Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում հարցվածների 45 տոկոսը կարծում է, որ երկիրը ընթանում է սխալ ուղղությամբ, իսկ 24 տոկոսը դժվարացել կամ հրաժարվել են պատասխանել հարցին:
Հարցվածների 31-ը կարծում է, որ երկիրը գնում է ճիշտ ուղղությամբ:
Այդ մասին են վկայում ամերիկյան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի նախաձեռնությամբ անցկացված հարցման արդյունքները, որն իրականացվել է Breavis ընկերության կողմից 2021 թվականի փետրվարի 8-ից 16-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի 1 510 քաղաքացիների շրջանում:
Հարցվածների 33 % ասել է, որ պատրաստ է ընտրություններում քվեարկել իշխող քաղաքական ուժի օգտին, երկրորդ տեղում է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը (3 %), երրորդ տեղում՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Հարցվածների միայն 1 տոկոսն է պատրաստ ձայն տալ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությանը, «Լուսավոր Հայաստան»-ին, «Սասնա Ծռերին»:
Հարցվածների 25 տոկոսն ասել է, որ երբեք չի քվեարկի Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության օգտին: ԲՀԿ-ի պարագայում այդ ցուցանիշը կազմում է 17 %, «Իմ քայլի» դեպքում՝ 14 %, ՀՅԴ դեպքում՝ 10 %, «Լուսավոր Հայաստանի» դեպքում՝ 8 %, Ռոբերտ Քոչարյանի դեպքում՝ 1 %:
Հարցվածների 42 տոկոսն ասել է, որ չի քվեարկելու որեւէ ուժի օգտին, 12 տոկոսը՝ չի կողմնորոշվել: Երեւանում այդ ցուցանիշը կազմում է, համապատասխանաբար, 50 եւ 13 տոկոս:
Հարցվածների 28 %-ը որպես իրենց առաջնային խնդիր են նշել տնտեսական վիճակն ու գործազրկությունը: Երկրորդ տեղում բնակարանային պայմաններն են՝ որպես խնդիր դրանք մատնանշել են հարցվածների 8%-ը: Հարցվածների միայն 2 տոկոսն է որպես առաջնային խնդիր նշել ֆիզիկական անվտանգությունը կամ ռազմական հարձակման հավանականությունը:
Երբ հարցվածներին խնդրել են մատնանշել Հայաստանի առջեւ ծառացած ամենալուրջ խնդիրը, պատասխանները բաշխվել են հետեւյալ կերպ.

45% опрошенных считают, что Армения двигается в неверном направлении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 45% опрошенных в Армении считают, что страна двигается в неправильном направлении, 24% затруднились или отказались отвечать на вопрос.
31%  считает, что страна идет верным путем.
Об этом свидетельствуют результаты опроса проведенного компанией Breavis среди 1510 граждан Армении с 8 по 16 февраля 2021 года по заказу американского Международного республиканского института (IRI).
33% респондентов заявили, что готовы голосовать за правящую политическую силу на выборах, на втором месте партия «Процветающая Армения» (3%), на третьем - второй президент Армении Роберт Кочарян.
Только 1% респондентов готов голосовать за Республиканскую партию Армении, «Дашнакцутюн» (АРФ), «Светлую Армению», «Сасна црер».
25% опрошенных заявили, что никогда не проголосуют за Республиканскую партию Армении. Для ППА этот показатель составляет 17%, для «Моего шага» - 14%, для АРФ - 10%, для «Светлой Армении» - 8%, для Роберта Кочарян - 1%.
42% респондентов заявили, что не будут голосовать ни за какую политическую силу, 12% затруднились с ответом. В Ереване этот показатель составляет, соответственно, 50 и 13 процентов.
28% опрошенных в качестве важнейшего приоритета назвали экономическую ситуацию и безработицу. На втором месте жилищные условия - это отметили 8% респондентов. Только 2% опрошенных назвали в качестве приоритета физическую безопасность или вероятность военного нападения.
Когда респондентов попросили указать на наиболее серьезную проблему, стоящую перед Арменией, ответы распределились следующим образом: