Լուսանկարը` Նիկոլայ Կոմանկին
Դեկտեմբերի 10-ին Թբիլիսիում կայացավ Թբիլիսիի 23-րդ միջազգային կինոփառատոնի փակման արարողությունը, որտեղ «Ոսկե Պրոմեթեւս» մրցանակը շնորհվեց վրացական լավագույն ֆիլմերին։ Իսկ դեկտեմբերի 11-ին Ամիրանի կինոթատրոնում տեղի ունեցան վերջին ցուցադրությունները։ Մեդիամաքսի հատուկ թղթակից, կինոգետ Իվան Ցուրկանը պատմում է փառատոնի դափնեկիրների եւ ամենահետաքրքիր ֆիլմերի մասին:
Որքա՞ն ժամանակ է պահանջվում, որպեսզի երկուսը հասկանան, որ իրենք ստեղծված են միմյանց համար: Սոսո Բիլաձեի «A Room of My Own»-ը պատմում է երկու վրացի աղջիկների՝ Թինայի եւ Մեգիի մասին,  ովքեր միասին բնակարան են վարձում եւ հանկարծ հասկանում են, որ չունեն այլեւս ոչ մեկի կարիքը։ Նրբազգաց նկարահանված, գլխավոր կատարողների փայլուն դերակատարմամբ, Սոսո Բիլաձեի հանդիսատեսի հիթը արժանացավ փառատոնի գլխավոր մրցանակին, եւ նրա յուրաքանչյուր դիտումը ուղեկցվում էր երկար ծափահարություններով:
Ինչպե՞ս կարող են գնացքներն արտացոլել հարեւան երկրների հարաբերությունները: «Պետությունը պետության մեջ»՝ այսպես էին անվանում երկաթուղայինների հասարակությունը խորհրդային տարիներին՝ ընդգծելով նրա առանձնահատուկ դիրքը։ Ժյուրին՝ Հարություն Խաչատրյանի մասնակցությամբ, փառատոնի լավագույն վավերագրական ֆիլմ որակեց «A State in A State» երկաթուղային ենթակառուցվածքի պրիզմայով սահմանների եւ ավելի լայն՝ քաղաքական կոնֆլիկտների արտասովոր ուսումնասիրությունը։ Տեսլա Ասլանիշվիլիի 47 րոպեանոց էսսեն հիմնականում սահմանափակվում է Հարավային Կովկասով եւ Կասպից ծովով, սակայն ֆիլմում գտած համընդհանուր կանոններն իրականում կիրառվում են ցանկացած երկրի համար: Հետաքրքիր լեռնային լանդշաֆտները, գնացքների կադրերը կամ երկաթուղու լքված հատվածները հերթափոխվում են երկաթուղու աշխատողների, հետազոտողների, լրագրողների ճշգրիտ մեկնաբանություններով եւ վերջում միավորվում են տրանսպորտի եւ հասարակության վիճակի միջեւ կապի մասին օրիգինալ ասույթի: Ռուսաստան, Ուկրաինա եւ Բելառուս, Վրաստան եւ Թուրքիա… Ֆիլմում նաեւ հայերեն խոսք է հնչում, իսկ Ասլանիշվիլին բավականին մանրամասն անդրադառնում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ճանապարհների սահմանային հատվածների ներկա վիճակին։
Արդյո՞ք աշխարհում դեռ մնացե՞լ է գոնե մի փոքր կախարդանք: Այս հարցին փորձում է պատասխանել 22-ամյա Անդրոն՝ Կատալինա Բաքրաձեի «Իմ ընկեր Անդրոն» հաղթող կարճամետրաժ ֆիլմի գլխավոր հերոսը։ Անդրոն աճպարար է եւ, թվում է, իսկական կախարդ։ Մեկ սպիտակ գինին կվերածի կարմիրի, մեկ ցույց կտա մի անհավանական ֆոկուս խաղաքարտերով, հետո ինչ-որ մանրուք կհանի հենց պատից կախված լուսանկարից: Ճագա՞ր եք ուզում: Խնդրե՛մ, փնտրե՛ք այն ձեր թիկնապայուսակում: Մինչ մայրը փորձում է նրան հիշեցնել, որ նա իրականում Կոնսերվատորիայի ուսանող է, Անդրոն քայլում է փողոցներով եւ պարզապես զվարճացնում մարդկանց։ Հենց այդպես, հաճույքի համար։ Հանդիսատեսն այս պահին փորձում է հասկանալ՝ այս ամենը իրականությո՞ւն է, թե՞ պարզապես ֆոկուս։ Ի վերջո, ֆիլմը նկարահանված է վավերագրական ոճով ու այնքան համոզիչ է, որ անգամ կարող է շփոթեցնել։
