«Հեղափոխական արժեքների» պերճանքն ու թշվառությունը - Mediamax.am
Էդուարդ Աբրահամյանը պատմական գիտությունների թեկնածու է, բրիտանական Լեսթերի համալսարանի գիտաշխատող, ամերիկյան Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի Ինստիտուտի փորձագետ
Արեգ Գալստյանը պատմական գիտությունների թեկնածու է, Միջազգային հարցերով Ռուսաստանյան խորհրդի փորձագետ, The National Interest, Forbes, The Hill եւ American Thinker պարբերականների մշտական հեղինակն ու փորձագետ
Հայտնի է, որ շրջակա աշխարհը փոխակերպող մարդն անխուսափելիորեն փոխում է  սեփական էությունը: Մշտական փոփոխությունների անհրաժեշտության գաղափարը գալիս է դարերի խորքից եւ շարունակում է մնալ մարդկային զարգացման հիմնական շարժիչը: Զարգացումն, իր հերթին, կախված է խելացիությունից, որը կարող է վերաճել իմաստության: Արիստոտելը կարծում էր, որ բանականությունը հոգու մի մասն է, խելացիությունը համարում էր տեսական իմաստության դրսեւորում, իսկ խոհեմությունը՝ գործնական իմաստության կատեգորիա: Այս հատկություններն ընդունված է վերագրել մարդկային առաքինությանը. նրանք չեն տրվում ի ծնե, այլ ձեւավորվում են կենսագործունեության ընթացքում՝ մարդուն դարձնելով հասարակական-քաղաքական էակ: Հենց բանականությունն է ստեղծում մարդու եւ կենդանական աշխարհի միջեւ անհրաժեշտ պատնեշը: Մարդկության ողջ գոյության ընթացքում բանականությունը ստացել է գործնական մարմնավորման տարբեր ձեւեր: Մեր կարծիքով, ամենահաջող եւ կենսունակ ձեւն օրենքն է, որն իրացնում է մարդկանց միջեւ հավասարության միակ ձեւաչափը `անկախ սոցիալական կարգավիճակից:
Կազմակերպված փոքրամասնությունը եւ անկազմակերպ մեծամասնությունը
Ընդունված է համարել, որ հենց հավասարության եւ արդարության պակասն է առաջ մղում ամբոխներին: Ամերիկյան պետության հիմնադիր հայրերից մեկը՝ Ջեյմս Մեդիսոնը հասարակությունը բաժանում էր երկու հիմնարար դասերի՝ կազմակերպված փոքրամասնություն եւ անկազմակերպ մեծամասնություն: Հետեւելով Ցիցերոնի տրակտատներին՝ Մեդիսոնը որպես փոքրամասնության (կամ բանական մտավորականության) հիմնական գործառույթ դիտարկում էր արդար կառավարումը, որը թույլ կտա բավարարել լայն խմբերի հիմնական քաղաքական եւ սոցիալական պահանջները: Մեծամասնությունը պետք է ունենա փոքրամասնության կողմից իշխանության բռնազավթումը կանխարգելելու մեխանիզմներ, քանի որ այդ փոքրամասնությունը մշտապես կրելու է իշխանության բնական գայթակղությունների բեռը: Այս հավասարակշռության խախտումը, նրա կարծիքով, անխուսափելիորեն հանգեցնում է հեղափոխության: Ի՞նչ է դա: Ժամանակակից գիտության մեջ այս բառը գտնվում է այնպիսի կոնցեպտուալ կատեգորիաների կողքին, ինչպիսիք են բարեփոխումը եւ առաջընթացը: 18-րդ դարի վերջին գերմանացի փիլիսոփա Իմանուիլ Կանտը առաջինն էր, ով կիրառեց «մտածելակերպի հեղափոխություն» արտահայտությունը՝ բացատրելով Ֆրենսիս Բեկոնի ժամանակներում տեղի ունեցած բնագիտական փոփոխությունները:
