Երեւանում Ռուսաստանի դեսպանությունը ՀՀ ԱԳՆ-ին բողոքի նոտա է ուղղել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանությունը բողոքի նոտա է ուղարկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն՝ վրդովմունք արտահայտելով «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնի տարածքում տեղի ունեցած ողբերգության մեջ ռուսաստանյան կառույցների հասցեին հնչած մեղադրանքների վերաբերյալ։
«Մենք վրդովված ենք տեղական տեղեկատվական տարածքում շրջանառվող ցինիկ տեղեկություններից, որոնք հայհոյախառն ու կեղծ մեղադրանքներ են պարունակում ռուսաստանյան կառույցների հասցեին՝ օգոստոսի 14-ին «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնի տարածքում տեղի ունեցած ողբերգության մեջ ներգրավված լինելու վերաբերյալ։
Սա դիտարկում ենք որպես ուղղակի սադրանք քաղաքական ուժերի կողմից, որոնք կանգնած են նման ակնարկների հետեւում: Այս ամենի նպատակն է խաթարել ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունները։ Հայաստանի իշխանություններից ակնկալում ենք քայլեր՝ ուղղված նման անբարյացակամ դրսեւորումները ճնշելուն, ներառյալ՝ անհրաժեշտ հանրային մեկնաբանությունները»,- ասված է Հայաստանում ՌԴ դեսպանության հայտարարության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. The Russian Embassy in Armenia has sent a note of protest to Armenia’s Ministry of Foreign Affairs, expressing its indignation regarding the accusations against the Russian structures of the tragedy that happened at Surmalu trade center in Yerevan.
“We are outraged by the cynical information circulating in the local media, containing blasphemous and false accusations against Russian structures of their involvement in the tragedy that took place on the territory of Surmalu trade center on August 14.
We consider this as a direct provocation by the political forces behind such hints. The purpose of all this is to undermine Russian-Armenian allied relations. We expect the Armenian authorities to take steps to suppress such unfriendly manifestations, including the necessary public comments,” the Russian Embassy said in a statement.