Սամանտա Փաուերը Երեւանում կմասնակցի «Ավրորայի» միջոցառումներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Սամանտա Փաուերը կմասնակցի հունիսի 8-ից 10-ը Հայաստանում կայանալիք «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական նախաձեռնության միջոցառումներին:
2017 թվականի դեկտեմբերից Սամանտա Փաուերը «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ է:
Հունիսի 8-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում կկայանա հանրային զրույց Սամանտա Փաուէրի եւ մարդու իրավունքների պաշտպան Ջոն Պրենդերգաստի հետ: Զրույցին ներկա գտնվելու համար կարող եք գրանցվել այս հղումով:
Մինչեւ ՄԱԿ-ում աշխատելը Սամանտա Փաուերը ծառայել է ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդում՝ որպես նախագահի հատուկ օգնական եւ բազմակողմանի հարաբերությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի գլխավոր տնօրեն:
Սամանտա Փաուերը հեղինակել է Պուլիցերյան մրցանակի արժանացած «Խնդիր դժոխքից. Ամերիկան եւ ցեղասպանության դարաշրջանը» գիրքը:
««Ավրորա» մրցանակը եւ դրա դափնեկիրներն ապացուցում են, որ ոչ միայն կարեւոր է հիշել անցյալի վայրագությունները, այլեւ մեզանից յուրաքանչյուրն ունի ներուժ՝ աջակցելու նրանց, ովքեր ներկայում փրկում են մարդկանց կյանքը», - 2017թ. դեկտեմբերին ասել էր Սամանտա Փաուերը: «Ինձ համար մեծ պատիվ է լինել մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, որը նպատակ ունի մեծարման արժանացնել նրանց, ովքեր, կրելով բազում դժվարություններ, օգնում են այլոց, եւ ունեն կամք կուտակելու եւ պահպանելու մարդկային բարությունը նույնիսկ խիստ դժվարին պայմաններում»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2016 թվականի նոյեմբերին Սամանտա Փաուերը, որը դեռ ԱՄՆ դեսպանն էր ՄԱԿ-ում, խոսել էր «Հայոց ցեղասպանության ժխտման մասին»:
Նոյեմբերի 30-ին Վաշինգտոնի Հոլոքոստի թանգարանում Էլի Վիզելի հիշատակին նվիրված ելույթում նա ասել էր.
«Աշխարհում դեռ շատ անարդարություն կար: Հայերի դեմ գործված ցեղասպանության մերժումը, նրա կյանքի ընթացքում տեղի ունեցած սարսափները՝ Պոլ Պոտի ռեժիմը, Բոսնիան, Ռուանդան, Դարֆուրը, Սիրիան: Նա ապրում եւ տեսնում էր, թե ինչպես են ավելի մեծ թվով մարդիկ անասելի հանցագործությունների ականատեսը դառնում, սակայն լայնորեն տարածված էր մնում նաեւ անտարբերությունը»:

Samantha Power to participate in Aurora events in Yerevan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. On June 8-10 former U.S. Ambassador to the United Nations Samantha Power will participate in the Aurora Prize for Awakening Humanity events in Armenia.
Samantha Power is a member of the Aurora Prize for Awakening Humanity Selection Committee since December 2017.
On June 8 the American University of Armenia will host a public discussion with Samantha Power and human rights activist John Prendergast. One can participate in the event by registering here
Prior to her work at the United Nations, she served on the U.S. National Security Council as Special Assistant to the President and Senior Director for Multilateral Affairs and Human Rights.
She authored the Pulitzer Prize-winning book, “A Problem from Hell: America and the Age of Genocide.”
“The Aurora Prize and its laureates recognize that, while it is essential to remember past atrocities, we each have the power to assist those who are saving lives in the present,” she said in December of 2017. “I take great pride in being part of the Prize’s Selection Committee, which seeks to honor those who make great sacrifices to help others, and who find a way to mobilize human kindness and persevere amid steep odds.”
Mediamax reminds that in November of 2016 Samantha Power, who still served as U.S. Ambassador to the United Nations, spoke about “Dangers of Armenian Genocide Denial”.
In a speech devoted to the memory of Elie Wiesel, held on November 30 at United States Holocaust Memorial Museum, she said:
“Injustice was still all around. Genocide denial against the Armenians, the horrors of his lifetime – Pol Pot, Bosnia, Rwanda, Darfur, Syria, in his later years. He lived to see more and more people bear witness to unspeakable atrocities, but he also saw indifference remained too widespread.”