«Լավագույն կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգում «Ոսկե Պրոմեթեւս»-ի արժանացել է Աննա Ջեգնարաձեի եւ Մարիտա Թեւզաձեի «Hey Gunesh»-ը։ Դա ոչխարաբույծների նահապետական ընտանիքի մասին կարճ, բայց վառ եւ ճշգրիտ էսքիզ է, որի կենտրոնում հոր եւ 9-ամյա դստեր հարաբերություններն են։ Թվում է, թե աղջկա ապագան որոշված է, սակայն նրա հայրը՝ Ֆաշան, չի ցանկանում, որ դուստրը, ավանդույթի համաձայն, դպրոցն ավարտելուց անմիջապես հետո ամուսնանա, ուստի դեռ հույս կա։
Ժյուրիի կողմից հատուկ նշվել էին Կոտե Կալանդաձեի «Drummer»-ը, Գիորգի Վարսիմաշվիլիի «A Stage - Still We Play On»-ը, Միխայիլ Կվիրիկաձեի «Հիսուսի թռչունը (Մկրտությունը Հորդանանում)» եւ Լեւան Ուչանեիշվիլիի «Axel» կարճամետրաժ ֆիլմը։ Պատվավոր մրցանակով նշվել է Օթար Իոսելիանիի ներդրումը համաշխարհային կինոյում։ Հանդիսատեսին ներկայացվել էր իր հայտնի կինոդեբյուտ՝ «Տերեւաթափ» (1966թ․) ֆիլմի վերականգնված տարբերակը։ Ինքը՝ Իոսելիանին, ցավոք, չկարողացավ ներկա լինել փառատոնին, սակայն ընկերները բեմից շատ բան պատմեցին նրա մասին։ Վրաստանում Եվրամիության ներկայացուցիչները նշել են ճապոնուհի Չի Հայակավայի «Պլան 75» ֆիլմը տարեցների ճակատագրի մասին, որը ստացել է կինոյում «Մարդու իրավունքներ» մրցանակը։
Եվրամիության կողմից հատուկ մրցանակ է շնորհվել ուկրաինուհի  Մարինա Էր Գորբաչի «Կլոնդայք» ֆիլմին՝ պատերազմի ժամանակ մարդկային թուլության եւ անվճռականության գնի մասին անզիջում խոսքին։ Սյուժեի կենտրոնում Ռուսաստանի հետ սահմանին ապրող մի զույգ է։ Նրանք երեխայի են սպասում եւ փորձում են ամեն գնով անտեսել այն, ինչ կատարվում է իրենց շուրջ, նույնիսկ այն բանից հետո, երբ հրթիռը դիպչում է իրենց տանը: 2014 թվականի հուլիսն է, մոտակայքում կործանված ինքնաթիռ է ընկնում, եւ այն ցուցադրում են հեռուստացույցով։ Սակայն Իրկան ու Տոլիկը շարունակում են ապրել՝ տան պատի մեջ հսկա անցքով եւ ոչինչ հաշվի չառնելով, մնում են այնտեղ մինչեւ պատերազմն ինքն է դակում իրենց դուռը։ Տոլիկը փորձում է բանակցել ու համագործակցել ռուսների հետ, բայց, իհարկե, դա ոչ մի լավ բանի չի բերում, եւ ի վերջո նա միայն ավելի մեծ վտանգի տակ է դնում կնոջ կյանքը։ «Կլոնդայք»-ը մեծ հաջողություն ունեցավ միջազգային փառատոներում եւ այժմ Ուկրաինայի կողմից 2023 թվականի «Օսկարի» պաշտոնական թեկնածուն է։