Կանտն ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ հենց մտածելակերպն ու սովորական երեւույթների նկատմամբ վերաբերմունքը փոխելու ունակությունն է որոշում խելացիության աստիճանը: Այս մոտեցումն անհետացավ, երբ Ֆրանսիական մեծ հեղափոխությունից հետո տերմինը բացառապես քաղաքական երանգ ստացավ: Ապագա սերունդների համար այն դարձավ դասագրքային՝ կողմնացույցի պես մի բան: Մարդկանց իշխանությունը վերականգնելու եւ միապետության ողնաշարը կոտրելու նպատակն այդ ժամանակաշրջանում համարձակ եւ իսկապես առաջադիմական էր: Թագավորին գահընկեց անելուց հետո մի որոշ ժամանակ գործեց Դիրեկտորիան, իսկ ռոյալիստների մեծ հակահեղափոխական ապստամբությունը ճնշվեց գեներալ Նապոլեոն Բոնապարտի կողմից, որին անվանում էին ոչ ավել, ոչ պակաս «հեղափոխության փրկիչ»: Սակայն, ի վերջո, նա, ռազմական հաջողությունների հետեւանքով հայտնվելով փառքի գագաթնակետին, ցրեց Դիրեկտորիան ու ավելի ուշ ինքն իրեն կայսր հռչակեց: Ռուսաստանում նրա ռազմական արշավանքի ձախողումը հանգեցրեց ոչ միայն կայսրության, այլեւ հեղափոխության բոլոր ձեռքբերումների տապալմանը. միապետությունը վերականգնվեց: Ֆրանսիացի բազմաթիվ պատմաբաններ կարծում են, որ դեպքերը նման սցենարով զարգացան այն պատճառով, որ հեղափոխական ուժերը մոռացել էին իրենց սկզբնական նպատակը, իսկ ժողովուրդն այդպես էլ չգիտակցեց իր դերը հեղափոխական շրջանում: Այլ կերպ ասած, չի կարելի հաջողություն համարել ռեժիմի փոփոխությունն առանց աշխարհընկալման փոփոխության: Լենինի եւ Կաստրոյի հեղափոխությունների ձեռքբերումները մեծամասամբ հնարավոր դարձան ֆրանսիական նախադեպի դասերը մասնակիորեն հաշվի առնելու արդյունքում:
Մարդկանց սպասելիքները ուղղված են կոնկրետ հասցեներով
Հեղափոխական գաղափարներով տարված հասարակության հիմնական պահանջն արդարությունն է: Յուրաքանչյուր խումբ եւ դաս ընկալում է այն յուրովի: Ինչպիսի՞ ակնկալիքներ կարելի է առանձնացնել հայ ժողովրդի շրջանում, որը մեկ տարի առաջ հասավ քաղաքական ռեժիմի փոփոխության: Ոմանք ցանկանում էին ճաղերի ետեւում տեսնել նախկին իշխանությունների (սովորական վրեժի պահանջ), մյուսները՝ նոր իշխանություններից ֆինանսական միջոցներ (աշխատավարձերի, թոշակների բարձրացում) եւ այլ շահաբաժիններ (պաշտոններ, պարտքերի եւ վարկերի ներում) ստանալու հույսեր ունեին, այն մտքով, որ նոր իշխանությունները պետք է կուլակաթափ անեին «ժողովրդի ողջ միջոցներն հափշտակած» օլիգարխներին, երրորդ խումբը դիտարկում էր պետական կառավարման մեջ մասնակցելու հնարավորությունը. չորրորդն ակնկալում էր համակարգային փոփոխություններ եւ պետական եւ ազգային շինարարության գործընթացի մեկնարկ, հինգերորդը պարզապես հետեւում էր հեղափոխական մոդային՝ ցանկանալով դառնալ որեւէ փոփոխության մասնիկ: Բոլոր դեպքերում, մարդկանց սպասելիքները (որոնք ձեւավորվեցին առաջնորդների կողմից հեղափոխության եռուզեռում) ուղղված են կոնկրետ հասցեներով ինչ-որ մեկին, բայց ոչ իրենց: Ընդհանրապես, իներցիան փոխարինեց բանականությանը, եւ «հեղափոխական ծարավը» ստվերում թողեց սառը դատողությունը: Ահա թե ինչու մարդիկ չհասկացան վարչապետին, ով նշել էր, որ «աղքատությունը գլուխներում է», չէ՞ որ նախքան կառավարական առանցքային պաշտոն զբաղեցնելը Հանրապետության հրապարակում նա միանգամայն հստակ խոսում էր սոցիալական աղքատության մասին, որի մեղավորն են նախկին կոռումպացված իշխանությունները:
