Փաշինյանը փախստականների վերադարձի թեման վտանգավոր է համարում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ կոնֆլիկտը քաղաքական առումով լուծված է, բայց սոցիալ-հոգեբանական առումով շարունակվում է»։
«Մենք չգիտենք, թե ինչ է խաղաղությունը, այդ երեւույթի հետ չենք առնչվել երբեք։ Անգամ անկախությանը նախընթաց շրջանում մեր հարաբերությունների հիմքը եղել է կոնֆլիկտը։ Մենք անկախություն ենք ստացել կոնֆլիկտից բխած էներգետիկայի շնորհիվ։ Ավելի քան երեսուն տարվա կոնֆլիկտը լուծված է քաղաքական առումով, բայց սոցիալ-հոգեբանական առումով հնարավոր չէ անջատիչն անջատել ու արգելակները կանգնեցնել։ Դրա համար այն ժամանակ առ ժամանակ արտահայտվում է Հայաստանում ու Ադրբեջանում՝ մամուլի, փորձագետների, անգամ երկրների ղեկավարների մակարդակով, դրա հետ պետք է ճիշտ հարաբերվենք»,- ասել է նա «Օրբելի Ֆորում 2025․ Կառուցելով խաղաղություն եւ բազմակողմանի համագործակցություն» համաժողովի ժամանակ։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ եթե« այսօրվա գործողությունների տրամաբանությունն ու հիմնավորումը փորձենք գտնել պատմության մեջ, նշանակում է, որ մենք չենք հավատում խաղաղությանը»։
«Ներքին տեղահանվածների, փախստականների վերադարձի օրակարգը համարում եմ վտանգավոր, որովհետեւ դա նշանակում է վերադառնալ կոնֆլիկտի նախնական պարամետրերին»,- ասել է նա։
Նոյեմբերի 3-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «ադրբեջանցիների վերադարձը ժամանակակից Հայաստանի տարածք չպետք է վախեցնի հայ ժողովրդին եւ հայկական պետությունը»։

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «конфликт между Арменией и Азербайджаном урегулирован политически, но продолжается в социально-психологическом плане».
«Мы не знаем, что такое мир, мы никогда не жили с этим явлением. Даже в период, предшествовавший обретению независимости, основой наших отношений был конфликт. Мы обрели независимость благодаря энергетике, исходящей от конфликта. Более чем тридцатилетний конфликт урегулирован политически, но в социально-психологическом плане невозможно выключить рубильник и нажать на тормоза. Именно поэтому об этом время от времени говорят в Армении и Азербайджане, на уровне прессы, экспертов и даже глав государств», - сказал премьер, выступая на конференции «Форум Орбели 2025: строя мир и многостороннее сотрудничество».
По словам Никола Пашиняна, если «мы пытаемся найти логику и оправдание сегодняшним действиям в истории, это значит, что мы не верим в мир».
«Я считаю опасной повестку возвращения внутренне перемещенных лиц и беженцев, поскольку это означает возвращение к первоначальным параметрам конфликта», - сказал он.
3 ноября президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «возвращение азербайджанцев на территорию современной Армении не должно пугать армянский народ и армянское государство».