Փառատոնի մեկ այլ ամենաուժեղ ուկրաինական դրամայի՝ «Առաքյալների մայր» ֆիլմի սյուժեն կառուցված է նույնպես մալայզիական Բոինգի կործանման շուրջ: Զազա Բուաձեի ֆիլմում մայրը Կիեւից մեկնում է Դոնեցկի մարզ՝ գտնելու կործանված ինքնաթիռը վարող օդաչու որդուն։ Անվախ կինն անցնում է ավերված հողի դժոխքի բոլոր շրջանակներով, որտեղ ամեն ինչ ղեկավարում են զինվորական համազգեստով եւ ավտոմատները ձեռքերին տղամարդիկ։ Գլխավոր հերոսուհու կերպարը հասնում է առասպելական աստվածաշնչյան մասշտաբների, իսկ ֆիլմն ինքնին ուղղակի էմոցիոնալ առումով զինաթափում է: Եվ եւս մեկ անգամ հիշեցնում է, որ Ուկրաինայի տարածքում պատերազմը շարունակվում է ոչ թե մեկ տարի, այլ ութ անվերջ տարիներ՝ լի մահով, սարսափով եւ ավերածություններով։
Դմիտրո Սուխոլիտկա-Սոբչուկի «Պամֆիրը» տեղափոխում է հանդիսատեսին դեպի Ուկրաինայի արեւմտյան սահման՝ Կարպատյան լեռներ եւ ծանոթացնում մի մաքսանենգի և նրա ընտանիքի հետ։ Փամֆիրը վաղուց վերջ է տվել մաքսանենգությամբ զբաղվելը, սակայն հանուն փողի նա որոշում է անել եւս մեկ՝ «վերջին» գործը, եւ, իհարկե, ամեն ինչ չի ընթանում ըստ պլանի եւ ի վերջո տանում  հերոսին արյունալի հանգուցալուծման: Նա պետք է եւս մեկ փաթեթ հասցնի Ռումինիա։ Գյուղում ամեն ինչը տեղի կրիմինալ հեղինակության ղեկավարման տակ է, եւ միայն Փամֆիրն է հանդգնում մարտահրավեր նետել նրան: Սոբչուկի բրուտալ, մթնոլորտային եւ ֆիզիոլոգիական թրիլերը լարվածության մեջ է պահում առաջին իսկ րոպեներից եւ փայլուն նկարագրում է հարաբերությունները սահմանամերձ գյուղի փակ հասարակությունում, որտեղ բոլորը իրար ճանաչում են։ Պամֆիրը Ալեքսանդր Յացենտյուկոի կատարմամբ՝ գրեթե ուժասպառ գազան է։ Ֆիլմում, ընդհանրապես, անընդհատ խաղարկվում է գլխավոր հերոսի գազանի բնույթը, որին, թվում է, ոչ վիրավորել է կարելի, ոչ էլ սպանել։
Փառատոնի ամենակոշտ եւ արմատական ֆիլմերը, հավանաբար, «Սպարտան» եւ «Ռիմինին» դարձան․ ավստրիացի Ուլրիխ Զայդլի դիլոգիան երկու եղբայրների մասին, որոնցից յուրաքանչյուրը դժբախտ է իր ձեւով։ «Ռիմինիում» փոփ երգիչ Ռիքի Բրավոն (իրական մարդ է) երգում է իտալական սառը ծովափին գտնվող հյուրանոցներում եւ ծերանոցներում: «Սպարտայում» նրա 40-ամյա կրտսեր եղբայր Էվալդը թողնում է իր հին կյանքը եւ տեղափոխվում ռումինական գյուղ, որտեղ որոշում է լքված դպրոցի շենքում հիմնել ձյուդոյի մանկական դպրոց: Ռիքի Բրավոն փողի դիմաց սեքսով է զբաղվում իր կին երկրպագուների հետ։ Էվալդն աստիճանաբար իր մեջ բացահայտում է մանկապղծության հակումներ, որից հետո այլեւս հնարավոր չէ դիտել, թե ինչպես է նա խաղում կիսամերկ երեխաների հետ նույն ոգեւորությամբ, ինչ ֆիլմի սկզբում։ Երկու եղբայրների հայրը ապրում է ծերանոցում, լացակումած զանգահարում է իր մորը եւ, կարծես թե, հիշում է իր մանկությունը Հիտլերյուգենդում։
Զայդլը, ինչպես միշտ, անողոք է իր կերպարների նկատմամբ եւ նկարահանում է իր հայտնի ռեժիսորական մեթոդին համապատասխան, այսինքն՝ ստեղծում է գեղարվեստական ֆիլմեր վավերագրականի ոճով։ Երկար պլաններ, բաց ավարտ, աշխատանք ոչ պրոֆեսիոնալ դերասանների հետ եւ օրիգինալ վայրերում, մինիմում երաժշտություն կադրից դուրս եւ մաքսիմում իմպրովիզացիա. այս ոճաձեւերի հավաքածուն միշտ սարսափելի հավատալի է դարձնում Զեյդլի ֆիլմերը: Բայց ամենազարմանալին այն է, որ նույնիսկ այնպիսի վանող ու հակասական կերպարները, ինչպիսիք են Ռիքին եւ Էվալդը, կարեկցանք են առաջացնում։ Ինքը՝ ռեժիսորը, մի քանի օրով ժամանել էր փառատոնին, յուրաքանչյուր ցուցադրությունից հետո մանրամասն պատասխանում էր հանդիսատեսի հարցերին, ինչպես նաեւ վարպետության դաս անցկացրեց Թբիլիսիի Գյոթեի կենտրոնում, որի ժամանակ ավելի մանրամասն պատմեց երկու ֆիլմերի վրա երկար աշխատանքի մասին։
Փառատոնը փակվեց վրացի հայտնի ռեժիսոր եւ սցենարիստ Դիտո Ցինցաձեի Գերմանիայում նկարահանված «Ռոքսի» սրամիտ կրիմինալ կատակերգության ցուցադրությամբ։ Թոմաս Բրենները միջին տարիքի տաքսու վարորդ է, որը խրված է առօրյայի մեջ եւ երազում է, որ իրեն ընդհանրապես չնկատեն։ Իսկ Ռոքսին ռուս մաֆիոզների մարտական շան անունն է, որը մի օր հայտնվում է Թոմասի տաքսիում։ Լեւանը ռուսների բոսն է, նա փախուստի մեջ գտնվող զենք վաճառող է։ Բացի այդ, նա շատ գեղեցիկ կին ունի։ Խենթ իրադարձությունների եւ անհեթեթ զուգադիպությունների շարան, եւ ահա՝ Թոմասի կյանքն արդեն գլխիվայր է շուռ է գալիս, եւ այս ամենից դուրս գալն անհնար է թվում։
Անհնար է վիճել այն փաստի հետ, որ Թբիլիսիի միջազգային կինոփառատոնն այս տարի կայացավ բոլոր իմաստներով եւ կատարեց իր կարեւոր առաքելությունը. այն կարողացավ ցուցադրել վրացական կինոյի ներկայիս վիճակը իր ողջ բազմազանությամբ։ Իսկ ծրագրի բազմազանության շնորհիվ կազմակերպիչներին ու ֆիլմեր ընտրողներին հաջողվեց վրացական կինոն տեղավորել համաշխարհային փառատոնային համատեքստում։ Հեղինակային կինոյի աստղեր Հոն Սան Սուի, Ուլրիխ Զայդլի, Ռուբեն Էսթլունդի ֆիլմերի ֆոնին Սոսո Բիլաձեի, Տեսլա Ասլանիշվիլիի եւ վրացական «Համապատկեր»-ի այլ անդամների նոր ստեղծագործությունները արժանի տեղ զբաղեցրեցին, եւ դա արդեն մեծ ձեռքբերում է։

10 декабря в Тбилиси прошла церемония закрытия 23-го тбилисского международного кинофестиваля, где «Золотым Прометеем» наградили лучшие грузинские фильмы. А 11 декабря в кинотеатре Амирани состоялись последние кинопоказы. Специальный корреспондент Медиамакс, кинокритик Иван Цуркан рассказывает о лауреатах и самых интересных фильмах фестиваля.
Кадр из фильма "Room of my own"Фото: Николай Команкин
Сколько времени нужно двум людям, чтобы понять, что они созданы друг для друга? A Room of My Own Сосо Биладзе — история о Тине и Меги, двух грузинских девушках, которые начинают вместе снимать одну квартиру и неожиданно понимают, что больше им, оказывается, никто и не нужен. Тонко и деликатно снятый, блестяще разыгранный исполнительницами главных ролей зрительский хит Сосо Биладзе выиграл главный приз фестиваля, а каждый его показ неизменно сопровождался долгими аплодисментами.
