Սամանտա Փաուերը Երեւանում կմասնակցի «Ավրորայի» միջոցառումներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Սամանտա Փաուերը կմասնակցի հունիսի 8-ից 10-ը Հայաստանում կայանալիք «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական նախաձեռնության միջոցառումներին:
2017 թվականի դեկտեմբերից Սամանտա Փաուերը «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ է:
Հունիսի 8-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում կկայանա հանրային զրույց Սամանտա Փաուէրի եւ մարդու իրավունքների պաշտպան Ջոն Պրենդերգաստի հետ: Զրույցին ներկա գտնվելու համար կարող եք գրանցվել այս հղումով:
Մինչեւ ՄԱԿ-ում աշխատելը Սամանտա Փաուերը ծառայել է ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդում՝ որպես նախագահի հատուկ օգնական եւ բազմակողմանի հարաբերությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի գլխավոր տնօրեն:
Սամանտա Փաուերը հեղինակել է Պուլիցերյան մրցանակի արժանացած «Խնդիր դժոխքից. Ամերիկան եւ ցեղասպանության դարաշրջանը» գիրքը:
««Ավրորա» մրցանակը եւ դրա դափնեկիրներն ապացուցում են, որ ոչ միայն կարեւոր է հիշել անցյալի վայրագությունները, այլեւ մեզանից յուրաքանչյուրն ունի ներուժ՝ աջակցելու նրանց, ովքեր ներկայում փրկում են մարդկանց կյանքը», - 2017թ. դեկտեմբերին ասել էր Սամանտա Փաուերը: «Ինձ համար մեծ պատիվ է լինել մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, որը նպատակ ունի մեծարման արժանացնել նրանց, ովքեր, կրելով բազում դժվարություններ, օգնում են այլոց, եւ ունեն կամք կուտակելու եւ պահպանելու մարդկային բարությունը նույնիսկ խիստ դժվարին պայմաններում»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2016 թվականի նոյեմբերին Սամանտա Փաուերը, որը դեռ ԱՄՆ դեսպանն էր ՄԱԿ-ում, խոսել էր «Հայոց ցեղասպանության ժխտման մասին»:
Նոյեմբերի 30-ին Վաշինգտոնի Հոլոքոստի թանգարանում Էլի Վիզելի հիշատակին նվիրված ելույթում նա ասել էր.
«Աշխարհում դեռ շատ անարդարություն կար: Հայերի դեմ գործված ցեղասպանության մերժումը, նրա կյանքի ընթացքում տեղի ունեցած սարսափները՝ Պոլ Պոտի ռեժիմը, Բոսնիան, Ռուանդան, Դարֆուրը, Սիրիան: Նա ապրում եւ տեսնում էր, թե ինչպես են ավելի մեծ թվով մարդիկ անասելի հանցագործությունների ականատեսը դառնում, սակայն լայնորեն տարածված էր մնում նաեւ անտարբերությունը»:

Саманта Пауэр примет участие в мероприятиях «Авроры» в Ереване - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Бывший посол США при ООН Саманта Пауэр примет участие в мероприятиях международной гуманитарной инициативы «Аврора» 8-10 июня в Армении.
С декабря 2017 года Саманта Пауэр является членом Отборочной комиссии премии «Аврора».
8 июня в Американском университете Армении состоится беседа Саманты Пауэр и правозащитника Джона Прендергаста. Для участия можно зарегистрироваться по этой ссылке
До того, как стать послом США при ООН, Саманта Пауэр входила в Совет национальной безопасности США в качестве старшего директора по международным отношениям и правам человека, а также советника президента.
За свою книгу «Проблема из ада: Америка в век геноцида» она была удостоена Пулитцеровской премии, а также получила широкое признание за свои заслуги в области защиты прав человека и демократии.
«Премия «Аврора» и ее лауреаты доказывают, что, хотя помнить про трагедии прошлого необходимо, еще важнее знать, что каждый из нас в силах помочь тем, что спасает людей прямо сейчас», – говорила Саманта Пауэр в декабре 2017г. – «Я горда возможностью присоединиться к Отборочной комиссии премии, которая стремится воздать должное тем, кто жертвует собой ради помощи другим и неизменно находит способ опереться на общечеловеческую доброту и не опустить руки даже в самой тяжелой ситуации».
Медиамакс отмечает, что в ноябре 2016 года Саманта Пауэр, которая еще была послом США при ООН, говорила «об отрицании Геноцида армян».
30 ноября в музее Холокоста в Вашингтоне в ходе выступления в память об Эли Визеле она сказала:
«В мире есть еще много несправедливости. Отрицание геноцида, совершенного против армян, ужасы, произошедшие за его жизнь – режим Пола Пота, Босния, Руанда, Дарфур, Сирия. Он жил и видел, как все больше людей становятся очевидцами неописуемых преступлений, однако широко распространенным оставалось также безразличие».