Ամեն որակական փոփոխություն չէ, որ հեղափոխություն է: Դա, ընդհանուր առմամբ, առաջադիմական ուղղվածությամբ ցատկ է հասարակության եւ նրա առանձին տարրերի զարգացման մեջ: Որակի ցուցանիշներն են նախկին հեղափոխականների՝ արդյունավետ պետական կառավարիչներ դառնալու պատրաստակամությունը եւ «արյուն» տենչացող ժողովրդի փոխակերպումը պատասխանատու եւ գիտակից քաղաքացիների: Արդարությունը ճիշտ պահանջ է, բայց յուրաքանչյուր հասուն հասարակություն հասկանում է, որ դա ստատիկ արդյունք չէ, այլ բարդ եւ անվերջանալի գործընթաց: Արդարության հասնելու միակ միջոցը օրենքի բռնատիրության հաստատումն է, որի սահմանները պաշտպանված են միմյանցից անկախ իշխանության ճյուղերով (զսպումների եւ հակակշիռների համակարգ): Օրենքը կարող է ոմանց դուր գալ, իսկ մյուսների համար ատելի լինել: Նույն անձը հեշտությամբ կկաշառի կոռումպացված պաշտոնյային, որպեսզի իր երեխան չզորակոչվի բանակ, կամ համալսարանում բյուջետային տեղ ստանա եւ, միաժամանակ, հետեւողականորեն կպահանջի պայքարել կոռուպցիայի դեմ, երբ խոսքը վերաբերում է «շփացած վերեւներին»: Օրինակ, արդյո՞ք ավտոմեքենա վարել սիրողների շրջանում կային այնպիսի մարդիկ, ովքեր իսկապես խախտել էին օրենքը եւ արդարացիորեն տուգանվել էին, սակայն առանձնակի խանդավառությամբ չընդունեցին բոլոր տուգանքները ներելու մասին լուրերը (քաղաքացիական գիտակցության եւ Նոր Հայաստանում օրենքի տառին համապատասխան ապրելու ցանկության պատճառով): Էլ ավելի դժվար է գտնել այնպիսի քաղաքացիների, որոնք սեփական օրինախախտումների պատճառով առաջացած պարտքերն ինքնուրույն մարելու ցանկության մասին ինքնակամ դիմումներ կգրեին: Ուստի տրամաբանական հարց է առաջանում. ո՞րն է իրական պահանջը` համընդհանուր, թե՞ ընտրողաբար արդարությունը: Ցավոք, փաստերը երկրորդի օգտին են:
Ժողովրդի տրամաբանության գերին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեծ սխալ թույլ տվեց` չփոխելով Սահմանադրությունը, որն անձամբ էր քննադատում իշխանության գալուց առաջ: Ակնհայտ էր, որ այն ոչ մի կերպ չի համապատասխանում պառլամենտարիզմի ոգուն: Նույնիսկ Միացյալ Նահանգների խառը համակարգում, որտեղ նախագահն ու վարչակազմը որպես գործադիր իշխանություն ունեն հսկայական լիազորություններ, Կոնգրեսն ավելի մեծ դեր է խաղում, քան Ազգային ժողովը նոր խորհրդարանական Հայաստանում: Օրինակ, ԱՄՆ նախագահը կարող է թեկնածու առաջադրել ցանկացած նախարարական պաշտոնում, սակայն այն պետք է հավանության արժանանա Կոնգրեսի կողմից: Մեր դեպքում բոլոր նախարարները վարչապետի կողմից էին նշանակվել՝ առանց ԱԺ պատգամավորների հետ որեւէ կերպ համաձայնեցնելու: Տրամաբանության եւ ողջամտության տեսանկյունից դժվար է խոսել հեղափոխական փոփոխությունների մասին, եթե պետությունն առաջվա պես հիմնված է նախորդ իշխանությունների կողմից ընդունված իրավական հիմքերի վրա: Չէ՞ որ այդ Սահմանադրությունը սահմանափակում է ոչ միայն պետական ինստիտուտների առողջ գործունեության հնարավորությունը, այլեւ կաշկանդում այնպիսի ճյուղեր, որոնք ունակ են ուժեղացնել պետության հզորությունը (օրինակ, Նախագահի ինստիտուտը):
