Անշարժ գույքի շուկան սպասում է բարեփոխումների
ՀՀ կառավարությանն առընթեր Անշարժ գույքի պետական կադաստրի տվյալների համաձայն` 2010թ. անշարժ գույքի օտարման գործարքների քանակը 2009թ. համեմատ աճել է 8.6%-ով` կազմելով 45.353: Օտարման գործարքների բացարձակ մեծամասնությունն են (80,2%) կազմել  առքուվաճառքները:
Անշարժ գույքի օտարման բոլոր գործարքների մոտ 40 %-ը իրականացվել է Երեւանում, որտեղ նախորդ տարի կնքվել է անշարժ գույքի  առքուվաճառքի 13.119 գործարք: Ավելի քան 8600 բնակարանների առքուվաճառքի գործարք Երեւանում կնքվել է բազմաբնակարան շենքներում: Նման գործարքների քանակը 2009-ի համեմատությամբ աճել է 12,8%-ով:
Նախորդ տարի գործարքների աճ է գրանցվել նաեւ սեփական տների մասով, որոնց առքուվաճառքի գործարքների քանակը կազմել է 5.174 (որոնցից 1.272-ը Երեւանում)` 2009-ի համեմատ աճել է 21.2%-ով:
Շուկայի ակտիվացումը շարունակվում է նաեւ ընթացիկ տարվա սկզբից. օտարման գործարքների աճը 2011թ. փետրվարին  նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի   համեմատ կազմել է 6.6%, իսկ բնակարանների առուվաճառքների գործարքները Երեւանի բազմաբնակարան շենքերում աճել են 19.4%-ով:
Չնայած վիճակագրական տվյալներում արձանագրված աճին, շուկայի մասնակիցները չեն զգացել ոլորտի ակտիվացումը:
“Ակցեռն” անշարժ գույքի կորպորացիայի նախագահ Հակոբ Բաղդասարյանը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ 2010-ին շուկայի փոփոխություններն աննշան են եղել:
«Մեր ցուցանիշներով աճ չունենք, քանի որ չի եղել շինարարական ծավալների ավելացում: Միայն նախկինում կիսավարտ մնացած շենքերը ավարտին են հասցվել` կառավարության կողմից կառուցապատողներին աջակցության շնորհիվ: Շինարարական ծավալների սահմանափակ քանակը հիմք հանդիսացավ, որ գները նույնը մնան»,-ասել է Հակոբ Բաղդասարյանը:
“Esco Concern” անշարժ գույքի գործակալության տնօրեն Սուրեն Աղաբեկյանը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում նշել է, որ 2011-ին շուկայում դիտարկվում է որոշակի ակտիվություն եւ գների ոչ մեծ աճ: Նրա գնահատմամբ` դիտարկվող աճը փխրուն է եւ վառ ընդգծված միտում չէ, այդ իսկ պատճառով դժվար է կանխագուշակել շուկայի հետագա զարգացումը:
Հակոբ Բաղդասարյանն էլ ընդգծել է, որ եթե նախկինում անշարժ գույքի շուկան ինքն էր թելադրում խաղի կանոնները եւ «իր հետեւից տանում» շինանյութերի արտադրության ծավալները, բանկային համակարգը, ապա հիմա ի վիճակի չէ կատարել այդ գործառույթը:
«Հիմա անշարժ գույքի շուկային եւ ողջ տնտեսությանն անհրաժեշտ են արմատական, ինստիտուցիոնալ եւ օրենսդրական բարեփոխումներ` փոքր եւ միջին բիզնեսի ներդրումային պայմանների բարելավման համար: Այժմ անշարժ գույքի շուկայի ակտիվացման խթան պետք է դառնա բիզնեսը»,-ասել է Հակոբ Բաղդասարյանը:
Փորձագետի կարծիքով, հաշվի առնելով շուկայի ներկայիս վիճակը` ընթացիկ տարում անշարժ գույքի գների էական փոփոխություններ ակնկալել պետք չէ:
“Միկշին” կառուցապատող ընկերության տնօրեն Տիգրան Հարությունյանը (“Միկշին”–-ը Երեւանում ղեկավարում է «Երազ» բնակելի թաղամասի շինարարությունը) Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում կարծիք է հայտնել, որ ընթացիկ տարում առաջնային շուկայում գները չեն փոխվի, քանի որ “կառուցապատողները պետք է կանխիկացնեն իրենց աշխատանքը, սակայն շուկայում չի դիտարկվում վճարունակ պահանջարկի աճ”:
