5 ոչ խուճապային փաստ COVID-19-ի մասին - Mediamax.am
Սանկտ Պետերբուրգի պետական ​​համալսարանի կենսաբանության ֆակուլտետի պրոֆեսոր Ալեքսեյ Պոտեխինը «Էխո Մոսկվի» կայքում հրապարակված իր սյունակում ներկայացրել է նոր կորոնավիրուսի մասին փաստեր:
Ձեզ ուշադրությանն ենք ներկայացնում դրանց ամփոփումը։
Սա պարզապես կորոնավիրուս է
Սա պարզապես կորոնավիրուս է: Սա ժանտախտ չէ, ոչ էլ կարմրուկ: Սա նույնիսկ այն կորոնավիրուսը չէ, որը 2002-ին ատիպիկ թոքաբորբի պատճառ դարձավ եւ շատ ավելի կոշտ էր: Ներկայիս վիրուսը սպանում է, բայց սպանում է չափավոր:
Աշխարհում տուբերկուլյոզից ամեն օր նույնքան մարդ է մահանում, քան մինչ օրս մահացել է COVID-ից: Նույնքան էլ մալարիայից: Պարզապես, մենք այդ թվերին չենք հետեւում առցանց:
Վիրուսը, ցավոք, բավականին վարակիչ է
Վիրուսը, ցավոք, բավականին վարակիչ է։ Ավելի վարակիչ է, քան գրիպը, բայց ավելի քիչ վարակիչ, քան խոզուկը կամ կարմրախտը, էլ չեմ խոսում կարմրուկի մասին: Մեր երեւակայության վրա ազդում են վարակվածների եւ մահացածների իրական ժամանակում աճող թվերը:
Դա անխուսափելի էր
Վիրուսը դուրս է եկել մեկ երկրի սահմաններից եւ բռնկումներն առաջացել են ամբողջ աշխարհով մեկ: Դա անխուսափելի էր: Պետք չէ վախենալ «համավարակ» բառից. դա միայն նշանակում է, որ հիվանդության դեպքեր են հայտնաբերվել աշխարհի շատ երկրներում, այլ ոչ թե այն, որ մարդկությունը կանգնած է ոչնչացման վտանգի առջեւ: Բայց եթե յուրաքանչյուր երկիրն առաջիկա ամիսներին կրկնի Չինաստանի ուղին, ապա դեպքերը շատ կլինեն: Ամեն դեպքում վարակը կդիպչի յուրաքանչյուր երկրի բնակչության փոքր տոկոսին, բայց ընդհանուր հաշիվը զգալի կլինի:
Անվտանգության միջոցառումները, որոնք ձեռնարկել էր Չինաստանը եւ այժմ ձեռնարկում է Եվրոպան եւ ամբողջ աշխարհը, աննախադեպ են: Դրանց հիմնական նպատակն է՝ նվազեցնել հիվանդանոցների վրա միաժամանակյա բեռը, երկարաձգել վարակի տարածումը ժամանակի մեջ։
Այն չի վերանա
SARS-CoV կորոնավիրուսը չի անհետանա մեր կյանքից: Այն չի վերանա: Նրան չեն ոչնչացնի կարանտինները: Դրա՝ ինչպես նաեւ այլ վիրուսների դեմ, դեղամիջոցներ չկան, բժշկական ցուցումներն աջակցող թերապիա են։ Պատվաստանյութը կհայտնվի (կարծում եմ՝ ամռանը), բայց այն մասսայական պրակտիկայի մեջ տարեվերջից շուտ չի մտնի։
Հետեւաբար, աշխարհի բնակչության մեծ մասը դատապարտված է այս վիրուսը տանել: Եվ սա կարեւոր է, քանի որ վարակիչ հիվանդությունների լավագույն միջոցը հավաքական իմունիտետն է: Շատերը կտանեն վիրուսը, եւ մարդկությունը կսկսի վերադառնալ բնականոն կյանքի։
Կարանտինային միջոցառումներն արդարացված են
Երեկոյան բար գնալու կամ անծանոթ տարեց մարդու (ում մենք կարող ենք ակամա փոխանցել վիրուսը) մահվան ընտրության միջեւ մեզանից ո՞վ կընտրի բար գնալը։ Հավանաբար, եթե ձանձրույթի գինը չափվում է տարեցների կյանքով, բոլորը պատրաստ են ձանձրանալ տանը՝ առանց դուրս գալու եւ զվարճանալու:
Ավելին, չպետք է շփոթել ամբողջական ինքնամեկուսացումը սոցիալական գործունեության ողջամիտ նվազման հետ: Այս վիրուսն այդքան սարսափելի չէ, որ թույլ տանք դրան կաթվածահար անել կյանքը: Այսօրվա մեմերից մեկում շատ լավ էր ասվում՝ եթե 14 օրվա կարանտինի համար ձեզ անհրաժեշտ է 144 զուգարանի թուղթ, ապա դուք պետք է բժշկի դիմեիք նախքան կորոնավիրուսի հայտնվելը։
Պետք չէ վախենալ դուրս գալ տնից, պետք չէ վախենալ աշխատանքի գնալ, եթե իսկապես գնալու կարիք կա: Ընդհանրապես պետք չէ վախենալ այդ վարակը տանելուց։ Պետք է վախենալ պապիկների եւ տատիկների համար, եւ այժմ ավելի լավ կլինի, որ նրանք ավելի քիչ դուրս գան եւ շփվեն այլ մարդկանց հետ:

