Ռուբեն Վարդանյանը հացադուլ է սկսում՝ բողոքելով «դատական ֆարսի» դեմ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող Արցախի նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն ընտանիքի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ փոխանցել է միջազգային հանրությանն ուղղված իր հայտարարությունը՝ ի նշան կեղծ «դատավարության» դեմ բողոքի:
Փետրվարի 18-ի հայտարարության մեջ ասված է.
«Ես որոշում եմ կայացրել հացադուլի միջոցով բողոքս հայտնել ի նշան իմ նկատմամբ իրականացվող դատական ֆարսի: Սա իմ պատասխանն է միջազգային իրավունքի եւ Ադրբեջանի դատավարական իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումներին:
Այն, ինչ կատարվում է դատարանի դահլիճում, չի կարելի համարել դատավարություն: Դա քաղաքական շոու է, որտեղ ցուցադրաբար արհամարհվում  է արդար դատաքննության իմ իրավունքը:
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ես ու իմ այստեղի փաստաբան Աբրահամ Բերմանը փորձել ենք դատարանին հասանելի դարձնել, որ ինձ համար չափազանց կարեւոր է, որպեսզի  «դատաքննությունը» լինի օբյեկտիվ, ոչ թե իմիտացիոն բնույթ կրի:
Ցավոք,  հենց սկզբից էլ պարզ էր, որ այս գործն ուղղված է իմ դեմ միայն նրա համար, որ ես իրացրել եմ միջազգային նորմերով սահմանված՝ կարծիքի արտահայտման ազատության եւ քաղաքական մասնակցության իմ իրավունքը, որի նպատակն էր պաշտպանել Արցախի քրիստոնյա հայ բնակչության իրավունքները:
Չնայած, որ Ադրբեջանը հանդիսանում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի ու Քաղաքացիական եւ քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրին անդամ, այս գործընթացն իրականացվում է բոլոր կիրառելի իրավական նորմերի եւ իրավական ընթացակարգերի կոպտագույն խախտումներով.
•    Իմ գործը քննվում է ապօրինի ռազմական, ոչ թե քաղաքացիական դատարանը:
•    Ես չեմ ունեցել լիարժեք հասանելիություն մեղադրական եզրակացությանն ու իմ դեմ ներկայացված այսպես կոչված «ապացույցներին». ադրբեջաներենով գրված 422 հատոր նյութերին ծանոթանալու համար  ինձ տրամադրվել է ընդամենը 21 աշխատանքային օր:
•    Ինձ ներկայացված «մեղադրական եզրակացությունը» պաշտոնական փաստաթուղթ չի հանդիսանում, քանի որ ստորագրված չէ մեղադրողների կողմից: Այդ «փաստաթղթի» թարգմանության մեջ  անգամ թույլ են տրված այնպիսի սխալներ, որոնք հնարավորություն չեն տալիս հասկանալ ինձ ներկայացված մեղադրանքների էությունը:
•    Ես զրկված եմ պաշտպանության իրավունքից. սահմանափակվում է իմ փաստաբան Աբրահամ Բերմանի հասանելիությունը գործի նյութերին, առգրավվում են փաստաթղթեր, հոգեբանական ճնշում են գործադրում նրա վրա: Բացի այդ, իմ միջազգային իրավաբանական թիմին արգելվել է շփվել  կամ հանդիպել ինձ հետ եւ  հասանելիություն ունենալ գործի նյութերին:
•    Ինձ թույլ չի տրվում հրավիրել պաշտպանական կողմի վկաների եւ բողոք ներկայացնել ընդդեմ այն խախտումների, որոնք թույլ են տրվել նախաքննության եւ դատաքննության ընթացքում:
•    Բոլոր նիստերն անցկացում են գաղտնի եւ փակ հանրության համար: Միջազգային լրագրողների եւ միջազգային  ներկայացուցիչների մուտքը դատարան խոչընդոտվում է:
Այս «դատաքննությունը» միայն իմ նկատմամբ չէ: Սա փորձ է դատապարտելու բոլոր հայերին, որոնք օգնել ու աջակից են եղել  Արցախին ու նրա բնակչությանը: Սա հարված է՝ ուղղված  մի ողջ ժողովրդի:
Ես հրաժարվում եմ այս ֆարսին մասնակցելուց:
Ես դիմում եմ աշխարհի առաջնորդներին, միջազգային կազմակերպություններին, իրավապաշտպաններին, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին՝ Այս գործընթացը ձեր ուշադրությունն է պահանջում: Արդարադատության իմիտացիան ապօրինությունն ու անարդարությունն արդարացնելն է:  Նման խախտումներն անարձագանք թողնելը ճանապարհ է հարթելու ապագա ողբերգությունների համար՝ թշնամանքի ու ատելության  նոր ալիք հրահրելով: Միայն ճշմարտության, օրենքի ու հումանիզմի միջոցով է հնարավոր տարածաշրջանում արդարություն ու խաղաղություն ապահովել»։

Ruben Vardanyan decided to protest by declaring a hunger strike against the “judicial farce” - Mediamax.am
4966 views
Ruben Vardanyan decided to protest by declaring a hunger strike against the “judicial farce”
Yerevan /Mediamax/. The family of Ruben Vardanyan, an Armenian political prisoner, has conveyed his message to the international community after a brief phone call, in protest against the staged judicial process against him.
Ruben Vardanyan stated on February 18:
“I have decided to protest by declaring a hunger strike against the judicial farce being carried out against me. This is my response to the blatant violations of Azerbaijani procedural law and international law. What is happening in the courtroom cannot be called a trial – this is a political show, in which my right to a fair hearing is being deliberately disregarded.
For the past month, my local lawyer – Avraam Berman and I have tried to make it clear to the court that it is critical for me that this so-called “trial” be objective.  It has been clear from the beginning that this case is all about persecuting me as an Armenian simply for exercising my rights to freedom of opinion and expression and political participation, which have been aimed at protecting the rights of the Armenian-Christian population of Artsakh.
Despite Azerbaijan being a State Party to the European Convention on Human Rights and International Covenant on Civil and Political Rights, this process has also been replete with egregious due process abuses:
I am being tried in an illegal military tribunal and not a civilian court.
I have not been granted full access to the indictment and so called “evidence” against me – 422 volumes in Azerbaijani, for which I was given only 21 working days to review, which have been classified as “state secrets.”
The “indictment” presented to me is not an official document, as it lacks the signatures of my accusers. Even the translation of this so-called document contains gross errors, making it impossible for me to understand the charges against me.
I have been denied my right to defense – my local lawyer, Avraam Berman, has had his access to materials restricted, his documents confiscated, and he has been subjected to psychological pressure. Further, my international legal team has been barred from communicating or visiting me and has not had access to any of the case materials.
I have not been allowed to summon defense witnesses or file complaints regarding the violations committed during the investigation and trial.
All of the hearings have been secret and closed to the public.  Foreign journalists and independent international representatives have been barred from the courtroom.
This so-called ‘trial’ is not just against me. It is an attempt to criminalize all Armenians – all those who supported Artsakh and its people, all those who showed compassion. This is an attack on an entire nation.
I refuse to participate in this farce.
I appeal to world leaders, international organizations, human rights defenders, and members of the press:
This process demands your attention. The imitation of justice is an endorsement of lawlessness and injustice. Silence in the face of such violations paves the way for future tragedies, fueling hostility and a new wave of hatred. Only through truth, law, and humanity can peace and justice be ensured in the region.”