Շվեդիայի նախկին ԱԳ նախարարը եւ Իեն Գիլանը խոսել են Հայաստանի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Շվեդիակի արտաքին գործերի նախկին նախարար (2019-2022թթ.) Ան Լինդեն եւ Deep Purple ռոք-խմբի վոկալիստ Իեն Գիլանը խոսել են Հայաստանի մասին:
Մշակութային երկխոսության հիմնադրամը հրապարակել է Scotland Forum 2025-ի շրջանակում կայացած միջոցառման տեսանյութը, որում Ան Լինդեն խնդրում է Իեն Գիլանին պատմել Հայաստանի հետ իր կապի մասին:
Ան Լինդեն նշել է, որ այսօր, երբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ նշմարվում է խաղաղության հեռանկարը, շատ «կարեւոր է խոսել Հայաստանի մասին»:
Իեն Գիլանը պատմել է 1990 թվականին Սպիտակ իր այցելության եւ Rock Aid Armenia նախաձեռնության մասին:
Նա խոսել է նաեւ Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերակառուցման մասին, որը իրականացվեց «Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին» ծրագրի շրջանակում:
«Մենք ոչ միայն կառուցեցինք դպրոցը, այլեւ ապահովեցինք այն տարբեր երաժշտական գործիքներով: Կանոնավոր կապի մեջ եմ այդ դպրոցի հետ՝ այն ծաղկում է: Հրաշալի երեխաներ են այնտեղ երաժշտություն սովորում», - ասել է Իեն Գիլանը:
Անն Լինդեն Հայաստան եւ Ադրբեջան էր այցելել 2021 թվականի գարնանը, 2020 թվականի պատերազմից մոտ կես տարի անց, երբ զբաղեցնում էր ԵԱՀԿ Գործող նախագահի պաշտոնը:

The Cultural Dialogue Foundation published a video of an event held as part of the Scotland Forum 2025, in which Ann Linde asks Ian Gillan to talk about his connection to Armenia.
Linde emphasized that with the prospect of peace between Armenia and Azerbaijan now in sight, it is especially “important to talk about Armenia.”
Ian Gillan spoke about his visit to Spitak in 1990 and the Rock Aid Armenia initiative.
He also spoke about the reconstruction of Gyumri Music School No. 6, which was implemented within the framework of the Armenia is Grateful 2 Rock program.
“And we not only built the school, but we had a container full of instruments, orchestral instruments, contemporary instruments. I’m in touch regularly. The school is absolutely flourishing. And there are some lovely kids there learning to play music,” Ian Gillan said.
Ann Linde previously visited Armenia and Azerbaijan in the spring of 2021, about half a year after the 2020 war, when she held the position of OSCE Chairperson-in-Office.