Գարեգին Երկրորդը Ֆրանցիսկոս Պապի հետ քննարկել է գերիների խնդիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 6-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Վատիկանում հանդիպում է ունեցել Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի հետ։
«Զրույցի ընթացքում Վեհափառ Հայրապետն անդրադարձավ 44-օրյա պատերազմի աղետալի հետեւանքներին, Հայաստանի եւ Արցախի առջեւ ծառացած ներկայիս մարտահրավերներին, հատկապես շեշտադրելով ռազմագերիների եւ հետպատերազմյան շրջանում գերության մեջ հայտնվածների վերադարձի խնդիրը։ Նորին Սրբությունը նաեւ շնորհակալություն հայտնեց Սրբազան Քահանայապետին պատերազմի ընթացքում հայ ժողովրդին եւ Հայաստանին ցուցաբերած աջակցության համար», - հայտնել են Մայր Աթոռից:
Ամենայն Հայոց Հայրապետի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել նաեւ Վատիկանի պետքարտուղար, կարդինալ Պետրո Պարոլինի հետ։ Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել պատերազմից հետո տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին: Մասնավորապես, արծարծվել են Արցախի ժողովրդի անվտանգությանը, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ ոտնձգություններին, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական հոգեւոր-մշակութային ժառանգության պահպանմանը վերաբերող հարցեր։

Ереван /Медиамакс/. 6 октября Верховный Патриарх и Католикос всех армян Гарегин II встретился в Ватикане с Папой Римским Франциском.
«Католикос коснулся катастрофических последствий 44-дневной войны, текущих вызовов, стоящих перед Арменией и Арцахом, особо отметив проблему возвращения военнопленных и плененных в послевоенный период. Он поблагодарил Папу Франциска за поддержку, оказанную армянскому народу и Армении во время войны», - сообщают из Первопрестольного Эчмиадзина.
Делегация во главе с Патриархом всех армян также провела встречу с госсекретарем Ватикана кардиналом Петро Паролини. В ходе беседы была затронута послевоенная ситуация в регионе. В частности, обсуждались вопросы, связанные с безопасностью народа Арцаха, посягательствами на суверенные территории Армении, а также с сохранением армянского духовного и культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.--