5 непанических фактов о COVID-19 - Mediamax.am
Профессор биологического факультета Санкт-Петербургского государственного университета Алексей Потехин в своей колонке на «Эхо Москвы» изложил факты о новом коронавирусе. Представляем вашему вниманию их краткое изложение.
Это всего лишь коронавирус
Это всего лишь коронавирус. Это не чума, не оспа, не корь. Это даже не тот коронавирус, который вызывал атипичную пневмонию в 2002 году и был гораздо жестче. Нынешний вирус убивает, но убивает умеренно. В мире ежедневно умирает от туберкулеза столько же людей, сколько пока что умерло за все время от COVID. И еще столько же – от малярии. Просто за этими цифрами мы не следим в режиме онлайн.
Вирус, к сожалению, достаточно заразный
Вирус, к сожалению, достаточно заразный. Более заразный, чем грипп, менее заразный, чем свинка или краснуха, не говоря о кори. Нам на воображение действуют растущие в реальном времени цифры инфицированных и умерших.
Это было неизбежно
Вирус вырвался за пределы одной страны и вспышки возникли по всему миру. Это было неизбежно. Не нужно бояться слова «пандемия» — оно означает только, что случаи заболевания выявлены в большинстве стран мира, а не то, что человечество стоит перед угрозой вымирания. Но если каждая страна повторит путь Китая в ближайшие месяцы, то случаев будет очень много. Все равно будет затронут небольшой процент популяции каждой страны, но сумма будет немалой.
Меры безопасности, которые принял Китай и сейчас принимает Европа и остальной мир, абсолютно беспрецедентны. Их главная цель – снизить одновременную нагрузку на больницы, растянуть распространение инфекции во времени.
Он не исчезнет
Коронавирус SARS-CoV больше никуда не денется из нашей жизни. Он не исчезнет. Его не уничтожат карантинами. Лекарств против него, как и против большинства вирусов, нет, врачебные рекомендации – поддерживающая терапия. Вакцина появится (думаю, к лету), но в массовую практику выйдет не раньше, чем к концу года. Поэтому большая часть населения планеты этим вирусом обречена переболеть. И это важно, потому что лучшее средство от инфекционных заболеваний – коллективный иммунитет. Многие переболеют, и человечество начнет возвращаться к нормальной жизни.
Карантинные мероприятия оправданы
Кто из нас при выборе между походом в бар вечером и смертью даже незнакомого пожилого человека, в цепочке передачи вируса которому мы можем невольно оказаться, выберет поход в бар? Наверно, если цена скуки измеряется в жизнях стариков, все готовы поскучать дома, без выходов в свет и развлечений.
При этом не надо путать полную самоизоляцию с разумным снижением социальной активности. Не так страшен этот вирус, чтобы дать ему парализовать жизнь. Как было хорошо сказано в одном из мемов, если вам на 14 дней карантина нужно 144 рулона туалетной бумаги, то вам надо было обратиться к врачу задолго до появления коронавируса!
Не нужно бояться выйти на улицу, не нужно бояться идти на работу, если туда правда надо идти. Вообще не нужно бояться перенести эту инфекцию! Бояться нужно за бабушек и дедушек, и вот им как раз лучше бы поменьше выходить из дома и общаться с другими людьми.