Արմեն Սարգսյանը՝ կոռուպցիայի, նոր հասարակության եւ բնության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխատանքային այցով Շվեյցարիայում գտնվող Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ցյուրիխում հանդիպել է Շվեյցարիա-Հայաստան առեւտրի պալատի անդամների եւ շվեյցարացի գործարարների հետ:
Ներկայացնում ենք հատվածներ Արմեն Սարգսյանի ելույթից:
Կոռուպցիայի մասին
Կոռուպցիայի դեմ պայքարը նշանակում է ստեղծել մշակույթ, երբ մարդիկ պետք է անհանդուրժող լինեն կոռուպցիայի հանդեպ։ Դա պետք է դառնա մեր մշակույթի մի մասը, ինչպես մշակույթի մաս է դարձել եվրոպական մի շարք երկրներում՝ ներառյալ Շվեյցարիան։ Ուստի, դրան հասնելու համար որոշակի գործընթացների միջով պետք է անցնել՝ փոխելով իրավական համակարգը։ Դա շատ մեծ մարտահրավեր է»։
Բաց հասարակության մասին
Երբ սկսում ես պայքարը կոռուպցիայի դեմ, պետք է սկսել անցումն օլիգարխիկ տնտեսությունից շատ ավելի բաց հասարակություն։ Այժմ մարդիկ քաղաքականապես ավելի բաց են, քան երկու տարի առաջ։ Հայաստանում ստեղծվեց մի հասարակություն, երբ երիտասարդները սկսեցին երազել եւ ունենալ մեծ երազանքներ, որ իրենք կարող են ստարտափեր ունենալ, լինել հաջողակ:
Անորոշության մասին
Ես միշտ կարծել եմ, որ անորոշությունը ծնում է հնարավորություն։ Եթե չկա կանխատեսելիություն, սակայն դու ունես ճիշտ զգացողություն եւ ճիշտ ես կանխատեսել, ուրեմն դու շահած ես դուրս գալիս։ Եվ անորոշության միջավայրում Հայաստանի ապագայի ուղին զարգացումն է։ Հաջողության հասնելու համար կա միայն մեկ ճանապարհ՝ ջանասիրաբար աշխատել զարգացման ուղղությամբ եւ օգտագործել այդ հնարավորությունը, քանի որ քաղաքական եւ տնտեսական առումով մենք ոչ միայն չենք կարող շատ բան կանխատեսել, այլեւ մենք տեխնոլոգիական մեծ փոփոխության խաչմերուկում ենք, որը մարդիկ կոչում են չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխություն։
Բնության մասին
Մենք պետք է կանգնենք մեր ոտքերի վրա եւ հոգ տանենք մեր բնության մասին: Մենք արեւային էներգիայի ավելի արդյունավետ օգտագործման ճանապարհներ ենք փնտրում: Հպարտ եմ նշել, որ անցյալ տարվա մեր ջանքերի շնորհիվ պատրաստվում ենք 400 ՄԳՎ արեւային կայաններ կառուցել Հայաստանում։ Սա առաջին քայլն է, իսկ մենք կարող ենք անել ավելին:
Հայաստանն արտադրում է 6 անգամ ավելի շատ ջուր, քան մենք օգտագործում ենք: Շատերն այս հարցում մեզ նախանձում են: Ջուրը շատ ավելի թանկ է, քան նավթը: Ապագայում ո՞վ է ավելի հզոր լինելու՝ մեկը, որը կունենա բնություն, մաքուր օդ, մաքուր ջուր, լեռներ, սնունդ եւ ապրելակե՞րպ, թե մե՞կը, որը նույնիսկ չի կարողանա օգտագործել մաքուր բնության հիմքը եւ չի կարողանա կանխատեսել ապագան: Մենք պետք է ներդրում կատարենք բնության, մաքուր ջրի, մաքուր սննդի ոլորտներում: Սա պետք է դառնա Հայաստանի այցեքարտը:

Armenian president on corruption, new society and environment - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. During the working visit to Switzerland, Armenian President Armen Sarkissian had a meeting with members of Switzerland-Armenia Chamber of Commerce and Swiss entrepreneurs.
You can read some of his remarks below.
On corruption
Fighting against corruption means creating a culture where people do not tolerate corruption. It must become our culture, just like in some European countries including Switzerland. It requires certain changes in the judiciary, and it is a significant challenge.
On open society
When you start tackling corruption, you have to shift from oligarchic economy to a more open society. People are more open in terms of politics than they were two years ago. Such a society started forming in Armenia, when young people started dreaming that they could be successful.
On uncertainty
I always believed that uncertainty creates opportunity. If there is predictability but you can see how the situation will develop, you are going to benefit from it. Armenia’s path amid uncertainty is development. There is only one way to succeed – work hard to progress and use the opportunities you get, because we are not just limited in predictions in terms of politics and economy, but we are also standing at a crossroad of technological development, which people call the fourth industrial revolution.
On environment
We have to stand tall and take care of nature. Now, we are looking for ways to use solar energy more efficiently. I am proud to say that thanks to the efforts we made last year, 400 solar stations will be built in Armenia. This is just the first step. We can do more.
Armenia supplies 6 times more water than Armenians actually use. Many people envy us, because water is more valuable than oil. Who is going to be more powerful in the future, those with clean air, environment, mountains, healthy food and lifestyle or those unable to use clean natural resources and predict their own future? We have to invest in environment, in clean water and food. It must become Armenia’s business card.