Հարկ է նշել, որ օրենքի նկատմամբ նոր կառավարության սկզբնական դիրքորոշումն ավելի քան ողջամիտ էր: Անվերջ հարցերին այն մասին, թե ինչու նրանք, ովքեր հեղափոխության ժամանակ «գող», «կոռումպացված» եւ «սրիկա» են կոչվել, մինչեւ հիմա ճաղերի ետեւում չեն, վարչապետը պատասխանում էր ճիշտ նարատիվներով՝ «գործում ենք օրենքի տառին համապատասխան», «չի կարելի խախտել օրենքը», «պետք է որոշի դատարանը», «դա իմ իրավասության մեջ չի մտնում»: Նա փորձում էր հետհեղափոխական մեծամասնությանը մղել դեպի մի հարթություն, որտեղ որպես ուղենիշ սահմանվել է իրավական պետության կառուցումը: Սակայն, դեռեւս բողոքի ակցիաների ընթացքում սահմանելով ակնկալիքների չափազանց բարձր նշաձող, նա դարձավ ոչ թե օրինականության, այլ ժողովրդի տրամաբանության գերին: Այս տրամաբանությունն ավելի պարզ է եւ հստակ. բոլոր նրանք, ում դեմ մենք ընդվզեցինք մեկ տարի առաջ, պետք է պատիժ կրեն, եւ դա պետք է տեղի ունենա հնարավորինս շուտ: Մեծամասնությունը բարդ իմաստների ետեւից չի ընկնում. նա ունի միայն երկու պատկերացում՝ «սպիտակներ» եւ «սեւեր»: Ժամանակ առ ժամանակ ժայթքող հանրային զայրույթն այնքան ակնհայտ է եւ ուժեղ, որ ստիպված են խաղալ նրա կանոններով: Այդ կրակն անընդհատ փայտ նետելու պահանջ է առաջ քաշում, եւ Փաշինյանը դա բոլորից լավ է հասկանում: Խնդիրն այն է, որ այդ կրակը մարելու համար նա ջուր չունի՝ միայն բենզին: Արդյո՞ք այս կրակը կկլանի ոչ միայն «անծանոթներին», այլեւ «յուրայիններին» («հեղափոխությունը խժռում է իր զավակներին» սկզբունքը). մեր կարծիքով, սա միայն ժամանակի հարց է: Միանգամայն ակնհայտ է, որ ընտրությունը երկու մոդելների` իրավական պետության կամ օխլոկրատիայի միջեւ է: Այս մոդելները համատեղելու փորձերը չափազանց վտանգավոր են պետության գործունեության տեսանկյունից:
Ըստ Սահմանադրության՝ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, բայց այնտեղ նաեւ նշված է, որ Հայաստանը իրավական պետություն է: Սա նշանակում է, որ իշխանությունն իրականացվում է ընտրված քաղաքական գործիչներին որոշումներ կայացնելու արտոնություններ շնորհելու միջոցով: Գործող վարչապետը, ինչպես նաեւ խորհրդարանը լեգիտիմ են, ինչն արդեն վկայում է ժողովրդավարության մասին: Եթե այդպես է, ապա ո՞րն է ուղիղ եթերների, այս կամ այն օբյեկտն արգելափակելու նպատակով ժողովրդին փողոց դուրս բերելու անհրաժեշտությունը: Անհասկանալի է նաեւ, թե ինչու նախքան դատարանների շենքերն արգելափակելու մասին որոշման ընդունումը Ազգային ժողովում տեղի չունեցան բաց լսումներ: Ժողովրդավարության ոգով առաջնորդվելու տեսանկյունից անհրաժեշտ էր լսել ոչ միայն մեծամասնություն կազմող կուսակցության, այլեւ ընդդիմադիր ուժերի կարծիքը՝ ի դեմս «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունների: Ի վերջո, նրանց ընտրել է նույն ժողովրդի մի մասը, եւ նրանց տեսակետը չի կարող անտեսվել միայն այն պատճառով, որ նրանք փոքրամասնություն են: Հասկանալի չէ, թե ինչպես կարելի է նման քայլեր ձեռնարկել, երբ Նախագահը, որպես Սահմանադրության երաշխավոր եւ Հանրապետության ղեկավարը (ըստ 5-րդ գլխի 123-րդ հոդվածի), երկրում չէ եւ աշխատանքային այցով գտնվում է Ղազախստանում:
Անձնականը հանուն ընդհանուրի զոհաբերելու ունակությանը
