«Նոր ատոմակայանի մասին ակտիվ բանակցում ենք ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի եւ այլ երկրների հետ» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Մեծամորի ատոմակայանն ունի շահագործման վերջնաժամկետ, որից հետո այն չի կարող շահագործվել:
«Ներկայում մի քանի գործընկերների հետ, այդ թվում՝ ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի եւ երրորդ երկրների գործընկերների հետ ակտիվ բանակցում ենք նոր ատոմակայան կառուցելու հարցում: Դիտարկում ենք, թե այդ տարբերակներից որն է մեզ համար տնտեսապես շահավետ»,- ԱԺ-ում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ առաջիկայում Հայաստանից պատվիրակություն կմեկնի ԱՄՆ, որպեսզի տեղում մանրամասն ծանոթանա մոդուլային ատոմային էլեկտրակայանների հնարավորություններին:
Մայիսի 23-ին Եվրոպային եւ Եվրասիային ամերիկյան օգնության համակարգող Մարիա Լոնգին ասել էր, որ ԱՄՆ-ն գնահատում է Հայաստանում փոքր միջուկային ռեակտորների կառուցումը:
«Մի շարք երկրներում, ներառյալ Հայաստանը, մենք գնահատում ենք ամերիկյան տեխնոլոգիաներով փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորների կառուցման ծրագրերը, որոնք կարող են նպաստել Ռուսաստանից եւ Չինաստանից ավելի մեծ էներգետիկ անկախությանը», - ասել էր Լոնգին:

Negotiations on building a new nuclear power plant in Armenia underway, PM says
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that the Metsamor nuclear power plant has a deadline for operation and after it expires it can no longer be operated.
“Active negotiations are currently underway with several partners, including from Russia, the USA and third countries, on the construction of a new nuclear power plant.
We are considering which of these options is economically beneficial for us,” Nikol Pashinyan said in the parliament.
He said delegation from Armenia will leave for the USA in the near future to get familiarized with the possibilities of modular nuclear power plants.
On May 23, Maria Longi, coordinator of U.S. Assistance to Europe and Eurasia, said that the U.S. is assessing the feasibility of building small modular nuclear reactors in Armenia.
“In a number of countries, including Armenia, we are assessing the feasibility of small modular nuclear reactors – built with U.S. technology – that could facilitate greater energy independence from both Russia and the PRC,” Longi said.