Նա բացառել է նորակառույցներում գների անկումը, դա բացատրելով այն հանգամանքով, որ առաջարկվող բնակտարածքի մեծ մասը կառուցվել է մինչեւ ճգնաժամը եւ ունի բարձր ինքնարժեք:
Տիգրան Հարությունյանը Հայաստանի անշարժ գույքի շուկայի կանխատեսման դժվարությունները կապում է հիփոթեքային վարկավորման պակասի հետ, “քանի որ պահանջարկը մեծ է, բայց բավարար չափով վճարունակ չէ”:
“Կարծում եմ, որ այսօր շուկայում գործող հիփոթեքի տարեկան 12-14% տոկոսադրույքը  անհեթեթություն է: Հիփոթեքային շուկան Հայաստանում չի զարգանում եւ չի զարգանա, եթե տոկոսադրույքները մնան այս մակարդակում: Ես ուրախ եմ, որ կառավարության աջակցությամբ այսօր երիտասարդ ընտանիքները կարող են հիփոթեքային վարկեր վերցնել տարեկան 8.5% տոկոսադրույքով, սակայն այստեղ էլ կան շատ սահմանափակումներ՝ կապված ռիսկերի գնահատման հետ»,-ասել է Տիգրան Հարությունյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ ՎՏԲ-Հայաստան բանկի հետ համաձայնության արդյունքում ընկերությանը հաջողվել է հիփոթեքային վարկ առաջարկել տարեկան 7-9% տոկոսադրույքով: Սակայն նա հրաժարվել է բացահայտել տվյալ ծրագրի մանրամասները`որպես կարեւոր հանգամանք նշելով միայն, որ «Միկշինը» շինարարությունն իրականացնում է սեփական միջոցների հաշվին:
Անշարժ գույքի կադաստրի կողմից գործարքների վերլուծության արդյունքում պարզվել է, որ 2010-ին երեւանյան բնակարաններում քառակուսի մետրի միջին գինը կազմել է 272 400դրամ ($‌740)` 2009-ի համեմատ աճելով 2,5%-ով կամ 6600 դրամով: Սակայն ընթացիկ տարվա սկզբից դիտարկվում է գնային անկում. այս տարվա փետրվարին երեւանյան բնակարաններում քառակուսի մետրի արժեքը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազել է  3,8%-ով(10 300 դրամով) եւ կազմել 260 հազ. դրամ ($‌704):
Անշարժ գույքի գների անկում դիտարկվել է Երեւանի բոլոր համայնքներում: Կենտրոն համայնքում, որտեղ ավանդաբար ձեւավորվել են անշարժ գույքի ամենաբարձր գները, 2011-ի փետրվարին բնակարանային քառակուսի մետրի միջին արժեքը նվազել է 5,6%-ով կամ 26 400 դրամով` կազմելով 442 800 դրամ($‌1200):
Կենտրոն համայնքին հետեւում են Արաբկիրը, որտեղ բնակարաններում քառակուսի մետրի արժեքը փետրվարին նվազել է 4% -ով (14 700 դրամ) մինչեւ 356 100 դրամ($‌965) եւ Քանաքեռ-Զեյթունը, որտեղ հաշվետու ժամանակահատվածում արձանագրվել է անշարժ գույքի քառակուսի մետրի անկում 2%-ի չափով (275 200 դրամ կամ $‌745):
Ըստ բազմաբնակարան շենքերում մեկ քառակուսի մետրի համար հաշվարկված միջին գների` 2011-ի փետրվար ամսվա տվյալներով վերջին տեղերն են զբաղեցրել Մալաթիա-Սեբաստիա (221 000 դրամ կամ $‌600) եւ Նուբարաշեն (149 000 դրամ կամ $‌404) համայնքները:
Երեւանում անշարժ գույքի գների համադրելիությունը մի շարք եվրոպական մայրաքաղաքների հետ շուկայի մասնակիցները բացատրում են գործարար ակտիվության բարձր համակենտրոնացմամբ, մայրաքաղաքի կենտրոնի փոքր տարածքով եւ հողատարածքների բարձր արժողությամբ:
“Երեւանի կենտրոնական հատվածը այնքան փոքր է, որ նույնիսկ առաջարկելու շատ բան չկա, բայց կան մեծ թվով սփյուռքահայեր, նաեւ տեղաբնակներ, որոնք հենց այդ հատվածում են ուզում բնակարան ձեռք բերել”,-ասել է Սուրեն Աղաբեկյանը` հավելելով, որ կրճատվել է Հայաստանում անշարժ գույք ձեռք բերել ցանկացող սփյուռքահայերի թիվը եւ ավելացել ոլորտում ներդրումներ կատարող տեղի գործարարների թիվը:
