Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում հարցվածների 45 տոկոսը կարծում է, որ երկիրը ընթանում է սխալ ուղղությամբ, իսկ 24 տոկոսը դժվարացել կամ հրաժարվել են պատասխանել հարցին:
Հարցվածների 31-ը կարծում է, որ երկիրը գնում է ճիշտ ուղղությամբ:
Այդ մասին են վկայում ամերիկյան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի նախաձեռնությամբ անցկացված հարցման արդյունքները, որն իրականացվել է Breavis ընկերության կողմից 2021 թվականի փետրվարի 8-ից 16-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի 1 510 քաղաքացիների շրջանում:
Հարցվածների 33 % ասել է, որ պատրաստ է ընտրություններում քվեարկել իշխող քաղաքական ուժի օգտին, երկրորդ տեղում է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը (3 %), երրորդ տեղում՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Հարցվածների միայն 1 տոկոսն է պատրաստ ձայն տալ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությանը, «Լուսավոր Հայաստան»-ին, «Սասնա Ծռերին»:
Հարցվածների 25 տոկոսն ասել է, որ երբեք չի քվեարկի Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության օգտին: ԲՀԿ-ի պարագայում այդ ցուցանիշը կազմում է 17 %, «Իմ քայլի» դեպքում՝ 14 %, ՀՅԴ դեպքում՝ 10 %, «Լուսավոր Հայաստանի» դեպքում՝ 8 %, Ռոբերտ Քոչարյանի դեպքում՝ 1 %:
Հարցվածների 42 տոկոսն ասել է, որ չի քվեարկելու որեւէ ուժի օգտին, 12 տոկոսը՝ չի կողմնորոշվել: Երեւանում այդ ցուցանիշը կազմում է, համապատասխանաբար, 50 եւ 13 տոկոս:
Հարցվածների 28 %-ը որպես իրենց առաջնային խնդիր են նշել տնտեսական վիճակն ու գործազրկությունը: Երկրորդ տեղում բնակարանային պայմաններն են՝ որպես խնդիր դրանք մատնանշել են հարցվածների 8%-ը: Հարցվածների միայն 2 տոկոսն է որպես առաջնային խնդիր նշել ֆիզիկական անվտանգությունը կամ ռազմական հարձակման հավանականությունը:
Երբ հարցվածներին խնդրել են մատնանշել Հայաստանի առջեւ ծառացած ամենալուրջ խնդիրը, պատասխանները բաշխվել են հետեւյալ կերպ.

45% of polled Armenians think the country is heading in the wrong direction - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. 45% of the people surveyed in Armenia think that the country is heading in the wrong direction, and 24% could not or did not want to answer the question.
31% of the surveyed think the country is heading in the right direction.
These are the results of the survey conducted on behalf of “International Republican
Institute’s” Center for Insights in Survey Research by Breavis. The survey was conduction throughout Armenia between February 8 and February 16, 2021, and featured 1,510 permanent residents of Armenia.
33% of the respondents said they would vote for if the ruling My Step alliance in the parliamentary elections, 3% would vote for Prosperous Armenia, and 2% would vote for the 2nd Armenian President Robert Kocharyan.
Only 1% of the surveyed would vote for the Republican Party of Armenia (RPA), Armenian Revolutionary Front (ARF), Bright Armenia, and Sasna Tsrer.
25% of the surveyed said they would never vote for RPA. The indices are as follows for the other parties: 17% would never vote for Prosperous Armenia, 14% for My Step, 10% for ARF, 8% for Bright Armenia, 1% for Robert Kocharyan.
42% of the respondents said they would not vote for any party, 12% were undecided. In Yerevan, the indices were 50% and 13%, respectively.
28% of the surveyed named economy/unemployment as the most important problem of their household. The second-most important problem was housing – 8%, and only 2% named physical security/military attack.
When asked to name the most important problem the country is facing, the respondents gave the following answers: