Փաշինյանը փախստականների վերադարձի թեման վտանգավոր է համարում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ կոնֆլիկտը քաղաքական առումով լուծված է, բայց սոցիալ-հոգեբանական առումով շարունակվում է»։
«Մենք չգիտենք, թե ինչ է խաղաղությունը, այդ երեւույթի հետ չենք առնչվել երբեք։ Անգամ անկախությանը նախընթաց շրջանում մեր հարաբերությունների հիմքը եղել է կոնֆլիկտը։ Մենք անկախություն ենք ստացել կոնֆլիկտից բխած էներգետիկայի շնորհիվ։ Ավելի քան երեսուն տարվա կոնֆլիկտը լուծված է քաղաքական առումով, բայց սոցիալ-հոգեբանական առումով հնարավոր չէ անջատիչն անջատել ու արգելակները կանգնեցնել։ Դրա համար այն ժամանակ առ ժամանակ արտահայտվում է Հայաստանում ու Ադրբեջանում՝ մամուլի, փորձագետների, անգամ երկրների ղեկավարների մակարդակով, դրա հետ պետք է ճիշտ հարաբերվենք»,- ասել է նա «Օրբելի Ֆորում 2025․ Կառուցելով խաղաղություն եւ բազմակողմանի համագործակցություն» համաժողովի ժամանակ։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ եթե« այսօրվա գործողությունների տրամաբանությունն ու հիմնավորումը փորձենք գտնել պատմության մեջ, նշանակում է, որ մենք չենք հավատում խաղաղությանը»։
«Ներքին տեղահանվածների, փախստականների վերադարձի օրակարգը համարում եմ վտանգավոր, որովհետեւ դա նշանակում է վերադառնալ կոնֆլիկտի նախնական պարամետրերին»,- ասել է նա։
Նոյեմբերի 3-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «ադրբեջանցիների վերադարձը ժամանակակից Հայաստանի տարածք չպետք է վախեցնի հայ ժողովրդին եւ հայկական պետությունը»։

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today that “the conflict between Armenia and Azerbaijan has been resolved politically, but continues in socio-psychological terms.”
“We do not know what peace is, we have never experienced that phenomenon. Even before independence, the foundation of our relations was conflict. We gained independence thanks to the energy that came from conflict. While the more than thirty-year conflict has been settled politically, it is impossible to simply flip a switch or stop the brakes. That is why it is expressed from time to time in Armenia and Azerbaijan, at the level of the press, experts, and even heads of state. We must address this carefully,” he said during the Orbeli Forum 2025: Building Peace and Multilateral Cooperation Forum.
According to Pashinyan, “if we try to find logic and justification for today’s actions in history, it means that we do not believe in peace.”
“I consider the agenda of returning internally displaced persons and refugees dangerous because it means returning to the initial parameters of the conflict,” he said.
On November 3, Azerbaijani President Ilham Aliyev said that “the return of Azerbaijanis to the territory of present-day Armenia should not frighten the Armenian people and the Armenian state.”