Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի կենսաբանության ֆակուլտետի պրոֆեսոր Ալեքսեյ Պոտեխինը, որն արդեն ներկայացրել էր ոչ խուճապային փաստեր COVID-19- ի մասին, այժմ էլ հարցազրույց է տվել Reminder-ին: Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ այդ հարցազրույցից:
Հավաքական իմունիտետը հաջողության գրավականն է
Այն փուլում, երբ վարակն արդեն այդքան վտանգավոր չի լինի, խիստ կարանտինն անհրաժեշտ չի լինի, եւ դա լավ է, քանի որ մարդիկ երկար ժամանակ չեն կարողանա պահպանել այն: Երբ բնակչության 60-70%-ը հիվանդանում է, վարակի փոխանցումը զգալիորեն դանդաղում է. այն չի ունենում բավարար թվով հասանելի զոհեր:
Իմունիտետը ճշգրիտ կարգավորման գործիք է, եւ փոփոխված վարակը միեւնույնն է առաջացնելու է իմունային պատասխան, բայց ոչ այնքան ուժեղ: Այսինքն ՝ գոյություն ունեցող իմունիտետը հարյուր տոկոսանոց պաշտպանություն չի ապահովի: Բայց ամեն դեպքում, իմունային պատասխանը կլինի, եւ, հետեւաբար, հիվանդությունը շատ ավելի թեթեւ կընթանա: Հենց այսպես էլ կավարտվի այս համավարակը: Իհարկե, դրա համար որոշակի ժամանակ կպահանջի: Հաջողության գրավականը հավաքական իմունիտետն է:
Պատվաստանյութը
Ոչ մի հիմք չկա մտածելու, որ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ չի հաջողվի մշակել: Դեռեւս չկան տվյալներ, որ այն ինչ-որ կերպ ճնշում է իմունային համակարգը, կամ «խաբում» է դրան՝ ՄԻԱՎ-ի օրինակով: Կորոնավիրուսներին բնորոշ չէ առանձնապես բարձր փոփոխականությունը: Այսինքն, վարակային գենոմի յուրաքանչյուր պատճենման ընթացքում պարտադիր կառաջանա 1-3 սխալ: Հիմնականում, դրանք բացասաբար կանդրադառնան վարակի վրա, այսինքն ՝ կնվազեցնեն դրա կենսունակությունը:
Մուտացիաները երբեմն կարող են հարմարվողական լինել՝ վարակին տալով նոր հատկություններ: Բայց սա աստիճանական փոփոխությունների գործընթաց է, որոնք հազվադեպ են վարակին թույլ տալիս արմատապես փոխվել: Եվ եթե կտրուկ փոփոխություններ չկան, ապա արդեն ձեռք բերված իմունիտետը (ներառյալ պատվաստումներից հետո) բավականին արդյունավետ է:
Սեզոնայնությունը
Առայժմ հիմք չկա հայտարարելու, որ SARS-CoV-2-ին բնորոշ կլինի սեզոնայնությունը: Համաճարակը ծավալվում է նաեւ Բրազիլիայում, որտեղ այժմ ամառ է, Հնդկաստանում եւ Պակիստանում, որտեղ գարնանը շատ շոգ է:
Ավելի իրատեսական է ասել, որ վարակին վրա ազդում է ջերմության եւ օդի չորության համադրությունը, քանի որ կորոնավիրուսները բավականին «նուրբ էակներ են»:
Փոշին
Մտավախություն կա, որ վարակի տարածմանը կարող է օգնել փոշին, որը քաղաքներում շատ է լինում գարնանը: Այն անհիմն է, քանի որ փոշին վարակների համար ամենեւին գրավիչ նյութ չէ. նրանք գերադասում են հարթ մակերեսներ: Փոշին վտանգավոր է ալերգիա ունեցողների համար, եւ արձագանքը փոշուն ցույց է տալիս, որ մարդկանց օդուղիները ընդհանուր առմամբ խոցելի են: Բայց փոշին վարակներ չի տարածում:
Ալկոհոլը
Շատերը պատրաստվում են բուժվել թունդ ոգելից խմիչքների միջոցով: Օղին ոչ մի կերպ չի ազդի կորոնավիրուսի վրա, դեռ ավելին՝ կթուլացնի իմունային համակարգը: Ինչպես կատակում են բժիշկները, օղին միայն մեկ արտահայտված հակավիրուսային ազդեցություն ունի` դուք կարող եք դրանով սրբել ձեր ձեռքերը եւ մակերեսները: Բայց հակասեպտիկն ավելի էժան է:
Ձեռքերը լվանալու եւ պատվաստումների կարեւորությունը
Չեք պատկերացնում, թե որքան կտրուկ կնվազեն շատ այլ վարակիչ հիվանդությունների դեպքերը, քանի որ մարդիկ պարզապես սկսել են լվանալ ձեռքերը: Երկրորդը՝ հիմա ոչ ոք չի մտածի, որ բնությունից նոր ահռելի վարակների առաջացման մասին խոսելը խոշոր դեղագործական ընկերությունների դիտավորյալ կեղծիքն է:
Երրորդը՝ շատ ուրախ եմ, որ կորոնավիրուսը խարխլեց պատվաստումների դեմ արտահայտվող մարդկանց դիրքերը. նրանք դեռեւս ձայն չեն հանում, բայց, կարծում եմ, առաջինը հերթ կկանգնեին կորոնավիրուսից պատվաստվելու համար: Պատվաստանյութերը առաջընթացի ամենամեծ ձեռքբերումն են: Այդ մասին մարդիկ մի փոքր մոռացել էին: Եվ բնությունը հիշեցրեց նրանց:
Առավելությունները
Չի բացառվում, որ ապագայում մարդկությունը բախվի ավելի վտանգավոր վարակների, իսկ կորոնավիրուսային համավարակը մեզ թույլ կտա մշակել յուրաքանչյուր երկրում գործողությունների եւ երկրների միջեւ փոխգործակցության մոդելներ: Չնայած, իհարկե, ավելի լավ կլիներ, որ նման իրավիճակներ ընդհանրապես չլինեին: Բայց այս իմաստով ՝ մարդը, ինչպես ցանկացած կենդանի էակ, բնության ձեռքերում է:
Հիմա մարդկությունը կարող է նորից սկսել գնահատել ավելի հիմնարար գիտական հետազոտությունները: Սովորաբար հետազոտողները մղվում են դեպի կիրառական գիտություն, բայց եթե լայնածավալ բնական գործընթացների վերաբերյալ գիտելիքների ընդհանուր պաշարը չի համալրվում, ապա կիրառական ուղղությունները արագ մահանում են եւ դառնում անզոր:

«Залог успеха — коллективный иммунитет» - Mediamax.am
Профессор биологического факультета Санкт-Петербургского государственного университета Алексей Потехин, который уже представляял непанические факты о COVID-19, дал интервью изданию Reminder, отрывки из которого представляем вашему вниманию.
