Շվեդիայի նախկին ԱԳ նախարարը եւ Իեն Գիլանը խոսել են Հայաստանի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Շվեդիակի արտաքին գործերի նախկին նախարար (2019-2022թթ.) Ան Լինդեն եւ Deep Purple ռոք-խմբի վոկալիստ Իեն Գիլանը խոսել են Հայաստանի մասին:
Մշակութային երկխոսության հիմնադրամը հրապարակել է Scotland Forum 2025-ի շրջանակում կայացած միջոցառման տեսանյութը, որում Ան Լինդեն խնդրում է Իեն Գիլանին պատմել Հայաստանի հետ իր կապի մասին:
Ան Լինդեն նշել է, որ այսօր, երբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ նշմարվում է խաղաղության հեռանկարը, շատ «կարեւոր է խոսել Հայաստանի մասին»:
Իեն Գիլանը պատմել է 1990 թվականին Սպիտակ իր այցելության եւ Rock Aid Armenia նախաձեռնության մասին:
Նա խոսել է նաեւ Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերակառուցման մասին, որը իրականացվեց «Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին» ծրագրի շրջանակում:
«Մենք ոչ միայն կառուցեցինք դպրոցը, այլեւ ապահովեցինք այն տարբեր երաժշտական գործիքներով: Կանոնավոր կապի մեջ եմ այդ դպրոցի հետ՝ այն ծաղկում է: Հրաշալի երեխաներ են այնտեղ երաժշտություն սովորում», - ասել է Իեն Գիլանը:
Անն Լինդեն Հայաստան եւ Ադրբեջան էր այցելել 2021 թվականի գարնանը, 2020 թվականի պատերազմից մոտ կես տարի անց, երբ զբաղեցնում էր ԵԱՀԿ Գործող նախագահի պաշտոնը:

Бывшая глава МИД Швеции и Иэн Гиллан поговорили об Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывшая министр иностранных дел Швеции (2019–2022) Анн Линде и вокалист рок-группы Deep Purple Иэн Гиллан поговорили об Армении.
Фонд «Культурный диалог» опубликовал видеозапись мероприятия, состоявшегося в рамках Шотландского форума 2025, на котором Анн Линде просит Иэна Гиллана рассказать о своей связи с Арменией.
Линде отметила, что сегодня, когда видна перспектива заключения мира между Арменией и Азербайджаном, «очень важно говорить об Армении».
Иэн Гиллан рассказал о своём визите в Спитак в 1990 году и инициативе Rock Aid Armenia.
Он также напомнил о строительство нового здания для музыкальной школы № 6 в Гюмри, реализованном в рамках проекта «Армения благодарна року».
«Мы не только построили школу, но и обеспечили ее самыми разными музыкальными инструментами. Я регулярно поддерживаю связь с этой школой - она процветает. Там учатся музыке замечательные дети», - сказал Иэн Гиллан.
Анн Линде посещала Армению и Азербайджан весной 2021 года, через полгода после войны 2020 года. Тогда они занимала пост Действующего председателя ОБСЕ.