Մարտի 15-ին կայացած ավարտական արարողությունը
Կորոնավիրուսի բռնկմամբ պայմանավորված UWC Դիլիջան քոլեջի ուսանողների մեծամասնությունը վերադարձել է հայրենի երկրներ, այժմ քոլեջի տարածքում բնակվում է 36 ուսանող (ուսանողների ընդհանուր թիվը 226 է)։ Վերջին շրջանում քոլեջում մի շարք փոփոխություններ են տեղի ունեցել՝ կապված քննությունների, հեռակա ուսուցման եւ աշխատանքային պայմանների հետ։ Հայաստանում հաստատված արտակարգ դրությունից առաջ UWC Դիլիջանին անգամ հաջողվել է երկու ամիս շուտ կազմակերպել երկրորդ կուրսի ուսանողների ավարտական արարողությունը։
UWC Դիլիջան քոլեջի տնօրեն Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդեսը Մեդիամաքսին պատմել է քոլեջի ներկա աշխատանքային պայմանների մասին եւ մանրամասն ներկայացրել է բոլոր քայլերը, որոնք ձեռնարկվել են մինչ օրս։
Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ այս պահի դրությամբ մեր քոլեջի ոչ մի անդամի մոտ վարակ չի հաստատվել եւ չկան դրա նախանշանները։
Քանի որ COVID-19-ը շարունակում է տարածվել աշխարհով մեկ, քոլեջը ձեռնարկել է անհրաժեշտ եւ արտակարգ քայլեր, որպեսզի պաշտպանի մեր եւ Դիլիջանի համայնքը։ Ներկայում էլ անում ենք հնարավոր ամեն ինչ մեր ուսանողներին կրթության հարցում աջակցելու համար։
Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդեսը Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդեսը
Մարտի 13-ին, համաձայն մեր Վարակիչ հիվանդությունների քաղաքականության (Infectious Disease Policy), որոշում կայացվեց իրականացնել քոլեջի արգելափակում, որպեսզի ինչքան հնարավոր է կանխենք փոխանցման հնարավորությունները։ Մենք սահմանափակում ենք այն աշխատակազմի եւ ուսանողների ելքը, որոնք բնակվում են քոլեջի տարածքում, միեւնույն ժամանակ սահմանափակում ենք նաեւ քոլեջ մտնող կարեւոր աշխատանք կատարող աշխատակիցների թիվը։ Իսկ մյուս աշխատողները հեռակա կարգով են աշխատում։
Մարտի 14-ին քոլեջը խնդրեց իր առաջին կուրսի ուսանողներին մինչեւ մարտի 18-ը վերադառնալ իրենց հայրենի երկրները, որպեսզի նպաստենք սոցիալական հեռավորության պահպանմանը եւ կրճատենք քոլեջում բնակվող ուսանողների թիվը։ Մենք ստիպված ենք եղել հարյուրից ավելի ուսանող հայրենադարձել մի քանի տասնյակ ուղղություններով։
Մարտի 15-ին կայացած ավարտական արարողությունը Մարտի 15-ին կայացած ավարտական արարողությունը
Մենք նաեւ խոստացանք, որ կշարունակենք քոլեջում օթեւան տալ բոլոր նրանց, որոնք չեն կարողանա տուն վերադառնալ՝ իրենց երկրի իրավիճակի կամ ճանապարհորդության սահմանափակումների պատճառներով: Այդ ժամանակ քոլեջը դեռ շարունակում էր նորմալ գործել երկրորդ կուրսի ուսանողների համար, որպեսզի կարողանան մայիսին հանձնել Միջազգային բակալավրիատի (International Bacalaureate IB) ծրագրի քննությունները:
Մարտի 15-ին՝ կիրակի օրը, մեզ նույնիսկ հաջողվել է քոլեջում կազմակերպել այս տարվա ավարտական արարողությունը. մենք հնարավորություն ունեցանք ամբողջ համայնքով միասին նշելու այս միջոցառումը։
Մարտի 16-ին իրավիճակը փոխվեց, երբ Հայաստանի կառավարությունը արտակարգ դրություն հայտարարեց։ Կառավարության պահանջներին համապատասխան՝ մենք սահմանափակեցինք ցանկացած տարածքում 20-ից ավելի մարդկանց հավաքը: Նաեւ հանձնարարեցինք մեր աշխատողներին հեռակա կարգով աշխատել եւ պատրաստվել մարտի 31-ից ամբողջ ուսուցումը համացանց տեղափոխելուն (ներառյալ մեր քոլեջի հոգեբանների, համալսարանի եւ կարիերայի խորհրդատուի հասանելիությունը)։ Հեռավար ուսուցումն իրականացվելու է ManageBac, Google Suite for Education եւ Kognity ինտելեկտուալ ինտերակտիվ առցանց դասագրքերով։ Նոր առցանց մոդելի շնորհիվ մեր դասընթացները եւ նյութերը հասանելի կլինեն մեր բոլոր ուսանողներին։ Օրինակ, UWCD-ի ուսանողների արվեստի գործերի ցուցադրությունը տեղի է ունենալու առցանց. վիրտուալ պատկերասրահը բաց կլինի մարտի 28-ին։
UWCD-ի ուսանողների արվեստի գործերի ցուցադրությունը UWCD-ի ուսանողների արվեստի գործերի ցուցադրությունը
Հայաստանի սահմանների փակումը եւ թռիչքների կրճատումը եւս մեկ անգամ փոխեց իրավիճակը: Մարտի 19-ին մեր երկրորդ կուրսի ուսանողներին նույնպես առաջարկեցինք հեռանալ, այս գործընթացը դեռ շարունակվում է: Ներկայում 226 ուսանողներից քոլեջում մնացել է 36-ը։
