Վարչապետին անհանգստացնում է վարակվածների թվի ավելացման միտումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ չնայած վերջին երկու օրերին արված թեստերի մեծ թվին, այնուամենայնիվ, գրանցվող դրական դեպքերի ավելացման միտումն անհանգստացնող է:
Առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանն էլ նշել է. «Թեստերի մեջ դրական դեպքերի տոկոսի աճ է նկատվում: Այսօր այդ թիվը մոտ 7% է կազմում, ինչը մեզ համար մտահոգիչ է: Կարծում ենք, որ այս աճը կապված է մինչ դպրոցական շրջանի ակտիվացման, առեւտրի, հանգստյան տներից վերադառնալու հետ»:
Նա նշել է, որ առաջիկա երկու շաբաթների ընթացքում տեսանելի կլինի, թե դպրոցների բացման արդյունքում ինչ ցուցանիշներ են գրանցվում:
«Այս թվերը մեզ հուշում են, որ միայն կանոնների պահպանմամբ է հնարավոր զսպել աճի միտումը եւ չունենալ ցուցանիշների կտրուկ աճ»,- հավելել է փոխնախարարը:

Пашинян обеспокоен ростом числа инфицированных - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал сегодня, что несмотря на увеличение количества тестов в последние два дня, тенденция роста числа инфицированных вызывает беспокойство.
Заместитель министра здравоохранения Анаит Аванесян сказала на заседании правительства:
«Процент положительных результатов тестов увеличивается. Сегодня он составляет около 7%, что вызывает беспокойство. Мы считаем, что этот рост связан с активизацией учебного процесса в школах и возвращением людей из домов отдыха».
«Эти цифры напоминают нам, что только соблюдая правила, можно обуздать тенденцию резкого роста показателей», - добавила она.