Ռուբեն Վարդանյանը տեղափոխվում է Արցախ՝ հրաժարվելով ՌԴ քաղաքացիությունից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սոցիալական ձեռներեց եւ հանրային գործիչ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ասել է, որ «Արցախ տեղափոխվելու դժվարին որոշում է կայացրել»։
«Արցախցիներից շատերն այսօր գտնվում են վատ հոգեբանական վիճակում։ Ցավոք, վերջին երկու տարիների իրադարձությունների պատճառով շատերին այստեղ թվում է, որ իրենք լքված են, ոչ մեկին պետք չեն։ Սա անընդունելի է։ 2020 թվականի պատերազմից հետո մենք՝ ողջ աշխարհի հայերս, պարտավոր ենք լինել Արցախի ժողովրդի կողքին»,- ասել է Վարդանյանը տեսաուղերձում։
«Մեր հարեւանները շատ ու հաճախ օգտագործում են ագրեսիվ հռետորաբանություն։ Ես ուզում եմ նրանց ասել՝ մի արեք: Որքան շատ եք սեղմում զսպանակը, այդքան ուժեղ է լինելու բումերանգի էֆեկտը: Մենք պետք է անցնենք ատելության աստիճանը աստիճանաբար իջեցնելու դժվարին ճանապարհով»,- ասել է հասարակական գործիչը։
«Ես երախտապարտ եմ Ռուսաստանին. այնտեղ եմ կայացել որպես մարդ, որպես գործարար եւ պրոֆեսիոնալ: Գիտակցելով բոլոր ռիսկերը՝ որոշում եմ կայացրել
հրաժարվել Ռուսաստանի քաղաքացիությունից եւ որպես Հայաստանի քաղաքացի տեղափոխվել Արցախ։ Այս որոշումն ինձ համար շատ դժվարին էր, բայց այդպես ճիշտ է»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը։
Դիմելով հայրենակիցներին՝ նա ասել է, որ «այսօր մենք ապրում ենք գոյաբանական Սարդարապատ, եւ եթե բոլոր ոչ անտարբեր մարդիկ միմյանց չօգնեն, մենք կկորցնենք մեր ապագան»։

Рубен Варданян переезжает в Арцах и отказывается от гражданства РФ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Социальный предприниматель и общественный деятель Рубен Варданян заявил сегодня, что «принял непростое решение переехать в Арцах».
«Многие арцахцы находятся сегодня в очень плохом эмоциональном и психологическом состоянии. К сожалению, события последних двух лет привели к тому, что у многих ав Арцахе появилось ощущение, что они брошены и никому не нужны. Это неприемлемо. После войны 2020 года мы, армяне всего мира, обязаны быть с арцахцами», - заявил Варданян в видеобращении.
«Наши соседи много и часто используют агрессивную риторику. Я хочу сказать вам – не надо этого делать. Чем сильнее вы сжимаете пружину, тем сильнее будет эффект бумеранга. Мы должны пройти тяжелый путь постепенного снижения градуса ненависти», - сказал общественный деятель.
«Я благодарен России - именно там я состоялся как человек, как бизнесмен и профессионал. Я принял решение, понимая, какие риски я на себя беру, отказаться от российского гражданства и переехать в Арцах как гражданин Армении. Это решение далось мне очень непросто, но так правильно», - заявил Рубен Варданян.
Обращаясь к соотечественникам, он сказал, что «сегодня мы переживаем экзистенциальный Сардарапат, и если все небезразличные люди не станут помогать друг другу, мы потеряем наше будущее».