Ներկայացնում ենք հատվածներ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշի հոդվածից, որը հրապարակվել է շվեդական Aftonbladet թերթում:
Համավարակը բացահայտեց մեր թույլ կողմերը
Համավարակը սրեց անհավասարությունը թե՛ երկրների ներսում, թե՛ պետությունների եւ հասարակությունների միջեւ հարաբերություններում: Ի հայտ եկան մեր աշխարհի թերությունները եւ թույլ կողմերը՝ ոչ միայն առողջությանը սպառնող ռիսկերի ֆոնին, այլեւ կլիմայի ճգնաժամի նկատմամբ մեր թույլ արձագանքի, կիբերանվտանգության հարցերը լուծելու եւ միջուկային էներգիայի տարածման հետ կապված ռիսկերը մեղմելու անկարողության ֆոնին։
Ամբողջ աշխարհում մարդիկ կորցնում են վստահությունը քաղաքական ինստիտուտների հանդեպ: Իրավիճակը սրվում է բազմաթիվ այլ մարդասիրական ճգնաժամերի պատճառով: Ոչ ոք չի կարող կանխատեսել, թե ինչ է մեզ սպասում ապագայում, բայց ես տեսնում եմ երկու հնարավոր սցենար:
Լավատեսական սցենար
Այն ենթադրում է, որ երկրները կկարողանան հաղթահարել ստեղծված իրավիճակը: Զարգացած երկրները կմշակեն վերականգնման հաջող ծրագիր, իսկ զարգացող երկրները կստանան բավարար օգնություն: Հուսանք, որ մոտավորապես 9 ամսվա ընթացքում կունենանք պատվաստանյութ, որն ազատորեն կտարածվի եւ հասանելի կլինի բոլորին:
Եթե ամեն ինչ այդպես լինի, իսկ տնտեսությունն աստիճանաբար վերականգնվի, մենք կսկսենք առաջ շարժվել ճիշտ ուղղությամբ, որպեսզի երկու-երեք տարի անց ինչ-որ չափով վերադառնանք նորմալ վիճակին։
Վատթարագույն սցենարը
Վարակի նոր բռնկումներ կլինեն: Զարգացող երկրներում իրավիճակը կվատթարանա: Պատվաստանյութի վրա աշխատանքը կերկարաձգվի, կամ էլ կատաղի մրցակցություն կսկսվի, եւ այն հասանելի կլինի միայն տնտեսական մեծ հնարավորություններ ունեցող երկրներին:
Եթե այս սցենարն իրականանա, մենք պոպուլիզմի ու այլատյացության աճի ականատեսը կդառնանք։ Ի վերջո, աշխարհին չի հաջողվի կազմակերպել միասնական կառավարում, որն անհրաժեշտ է մեր ընդհանուր խնդիրները լուծելու համար:
Արդյունքում կարող է գլոբալ դեպրեսիա սկսվել, որը կտեւի առնվազն 5-7 տարի՝ մինչեւ որոշակի նոր նորմալություն ձեւավորվի, որի բնույթը դժվար է կանխատեսել։
Դժվար է ասել, թե որ ուղղությամբ ենք այժմ շարժվում: Մենք պետք է անենք ամեն հնարավորը եւ պատրաստվենք վատթարագույնին:
Անհրաժեշտ է զարթոնք
Այս սարսափելի համավարակը պետք է դառնա զարթոնք եւ ստիպի քաղաքական առաջնորդներին հասկանալ, որ կյանքի պայմանները եւ պահվածքը պետք է փոխել:
Մարդիկ պետք է գիտակցեն, որ գլոբալ մարտահրավերները հնարավոր է հաղթահարել միայն գլոբալ կառավարման ավելի ուժեղ ինստիտուտների եւ միջազգային համագործակցության շնորհիվ:
Մենք չպետք է պարզապես վերադառնանք ներկայիս ճգնաժամի պատճառ հանդիսացող վարքագծի շաբլոններին: Մենք պետք է վերականգնվենք՝ դարձնելով մեր հասարակություններն ու տնտեսություններն էկոլոգիապես ավելի բարենպաստ, ներառական եւ իրավահավասար։
Այսօրվա միջազգային համագործակցությունը զուրկ է հավակնություններից եւ էներգիայից, իսկ որոշ հզոր ինստիտուտներ գործելու շատ քիչ ցանկություն են դրսեւորում, կամ էլ չեն դրսեւորում ընդհանրապես։
Մեզ նաեւ ավելի ներառական ու բազմակողմանի համագործակցություն է անհրաժեշտ: Այսօր կառավարություններն ամենեւին էլ միակ խաղացողները չեն միջազգային ասպարեզում: Քաղաքացիական հասարակությունները, բիզնեսը, տեղական իշխանությունները եւ տարածաշրջանային կազմակերպությունները նույնպես ավելի ու ավելի հաճախ ղեկավարող դիրքեր են զբաղեցնում ժամանակակից աշխարհում:
Նոր, ներառական, արդյունավետ բազմակողմանի համագործակցությունը, որը հիմնված է ՄԱԿ-ի Կանոնադրության հիմնարար արժեքների վրա, կարող է մեզ դուրս բերել այս կաթվածից եւ օգնել ետ կանգնել այն ճանապարհից, որը տանում է դեպի էլ ավելի մեծ վտանգ։

Миру необходимо глобальное пробуждение - Mediamax.am
Представляем отрывки из статьи генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша, опубликованной в шведской газете Aftonbladet.
