Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը շարունակում է աջակցել Մատենադարանին` այս տարի $20 000 դրամաշնորհը կուղղվի հայկական գրչության կենտրոնների ինտերակտիվ քարտեզի ստեղծմանը:
««Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հետ մեր համագործակցությունն անգնահատելի է: Այս նոր նախագծով մենք կունենանք շատ օգտակար գործիք՝ ինտերակտիվ քարտեզ, որը հնարավորություն կտա առավել պատկերավոր ներկայացնել հայ գրչության կենտրոնները, որոնք բացառիկ նշանակություն են ունեցել հայ ժողովրդի հոգեւոր եւ մշակութային կյանքում: Արդի տեխնոլոգիական լուծումներն ամենաարդյունավետ միջոցն են՝ ներկայացնելու հայկական մշակութային հարուստ ժառանգությունն ու դրա ազդեցությունը համաշխարհային մշակույթի գանձարանում»,- ասել է Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղեւոնդյանը:
Մեկ հպումով Մատենադարանի յուրաքանչյուր այցելու կկարողանա ճանապարհորդել պատմության մեջ եւ տեսնել գրչության տասնյակ կենտրոնների զարգացումը:
Առանձին պատուհանով կբացվեն գրչության կենտրոնների պատկերները եւ դրանց մասին մանրամասն տեղեկություններ՝ հակիրճ պատմությունը, աշխարհագրական դիրքը, վանական համալիրի ճարտարապետական բնութագիրը, թե որտեղ է գտնվել տվյալ կենտրոնը: Առանձին պատուհաններով կտրամադրվի նաեւ ինֆորմացիա ձեռագրերի մասին՝ վերնագիր, ժամանակաշրջան, գտնվելու վայր, գրչի եւ մանրանկարչի անուններ, վիճակագրական տվյալներ եւ այլն:
«Ուրախ ենք շարունակել մեր համատեղ աշխատանքը Մատենադարանի հետ, որտեղ հսկայական քանակության հայկական ձեռագրեր են պահվում: Այս ձեռագրերն են պատուհան բացում դեպի հայկական մտքի եւ Արեւմտյան աշխարհի պատմություն: «Ավրորան» կարեւորում է հայերի անցյալն ու ներկան համաշխարհային զարգացման համատեքստում ներկայացնելը: Այս նախագիծը եւս ծառայում է այդ գործին՝ բացի պահպանումից, հեշտացնելով դրանց բազմակողմանի ներկայացումը»,- նշել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը:
«Ավրորան» արդեն չորրորդ դրամաշնորհն է տրամադրում Մատենադարանին՝ հիշողության պահպանման Armenian Memory Act նախագծի շրջանակում: 2015թ. դրամաշնորհով ինստիտուտը հնարավորություն է ստացել ձեռք բերել ձեռագրերի թվայնացման հատուկ սարքավորում:
2016-ին տրամադրված դրամաշնորհով Մատենադարանի տասը գիդ-էքսկուրսավարներ վերապատրաստվել են Գերմանիայում:

«Аврора» продолжает сотрудничество с Матенадараном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Гуманитарная инициатива «Аврора» продолжает содействовать Матенадарану, выделив грант в размере $‌20 000 на разработку интерактивной карты центров армянских манускриптов.
«Наше сотрудничество с гуманитарной инициативой «Аврора» бесценно. При помощи нового проекта мы получим очень полезный инструмент - интерактивную карту, которая даст возможность наиболее красочно представить армянские центры, в которых создавались манускрипты и имевшие беспрецедентную важность в духовной и культурной жизни армянского народа. Современные технологические решения позволят нам раскрыть ценность богатейшего армянского наследия и его значимость для глобальной культуры»,- отметил директор Матенадарана Ваган Тер-Гевондян.
Коснувшись интерактивной карты, любой посетитель Матенадарана сможет погрузиться в историю появления и развития десятков скрипториев.
В отдельные мультисенсорные окна будет выводиться информация о рукописных центрах, их краткой истории, местах расположения и архитектурных комплексах, где они находились. Дополнительные окна предоставят сведения о манускриптах (их названиях, количестве и местах расположения), писцах и художниках-миниатюристах, а также статистические данные и не только.
«Мы рады возможности продолжать сотрудничество с Матенадараном, огромным хранилищем армянских манускриптов. Эти рукописи представляют собой окно в интеллектуальную историю Армении и западного мира. «Аврора» убеждена, что прошлое и настоящее Армении нужно представлять в контексте глобального развития. Именно это и делает новый проект, который не только способствует сохранению нашего наследия, но и упрощает доступ к нему благодаря новым технологиям», – заявил соучредитель гуманитарной инициативы «Аврора» Вартан Грегорян.
Это уже четвертый грант «Авроры» Матенадарану, выделенный в рамках программы Armenian Memory Act. В 2015 году средства «Авроры» позволили Матенадарану приобрести специальный сканер для оцифровки манускриптов.