Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը կոչով դիմել է միջազգային հանրությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը կոչ է անում միջազգային հանրությանը՝ պահանջել Վարդանյանի եւ մյուս 22 հայ բանտարկյալների անվերապահ ազատ արձակումը:
Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը տարածել է հայտարարություն, որում ասվում է.
«Ադրբեջանական դատարանը հերթական անգամ երկարաձգել է հայ բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նախնական կալանքի ժամկետը։
Ութ ամիս շարունակ Ադրբեջանի իշխանություններն արհամարհել են միջազգային իրավունքը եւ մարդկային արժանապատվությունը՝ Ռուբեն Վարդանյանին պահելով անազատության մեջ՝ առանց դատավարության եւ պատշաճ գործընթացի։
Նրանք շարունակում են հրաժարվել հայտնել, թե երբ տեղի կունենա պատշաճ դատավարություն կամ լսումներ իրենց, այսպես կոչված, «մեղադրանքների» հիման վրա: Վարդանյանի կալանքը եւս հինգ ամսով երկարաձգելու այս որոշումը, առանց պատշաճ իրավական ընթացակարգի, մարդու հիմնարար իրավունքների եւս մեկ կոպտագույն խախտում է:
Մինչ Եվրախորհրդարանի բանաձեւի, ԱՄՆ Կոնգրեսի պատժամիջոցների մասին օրինագծի եւ Ֆրանսիայի Սենատի բանաձեւի միջոցով շարունակվում են ուժգնանալ Ադրբեջանի վրա միջազգային ճնշումները, մենք՝ Վարդանյան ընտանիքը, կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ կառավարությունների, բիզնեսի ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին պահանջել Ռուբեն Վարդանյանի եւ մյուս 22 հայ բանտարկյալների անվերապահ ազատ արձակումը, եթե Ադրբեջանը ցանկանում է պահպանել COP 29-ը հյուրընկալելու արտոնությունը, որն Ադրբեջանը հռչակել է որպես «Խաղաղության COP»»:
Ռուբեն Վարդանյան ընտանիքի միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերն ասել է, որ «կալանքի ժամկետի երկարաձգումների միակ բացատրությունն այն է, որ այս գործը քաղաքական է».
«Խափանման միջոց կալանքի բազմակի երկարաձգումները, առանց գրավի դիմաց ազատ արձակելու մերժումը հիմնավորելու անհատականացված ու կոնկրետ որոշման, Ռուբեն Վարդանյանի իրավունքների հերթական կոպտագույն խախտումն է՝ համաձայն Քաղաքացիական եւ քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային համաձայնագրի, որին Ադրբեջանն անդամակցում է։ Ադրբեջանը Ռուբեն Վարդանյանի դեմ որեւէ փաստացի ապացույց չունի նրան դատապարտելու համար։ Հետեւաբար, նա պետք է անհապաղ կերպով եւ անվերապահորեն ազատ արձակվի»:

Yerevan /Mediamax/. Тhe Vardanyan family call on representatives of the international community to demand for Ruben Vardanyan’s and the 22 other Armenian prisoner unconditional release.
The Vardanyan family released a statement, which reads:
“The Azerbaijani court has once again extended the pre-trial detention of Ruben Vardanyan, Armenian philanthropist, and former State Minister of Artsakh.
For eight months, the Azerbaijani authorities have flouted international law and human decency by keeping Ruben incarcerated without trial and without any proper process.
They still refuse to say when any proper trial or hearing will take place on their so called charges. This decision to extend his detention by another five months without any due process is another gross violation of his basic human rights.
While the international pressure on Azerbaijan continues to grow through the European Parliament resolution, US congress sanction bill and the French Senate resolution, we, the Vardanyan family, call on representatives of the international community - government, business and civil society - to demand for Ruben’s unconditional release and the 22 other Armenian prisoners if Azerbaijan is to maintain the privilege to host COP29, which Azerbaijan has proclaimed to be the “COP of peace”.
Jared Genser, the Vardanyan family’s international legal counsel, said that “the only explanation for the extended delays is this case is political:”
“The repeated extensions of pre-trial detention without an individualized and specific determination to justify the denial of bail is another flagrant violation of Ruben’s rights under the International Covenant on Civil and Political Rights, a treaty to which Azerbaijan is a state party.  Azerbaijan doesn’t have any actual evidence against Ruben to put him on trial. Therefore, he should be immediately and unconditionally released.”