“Ակցեռն” անշարժ գույքի կորպորոցիայի նախագահ Հակոբ Բաղդասարյանը նույնպես անշարժ գույքի բարձր գները պայմանավորել է Երեւանի մեծ «շարժունությամբ»` նշելով, որ Հայաստանում անշարժ գույքի գների աճի կարեւոր գործոններ են եղել սփյուռքը եւ դրամական փոխանցումները:
«Միկշին» ընկերության տնօրեն Տիգրան Հարությունյանը նշել է, որ Երեւանում անշարժ գույքի գները բարձր են ոչ այնքան շինարարական բիզնեսի բարձր եկամտաբերության պատճառով, որքան հողատարածքների բարձր գների պատճառով:
«Կարծում եմ, որ Հայաստանում հողի արժեքը չափազանցված է: Նույնիսկ քաղաքի ծայրամասերում անհնար է գտնել հող, որի քառակուսի մետրի արժեքը կլիներ 20 հազ դրամից ցածր: Քառակուսի մետր հողի գինը կենտրոնում հասնում է 200-250 հազ. դրամի: Մյուս կողմից քաղաքապետարանն արգելում է կառուցապատում իրականացնել ձեռքբերված հողի 40%-ից ավելի վրա: Դա գրեթե կրկնակիորեն ավելացնում է հողի ինքնարժեքի հաշվարկումը»,-ասել է Տիգրան Հարությունյանը:
Նշենք, որ Երեւանում կառուցապատողները տարածքներ ձեռք են բերում ոչ թե համայնքներից, այլ գլխավորապես մասնավոր սեփականատերերից: Անշարժ գույքի կադաստրի տվյալների համաձայն` 2010-ի ընթացքում Երեւան քաղաքում  օտարված 102,37 հա հողատարածքի միայն 14,86 հա-ն է(14,5%) եղել պետական եւ համայնքային սեփականության, տարածքի 85,5% -ը ձեռք է բերվել մասնավոր անձանցից:
Հայաստանում շինարարական բիզնեսի շահութաբերության առումով Տիգրան Հարությունյանն ասել է, որ կառուցապատողների շահույթը յուրաքանչյուր վաճառված քառակուսի մետրից կազմում է մոտ 25%: Տվյալ ցուցանիշը, Տիգրան Հարությունյանի գնահատմամբ, տրամաբանական է, եթե հաշվի առնենք, որ կառուցապատողը շահույթ է ստանում ներդրումներ կատարելուց մի քանի տարի հետո միայն:
«Միկշին»-ի տնօրենի խոսքերով, կառուցապատման ծախսերի առյուծի բաժինն (մոտ 45%) ընկնում է մետաղի, ավելի կոնկրետ, ամրանի վրա, որն ամբողջապես ներկրվում է. որպես հետեւանք` նրա արժեքը կախված է լինում արտարժույթի արժեքից եւ մետաղի գներից: Առաջնային շուկայում անշարժ գույքի  գնագոյացման առումով երկրորդ տեղում է ցեմենտը, որի գինը խիստ կախվածության մեջ է գազի գներից:
Հայաստանի մարզերում անշարժ գույքի գները մեծամասամբ չեն համադրվում մայրաքաղաքի  գների հետ: Մարզերում բազմաբնակարան շենքերում բնակարանների վաճառքները 2010-ին աճել են 11%-ով, իսկ քառակուսի մետրի միջին շուկայական գինը աճել է 3%-ով: Անցած տարվա ընթացքում շրջաններում վաճառվել է 4005 բնակարան: Գործարքների քանակի աճը շարունակվում է ընթացիկ տարում. փետրվար ամսին շրջաններում նախորդ տարվա փետրվար ամսվա համեմատ առուվաճառքի  գործարքների քանակը ավելացել է 7,8%-ով` կազմելով 331:
Հայաստանի 48 քաղաքային համայնքներում անշարժ գույքի կադաստրի հետազոտությունները ցույց են տվել, որ 2011թ. բազմաբնակարան շենքերում բնակարանի քառակուսի մետրի ամենաբարձր գները դիտարկվել են Ծաղկաձորում (177 000 դրամ կամ $‌480;  2010-ի փետրվարի համեմատ նվազումը` 2,5%), իսկ ամենացածր գները դիտարկվել են Շամլուղում (Լոռու շրջան), որտեղ քառակուսի մետրի միջին շուկայական գինը 2010թ. փետրվարի համեմատ չի փոփոխվել` կազմելով ընդամենը 3400 դրամ ($‌9):