Իրավական պետության տեսանկյունից, առաջնորդը պետք է քաղաքացիներին սովորեցնի դիտել խորհրդարանի պաշտոնական նիստերը, որտեղ բոլոր պաշտոնյաների հաշվետու լինելու ընթացակարգ կա: Հաճախակի բնույթ են կրում նաեւ պաշտոնական ասուլիսները, որտեղ լրագրողները հասարակությանը հուզող հարցեր են ուղղում վարչապետին: Նման անմիջական ձեւաչափը հետաքրքիր է, սակայն դրա պարբերաբար կիրառումը նպաստում է սուվերենի եւ դրա աղբյուրի միջեւ անջրպետի անհետացմանը: Այն փաստը, որ Դոնալդ Թրամփը, Էմանուել Մակրոնը կամ Թերեզա Մեյը չեն կիրառում այս ձեւաչափը, չի նշանակում, որ Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան եւ Միացյալ Թագավորությունը այլեւս ժողովրդավար պետություններ չեն: Ընդհակառակը, նրանց հեռավորությունը ստիպում է քաղաքացիներին ավելի լավ ուսումնասիրել սեփական համակարգերը եւ օգտագործել արդեն գոյություն ունեցող մեխանիզմները: Ուրեմն ի՞նչն է ավելի կարեւոր՝ ժողովրդին սովորեցնել ժողովրդավարության իրական գործիքներ օգտագործել, թե՞ սահմանափակվել ուղիղ եթեր հեռարձակելով եւ իշխանություն ձեռք բերելուց մեկ տարի անց փողոցներ դուրս գալով:
Եվ, վերջապես, կարեւոր է անդրադառնալ հեղափոխության առանցքային իդեալին՝ անձնականը հանուն ընդհանուրի զոհաբերելու ունակությանը: Զգացմունքների ճնշումը (հատկապես հուզառատ արեւելյան միջավայրում) շատ բարդ գործընթաց է, բայց վերջնական հաջողությունը կախված է դրանից: Դժվար է վիճարկել այն փաստը, որ բազմաթիվ նոր պաշտոնյաներ մեկ տարվա ընթացքում նույնիսկ չեն սերտել քաղաքական կամ պետական կառավարումը: Արդյո՞ք կար առնվազն մեկը, ով կամավոր հրաժարական տվեց՝ հասկանալով, որ ազգային շահերը բարձր են անձնական կարիերայից: Ցավոք, ոչ:
Տրամաբանությունը նույնն է մնում. մենք իրականացրեցինք հեղափոխությունը, հետեւաբար չենք կարող սխալվել: Նմանատիպ մոտեցումն արդարացված կլիներ, եթե խոսքը գնար, օրինակ, Լյուքսեմբուրգի մասին, որի հարեւանները մինչ օրս 1.5 միլիոն հայերի ցեղասպանության փաստը ժխտող Թուրքիան եւ Սյունիքի, Սեւանի եւ Երեւանի պատմական հողերը վերադարձնելու մասին կոչեր հնչեցնող մարդու կողմից ղեկավարվող Ադրբեջանը չեն:
Մեր երկիրը կանգնած է լուրջ ներքին եւ արտաքին սպառնալիքների առջեւ: Աշխարհն արագորեն փոխվում է, միջազգային հարաբերությունների հին համակարգը ենթարկվում է աշխարհաքաղաքական վայրիվերումների: Եթե մենք ուզում ենք գոյատեւել եւ գտնել մեր տեղը ապագա համաշխարհային քաղաքականության ճարտարապետության մեջ, անհրաժեշտ է ամրապնդել ներքին թիկունքը՝ զարգացնելով պետական ինստիտուտները, այլ ոչ թե ստեղծելով լրացուցիչ բաժանարար գծեր:
Հոդվածում արտահայտված մտքերը պատկանում են հեղինակներին եւ կարող են չհամընկնել Մեդիամաքսի տեսակետներին:

Блеск и нищета «революционных идеалов» - Mediamax.am
Эдуард Абрамян - кандидат исторических наук, научный сотрудник британского университета Лестера, старший сотрудник британского Института Государственного Управления
Арег Галстян – кандидат исторических наук, эксперт Российского совета по международным делам (РСМД), постоянный автор/эксперт журналов The National Interest, Forbes, The Hill и The American Thinker
Известно, что человек, способный преобразить окружающий мир, неизбежно меняет себя и свою природу. Идея о необходимости постоянных изменений идет из глубин древности и остается главным мотором человеческого развития. Оно, в свою очередь, зависит от разумности, которая может прогрессировать в мудрость. Древнегреческий философ Аристотель считал, что ум является частью души, разумность он относил к категории теоретической мудрости, а рассудительность к практической. Эти качества принято относить