Հայաստան մուտք գործելիս ՊՇՌ թեստի եւ պատվաստման պահանջ չի լինի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը այսօր կառավարության նիստում ասել է, որ փոփոխություններ են կատարվել կարանտինի մասին որոշման մեջ եւ մայիսի 1-ից Հայաստան մուտք գործելիս կորոնավիրուսի հետ կապված որեւէ պահանջ չի գործի։
«Հաշվի առնելով կորոնավիրուսի համավարակի կայուն իրավիճակը եւ աշխարհում համավարակի նազման տեմպերը՝ որոշել ենք որոշ սահմանափակումներ հանել։ Հանվել է պետական սահմանի ցամաքային եւ օդանավակայաններում տեղակայված անցման կետերով մուտք գործելիս ՊՇՌ արագ ախտորոշիչ թեստի հետազոտության եւ պատվաստման սերտիֆիկատ ներկայացնելու պահանջը։
Հանվել է քրեակատարողական հիմնարկներում, զինված ուժերում արձակուրդ մեկնելիս կամ տեսակցությունների ժամանակ գործող սահմանափակումների պահանջը։ Վերացվել է նաեւ դպրոցներում, մանկապարտեզներում եւ այլ վայրերում միջոցառումների ժամանակ 1,5 մետր հեռավորություն պահպանելու արգելքը եւ աշխատանքի վայրում 7 օրը մեկ ՊՇՌ հետազոտության թեստ կամ պատվաստման սերտիֆիկատ ներկայացնելու պահանջը»,- ասել է Անահիտ Ավանեսյանը։

Армения отменяет коронавирусные ограничения при въезде в страну - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян сегодня на заседании правительства заявила, что в решение о карантине внесены изменения, и с 1 мая при въезде в Армению отменяются требования, связанные с коронавирусом.
«Учитывая стабильную ситуацию с пандемией коронавируса и спад темпов пандемии в мире, мы приняли решение отменить некоторые ограничения. Отменено требование о предъявлении ПЦР-теста или сертификата о вакцинации при въезде через сухопутную границу, а также через пункты пропуска в аэропортах.
Отменено требование об ограничениях в уголовно-исполнительных службах, во время отпусков или свиданий в вооруженных силах. Снят запрет на соблюдение дистанции в 1,5 метра во время проведения мероприятий в школах, детских садах и других местах, а также требование каждые 7 дней предъявлять ПЦР-тест или справку о вакцинации на работе», - сказала Анаит Аванесян.