Վարչապետին անհանգստացնում է վարակվածների թվի ավելացման միտումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ չնայած վերջին երկու օրերին արված թեստերի մեծ թվին, այնուամենայնիվ, գրանցվող դրական դեպքերի ավելացման միտումն անհանգստացնող է:
Առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանն էլ նշել է. «Թեստերի մեջ դրական դեպքերի տոկոսի աճ է նկատվում: Այսօր այդ թիվը մոտ 7% է կազմում, ինչը մեզ համար մտահոգիչ է: Կարծում ենք, որ այս աճը կապված է մինչ դպրոցական շրջանի ակտիվացման, առեւտրի, հանգստյան տներից վերադառնալու հետ»:
Նա նշել է, որ առաջիկա երկու շաբաթների ընթացքում տեսանելի կլինի, թե դպրոցների բացման արդյունքում ինչ ցուցանիշներ են գրանցվում:
«Այս թվերը մեզ հուշում են, որ միայն կանոնների պահպանմամբ է հնարավոր զսպել աճի միտումը եւ չունենալ ցուցանիշների կտրուկ աճ»,- հավելել է փոխնախարարը:

Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has stated today that although a large number of COVID-19 tests have been done in the last two days, current tendency for increase of the cases is still concerning.
Deputy Minister of Health Anahit Avanesyan has noted: “We have registered an increase of COVID-19 cases. Today, 7% of the test results were positive, which is worrying. We connect this increase with the intensification of social life and commerce and the fact that many people are returning from guest houses.”
She has said that the next two weeks will show how the reopening of schools might be affecting the number of cases.
“Current indicators show us that only adherence to safety rules can restrain the tendency for increase and prevent a drastic rise in the number of cases,” added Anahit Avanesyan.