Համեմատության համար նշենք, որԿոտայքի շրջանի վարչական կենտրոն Հրազդանում անշարժ  գույքի գները երեք անգամ ցածր են, քան ոչ այնքան հեռու գտնվող Ծաղկաձորում. Հրազդանի բազմաբնակարան շենքերում քառակուսի մետրի միջին արժեքը 2010-ին կազմել է 61 200 դրամ($‌165), ինչ վերաբերվում է Լոռու մարզին, ապա նրա վարչական կենտրոն Վանաձորում բնակտարածքի քառակուսի մետրի արժեքը կազմել է 93 300 դրամ ($‌242):
Գների անկման պատճառներից մեկը, ինչպես նշում են շուկայի մասնակիցները, 2009-ից շարունակվող շինարարական ծավալների անկումն է, որը 2010-ին կազմել է 3,3%, 2010-ին շահագործման հանձնված բնակտարածքի ծավալը գերազանցում է 2009-ի մակարդակը 19.6 %-ով:
2010-ի հունվար-փետրվար ամիսների տվյալներով Հայաստանում կառուցվել է 1316 նոր բնակարան, որոնցից 487-ը պետբյուջեի միջոցներով, 24-ը կառուցապատողների հաշվին, 804-ը բնակչության միջոցներով (սեփական տներ) եւ 1-ը ՄԱԿ-ի բարեգործական միջոցներով: Կառուցապատողների կողմից շահագործման հանձնված բնակարանային տարածքի ծավալը 2009թ. համեմատ գրեթե կրկնակի աճել է (93,5%)` կազմելով 137 069 քառ. մ, իսկ շինարարության ցուցանիշը բյուջետային միջոցների հաշվին աճել է 12,4 անգամ (128 693 քառ. մ): 2010-ին շահագործման հանձնված բնակտարածքի աճը ապահովվել է բացառապես մարզերի հաշվին. Երեւանում տվյալ ցուցանիշը 2010-ին նվազել է 16,6%-ով` կազմելով 287 714 քառ. մ ( ընդհանուրի 58%-ը):

Рынок недвижимости Армении в ожидании реформ
По данным Государственного кадастра недвижимости Армении, в 2010 году число сделок по отчуждению недвижимости в стране увеличилось по сравнению с 2009 годом на 8,6%, составив 45 353. Абсолютное большинство (80,2%) сделок по отчуждению имущества представляли собой сделки по купле-продаже.
Около 40% от всех сделок по отчуждению недвижимости приходится на Ереван, где в прошлом году было заключено 13 119 сделок по купле-продаже недвижимости. Более 8 600 сделок в Ереване было заключено по купле-продаже жилья в многоквартирных домах. Число подобных сделок увеличилось по сравнению с 2009г. на 12,8%.
В прошлом году рост сделок зафиксирован также по части частных домов, число операций по купле-продаже которых составило 5 174 (1 272 из которых – в Ереване), увеличившись по сравнению с 2009 годом на 21,2%.
Активизация рынка продолжается и с начала текущего года: рост сделок по отчуждению имущества в феврале 2011г. по сравнению с аналогичным прошлогодним периодом составил 6.6%, а сделки по купле-продаже жилья в многоквартирных домах в Ереване выросли на 19.4%.
Несмотря на отмеченный в статистическсих данных рост, участники рынка не ощутили на себе активизации сектора.
Директор корпорации недвижимости «Акцерн» Акоп Багдасарян в интервью Медиамакс сказал, что изменения на рынке в 2010г. были незначительными. «Мы практически не зафиксировали у себя роста сделок. Разве что было достроено несколько незаконченных зданий тех застройщиков, которые получили поддержку от правительства. Ограниченные объемы строительства стали основой того, чтобы цены остались на прежнем уровне», - сказал Акоп Багдасарян.