Залог успеха - коллективный иммунитет
На этапе, когда вирус уже не так опасен, жесткий карантин не нужен, и это хорошо, потому что люди не смогут долго его выдерживать. Когда в популяции переболело 60-70% людей, передача вируса очень существенно замедляется: у него не остается достаточного числа доступных жертв.
Иммунитет - это инструмент точной настройки, и изменившийся вирус все равно будет вызывать иммунную реакцию, но не такую сильную. То есть существующий иммунитет не будет давать стопроцентную защиту. Но в любом случае иммунная реакция будет, а значит, и заболевание будет протекать гораздо слабее. Именно так закончится и эта пандемия. Конечно, на это понадобится какое-то время. Залог успеха - коллективный иммунитет.
Вакцина
Нет никаких оснований думать, что вакцину для коронавируса не удастся разработать. Пока нет данных, что он как-то подавляет иммунную систему, или обманывает ее так, как это умеет делать, например, ВИЧ. Биология коронавирусов такова, что для них не характерна особо высокая изменчивость. То есть при каждом копировании вирусного генома обязательно будет происходить 1-3 ошибки. В основном они будут иметь негативный эффект для вируса, то есть снижать его жизнеспособность.
Иногда мутации могут оказываться адаптивными, придавая вирусу новые свойства. Но это процесс постепенных изменений, которые исключительно редко позволяют вирусу радикально измениться. А если нет скачкообразных изменений, то уже приобретенный иммунитет (в том числе после вакцинации) оказывается достаточно эффективным.
Сезонность
Пока что нет оснований утверждать, что для SARS-CoV-2 будет характерна сезонность. Эпидемия разворачивается и в Бразилии, где сейчас лето, и в Индии и Пакистане, где весной очень жарко.
Скорее, вирусу вредит сочетание тепла и сухости воздуха, а коронавирусы - достаточно нежные создания.
Пыль
Есть опасения, что распространению вируса может помочь пыль, которой весной много в городах. Они беспочвенны, потому что для вирусов пыль совсем не является привлекательным субстратом, они предпочитают гладкие поверхности. Пыль опасна для аллергиков, и реакция на нее показывает, что дыхательные пути человека в целом уязвимы. Но она не переносит вирусы.
Алкоголь
Многие собираются лечиться, употребляя крепкие спиртные напитки. Водка никак не повлияет на коронавирус в организме, и еще к тому же ослабит его иммунную систему. Как шутят врачи, водка имеет лишь один выраженный противовирусный эффект - ею можно протирать руки и поверхности. Но антисептик дешевле.
Важность мытья рук и вакцинаций
Вы не представляете, как резко сейчас во всем мире пойдет на спад заболеваемость многими другими инфекционными болезнями, потому что люди просто будут мыть руки. Во-вторых, теперь никто не будет думать, что разговоры о появлении новых грозных вирусов из природы - это мистификации крупнейших фармацевтических компаний, а на самом деле такого не происходит. В-третьих, я очень рад, что коронавирус пошатнул позиции антипрививочников - их вообще не слышно, думаю, они первыми встали бы в очередь на прививку от коронавируса. Вакцины - величайшее достижение прогресса, о чем человечество как-то подзабыло. И природа ему напомнила.
Плюсы
Не исключено, что в будущем человечество столкнется с более опасными вирусами, и пандемия коронавируса сейчас позволит отработать модели действия в каждой стране и взаимодействия между странами. Хотя, конечно, лучше бы таких ситуаций не возникало вообще. Но в этом смысле человек, как и любое животное, полностью в руках природы.
Теперь человечество, возможно, вновь станет больше ценить фундаментальные научные исследования. Обычно исследователей подталкивают в сторону прикладной науки, но если не пополняется общий багаж знаний о самых разных природных процессах, то прикладные направления быстро отмирают или оказываются бессильны.