к человеческой добродетели; они не даются от рождения, а формируются в ходе жизнедеятельности, превращая человека в общественно-политическое существо. Именно разум создает необходимую преграду между человеческим и животным миром. На протяжении всего существования человечества разум создавал различные формы своего практического воплощения. На наш взгляд, наиболее успешной и жизнеспособной формой стал закон, который реализует единственный формат равенства между людьми вне зависимости от их социального статуса.
Организованное меньшинство и неорганизованное большинство
Принято считать, что именно дефицит равенства и справедливости приводит в движение массы. Один из отцов-основателей американского государства Джеймс Мэдисон делил общество на два фундаментальных класса: организованное меньшинство и неорганизованное большинство. Следуя трактатам Цицерона, Мэдисон видел главную функцию меньшинства (или разумной интеллигенции) в справедливом управлении, которое позволит удовлетворить основные политические и социальные запросы широких групп. Большинство же должно иметь механизмы недопущения узурпации со стороны меньшинства, которое будет постоянно находиться под бременем естественных соблазнов власти. Слом этого баланса, по его мнению, неизбежно ведет к революции. Что это такое? В современной науке это слово находится рядом с такими понятийными категориями, как преобразование и прогресс. В конце XVIII века немецкий мыслитель Иммануил Кант впервые применил выражение «революция в способе мышления», объясняя изменения в естествознании эпохи Фрэнсиса Бэкона.
Кант обращал внимание на то, что именно способность изменить свое мышление и отношение к привычным вещам определяет степень роста разумности. Этот подход стал теряться, когда термин стал носить исключительно политический оттенок после Великой французской революции. Она стала хрестоматийной, неким компасом для будущих поколений. Цель вернуть власть народу и сломать хребет монархии была смелой и действительно крайне прогрессивной в ту эпоху. Какое-то время после свержения короля действовала Директория, а крупный контрреволюционный мятеж роялистов был подавлен бригадным генералом Наполеоном Бонапартом, которого именовали не иначе как «спасителя революции». Однако в конечном итоге именно он, будучи на пике своей популярности из-за военных успехов, разогнал народную Директорию и позже объявил себя императором. Провал его военной кампании в России привел к кончине не только самой империи, но и всех достижений революции: монархия была восстановлена. Многие французские историки считают, что подобный сценарий стал следствием того, что революционные силы забыли о своей изначальной цели, а народ так и не осознал свою роль в постреволюционный период. Иными словами, смену режима без смены мировоззрения нельзя считать успехом. Достижения революции Ленина и Кастро во многом стали возможны из-за частичного учета уроков французского кейса.