Пандемия выявила слабые места
Пандемия усугубила неравноправие в отношениях как внутри стран, так и между государствами и обществами. Проявились недостатки и слабые места нашего мира - не только перед лицом опасности для здоровья, но и на фоне нашей слабой реакции на климатический кризис, неумения решать вопросы кибербезопасности и смягчать риски, сопровождающие распространение атомной энергии.
Люди по всему миру теряют доверие к политическим институтам. Ситуация усугубляется из-за множества других гуманитарных кризисов.  Никто не может предугадать, что нас ждет в будущем, но я вижу два возможных сценария.
Оптимистический сценарий
Он подразумевает, что страны смогут справиться с нынешней ситуацией. Развитые страны разработают успешный план восстановления, а развивающиеся страны получат достаточно помощи. Будем надеяться, что в течение примерно 9 месяцев у нас появится вакцина, которая станет распространяться свободно и будет доступной для всех.
Если так все и произойдет, а экономика будет постепенно восстанавливаться, мы начнем двигаться в нужном направлении, чтобы через два-три года в какой-то степени вернуться к нормальному состоянию.
Худший сценарий
Будут возникать новые вспышки вируса. Ухудшится ситуация в развивающихся странах. Работа над вакциной затянется, либо начнется жестокая конкуренция, и она будет доставаться лишь странам с большими экономическими возможностями.
Если этот сценарий воплотится в жизнь, мы увидим, как растут популизм и ксенофобия. В конечном итоге мир не сможет организовать единое управление, необходимое, чтобы решить наши общие проблемы.
В результате может наступить глобальная депрессия, которая продлится минимум пять-семь лет, прежде чем сформируется некая новая нормальность, природу которой трудно предугадать.
Трудно сказать, в каком направлении мы сейчас двигаемся. Мы должны делать все возможное и готовиться к худшему.
Необходимо пробуждение
Эта ужасная пандемия должна стать пробуждением и заставить политических лидеров понять, что условия нашей жизни и наше поведение нужно изменить.
Люди должны осознать, что справиться с общемировыми трудностями можно только с помощью более крепких институтов глобального управления и посредством международного сотрудничества.
Мы не должны просто вернуться к шаблонам поведения, которые и вызвали нынешний кризис. Мы должны восстановиться, сделав наши общества и экономики более экологичными, инклюзивными и равноправными.
Сегодняшнее международное сотрудничество лишено амбиций и энергии, а некоторые мощные институты демонстрируют мало или вообще никакого желания действовать.
Антониу Гутерриш Антониу Гутерриш
Также нам нужно более инклюзивное многостороннее сотрудничество. Сегодня правительства - далеко не единственные игроки на международной арене. Гражданские общества, бизнес, местные власти и региональные организации занимают все больше руководящих позиций в современном мире.
Новое, инклюзивное, эффективное многостороннее сотрудничество, основанное на основополагающих ценностях Устава ООН, сможет вывести нас из нынешнего паралича и поможет свернуть с пути, ведущего в сторону все большей опасности.