Ռուբեն Վարդանյանը տեղափոխվում է Արցախ՝ հրաժարվելով ՌԴ քաղաքացիությունից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սոցիալական ձեռներեց եւ հանրային գործիչ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ասել է, որ «Արցախ տեղափոխվելու դժվարին որոշում է կայացրել»։
«Արցախցիներից շատերն այսօր գտնվում են վատ հոգեբանական վիճակում։ Ցավոք, վերջին երկու տարիների իրադարձությունների պատճառով շատերին այստեղ թվում է, որ իրենք լքված են, ոչ մեկին պետք չեն։ Սա անընդունելի է։ 2020 թվականի պատերազմից հետո մենք՝ ողջ աշխարհի հայերս, պարտավոր ենք լինել Արցախի ժողովրդի կողքին»,- ասել է Վարդանյանը տեսաուղերձում։
«Մեր հարեւանները շատ ու հաճախ օգտագործում են ագրեսիվ հռետորաբանություն։ Ես ուզում եմ նրանց ասել՝ մի արեք: Որքան շատ եք սեղմում զսպանակը, այդքան ուժեղ է լինելու բումերանգի էֆեկտը: Մենք պետք է անցնենք ատելության աստիճանը աստիճանաբար իջեցնելու դժվարին ճանապարհով»,- ասել է հասարակական գործիչը։
«Ես երախտապարտ եմ Ռուսաստանին. այնտեղ եմ կայացել որպես մարդ, որպես գործարար եւ պրոֆեսիոնալ: Գիտակցելով բոլոր ռիսկերը՝ որոշում եմ կայացրել
հրաժարվել Ռուսաստանի քաղաքացիությունից եւ որպես Հայաստանի քաղաքացի տեղափոխվել Արցախ։ Այս որոշումն ինձ համար շատ դժվարին էր, բայց այդպես ճիշտ է»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը։
Դիմելով հայրենակիցներին՝ նա ասել է, որ «այսօր մենք ապրում ենք գոյաբանական Սարդարապատ, եւ եթե բոլոր ոչ անտարբեր մարդիկ միմյանց չօգնեն, մենք կկորցնենք մեր ապագան»։

Yerevan /Mediamax/. Social entrepreneur and public figure Ruben Vardanyan announced today that he “made a difficult decision to move to Artsakh.”
“Today many people of Artsakh are in a very bad emotional and psychological condition. Unfortunately, the events of the last two years have led to the fact that many in Artsakh feel themselves abandoned and that no one needs them. This is unacceptable. After the 2020 war, we, the Armenians of the whole world, must stay with the people of Artsakh,” Vardanyan said in a video message.
“Our neighbors use aggressive rhetoric a lot and rather often. I want to tell you – don’t do this. The harder you compress the spring, the stronger the boomerang effect will be. We have to go through the difficult path of gradually reducing the degree of hatred,” the public figure said.
“I am grateful to Russia - it was there where I developed as a person, a businessman and a professional. Realizing the risks I take, I made a decision to renounce Russian citizenship and move to Artsakh as a citizen of Armenia. This was a very difficult decision for me, but it is the right thing,” Ruben Vardanyan said.
Addressing his compatriots, he said “today we are experiencing an existential Sardarapat and if all caring people do not help each other, we will lose our future.”