Վատիկանում բացվեց Գրիգոր Նարեկացու արձանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Վատիկանում մասնակցել է «Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ» հռչակված Աստվածաշնորհ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանի բացման արարողությանը:
Բացումը կատարել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանը:
Շուրջ երկու մետր բարձրությամբ բրոնզե արձանը ձուլվել է Չեխիայում, հեղինակը Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ, քանդակագործ Դավիթ Երեւանցին է, ճարտարապետը՝ Միքայել Հասրաթյանը:
Նախաձեռնությունն իրականություն է դարձել Միքայել Մինասյանի եւ ռուսաստանաբնակ գործարար Արթուր Ջանիբեկյանի բարերարությամբ ու Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպանության մշակույթի բաժնի պատասխանատու Վարդան Կարապետյանի ջանքերի շնորհիվ:
Արձանը պատրաստված է երկու օրինակից. մեկը տեղադրվել է Վատիկանում, իսկ երկրորդը կտեղադրվի Էջմիածնում։
Արձանի բացմանը հաջորդել է էկումենիկ արարողություն՝ Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի ու Արամ Ա Կաթողիկոսի մասնակցությամբ:
Նախագահն այնուհետ այցելել է Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանություն, որտեղ տեղի է ունեցել պարգեւատրման արարողություն:

Yerevan/Mediamax/. Today President of Armenia Serzh Sargsyan participated in the unveiling ceremony of the statue of St. Gregory of Narek, proclaimed "Doctor of the Universal Church”.
The statue, erected in Vatican, was unveiled by Armenia’s Ambassador to the Holy See Mikayel Minasyan.
The two-meter bronze statue of St. Gregory of Narek was cast in Czech Republic. The author of the statue is People’s Artist of Armenia, sculptor David Yerevantsi and the architect-Mikael Hasratyan.
The initiative was implemented owing to philanthropic contribution of Mikayel Minasyan and Russian-Armenian entrepreneur Artur Janibekyan, as well as the efforts of Head of the Department of Culture at Armenia’s Ambassador to the Holy See Vardan Karapetyan.
The statue in Vatican has a copy, which will be placed in Echmiadzin.
The event was followed by an ecumenical ceremony with participation of Pope Francis, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians Karekin II and Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I.
President Sargsyan then visited Armenia’s Embassy to the Holy See, where an award ceremony took place.