Ադրբեջանը հայ գերուն հանձնել է առողջական լուրջ խնդիրներով
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ քաղաքացի, 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանը, ով ավելի քան մեկ ամիս անց էր կացրել ադրբեջանական գերության մեջ եւ նախօրեին հայրենադարձվել է հայրենիք, ՀՀ իշխանությունների խնամքին է հանձնվել առողջական լուրջ խնդիրներով:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հաղորդել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից, հայրենադարձվելուց հետո Մամիկոն Խոջոյանը տեղափոխվել է Իջեւանի բժշկակական կենտրոն, որտեղ անցկացված հետազոտությամբ նրա մարմնի վրա հայտնաբերվել են բազմաթիվ կապտուկներ, կոտրվածքներ եւ վնասվածքներ:
«Նշված վնասվածքների մասին չէր ասվել ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից նախկինում հեռարձակված տեսանյութերում եւ հաղորդագրություններում, ինչը վկայում է, որ Մամիկոն Խոջոյանը վնասվածքները ստացել է ադրբեջանական կողմում գերության մեջ գտնվելու ժամանակահատվածում»,- հայտնել են պաշտպանական գերատեսչությունից:
Անցկացված բժշկական զննության արդյունքում կազմվել է արձանագրություն, կատարվում է հետաքննություն:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ մարտի 4-ին հայ-ադրբեջանական սահմանագծի հյուսիսարեւելյան հատվածում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հովանու ներքո Հայաստան է վերադարձվել այս տարվա հունվարի 28-ին ադրբեջանական կողմում հայտնված ՀՀ քաղաքացի, Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանը:

Photo: http://liki.me/
Yerevan /Mediamax/. Armenian citizen, 77-year-old Mamikon Khojoyan who has been in Azerbaijani captivity for over 1 month and is repatriated to Armenia currently has serious health issues.
After repatriation, Mamikon Khojoyan was taken to Ijevan medical center and the medical examination showed numerous bruises, fractures and injuries on his body, Mediamax was told in the press service of the Armenian Defense Ministry.
"The mentioned injuries haven't been reported in the videos and press releases issued by the Azerbaijani media which indicates that Mamikon Khojoyan got the injuries during the period of his captivity in Azerbaijan", the Defense Ministry reported.
A protocol was formed as a result of the medical examination, and the case is being investigated.
Mediamax recalls 77-year old Armenian citizen Mamikon Khojoyan who was captured in Baku was returned to Armenia on March 4. Verin Karmir Aghbyur (Upper Red Spring) resident Mamikon Khojoyan crossed the Azerbaijani border on January 28, 2014. The repatriation was held under the auspices of the International Committee of the Red Cross (ICRC).