը Դեմիրելի հետ թուրքական մամուլում:
Pod diktovku
1993 թվականի հունվարի 29-ին Վաշինգթոն ուղարկած հեռագրում Թոմաս Փրայսը հետաքրքիր դրվագ է ներկայացնում Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Շահեն Կարամանուկյանի հետ հանդիպումից:
Նշելով, որ առաջիկայում Բաքվում կայանալու է Ադրբեջանի եւ Վրաստանի նախագահներ Աբուլֆազ Էլչիբեյի եւ Էդուարդ Շեւարդնաձեի հանդիպումը, Շահեն Կարամանուկյանը նախ ասում է, որ Վրաստանը «շատ սերտորեն կապված է» Ադրբեջանի հետ, իսկ հետո ավելացնում է, որ Թբիլիսին «ամբողջությամբ Բաքվի ազդեցության տակ է»:
Էդուարդ Շեւարդնաձեն Էդուարդ Շեւարդնաձեն
Հեռագրում Փրայսն այսպես է մեջբերում է Կարամանուկյանի վերջին խոսքերը՝ pod diktovku: Կարելի է ենթադրել, որ նրանք ռուսերեն են խոսել: ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը նկատում է, որ Վրաստանի հասցեին նման արտահայտությունները պայմանավորված են Հայաստանի կառավարության այն համոզմամբ, որ Վրաստանը հատուկ ձգձգել էր 40 վագոն նավթամթերքի տեղափոխումը Հայաստան:

Левон Тер-Петросян, Сулейман Демирель и Гейдар Алиев в Стамбуле в 1997 году
Рассекреченные документы проливают свет на события прошедших лет и помогают восстановить исторический контекст, в котором обсуждались важные политические вопросы. В рубрике «Особая папка» мы представляем очередной документ из цифровой библиотеки бывшего президента США Билла Клинтона.
В январе 1993 года временный поверенный в делах США в Армении Томас Прайс отправляет в Вашингтон телеграмму, в которой сообщает о своей встрече с президентом Армении Левоном Тер-Петросяном. Тер-Петросян рассказывает американскому дипломату о своем телефонном разговоре с премьер-министром Турции Сулейманом Демирелем, состоявшемся 24 января.
«Они немного глупы»
Встреча Левона Тер-Петросяна и Томаса Прайса проходит вечером 26 января по просьбе последнего.
В телеграмме представлен забавный эпизод: сотрудники службы безопасности президента поначалу отказывались впустить Прайса на территори резиденции. Принося извинения за инцидент, глава администрации президента Шаген Караманукян говорит: «Они немного глупы».
Дипломат отмечает, что, когда он вошел к Тер-Петросяну, президент был занят чтением книги Алана Блиндера “Hard Heads, Soft Hearts: Tough-minded Economics For A Just Society” («Твёрдые головы, мягкие сердца: практичная экономика для общества») . «Это действительно необходимое чтение для главы государства, которое находится на краю экономической пропасти», - отмечает Прайс.
Пшеница и электричество
Говоря о телефонной беседе с Демирелем, Тер-Петросян сообщает, что премьер-министр Турции пообещал восстановить поставки пшеницы, а также сделать все возможное для транзита электроэнергии в Армению.
Демирель сказал, что поставки пшеницы были приостановлены по техническим причинам (задержка оплаты со стороны Армении), и поскольку вопросы решены, процесс может быть возобновлен. Что касается транзита электричества, то премьер-министр Турции заявил, что возьмет под личный контроль вопросы передачи 200 мегаватт электроэнергии, произведенной в Болгарии, через турецкие распределительные сети, «чтобы помочь Армении».
«Внимательнее следите за своим министерством иностранных дел»
Президент Армении информирует Прайса, что обсудил с Демирелем два последних этапа пятисторонних переговоров в Стокгольме и Москве, на которых, по словам Тер-Петросяна, турецкая сторона не действовала в духе сотрудничества.
Тер-Петросян сказал Демирелю, что удивлен поведением турецкой делегации на встрече в рамках Совета по безопасности и сотрудничеству в Европе (СБСЕ). Президент Армении добавил, что предложил Демирелю «внимательнее следить за своим министерством иностранных дел».
Тер-Петросян, в частности, заметил, что его удивило поведение руководителя директората МИД Турции по связям с Балканами и Кавказом Омера Эрсуна, который, по его словам, ранее играл более конструктивную роль в переговорах. Президент Армении также выразил сожалению, что замминистра иностранных дел Турции Оздем Санберк не принимал участия в переговорах.
Тер-Петросян сообщает Прайсу, что после телефонного разговора он написал Демирелю письмо, в котором коснулся обсужденных вопросов. Президент говорит, для получения разъяснений по этим вопросам он решил командировать в Турцию Жирайра Липаритяна и Давида Шахназаряна, которые должны вылететь в Анкару 28 января и встретиться с Демирелем 30 или 31 января.
В конце встречи Тер-Петросян сообщает Прайсу, что правительство Армении постоянно информирует прессу о телефонных беседах с турецкими лидерами, «заставляя людей преодолевать психологические проблемы» и привыкать к более частым контактам с Турцией на высоком уровне. Президент Армении отмечает, что было бы интересно узнать реакцию турецкой прессы на его разговор с Демирелем.
Pod diktovku
В телеграмме, отправленной в Вашингтон 29 января 1993 года, Томас Прайс представляет интересный эпизод своей встречи с главой администрации президента Армении Шагеном Караманукяном.
Отмечая, что в ближайшее время в Баку состоится встреча президентов Азербайджана и Грузии Абульфаза Эльчибея и Эдуарда Шеварднадзе, Шаген Караманукян сначала говорит, что Грузия «очень тесно связана» с Азербайджаном, а затем добавляет, что Тбилиси «полностью находится под влиянием Баку».
Эдуард Шеварднадзе Эдуард Шеварднадзе
В телеграмме Прайс так цитирует последние слова Караманукяна: «pod diktovku». Можно предположить, что они говорили по-русски. Временный поверенный в делах США отмечает, что подобные высказывания в адрес Грузии были вызваны убежденностью правительства Армении в том, что Грузия специально задержала отправку 40 вагонов нефтепродуктов в Армению.