Թորոսյան. Աճում է ծանր եւ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվողների թիվը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն այսօր չի բացառել, որ դիմակներ կրելու անհրաժեշտությունը կարող է տեւել մեկ կամ երկու տարի։
«Պետք է պատրաստ լինել երկարատեւ պայքարի, հետեւել դիմակ կրելու, հանել-դնելու կանոններին»,- ասել է նախարարը։
Արսեն Թորոսյանն ասել է, որ վաղվանից, ամենայն հավանականությամբ, կորոնավիրուսով վարակված՝ հյուրանոցներում կամ հիվանդանոցներում գտնվող թեթեւ կամ առանց սիմպտոմների պացիենտները կուղարկեն տուն, որպեսզի շարունակեն մեկուսացումը։
«Սա չի նշանակում, որ նրանք կզրկվեն բժշկական հսկողությունից։ Նոր վարակված քաղաքացիները, որոնք չեն ունենա բուժման կարիք, եւս չեն հոսպիտալացվի, կմնան տանը։ Երրորդ օրն է՝ ընթանում են ինտենսիվ հեռավար դասընթացներ առողջության առաջնային պահպանման օղակի բժիշկների, բուժքույրերի եւ կառավարիչների համար, որպեսզի այդ գործընթացը չլինի քաոտիկ»,- ասել է Արսեն Թորոսյանը։
Նախարարն ասել է, որ կորոնավիրուսի վարակի դեպքերի աճին զուգընթաց, որոնց մեծ մասը թեթեւ կամ ասիմպտոմ է, աճում է նաեւ ծանր եւ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող եւ թոքերի սարքերին միացված քաղաքացիների թիվը։
«135 քաղաքացի գտնվում է ծանր, 63-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում, 15 քաղաքացի միացված է թոքերի արհեստական սարքի։ Սա այն հանգամանքն է, որից միշտ փորձել ենք խուսափել։ Պետք է ամեն ինչ անենք, որ ծանր վիճակում գտնվող որեւէ քաղաքացի զրկված չլինի բուժման հնարավորությունից։ Դեռեւս դիմանում ենք ճնշմանը, բայց պետք է հավելյալ ջանքեր գործադրենք, հետեւենք պարետատան կանոններին»,- ասել է նախարարը։

Arsen Torosyan: The number of critically ill COVID-19 patients grows - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Health Minister of Armenia Arsen Torosyan does not rule out that people might need to wear face masks for a year or two.
“We need to be ready for a long-term fight and follow the rules of putting on and taking off the masks,” he said.
Torosyan has stated that starting from tomorrow, coronavirus patients with mild or no symptoms will transferred from hotels to their homes and quarantined there.
“It does not mean they will not have medical supervision. New coronavirus patients, who will not need medical aid, will be quarantined at home as well. For two days now we have been holding intensive remote classes for doctors, nurses and managers, so that this process does not turn chaotic,” said Arsen Torosyan.
He has noted that along with the increase of coronavirus cases with mild of no symptoms, there is also an increase in the number of patients in critical and extremely critical conditions and the number of patients on ventilators.
“135 people are in critical condition, 63 - in extremely critical, and 15 patients are on ventilators. This is what we have been trying to avoid. We must do everything to make sure that no patient in critical condition is left without access to treatment. We are holding under the pressure yet, but we need to make extra efforts and follow the safety rules established by the Commandant,” said Arsen Torosyan.