Սելեկտիվ աբորտների հետեւանքով Հայաստանը կարող է կանգնել լուրջ դեմոգրաֆիական խնդրի առջեւ, պնդում է մասնագետը - Mediamax.am
7121 դիտում
Սելեկտիվ աբորտների հետեւանքով Հայաստանը կարող է կանգնել լուրջ դեմոգրաֆիական խնդրի առջեւ, պնդում է մասնագետը
Վահե Տեր-Մինասյանն ու Կյուրեղ քահանա Տալյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Եթե Հայաստանում շարունակվեն ապագա երեխայի սեռը կանխորոշող (սելեկտիվ) աբորտները, հանրապետությունը մոտ ապագայում կկանգնի լուրջ դեմոգրաֆիական խնդրի առջեւ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր այս մասին հայտարարել է ուռուցքաբան- գինեկոլոգ Վահե Տեր-Մինասյանը:
“Այսօր Հայաստանում ամուսնական զույգերը, ելնելով սոցիալ-տնտեսական խնդիրներից, նախընտրում են սահմանափակվել 1-2 երեխայով: Հայկական մենթալիտետի համաձայն, այդ երեխաներից մեկն անպայման պետք է արու զավակ լինի: Ապագա երեխայի սեռը որոշելու արդյունքում իրականացվող աբորտները կատարվում են հենց այս մտածելակերպի պատճառով”,- նշել է մասնագետը:
Բժիշկը հիշեցրել է, որ Հայաստանում օրենքով թույլատրելի է կնոջ ցանկությամբ մինչեւ 12 շաբաթական հղիության արհեստական ընդատումը: Հղիության արհեստական ընդհատումը մինչեւ 22 շաբաթական հղիության ժամկետը կարող է կատարվել բժշկասոցիալական ցուցումների դեպքում՝ կնոջ համաձայնությամբ:
“Տեսականորեն Հայաստանում ապագա երեխայի սեռն որոշելու արդյունքում իրականացվող աբորտների թվի աճի խնդիր պետք է չլիներ, քանի որ երեխայի սեռը կարելի է որոշել միայն 12 շաբաթից հետո: Ուստի, այս խնդրի դեմ պայքարելու համար պետք է բացառվեն անօրինական աբորտները, որոնք մեծամասամբ արվում են դեղորայքային ճանապարհով”,- ասել է Վահե Տեր-Մինասյանը:
Նրա խոսքով, եթե կինը չի գիտակցում, թե ինչ վնաս է հասցնում իր առողջությանը տանը դեղորայքային ճանապարհով հղիությունն ընդհատելիս, “անգամ 100 նոր օրենքի ընդունումը անիմաստ կլինի”:
Իր հերթին Կոտայքի թեմի Ջրվեժի սուրբ Կաթողիկե եկեղեցու հոգեւոր հովիվ Տեր Կյուրեղ քահանա Տալյանը հայտարարել է, որ աբորտների թվի աճը վկայում է, որ մարդիկ հոգեւոր անկում են ապրում եւ կորցրել են իրենց երկյուղն Աստծո առաջ:
“Աբորտը մարդասպանություն է, որին մեղսակից են թե կինը, եւ թե տղամարդը, ով դրդում է կնոջն այդ քայլին: Հասունացել է ժամանակը, որպեսզի Հայ Առաքելական եկեղեցին իր հստակ դիրքորոշումն արտահայտի այս եւ այլ արատավոր երեւույթների կապակցությամբ”,- ասել է Կյուրեղ քահանա Տալյանը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ ԵԽԽՎ-ում նախածննդաբերական փուլում պտղի սեռի ընտրության հարցերով զեկուցող, շվեյցարացի խորհրդարանական Դորիս Սթամփը (Doris Stump) ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հայաստանում առկա է ապագա երեխայի սեռը որոշելու արդյունքում իրականացվող աբորտների խնդիրը:
Հոկտեմբերի 3-ին ԵԽԽՎ-ն ընդունել է «Նախածննդաբերական փուլում պտղի սեռի ընտրության» մասին բանաձեւը: Փաստաթղթի համաձայն, Ալբանիայում, Ադրբեջանում, Վրաստանում եւ Հայաստանում սեռի ընտրությունը հասել է «տագնապալի անհամաչափությունների»:

В результате селективных абортов Армения может столкнуться с серьезной демографической проблемой, настаивает специалист - Mediamax.am
7119 просмотров
В результате селективных абортов Армения может столкнуться с серьезной демографической проблемой, настаивает специалист
Ереван/Медиамакс/. Если в Армении будут продолжаться выявляющие будущий пол ребенка (селективные) аборты, страна в скором будущем столкнется с серьезной демографической проблемой, сказал сегодня онколог-гинеколог Ваге Тер-Минасян.
«Сегодня в Армении семейные пары предпочитают ограничиваться 1-2 детьми. Согласно армянскому менталитету, один из детей обязательно должен быть мужского пола. Селективные аборты делаются именно по причине подобного менталитета», - отметил специалист.
Врач напомнил, что в Армении по закону разрешено искуственное прерывание беременности со сроком до 12 недель по желанию женщины. Искуственное прерывание беременности со сроком до 22 недель может быть выполнено в случае медицинско-социальных показаний и в случае согласия женщины.
«Таким образом, для борьбы с проблемой должны быть исключены незаконные аборты, которые, в основном, делаются медикаментозным способом», - сказал Ваге Тер-Минасян.
По его словам, если женщина не готова осознать, какой вред она наносит своему здоровью при прерываниии беременности в домашних условиях медикаментозным способом, «принятие даже 100 новых законов будет бесмыссленным».
Медиамакс напоминает, что докладчик ПАСЕ по пренатальному выбору пола Дорис Стамп (Doris Stump) ранее заявила, что в Армении существеут проблема абортов в результате выявления пола будущего ребенка.
3-го октября ПАСЕ приняло резолюцию о «выборе пола на пренатальном этапе». Согласно документу, выбор пола в Албании, Азербайджане, Грузии и Армении достиг «тревожного дисбаланса».