Անում ենք հնարավորն ու անհնարինը, ասել է Ավինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանն այսօր կոչ է արել քաղաքացիներին մնալ տանը եւ կանխել կորոնավիրուսի տարածումը։
Պարետն իր տեսաուղերձում նշել է.
«Այս օրերին պետական համակարգն աշխատում է ուժերի գերլարումով։ Լիարժեք մոբիլիզացիայի միջոցով անում ենք հնարավորն ու անհնարինը, որպեսզի ապահովենք բոլորիս անվտանգություն ու առողջությունը։ Այս ամենից կարող ենք հաղթանակած դուրս գալ, եթե դժվարին պահերին դրսեւորենք համախմբված, միասնական եւ համերաշխ լինելու մեր բացառիկ հատկանիշը»։
Տիգրան Ավինյանը կոչ է արել օգնել միմյանց, լինել պատասխանատու եւ կարգապահ, կորոնավիրուսի ախտանշաններ՝ բարձր ջերմություն, հազ, դժվարացած շնչառություն ունենալու դեպքում անմիջապես դիմել բժշկի։

Armenian PM: We are going above and beyond to curb the spread of COVID-19 - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Deputy Prime Minister of Armenia, Commandant Tigran Avinyan has urged the citizens to stay at home in order to prevent the spread of the coronavirus.
Tigran Avinyan has said in a video message:
“The public administration system is stretched to the limit. We have fully mobilized all resources and we are going above and beyond to secure the safety and health of all of us. We can overcome this situation if we exercise our ability to be in unity and agreement in difficult periods.”
The Deputy PM has also urged the citizens to support each other, be responsible and disciplined, and to contact a doctor immediately if they start experiencing the symptoms of the coronavirus (fever, cough, difficulty with breathing).