Ադրբեջանը հայ գերուն հանձնել է առողջական լուրջ խնդիրներով
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ քաղաքացի, 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանը, ով ավելի քան մեկ ամիս անց էր կացրել ադրբեջանական գերության մեջ եւ նախօրեին հայրենադարձվել է հայրենիք, ՀՀ իշխանությունների խնամքին է հանձնվել առողջական լուրջ խնդիրներով:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հաղորդել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից, հայրենադարձվելուց հետո Մամիկոն Խոջոյանը տեղափոխվել է Իջեւանի բժշկակական կենտրոն, որտեղ անցկացված հետազոտությամբ նրա մարմնի վրա հայտնաբերվել են բազմաթիվ կապտուկներ, կոտրվածքներ եւ վնասվածքներ:
«Նշված վնասվածքների մասին չէր ասվել ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից նախկինում հեռարձակված տեսանյութերում եւ հաղորդագրություններում, ինչը վկայում է, որ Մամիկոն Խոջոյանը վնասվածքները ստացել է ադրբեջանական կողմում գերության մեջ գտնվելու ժամանակահատվածում»,- հայտնել են պաշտպանական գերատեսչությունից:
Անցկացված բժշկական զննության արդյունքում կազմվել է արձանագրություն, կատարվում է հետաքննություն:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ մարտի 4-ին հայ-ադրբեջանական սահմանագծի հյուսիսարեւելյան հատվածում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հովանու ներքո Հայաստան է վերադարձվել այս տարվա հունվարի 28-ին ադրբեջանական կողմում հայտնված ՀՀ քաղաքացի, Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանը:

Азербайджан вернул армянского пленного с серьезными проблемами со здоровьем
Ереван /Медиамакс/. Гражданин Армении, 77-летний Мамикон Ходжоян, который провел более месяца в азербайджанском плену, был передан под опеку армянских властей с серьезными проблемами со здоровьем.
Как передали Медиамакс в пресс-службе министерства обороны Армении, после репатриации Мамикон Ходжоян был доставлен в медицинский центр в армянском городе Иджеван, где во время обследования на его теле были обнаружены многочисленные синяки, переломы и повреждения.
«Об этих ушибах ранее не было ничего сказано в телевизионных материалах и сообщениях азербайджанских СМИ, что свидетельствует о том, что Мамикон Ходжоян получил эти повреждения в период нахождения в азербайджанском плену»,- сообщили в оборонном ведомстве страны.
В результате проведенного медицинского обследования был составлен протокол, ведется расследование.
Медиамакс напоминает, что 4 марта на северо-восточной линии соприкосновения войск Армении и Азербайджана, под эгидой Международного комитета Красного креста 77-летний житель приграничного села Верин Кармирагбюр (Тавушская область) Мамикон Ходжоян, который с 28 января этого года находился в азербайджанском плену, был передан властям Армении.