Թորոսյան. Աճում է ծանր եւ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվողների թիվը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն այսօր չի բացառել, որ դիմակներ կրելու անհրաժեշտությունը կարող է տեւել մեկ կամ երկու տարի։
«Պետք է պատրաստ լինել երկարատեւ պայքարի, հետեւել դիմակ կրելու, հանել-դնելու կանոններին»,- ասել է նախարարը։
Արսեն Թորոսյանն ասել է, որ վաղվանից, ամենայն հավանականությամբ, կորոնավիրուսով վարակված՝ հյուրանոցներում կամ հիվանդանոցներում գտնվող թեթեւ կամ առանց սիմպտոմների պացիենտները կուղարկեն տուն, որպեսզի շարունակեն մեկուսացումը։
«Սա չի նշանակում, որ նրանք կզրկվեն բժշկական հսկողությունից։ Նոր վարակված քաղաքացիները, որոնք չեն ունենա բուժման կարիք, եւս չեն հոսպիտալացվի, կմնան տանը։ Երրորդ օրն է՝ ընթանում են ինտենսիվ հեռավար դասընթացներ առողջության առաջնային պահպանման օղակի բժիշկների, բուժքույրերի եւ կառավարիչների համար, որպեսզի այդ գործընթացը չլինի քաոտիկ»,- ասել է Արսեն Թորոսյանը։
Նախարարն ասել է, որ կորոնավիրուսի վարակի դեպքերի աճին զուգընթաց, որոնց մեծ մասը թեթեւ կամ ասիմպտոմ է, աճում է նաեւ ծանր եւ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող եւ թոքերի սարքերին միացված քաղաքացիների թիվը։
«135 քաղաքացի գտնվում է ծանր, 63-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում, 15 քաղաքացի միացված է թոքերի արհեստական սարքի։ Սա այն հանգամանքն է, որից միշտ փորձել ենք խուսափել։ Պետք է ամեն ինչ անենք, որ ծանր վիճակում գտնվող որեւէ քաղաքացի զրկված չլինի բուժման հնարավորությունից։ Դեռեւս դիմանում ենք ճնշմանը, բայց պետք է հավելյալ ջանքեր գործադրենք, հետեւենք պարետատան կանոններին»,- ասել է նախարարը։

Торосян: Растет число тяжелых и критических случаев - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр здравоохранения Арсен Торосян не исключил сегодня, что макси необходимо будет носить еще год или два.
«Нужно быть готовыми к долгой борьбе, следить за правилами ношения масок»,- подчеркнул министр.
Арсен Торосян отметил, что с завтрашнего дня, по всей вероятности, находящиеся в гостиницах или больницах пациенты с легким течением болезни будут отправлены домой, чтобы продолжить самоизоляцию.
«Это не означает, что они лишатся медицинского наблюдения. Новые пациенты с коронавирусом, которые не нуждаются в госпитализации, также останутся дома. Уже третий день проводятся интенсивные дистанционные курсы для врачей, медсестер первичного звена здравоохранения, чтобы не допустить хаоса в этом процессе»,- отметил Арсен Торосян.
Министр заявил, что параллельно с ростом числа зараженных, которые переносят болезнь в легкой или бессимптомной форме, растет также число граждан, находящихся в тяжелом или критическом состоянии и подключенных к аппаратам ИВЛ.
«135 граждан находятся в тяжелом, 63 - в критическом состоянии, 15 граждан подключены к аппаратам искусственной вентиляции легких. Это то обстоятельство, которого мы всегда хотели избежать. Мы должны сделать все, чтобы ни один гражданин, находящийся в тяжелом состоянии, не был лишен возможности получить медицинскую помощь. Мы еще выдерживаем давление, но должны приложить дополнительные усилия, следить за правилами комендантского органа»,- заявил министр.