Народные ожидания по конкретным адресам
Основной запрос общества, подверженного революционным идеям, – это справедливость. Каждая группа и класс понимают ее по-своему. Какие можно выделить ожидания армянского народа, который год назад добился смены политического режима? Одни хотели увидеть представителей прошлых властей за решеткой (запрос на банальную месть); вторые надеялись получить финансовые (повышение зарплат, пенсий) и иные дивиденды (должности, списание долгов и кредитов) от новых властей, которые должны раскулачить олигархов, «высосавших все народные ресурсы»; третьи видели возможность участия в государственном управлении; четвертые ждали системных изменений и перехода к процессу государственного и национального строительства; пятые просто следовали революционной моде, желая быть частью каких-то изменений. Во всех случаях народные ожидания (сформированные лидерами в пылу революции) направлены по конкретным адресам к кому-то, но не к себе. В целом инерционность заменила разум, а «революционная жажда» затмила холодную рассудительность. Именно поэтому люди не поняли премьера, который заметил, что «бедность в головах», ведь до вхождения в большой властный кабинет, стоя на Площади Республики, он говорил о совершенно конкретной социальной бедности, в которой виноваты прежние коррупционные власти.
Революция - это не всякое качественное изменение, а прогрессивно направленный скачок в развитии общества в целом или отдельных его элементов. Индикатором качества является готовность бывших революционеров трансформироваться в эффективных государственных управленцев, а жаждущий «крови» народ начинает свой путь к перевоплощению в ответственных и сознательных граждан. Справедливость - верное требование, но каждое зрелое общество понимает, что это не статичный результат, а сложный и бесконечный процесс. Единственный способ ее достичь заключается в установлении диктатуры закона, границы которого охраняются независимыми друг от друга ветвями власти (система сдержек и противовесов). Закон может нравиться одним и быть ненавистным для других. Один и тот же человек с легкостью даст взятку коррумпированному чиновнику, чтобы его ребенок не пошел служить в армию или получил бюджетное место в университете и при этом будет последовательно требовать борьбы с коррупцией, если речь идет об «обнаглевших верхах». Например, были ли среди армянских автолюбителей те, кто действительно нарушил закон, был справедливо оштрафован, но без особой радости принял новость о списании всех штрафов (из-за гражданской сознательности и желания жить в «Новой Армении» по букве закона)? Еще сложнее отыскать граждан, которые бы написали заявление о желании самим погасить свои долги из-за собственных правонарушений. Отсюда возникает закономерный вопрос, в чем же состоял реальный запрос – во всеобщей справедливости или избирательной? К сожалению, факты в пользу второго.
Заложник народной логики
Премьер Никол Пашинян совершил большую ошибку, не изменив Конституцию, которую сам критиковал до прихода к власти. Было очевидно, что она ни в коей мере не соответствует духу парламентаризма. Даже в смешанной системе Соединенных Штатов, где президент и администрация как исполнительная ветвь имеют огромные полномочия, Конгресс играет значительно большую роль, чем Национальное собрание в новой парламентской Армении. Так, президент Штатов может выдвигать кандидатуру на какую-либо министерскую должность, но утверждает ее одна из палат Капитолия. В нашем случае все министры были назначены премьером без какого-либо согласования с парламентариями. Сложно с точки зрения логики и здравого смысла говорить о революционных изменениях, если государство по-прежнему функционирует на правовых основах, принятых предыдущими властями. Нынешняя Конституция ограничивает не только возможность здоровой работы институтов, но и сковывает ветви, способные усилить государственную мощь (например, институт Президентства).
