Վատիկանում բացվեց Գրիգոր Նարեկացու արձանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Վատիկանում մասնակցել է «Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ» հռչակված Աստվածաշնորհ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանի բացման արարողությանը:
Բացումը կատարել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանը:
Շուրջ երկու մետր բարձրությամբ բրոնզե արձանը ձուլվել է Չեխիայում, հեղինակը Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ, քանդակագործ Դավիթ Երեւանցին է, ճարտարապետը՝ Միքայել Հասրաթյանը:
Նախաձեռնությունն իրականություն է դարձել Միքայել Մինասյանի եւ ռուսաստանաբնակ գործարար Արթուր Ջանիբեկյանի բարերարությամբ ու Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպանության մշակույթի բաժնի պատասխանատու Վարդան Կարապետյանի ջանքերի շնորհիվ:
Արձանը պատրաստված է երկու օրինակից. մեկը տեղադրվել է Վատիկանում, իսկ երկրորդը կտեղադրվի Էջմիածնում։
Արձանի բացմանը հաջորդել է էկումենիկ արարողություն՝ Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի ու Արամ Ա Կաթողիկոսի մասնակցությամբ:
Նախագահն այնուհետ այցելել է Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանություն, որտեղ տեղի է ունեցել պարգեւատրման արարողություն:

В Ватикане открылся памятник Григору Нарекаци - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сегодня в Ватикане принял участие в церемонии открытия памятника Святому Григору Нарекаци, признанному «Учителем вселенской церкви».
Памятник открыл чрезвычайный и полномочный посол Армении в Ватикане Микаел Минасян.
Бронзовый памятник высотой 2 метра отлит в Чехии. Автором памятника является народный художник Армении, скульптор Давид Ереванци, архитектором – Микаел Асратян.
Инициатива была претворена в жизнь при поддержке Микаела Минасяна и проживающего в России бизнесмена Артура Джанибекяна и благодаря усилиям ответственного сотрудника отдела культуры посольства Армении в Святом Престоле Вардана Карапетяна.
Памятник отлит в два экзмепляра: первый установлен в Ватикане, а второй будет установлен в Эчмиадзине.
После открытия памятника состоялась экуменическая церемония с участием Папы Римского, Католикоса всех армян Гарегина Второго и Католикоса Великого дома Киликийского Арама Первого.