Как поезда могут отражать отношения между соседними странами? «Государство в Государстве» — так в советское время называли общество железнодорожников, подчеркивая его особое положение. И лучшим документальным фильмом фестиваля жюри при участии Арутюна Хачатряна назвало "A State in A State" — необычное исследование понятия границы и шире политических конфликтов через призму железнодорожной инфраструктуры. 47-минутное эссе Теслы Асланишвили по большей части ограничивает себя только Южным Кавказом и Каспием, но найденные им универсальные правила на самом деле подходят любой стране. Завораживающие горные пейзажи, кадры поездов или заброшенных участков железных дорог чередуются с точными комментариями железнодорожников, исследователей, журналистов — и в итоге складываются в оригинальное высказывание о связи транспорта и состояния общества. Россия, Украина и Беларусь, Грузия и Турция…
Звучит в фильме и армянская речь, и довольно подробно Асланишвили касается и нынешнего состояния пограничных участков дорог между Арменией и Азербайджаном.
Кадр из фильма "My Friend Andro"Фото: Николай Команкин
Осталось ли в мире еще хоть немного волшебства? На этот вопрос пытается ответить 22-летний Андро, главный герой фильма-победителя программы короткого метра «Мой друг Андро» Каталины Бакрадзе. Андро — фокусник и, похоже, настоящий маг. То превратит белое вино в красное, то покажет невероятный карточный фокус, то достанет какую-нибудь мелочь прямо с висящей на стене фотографии. Хотите кролика? Легко можете поискать его у себя в рюкзаке! Пока мать пытается напомнить ему, что он вообще-то студент Консерватории, Андро ходит по улицам и просто развлекает людей. Просто так, из удовольствия, потому что ему так нравится. Зритель же в этот момент пытается понять, это всё на самом деле или просто фокус? Ведь фильм снят в документальной манере и настолько убедительно, что способен сбить с толку.
«Золотым Прометеем» за Лучший короткометражный документальный фильм был награжден Hey Gunesh Анны Джегнарадзе и Мариты Тевзадзе. Это короткая, но яркая и точная зарисовка о патриархальной семье овцеводов, в центре которой отношения отца и 9-летней дочери. Кажется, будущее девочки предрешено заранее, но ее отец Фаша не хочет, чтобы дочка по традиции вышла замуж сразу после того, как окончит школу, так что надежда всё-таки есть.
Особых упоминаний жюри удостоились Drummer Котэ Каландадзе, A Stage — Still We Play On Георгия Варсимашвили, а также «Птица Иисуса (Крещение в Иордане)» Михаила Квирикадзе и короткометражный Axel Левани Учанеишвили. Почетным призом был отмечен вклад в мировое кино Отара Иоселиани. Отреставрированная версия фильма «Листопад» (1966), его знаменитого кинодебюта, была отдельно представлена зрителям. Сам Иоселиани, к сожалению, не смог посетить фестиваль, зато со сцены о нем много рассказывали его друзья. Представителями же Евросоюза в Грузии был отмечен фильм японки Чие Хаякава «План 75» о судьбе пожилых людей — он получил приз «Права человека» в кино.
Специальным призом от Евросоюза был награжден и «Клондайк» украинки Марины Эр-Горбач — бескомпромиссное высказывание о цене человеческой слабости и нерешительности во время войны. В центре сюжета — живущая на границе с Россией семейная пара, которая ждет ребенка и изо всех сил пытается не замечать происходящего вокруг даже после того как в их дом попадает ракета. На дворе июль 2014 года, рядом падает сбитый самолет, и это показывают по телевизору. Но Ирка с Толиком продолжают жить с гигантской дырой в стене и остаются до последнего, несмотря ни на что, — пока война сама не приходит к ним в дом. Толик пытается договориться и сотрудничать с русскими, но, само собой, это не приводит ни к чему хорошему, и в итоге он только подвергает жизнь своей жены ещё большей опасности. «Клондайк» с большим успехом прошел по международным фестивалям и сейчас является официальным кандидатом от Украины на «Оскар» в 2023 году.
Вокруг падения того же малазийского Боинга строится и сюжет «Матери Апостолов» — еще одной сильнейшей украинской драмы фестиваля. У Заза Буадзе мать едет из Киева в Донецкую область, чтобы найти своего сына-пилота, управлявшего тем самым упавшим самолетом. Бесстрашная женщина проходит через все круги ада на разоренной земле, где всем заправляют мужчины в военной форме и с автоматами в руках. Фигура главной героини вырастает до мифологических, библейских масштабов, а сам фильм эмоционально просто обезоруживает. И лишний раз напоминает, что война на территории Украины идет не один год, а уже восемь бесконечных лет, наполненных смертями, ужасом и разрушением.