Нельзя не отметить, что изначальная позиция новой власти в отношении закона была более чем адекватной. Премьер на бесконечные вопросы о том, почему те, кто во время революции были названы «ворами», «коррупционерами» и «мерзавцами» еще не за решеткой, отвечал верными нарративами «следуем букве закона», «нельзя нарушать закон», «суд должен решать», «не моя компетенция». Он пытался перетянуть постреволюционное большинство в пространство, где задан курс на строительство правового государства. Но, сформировав завышенные ожидания еще во время протестных выступлений, он стал заложником народной логики, а не законности. Эта логика проще и понятнее: все, против кого мы встали год назад, должны понести наказание, и как можно быстрее. Большинство не пускается в поиски сложных смыслов, у него лишь два образа: «белые» и «черные». Народный гнев, вспыхивающий время от времени, настолько заметен и силен, что приходится играть по его правилам. Это пламя требует постоянного подкидывания дров, и Пашинян понимает это лучше всех. Проблема в том, что для его тушения у него нет воды, лишь бензин. Поглотит ли этот пожар не только «чужих», но и «своих» (принцип «революция сжирает своих детей»), на наш взгляд, лишь вопрос времени. Совершенно очевидно, что выбор стоит между двумя моделями: правовым государством или охлократией. Пытаться комбинировать их крайне опасно с точки зрения долгосрочного государственного функционирования.
Согласно Конституции, власть принадлежит народу, но там также подчеркивается, что Армения – правовое государство. Это означает, что власть осуществляется путем делегирования избранным политикам привилегии принятия решений. Нынешний премьер легитимен, как и парламент, что уже говорит о народовластии. Если это так, то в чем заключается необходимость элементов прямых трансляций, вывода народа на улицы с целью блокирования тех или иных объектов. Также не ясно, почему до принятия того же решения о блокировании зданий судов не было проведено открытого слушания в Национальном собрании. С точки зрения соблюдения духа демократии нужно было выслушать мнение не только партию большинства, но и оппозиции в лице «Процветающей Армении» и «Просвещенной Армении». Они были избраны определенной частью того же самого народа, и их точка зрения не может игнорироваться лишь по причине того, что они меньшинство. Не ясно, как такие шаги могут быть предприняты в момент, когда Президент как гарант Конституции и глава Республики (согласно главе 5 статье 123) отсутствует в стране, совершая рабочий визит в Казахстан.
Жертвовать собственным ради общего
С точки зрения правового государства лидер должен приучать граждан смотреть официальные заседания парламента, где имеется процедура отчетности всех должностных лиц. Не редки официальные пресс-конференции, где журналисты задают премьеру, волнующие общество вопросы. Подобный прямой формат интересен, но его систематическое использование способствует стиранию граней между сувереном и его источником. Тот факт, что Дональд Трамп, Эммануэль Макрон или Тереза Мэй не практикуют данный формат, не означает, что США, Франция и Великобритания перестали быть демократиями. Напротив, их дистанция заставляет граждан лучше изучать свои системы и пользоваться уже существующими механизмами. Так что важнее: научить людей пользоваться реальными инструментами демократии или ограничивать ее live-трансляциями и выходами на улицы спустя год после обретения всей полноты власти?
И, наконец, важно затронуть ключевой идеал революции – умение жертвовать собственным ради общего. Подавление чувств (особенно в эмоциальной восточной среде) очень сложный процесс, но именно от этого зависит конечный успех. Вряд ли можно оспорить тот факт, что многие новые чиновники даже за год не научились ни политическому, ни государственному управлению. Был ли хотя бы один, кто добровольно ушел в отставку, понимая, что национальные интересы превыше личной карьеры? К сожалению, нет.  Логика остается той же самой – мы сделали революцию, а значит мы не можем ошибаться. Подобный подход был бы приемлем, если бы речь шла, например, о Люксембурге, соседи которой не Турция, которая до сих пор отрицает факт геноцида 1.5 млн армян и не Азербайджан, лидер которой заявляет о необходимости возвращения своих исторических земель Сюника, Севана и Еревана.   Наша страна стоит перед серьезными внутренними и внешними угрозами. Мир быстро меняется, старая система международных отношений подвержена геополитическим стрессам. Если мы хотим выжить и найти свое место в будущей мирополитической архитектуре, необходимо укрепить внутренние тылы, развивая государственные институты, а не создавая дополнительные разделительные линии.