ԱՐԱՐԱՏ թանգարանը «Թանգարանային գիշերվա» մասնակից է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 19-ին` ժամը 18:00-ից մինչ կեսգիշեր Երեւանի բնակիչները եւ մայրաքաղաքի հյուրերը կարող են անվճար այցելել ԱՐԱՐԱՏ թանգարան եւ ծանոթանալ հայկական կոնյակագործության դարավոր ժառանգությանը:
Թանգարանի ավանդական ծրագրի հետ մեկտեղ այցելուները կկարողանան տեսնել ԵՐԵՎԱՆ կոնյակի հազվագյուտ հավաքածուի ժամանակավոր ցուցադրությունը, որի նմուշները հատուկ այս առիթի կապակցությամբ դուրս են բերվելու Երեւանի կոնյակի գործարանի գանձարանից:
«Հայաստանի համար չափազանց կարեւոր ժամանակահատվածում՝ մայրաքաղաքի հոբելյանի տարում, մենք չենք կարող շրջանցել այս պատմական իրադարձությունը եւ ուրախ կլինենք լայն հանրությանը ներկայացնել ԵՐԵՎԱՆ կոնյակների մեր բացառիկ հավաքածուն եւ մանրամասն պատմել դրանց ստեղծման պատմությունը», - ասել է Երեւանի կոնյակի գործարանի վաճառքների եւ շուկայավարության տնօրեն Կարին Մադելրիոն:
ԵՐԵՎԱՆ կոնյակը բացառիկ է միջազգային կոնյակագործության պատմության մեջ:
Ստեղծված լինելով 1947 թվականին անգերազանցելի վարպետ Մարգար Սեդրակյանի կողմից՝ այն իր ժամանակների բացարձակ նորարարությունն է, քանզի ի հակառակ գերիշխող կարծիքի, որ կոնյակի թնդությունը չի կարող գերազանցել 50%-ը, ԵՐԵՎԱՆ կոնյակի թնդությունը 57% է, ինչը յուրօրինակ ուժ է հաղորդում բազմաշերտ բույրին:
Հայտնի լինելով Հյուսիսային բեւեռ կատարված էքսպեդիցիաների ժամանակ իր կարեւոր դերով՝ ԵՐԵՎԱՆ կոնյակը ստեղծվել է վարպետ Սեդրակյանի մտահաղացմամբ, որպեսզի հայկական ջերմությամբ եւ բնության առատաձեռնությամբ ջերմացնի բեւեռագնացներին անգամ ամենասաստիկ ցրտի պայմաններում:
«Գերհաղորդակցվող թանգարաններ» թեմայով այս տարվա ընթացող նախաձեռնության շրջանակներում ԱՐԱՐԱՏ թանգարանը եւս իր այցելուներին կներկայացնի հաղորդակցության նոր միջոց՝ ընդլայնված իրականության հնարավորություն: Երեւանի կոնյակի գործարանի համար հատուկ ստեղծված ARARAT Yerevan հավելվածի օգնությամբ հյուրերը կկարողանան տեսնել ԱՐԱՐԱՏ թանգարանի ամենախորհրդավոր տեղը:

Музей АРАРАТ станет частью инициативы «Ночь в музее» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 19 мая с 18:00 до полуночи ереванцы и гости столицы Армении смогут бесплатно посетить музей АРАРАТ и ознакомиться с вековым наследием армянского коньякоделия.
Наряду с традиционной музейной программой посетители в этот день смогут увидеть временную выставку винтажной коллекции коньяка «Ереван», образцы которой специально по этому случаю будут представлены из сокровищницы Ереванского коньячного завода.
«В этот невероятно важный для Армении год юбилея столицы мы никак не могли обойти подобное историческое событие и будем рады представить широкой публике нашу уникальную коллекцию знаменитых коньяков «Ереван» и в деталях рассказать об их создании», - отметила Карин Мадельрье, директор по маркетингу и продажам Ереванского коньячного завода.
Коньяк «Ереван» – уникальный образец в истории мирового коньякоделия. Созданный в 1947 году непревзойдённым мастером Маргаром Седракяном «Ереван» был абсолютной инновацией, ибо вопреки мнению о том, что крепость коньяка не может превышать 50%, коньяк «Ереван» обладал крепостью 57 градусов, что придавало многогранному аромату особую силу.
Известный своей особенной ролью в экспедициях на Северный полюс, коньяк «Ереван», по замыслу Маргара Седракяна, был создан, чтоб согревать армянским теплом и щедростью природы даже в суровых условиях Крайнего Севера.