Директор агентства недвижимости «Esco Concern» Сурен Агабекян в интервью Медиамакс отметил, что с начала 2011 года на рынке начинает наблюдаться определенная активность, которая, однако не является ярко выраженной тенденцией, ввиду чего трудно прогнозировать дальнейшее поведение рынка.
Акоп Багдасарян отмечает, что если ранее рынок недвижимости сам диктовал правила игры, «ведя за собой» производителей стройматериалов и банковскую систему, то сейчас он не может выполнять эту функцию. «Сейчас рынку недвижимости, да и всей экономике, необходимы коренные институциональные и законодательные реформы по улучшению инвестиционных условий для малого и среднего бизнеса. Теперь двигателем рынка недвижимости должен стать бизнес, экономика в целом», - говорит Акоп Багдасарян. С учетом же нынешнего состояния рынка, как считает эксперт, ожидать существенных изменений цен на недвижимость в текущем году не приходится.
Директор девелоперской компании «Микшин» (управляет строительством жилого квартала «Ераз» в Ереване) Тигран Арутюнян в интервью Медиамакс выразил мнение, что на первичном рынке в текущем году цены не изменятся, поскольку «застройщикам надо обналичить свой труд, а тем временем, на рынке пока на наблюдается роста платежеспособного спроса». При этом Тигран Арутюнян исключает вероятность снижения цен на новостройки, объясняя это тем, что большая часть предлагаемой жилплощади была построена еще до кризиса и имеет высокую себестоимость.
Трудности прогнозирования рынка недвижимости Армении Тигран Арутюнян связывает с нехваткой ипотечных продуктов. «Я считаю, что сегодняшняя рыночная ставка ипотечных кредитов на уровне 12-14% - полная нелепость. Если ставки останутся на этом уровне, ипотечный рынок Армении продолжит простаивать, как сегодня. Я очень рад, что при поддержке правительства молодые семьи могут оформить ипотеку за 8,5% годовых, но и здесь есть много ограничений, связанных с управлением рисками», - сказал Тигран Арутюнян. Он сообщил, что в результате соглашения с Банком ВТБ (Армения), компании удалось предложить ипотеку в своих новостройках по годовой ставке 7-9%. При этом Тигран Арутюнян отказался раскрывать подробности данной схемы, отметив лишь, что главным обстоятельством является то, что «Микшин» реализует строительство за счет собственных средств.
Средняя цена на квадратный метр в ереванских квартирах в 2010 году, в результате анализа сделок, проведенного Госкадастром недвижимости, составила 272.400 драмов ($‌740), увеличившись по сравнению с 2009г. на 2,5% или на 6 600 драмов. С начала текущего года, однако, наблюдается ценовой спад: в феврале текущего года стоимость квадратного метра жилья в ереванских квартирах снизилась по сравнению с аналогичным прошлогодним периодом  на 3,8% (10 300 драмов) и составила 260 тыс. драмов ($‌704).
Снижение цен наблюдалось во всех общинах Еревана. В общине Кентрон, где традиционно самые высокие в Армении цены на недвижимость, средняя стоимость квартирного квадратного метра снизилась в феврале 2011г. на 5,6% (или на 26 400 драмов), составив 442 800 драмов ($‌1200).
За общиной Кентрон по стоимости недвижимости в Ереване следуют Арабкир, где цена квадратного метра в квартирах снизилась в феврале на 4% (14 700 драмов) до 356 100 драмов ($‌965) и Канакер-Зейтун, где в отчетный период зафиксирован 2%-ный спад цены квадратного метра недвижимости (275 200 драмов или $‌745).
На последних местах по средним ценам за квадратный метр в многоквартирных домах в феврале 2010 в Ереване общины Малатия-Себастия (221 000 драмов или $‌600) и Нубарашен (149 000 драмов или $‌404).
Сопоставимость цен на недвижимость в Ереване с рядом европейских столиц участники рынка объясняют высокой концентрацией деловой активности, малыми размерами центра столицы и стоимостью земельных участков.
«Центральная часть Еревана настолько мала, что там уже нечего предлагать, но, тем не менее, недвижимость именно в этой части города пользуется наибольшим спросом у представителей диаспоры и местных инвесторов», - говорит Сурен Агабекян. Эксперт отмечает, что в настоящее время наблюдается сокращение числа представителей диаспоры, желающих приобрести недвижимость в Ереване. В противовес этому растет число вкладывающих в недвижимость местных предпринимаетей.
