Աշխարհի բաբելոնյան քարտեզը Երեւանում կներկայացվի նոր լույսի ներքո - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունվարի 22-ին` ժամը 17։00-ին, Հայաստանի պատմության թանգարանում Բրիտանական թանգարանի Մերձավոր Արեւելքի բաժնի ավագ ֆոնդապահ, պրոֆեսոր Իրվինգ Ֆինքելը հանդես կգա «Աշխարհի բաբելոնյան քարտեզը նոր լույսի ներքո» թեմայով բանախոսությամբ։
Պատմության թանգարանից հայտնում են, որ նա կներկայացնի Ք. ա. 7-5-րդ դարերում ստեղծված աշխարհի հնագույն բաբելոնյան քարտեզի վերաբերյալ իր բացահայտումները եւ մեկնաբանությունները։ Կավե սալիկի վրա պահպանված քարտեզի վրա նշված են աշխարհի հնագույն պետությունները, որոնց թվում է նաեւ Ուրարտուն կամ Վանի թագավորությունը։

Ереван /Медиамакс/. 22 января в 17:00 часов старший куратор отдела Ближнего Востока Британского музея профессор Ирвинг Финкель прочтет в Историческом музее Армении лекцию на тему «Вавилонская карта мира в новом свете».
Согласно сообщению Исторического музея, он представит свои открытия относительно древневавилонской карты мира, созданной в VII-V вв до н.э. На карте, созданной на глиняной табличке, обозначены древние государства, в том числе - Урарту или Ванское царство.
Лекция пройдет на английском языке с синхронным переводом на армянский.
Вход по входным билетам, дающим возможность осмотра постоянных экспозиций Исторического музея Армении.