«Նոր ատոմակայանի մասին ակտիվ բանակցում ենք ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի եւ այլ երկրների հետ» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Մեծամորի ատոմակայանն ունի շահագործման վերջնաժամկետ, որից հետո այն չի կարող շահագործվել:
«Ներկայում մի քանի գործընկերների հետ, այդ թվում՝ ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի եւ երրորդ երկրների գործընկերների հետ ակտիվ բանակցում ենք նոր ատոմակայան կառուցելու հարցում: Դիտարկում ենք, թե այդ տարբերակներից որն է մեզ համար տնտեսապես շահավետ»,- ԱԺ-ում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ առաջիկայում Հայաստանից պատվիրակություն կմեկնի ԱՄՆ, որպեսզի տեղում մանրամասն ծանոթանա մոդուլային ատոմային էլեկտրակայանների հնարավորություններին:
Մայիսի 23-ին Եվրոպային եւ Եվրասիային ամերիկյան օգնության համակարգող Մարիա Լոնգին ասել էր, որ ԱՄՆ-ն գնահատում է Հայաստանում փոքր միջուկային ռեակտորների կառուցումը:
«Մի շարք երկրներում, ներառյալ Հայաստանը, մենք գնահատում ենք ամերիկյան տեխնոլոգիաներով փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորների կառուցման ծրագրերը, որոնք կարող են նպաստել Ռուսաստանից եւ Չինաստանից ավելի մեծ էներգետիկ անկախությանը», - ասել էր Լոնգին:

Ведутся активные переговоры о строительстве новой АЭС, заявил Пашинян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что Мецаморская АЭС имеет крайний срок эксплуатации, после которого она не сможет продолжать работу.
«Мы ведем активные переговоры с рядом партнеров, в том числе, из России, США и третьих стран о строительстве новой АЭС. Мы рассматриваем, какой из этих вариантов экономически выгоден для нас», - сказал Никол Пашинян в парламенте.
По его словам, в ближайшее время делегация из Армении отправится в США для ознакомления с возможностями модульных АЭС.
23 мая координатор американской помощи Европе и Евразии Мария Лонги заявила, что США оценивают возможность строительства малых ядерных реакторов в Армении.
«В ряде стран, в том числе, в Армении, мы оцениваем планы по строительству малых модульных ядерных реакторов по американской технологии, что может способствовать большей энергетической независимости от России и Китая», - сказала Лонги.