Директор корпорации недвижимости «Акцерн» Акоп Багдасарян также обуславливает высокие цены на недвижимость высокой «мобильностью» Еревана, отмечая, что важными факторами роста цен на недвижимость в Армении долгое время были диаспора и денежные трансферты.
Директор компании «Микшин» Тигран Арутюнян отмечает, что цены на недвижимость в Ереване высоки не столько по причине высокой прибыльности строительного бизнеса, сколько по причине высокой цены на земельные участки. «Думаю, цена на землю в Армении сильно завышена. Даже на окраинах столицы трудно найти участок, где стоимость квадратного метра была бы ниже 20 тыс. драмов. Что же касается центра, то там и вовсе цена квадратного метра земельного участка доходит до 250 тыс. драмов. К тому же мэрия Еревана запрещает застраивать более 40% приобретенной территории, что практически удваивает расчет себестоимости земли», - сказал Тигран Арутюнян.
Отметим, что участки застройщиками в Ереване приобретаются преимущественно не у общин, а у частных владельцев: по данным госкадастра недвижимости, из 102,37 гектаров земель, отчужденных в Ереване в 2010 году, лишь 14,86 гектаров (14,5%) были в государственной и общинной собственности; 85,5% территории приобреталось у частных собственников.
Что касается рентабельности строительного бизнеса в Армении, Тигран Арутюнян отмечает, что прибыльность застойщиков от каждого проданного квадратного метра составляет около 25%. Данный показатель, по оценке Тиграна Арутюняна, является логичным с учетом того, что прибыль застройщик получает только через несколько лет после вложений.
По словам директора «Микшин», львиная доля стротельных расходов (около 45%)  приходится приходится на арматуру, которая полностью импортируется, и, как следствие, ее цена зависит от валютного курса и цен на металл. На втором месте по доле в ценообразовании на первичном рынке недвижимости – цемент, цена которого сильно зависит от цен на газ.
Цены на недвижимость в регионах Армении в большинстве случаев абсолютно несопоставимы с Ереваном. Продажи жилья в многоквартирных зданиях в регионах Армении выросли в 2010г. на 11%, а среднерыночная цена квадратого метра – на 3%; в прошлом году в регионах Армении было продано 4005 квартир.  Рост числа сделок продолжается и в текущем  году: в феврале число сделок по купле-продаже квартир в регионах увеличилось по сравнению с февралем 2010г. на 7,8%, составив 331.
Исследование госкадастра недживимости в 48 региональных городских общинах Армении показало, что в феврале 2011г. самые высокие цены на квадратный метр жилья в многоквартирных зданиях наблюдался в курортном Цахкадзоре (177 000 драмов или $‌480; снижение по сравнению с февралем 2010г. – 2,5%),  а самые низкие - в Шамлуге (Лорийская область), где среднерыночная цена квадратного метра в многоквартирных домах по сравнению с февралем 2010г. не изменилась, составив лишь 3400 драмов ($‌9).
Для сравнения, в администратовном центре Котайкской области, Раздане, цены на недвижимость втрое ниже, чем в находящемся в непосредственной близости Цахказдоре: в Раздане средняя цена квадратного метра жилья в многоквартирном доме в феврале 2011г. составила 61 200 драмов ($‌165); касательно же Лорийской области, то в ее администратовном центре, Ванадзоре, цена квадратного метра жилья в феврале составила 89 200 драмов ($‌242).
Одной из причин снижения цен на недвижимость, как отмечают участники рынка, является некоторый избыток предложения: несмотря на продолжившийся с 2009 года спад объемов строительства, который в 2010г. составил 3,3%, объем жилой территории, сданной в эксплуатацию в 2010г. превышает уровень 2009г. на 19,6% (496 432 кв.м.).
В январе-декабре 2010г. в Армении было построено 1316 новых жилых домов, 487 из которых - на средства госбюджета, 24 – на средства застройщиков, 804 – за счет населения (частные дома) и 1 – на благотворительные средства ООН. Объем жилой площади, сданной в экслуатацию застройщиками, увеличился по сравнению с 2009.г почти вдвое (93,5%), составив 137 069 кв.м; а тот же показатель строительства на бюджетные средства увеличился в 12,4 раз (128 693 кв.м). Рост сданной в эксплуатацию жилой площади в 2010г. обеспечен исключительно за счет регионов: в Ереване данный показатель в 2010г. снизился на 16,6%, составив 287 714 кв.м (58% от общего).