Հայաստան մուտք գործելիս ՊՇՌ թեստի եւ պատվաստման պահանջ չի լինի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը այսօր կառավարության նիստում ասել է, որ փոփոխություններ են կատարվել կարանտինի մասին որոշման մեջ եւ մայիսի 1-ից Հայաստան մուտք գործելիս կորոնավիրուսի հետ կապված որեւէ պահանջ չի գործի։
«Հաշվի առնելով կորոնավիրուսի համավարակի կայուն իրավիճակը եւ աշխարհում համավարակի նազման տեմպերը՝ որոշել ենք որոշ սահմանափակումներ հանել։ Հանվել է պետական սահմանի ցամաքային եւ օդանավակայաններում տեղակայված անցման կետերով մուտք գործելիս ՊՇՌ արագ ախտորոշիչ թեստի հետազոտության եւ պատվաստման սերտիֆիկատ ներկայացնելու պահանջը։
Հանվել է քրեակատարողական հիմնարկներում, զինված ուժերում արձակուրդ մեկնելիս կամ տեսակցությունների ժամանակ գործող սահմանափակումների պահանջը։ Վերացվել է նաեւ դպրոցներում, մանկապարտեզներում եւ այլ վայրերում միջոցառումների ժամանակ 1,5 մետր հեռավորություն պահպանելու արգելքը եւ աշխատանքի վայրում 7 օրը մեկ ՊՇՌ հետազոտության թեստ կամ պատվաստման սերտիֆիկատ ներկայացնելու պահանջը»,- ասել է Անահիտ Ավանեսյանը։

Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Health Anahit Avanesyan stated at the cabinet sitting today that according to the changes made in the decision on quarantine the Covid-related requirements for entering the country will be lifted from May 1.
“Since the situation with coronavirus pandemic has been stabilized and the tempos of the spread of the pandemic reduced in world, we have decided to lift some restrictions. The requirement to submit a PCR rapid diagnostic test and vaccination certificate when entering the country through land border and checkpoints in airports has been removed.
The restrictions in the penitentiaries and armed forces on visits and holiday leaves have been removed.
The requirements to keep 1.5 meters distance during events in schools, pre-school establishments and other places and to provide employers with a PCR test every 7 days or vaccination certificate have been lifted,” Anahit Avanesyan said.