Ավելի վաղ այսօր IB-ին հայտարարեց, որ մայիսյան քննությունները չեղարկվում են, իսկ ուսանողները գնահատվելու են «ըստ իրենց աշխատանքների՝ այն փորձագիտությամբ, խստությամբ ու որակի վերահսկման մակարդակով, որոնք սահմանված են ուսումնական ծրագրերում»։
Մենք շարունակելու ենք անել հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի աջակցենք այն ուսանողներին, որոնք չեն կարող վերադառնալ տուն եւ բոլոր նրանց, որոնք օգնության կարիք ունեն:

Выпускная церемония 15 марта
Из-за пандемии коронавируса большинство студентов колледжа UWC Dilijan вернулись в свои страны, и в настоящее время в кампусе живут 36 юношей и девушек (общее число студентов – 226). В колледже произошли некоторые изменения, связанные с экзаменами, дистанционным обучением и условиями работы. До объявления в Армении чрезвычайного положения UWC Dilijan удалось на два месяца раньше запланированного провести выпускную церемонию студентов второго курса.
Директор UWC Dilijan Габриель Абад Фернандес рассказал Медиамакс о том, как живет колледж в последнее время.
Рад сообщить, что в колледже нет случаев заражения коронавирусом и каких-либо подозрений на это.
Поскольку COVID-19 продолжает распространяться по всему миру, колледж предпринял необходимые чрезвычайные меры, чтобы защитить нас и общину Дилижана.
Габриель Абад Фернандес Габриель Абад Фернандес
13 марта, в соответствии с нашей Политикой в условиях инфекционных заболеваний (Infectious Disease Policy), было принято решение заблокировать колледж, чтобы по возможности предотвратить распространение вируса. Мы ограничиваем выезд тех сотрудников и студентов, которые проживают на территории колледжа, а также ограничиваем количество выполняющих важную работу сотрудников, которые приходят в колледж. Остальные сотрудники работают в удаленном режиме.
14 марта колледж попросил первокурсников вернуться на родину до 18 марта, чтобы обеспечить соблюдение социального дистанцирования и сократить количество проживающих в кампусе студентов. Нам пришлось вернуть на родину более ста студентов по нескольким десяткам направлений.
Выпускная церемония 15 марта Выпускная церемония 15 марта
Мы также пообещали, что разместим в колледже всех тех, кто не смог вернуться домой из-за ситуации в стране проживания или ограничений на въезд. Тогда колледж все еще работал в обычном режиме для студентов второго курса, чтобы они смогли сдать экзамены по программе Международного бакалавриата (International Bacalaureate-IB) в мае.
В воскресенье, 15 марта, нам даже удалось организовать выпускную церемонию в колледже и отпраздновать это событие.
16 марта, после объявления правительством Армении чрезвычайного положения, ситуация изменилась. В соответствии с требованиями правительства мы ограничили собрания более 20 человек, дали указание нашим сотрудникам работать удаленно и готовиться к переносу всего курса с 31 марта в Интернет. Дистанционное обучение будет осуществляться через интеллектуальные интерактивные онлайн-учебники ManageBac, Google Suite for Education и Kognity. Благодаря новой онлайн-модели наши курсы и материалы будут доступны всем студентам. Например, работы студентов UWCD по искусству будут показаны онлайн: виртуальная галерея откроется 28 марта.
Выставка работ студентов UWCD Выставка работ студентов UWCD
Закрытие границ Армении и сокращение авиарейсов в очередной раз изменило ситуацию. 19 марта мы предложили уехать и студентам второго курса - этот процесс еще продолжается. В настоящее время в колледже остались 36 из 226 студентов.
IB объявил, что майские экзамены отменяются, и студенты будут аттестованы в соответствии с проделанной работой.
Мы продолжим делать все возможное, чтобы поддержать тех студентов, которые не могут вернуться домой, и всех тех, кто нуждается в помощи.