Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը կոչով դիմել է միջազգային հանրությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը կոչ է անում միջազգային հանրությանը՝ պահանջել Վարդանյանի եւ մյուս 22 հայ բանտարկյալների անվերապահ ազատ արձակումը:
Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը տարածել է հայտարարություն, որում ասվում է.
«Ադրբեջանական դատարանը հերթական անգամ երկարաձգել է հայ բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նախնական կալանքի ժամկետը։
Ութ ամիս շարունակ Ադրբեջանի իշխանություններն արհամարհել են միջազգային իրավունքը եւ մարդկային արժանապատվությունը՝ Ռուբեն Վարդանյանին պահելով անազատության մեջ՝ առանց դատավարության եւ պատշաճ գործընթացի։
Նրանք շարունակում են հրաժարվել հայտնել, թե երբ տեղի կունենա պատշաճ դատավարություն կամ լսումներ իրենց, այսպես կոչված, «մեղադրանքների» հիման վրա: Վարդանյանի կալանքը եւս հինգ ամսով երկարաձգելու այս որոշումը, առանց պատշաճ իրավական ընթացակարգի, մարդու հիմնարար իրավունքների եւս մեկ կոպտագույն խախտում է:
Մինչ Եվրախորհրդարանի բանաձեւի, ԱՄՆ Կոնգրեսի պատժամիջոցների մասին օրինագծի եւ Ֆրանսիայի Սենատի բանաձեւի միջոցով շարունակվում են ուժգնանալ Ադրբեջանի վրա միջազգային ճնշումները, մենք՝ Վարդանյան ընտանիքը, կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ կառավարությունների, բիզնեսի ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին պահանջել Ռուբեն Վարդանյանի եւ մյուս 22 հայ բանտարկյալների անվերապահ ազատ արձակումը, եթե Ադրբեջանը ցանկանում է պահպանել COP 29-ը հյուրընկալելու արտոնությունը, որն Ադրբեջանը հռչակել է որպես «Խաղաղության COP»»:
Ռուբեն Վարդանյան ընտանիքի միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերն ասել է, որ «կալանքի ժամկետի երկարաձգումների միակ բացատրությունն այն է, որ այս գործը քաղաքական է».
«Խափանման միջոց կալանքի բազմակի երկարաձգումները, առանց գրավի դիմաց ազատ արձակելու մերժումը հիմնավորելու անհատականացված ու կոնկրետ որոշման, Ռուբեն Վարդանյանի իրավունքների հերթական կոպտագույն խախտումն է՝ համաձայն Քաղաքացիական եւ քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային համաձայնագրի, որին Ադրբեջանն անդամակցում է։ Ադրբեջանը Ռուբեն Վարդանյանի դեմ որեւէ փաստացի ապացույց չունի նրան դատապարտելու համար։ Հետեւաբար, նա պետք է անհապաղ կերպով եւ անվերապահորեն ազատ արձակվի»:

Семья Рубена Варданяна обратилась с призывом к международному сообществу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Семья Рубена Варданяна призывает международное сообщество потребовать безоговорочного освобождения Рубена Варданяна и 22 других армянских политзаключённых.
Семья Рубена Варданяна распространила заявление, в котором говорится:
«Азербайджанский суд вновь продлил срок досудебного содержания под стражей Рубена Варданяна, армянского филантропа и бывшего государственного министра Республики Арцах.
Вот уже восемь месяцев власти Азербайджана попирают международное право и человеческое достоинство, оставляя Рубена Варданяна под стражей без должного судебного разбирательства.
Они по-прежнему отказываются сообщить, когда состоится сколь-нибудь надлежащий суд или слушание по их так называемым обвинениям. Решение о продлении срока содержания Рубена Варданяна под стражей ещё на пять месяцев без должного судебного разбирательства - это грубое нарушение прав человека.
На фоне всё возрастающего международного давления на Азербайджан в виде резолюции Европейского парламента, законопроекта о санкциях, выдвинутого Конгрессом США, и резолюции Сената Франции с призывом к санкциям ЕС против Азербайджана мы, семья Рубена Варданяна, призываем международное сообщество - правительство, международный бизнес и гражданское общество - потребовать безоговорочного освобождения Рубена Варданяна и 22 других армянских политзаключённых, если Азербайджан желает сохранить привилегию принять у себя Конференцию сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которую он провозгласил Конференцией мира.
Международный юрисконсульт семьи Рубена Варданяна Джаред Генсер сказал, что «единственным объяснением постоянного откладывания является то, что этот случай носит политический характер».
«Неоднократное продление предварительного заключения без индивидуального и конкретного решения и обоснованного отказа в освобождении под залог - это ещё одно нарушение прав Рубена Варданяна, гарантированных ему Международным пактом о гражданских и политических правах, государством-участником которого является Азербайджан. У Азербайджана нет никаких фактических доказательств против Рубена, которые можно было бы предъявить на суде».