Երեւան: Մեդիամաքս: 2024 թվականին Հայաստանում լրագրողների ու լրատվամիջոցների իրավունքների գրանցված խախտումների ընդհանուր թիվը կազմել է 208՝ 2023 թվականի 200-ի դիմաց։
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի 2024թ․ տարեկան զեկույցում նշվում է, որ նախորդ տարի լրագրողների նկատմամբ արձանագրվել է ֆիզիկական բռնության 15 դեպք (24 տուժող), 71 տարատեսակ այլ ճնշում, տեղեկություններ ստանալու եւ տարածելու իրավունքի 122 խախտում։
«2024-ին ԶԼՄ ներկայացուցիչների նկատմամբ ֆիզիկական բռնություններ գրանցվել են հիմնականում երկրորդ եռամսյակում, երբ Տավուշի մարզում իրականացվող սահմանազատմանն ի պատասխան ընդդիմադիր ուժերը բողոքի զանգվածային ակցիաներ էին կազմակերպում, եւ հենց այդ իրադարձությունները լուսաբանելիս՝ լրատվամիջոցների աշխատակիցները ենթարկվել են բռնությունների, մասնագիտական գործունեության այլ խոչընդոտումների ու ճնշումների։ Միայն այդ ընթացքում լրագրողների իրավունքների այդպիսի խախտումների ընդհանուր թիվը հասել է 20-ի։ Դրանցից 13-ը տեղի է ունեցել իրավապահների, 7-ը՝ բողոքի ակցիաները կազմակերպող ընդդիմադիրների կամ նրանց աջակիցների գործողությունների ժամանակ»,- ասվում է զեկույցում:
2024 թվականին 7-ով ավելացել է նաեւ ընդդեմ լրատվամիջոցների ու լրագրողների դատական հայցերի թիվը՝ հասնելով 43-ի։

Yerevan /Mediamax/. In 2024 the total number of recorded violations of journalists’ and media outlets’ rights in Armenia rose to 208, compared to 200 in 2023.
According to the 2024 annual report of the Committee to Protect Freedom of Expression, last year, 15 cases of physical violence against journalists (24 victims), 71 other types of pressure and 122 violations of the right to receive and disseminate information were recorded.
“Physical violence against media representatives was recorded mainly in the second quarter of 2024, when opposition forces organized mass protests against the border demarcation in Tavush region. While covering those events, journalists faced violence, obstruction to their professional activities, and pressure. During that period alone, 20 violations of journalists’ rights were recorded, with 13 cases involving actions by law enforcement officers and 7 during the actions carried out by opposition activists or their supporters,” the report reads.
The number of lawsuits filed against media outlets and reporters also increased by 7 in 2024, bringing the total to 43.