Кадр из фильма "Мать Апостолов"Фото: Николай Команкин
«Памфир» Дмитрия Сухолитки-Собчука переносит зрителя на западную границу Украины, в Карпатские горы, и знакомит с суровым контрабандистом и его семьей. Памфир давно завязал, но ради денег решает выполнить еще одно, “последнее” дело, — и, конечно, всё идет не по плану и в итоге приводит героя к кровавой развязке. Ему нужно доставить еще одну посылку в Румынию, а в деревне всем заправляет местный криминальный авторитет, и только Памфир решается бросить ему вызов. Брутальный, атмосферный и физиологичный триллер Собчука с первых минут держит в напряжении и здорово рисует картину отношений в замкнутом обществе приграничной деревни, где все всех знают. А сам Памфир сыгран Александром Яцентюком почти как загнанный зверь; в фильме вообще постоянно обыгрывается звериное начало главного героя, которого, кажется, невозможно ни ранить, ни убить.
Однако, наверное, самыми жесткими и радикальными фильмами фестиваля стали «Спарта» и «Римини» — дилогия австрийца Ульриха Зайдля о двух братьях, каждый из которых несчастен по-своему. В «Римини» вышедший в тираж поп-певец Рики Браво (это реальный человек) поет в отелях и домах для престарелых на холодном итальянском побережье. В «Спарте» его младший брат Эвальд, которому за 40, бросает старую жизнь и уезжает в румынскую деревушку, где решает создать детскую школу по дзюдо в здании заброшенной школы. Рики Браво занимается сексом за деньги со своими фанатками. Эвальд постепенно обнаруживает в себе наклонности к педофилии, после чего уже невозможно смотреть за его играми с полуобнаженными детьми с таким же воодушевлением, как в начале фильма. Отец же обоих братьев живет в доме престарелых, в слезах зовет маму и, кажется, вспоминает свое детство в Гитлерюгенде.
Кадр из фильма "Спарта"Фото: Николай Команкин
Зайдль, как и всегда, безжалостен к своим персонажам и снимает в полном соответствии со своим знаменитым режиссерским методом, то есть создает игровое кино как документальное. Длинные планы, открытый финал, работа с непрофессиональными актерами и в оригинальных локациях, минимум закадровой музыки и максимум импровизации — этот набор приемов всегда делает фильмы Зайдля пугающе правдоподобными. Но самое удивительное, что даже таким отталкивающим и противоречивым персонажам, как Рики и Эвальд, всё равно хочется сопереживать. Сам режиссер на несколько дней приехал на фестиваль, после каждого показа подробно отвечал на вопросы из зала, а также провел мастер-класс в Тбилисском Гёте-центре, где подробнее рассказал о долгой работе над обоими фильмами.
Закрылся фестиваль показом остроумной криминальной комедии «Рокси», снятой в Германии известным грузинским режиссером и сценаристом Дито Цинцадзе. Томас Бреннер — таксист средних лет, по уши погрязший в ежедневной рутине и мечтающий, чтобы его вообще перестали замечать. А Рокси — это кличка бойцовой собаки, принадлежащей русским мафиози, которые однажды садятся к Томасу в такси. Леван — босс русских, продавец оружия в бегах. А еще у Левана очень красивая жена. Череда безумных событий и абсурдных совпадений — и вот жизнь Томаса уже перевернута с ног на голову и выпутаться из всего этого, кажется, совершенно невозможно.
Невозможно спорить и с тем, что Тбилисский международный кинофестиваль этого года во всех смыслах состоялся и выполнил свою важнейшую миссию: ему удалось продемонстрировать актуальное состояние грузинского кино во всем его разнообразии. А благодаря разнообразию программы организаторам и отборщикам удалось поставить грузинское кино и в общемировой фестивальный контекст. На фоне новых работ звезд авторского кино Хон Сан Су, Ульриха Зайдля, Рубена Эстлунда фильмы Сосо Биладзе, Теслы Асланишвили и других участников грузинской «Панорамы» смотрелись очень достойно, а это уже само по себе большое достижение.